Finał RALK: Do ostatniej kropli...

2009-04-28, Autor:
W niedzielę 26 kwietnia rozegrano ostatnią kolejkę Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki. Zwycięzcą rozgrywek została drużyna Do ostatniej kropli... z Rybnika.

Z czterech ostatnich meczów trzy zapowiadały się bardzo interesująco. Najpierw na parkiet wyszły drużyny walczące o VII miejsce XI edycji RALK. W pierwszym meczu jednopunktowe zwycięstwo odniosła drużyna AKS Tygodnik Rybnicki. Walka o siódmą pozycję zaczęła się więc jakby od nowa. Początek meczu należał do Bezimiennych, którzy ruszyli z dużym animuszem i w pierwszych minutach uzyskali sporą przewagę. Kwarta kończy się ich dziesięciopunktowym zwycięstwem. AKS nie zamierza jednak oddać meczu bez walki. Druga kwarta należy już do nich. Po przerwie odrabiają kolejne punkty i przez całą prawie trzecią kwartę to jedna, to druga drużyna obejmuje prowadzenie. Końcówka meczu należy jednak do Bezimiennych, którzy najpierw uzyskują kilkupunktowe prowadzenie, a następnie umiejętnie broniąc tej przewagi odnoszą końcowe zwycięstwo i zajmują V miejsce w rozgrywkach.

W drugim pojedynku zmierzyły się drużyny AntidotumLeśnej Perły. Dwudziestosześciopunktowa przewaga gliwickiego teamu z pierwszego meczu nie zostawiała złudzeń co do końcowego rezultatu zmagań o piąte miejsce rozgrywek. Radlinianie przystąpili do meczu tylko w pięcioosobowym składzie i po meczu bez emocji ulegli rywalom 109 : 70.

O trzecie miejsce w rozgrywkach zmierzyły się drużyny ARXKulturalnego Klubu. Osiem punktów przewagi z pierwszego meczu nie gwarantowało łatwego sukcesu obrońcom tytułu z poprzedniego sezonu. Kiedy po pierwszej kwarcie Kulturalny Klub uzyskał siedem punktów przewagi, czyli piętnaście w dwumeczu, wydawało się, że podopiecznym trenera Grzonki trudno będzie skutecznie odeprzeć ataki i pokusić się o korzystny dla siebie wynik. Jak się jednak później okazało, pierwsza kwarta była jedyną, którą ARX przegrał. Kolejne, choć niewielką różnicą punktów, należały już do nich. Prawie całą drugą połowę walka toczyła się „punkt za punkt”. Drużyny na przemian obejmowały prowadzenie. Końcówka należała do zespołu ARX, który wygrał mecz dwoma punktami. Końcowy sukces, dzięki przewadze z pierwszego meczu, odnieśli gracze Kulturalnego Klubu, zdobywając, nagrodzone brązowymi medalami, trzecie miejsce w rozgrywkach.

> Więcej zdjęć w fotogalerii.

O godz. 15.3o naprzeciw siebie stanęły drużyny walczące o tytuł mistrza XI edycji RALK. Zapowiadał się bardzo interesujący pojedynek, ponieważ pierwszy mecz obu drużyn zakończył się tylko jednopunktowym zwycięstwem zespołu Do ostatniej kropli... Końcowy rezultat był więc sprawą otwartą. Spotkanie rozpoczęło się od skuteczniejszej gry zespołu WSHE-Chrobry. Gdy przewaga stała się tak duża, że zaniepokoiła rybniczan, ci poprosili o przerwę na żądanie. Trochę to pomogło, ale pierwsza kwarta padła sześciopunktowym łupem zespołu gości. Druga kwarta to głównie punktowe pojedynki B.Polnika i J.Marciniaka z Do ostatniej kropli... i R.Kozielskiego i K.Harlaka z WSHE-Chrobry. W tej odsłonie lepsi są rybniczanie i po pierwszej połowie na tablicy wyników widnieje remis. Kolejne dziesięć minut również nie przynosi rozstrzygnięcia. Poczynania graczy stają się coraz bardziej nerwowe, rośnie napięcie, a wynik przez cały czas oscyluje w okolicach remisu. Gra się zaostrza i niebezpiecznie zwiększa się liczba fauli. Trzecia kwarta kończy się jednopunktową przewagą teamu jastrzębsko – wodzisławskiego. Wśród obserwatorów tego pojedynku dojrzewa przekonanie, że zwycięzcą zostanie zespół, który szybciej opanuje zdenerwowanie i uporządkuje grę. Wydaje się, że lepiej udało się to rybniczanom, którzy na kilka minut przed końcem spotkania uzyskali kilkupunktową przewagę. Goście próbowali jeszcze poprawić wynik stosując w końcówce agresywną obronę, co powodowało liczne faule. Jednak rybniccy gracze dość skutecznie egzekwowali rzuty wolne, co pozwoliło im odnieść ośmiopunktowe zwycięstwo i zapewnić sobie tytuł najlepszej drużyny XI edycji RALK. Srebrne medale otrzymała drużyna WSHE-Chrobry.

Po zakończeniu ostatniego meczu odbyła się uroczystość zakończenia rozgrywek Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki w sezonie 2008/2009, w której udział wziął zastępca dyrektora  Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pan Janusz Taranczewski. Najlepsi strzelcy otrzymali dyplomy i statuetki. Najlepsze drużyny odebrały dyplomy, puchary medale i nagrody indywidualne. Większość uczestników rozgrywek zapowiadała udział w kolejnej edycji RALK, która rozpocznie się jak zwykle jesienią

Bezimienni Rybnik – AKS Tygodnik Rybnicki 77 : 68 (23:13, 14:20, 17:16, 23:19)

BR: G.Marciniak-19, A.Wiwatowski-16, J.Motyka-11, B.Reich-10

AKS: Ł.Kasprzyk-16 Ł.Stokłosa-14, M.Jarmundowicz-10, T.Cebula-8.

Leśna Perła Radlin – Antidotum Rybnik 70 : 109 (12:30, 18:16, 21:27, 19:36)

Perła: P.Sajdyk-25, K.Franczuk-17, B.Szczansny-10, M.Gołdyka i M.Łuczak po 9

AR: M.Mandowski-38, H.Wendzel-23, M.Reszkiewicz i D.Korba po 12.

ARX Rybnik – Kulturalny Klub Rybnik 79 : 77 (17:24, 19:17, 23:19, 20:17)

ARX: M.Kras-26, M.Grzonka-17, Akisiel-14, J.Chołuj-11

KK: R.Schinske-24, P.Bednarek-23, A.Rener-10, M.Jaskulski-8.

Do ostatniej kropli... Rybnik – WSHE-Chrobry 95 : 87 (17:23, 25:19, 23:24, 30:21)

Kropla: J.Marciniak-34, B.Polnik-29, K.Fojcik-13, M.Bober-11

WSHE: D.Janiszewski-24, R.Kozielski-22, K.Harlak-19, K.Kruczek-7.