zamknij

Wiadomości

Fiasko rozmów o podwyżkach. Bezterminowe blokady przesądzone

2022-01-12, Autor: Tomasz Raudner

Środowe spotkanie zarządu Polskiej Grupy Górniczej ze związkowcami przy udziale mediatora nie przyniosły żadnego zbliżenia stanowisk. Pozostające ze spółką w sporze zbiorowym związki zawodowe zapowiadają bezterminowe blokady dostaw węgla od 17 stycznia.

Reklama

Drugie w ciągu trzech dni spotkanie z udziałem mediatora dotyczące podwyżek pensji w Polskiej Grupie Górniczej i wyrównania górnikom dodatkowych dniówek przepracowanych w weekendy od września 2021 roku zakończyło się fiaskiem. Strony podpisały protokół rozbieżności.

Tym samym zapowiedziane już wcześniej przez Komitet Protestacyjno – Strajkowy w PGG bezterminowe blokady transportów węgla do energetyki z kopalń PGG wydają się przesądzone. Rozpoczną się 17 stycznia.

- Co prawda jeszcze jutro jest spotkanie w Warszawie z wiceministrem Piotrem Pyzikiem, ale skoro do tej pory się nie dogadaliśmy, to nie widzę powodów, dla których jutro mielibyśmy się porozumieć – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w rozmowie ze Śląskim Biznesem.

Działacz informuje, że blokady mają być bardziej szczelne. Ostatnio były pojedyncze przypadki przepuszczania pociągów z węglem dla elektrociepłowni, by móc ogrzewać mieszkania.

- Z tego co wiem, to tym razem nie będzie wyjątków, ale ostateczna decyzja należeć będzie do sztabu – mówi Bogusław Ziętek.

Niewykluczone, że blokady nie będą ostatnim słowem, jeśli chodzi o naciski strony społecznej na spółkę i rząd w sprawie podwyżek. Od dziś (12 stycznia) w PGG trwa dwudniowe referendum strajkowe. Referendum będzie ważne, jeśli w głosowaniu weźmie udział co najmniej 50 proc. załogi.

- Według mojej oceny referendum cieszy się dużym zainteresowaniem i bez problemu powinniśmy uzyskać wymaganą liczbę głosów – dodaje Ziętek.

Gdy większość głosujących opowie się za strajkiem, organizacja związkowa będzie mogła taki strajk ogłosić. Z reguły najpierw odbywa się strajk ostrzegawczy.

Związkowcy podkreślają, że blokadami, czy ewentualnie strajkiem chcą uzmysłowić rządzącym, jak ważny jest węgiel dla Polski i czym grozi jego pozbycie się. I to szybciej, niż przewiduje umowa społeczna.

Co prawda rzecznik MAP zaprzeczał, ale wygląda na to, że spółki górnicze pracują nad planami szybszego zamykania kopalń.

- Rzeczywiście takie polecenie dostaliśmy, by opracować scenariusze wcześniejszego zamykania kopalń, tzn. w roku 2045 czy w 2040. Prace już ruszyły. Nie oznacza to jednak, że te opcje będą realizowane. Zapewne chodzi o to, by KE miała szerszy materiał do analizy i mogła porównać koszty realizacji różnych opcji – powiedział menadżer jednej z górniczych firm serwisowi Business Insider Polska.

- Takie tłumaczenia są kłamliwe i absurdalne – kwituje Bogusław Ziętek.

Zauważa, że szybsze zamykanie kopalń popycha Polskę do katastrofy. Brak węgla oznaczać będzie większe uzależnienie od gazu, a to paliwo jest orężem walki politycznej wykorzystywanym przez Rosję. Skutki odczuwamy już teraz, kiedy gaz zdrożał o ponad 300 procent. Według związkowca to wcale nie oznacza dalszych podwyżek.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 60

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,pgg-bezterminowe-blokady-przesadzone-rozmowy-o-podwyzkach-nic-nie-daly,wia5-1-5907.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Franek 7 2022-01-12
  16:23:30

  85 65

  Przyjedzie Milicja Kaczyńskiego i wybije z głowy to strajkowanie pałkami teleskopowymi tak jak wtedy kiedy bito kobiety na strajku kobiet. I tyle będzie z tej waszej bezterminowej blokady…

 • ~norton 2022-01-12
  16:30:22

  90 39

  Zostanie naruszone bezpieczenstwo energetyczne kraju - wjedzie ZOMO i zrobi porządek z Panami. Radzę się zastanowić przed podejmowaniem takich desperackich kroków.

 • ~Franek 7 2022-01-12
  16:35:56

  87 38

  Premier Mateusz Morawiecki podpisał wczoraj rozporządzenie pozwalające na nielimitowane podwyżki dodatku służbowego dla pracowników swojej kancelarii. Do tej pory limit wynosił 40% uposażenia. Rozporządzenie zniosło ten limit.
  To tak w ramach haseł z kampanii wyborczej „tanie państwo” i „wystarczy nie kraść „

  A wy tam górnicy do roboty a nie do strajkowania. Ktoś musi zarobić na te podwyżki dla ludzi premiera…

 • ~Kśek 2022-01-12
  16:57:41

  NIE REAGOWAĆ!!! Sprowadzać tańszy węgiel z Rosji i Chin, a wy CEPY blokujcie dalej.

 • ~Konrad Klink 2022-01-12
  17:01:53

  Ja to widzę tak: górnicy szczelnie zablokują wywóz węgla z kopalni. Putin chętnie sprzeda nam go więcej. Australia i Niemcy, Mozambik pewnie też. No i okaże się że te polskie nie są potrzebne. Wtedy całe to "odejście od węgla" skończy się upadkiem PGG i wymusi zmiany w produkcji energii elektrycznej. Jak będzie to czysta energia gdzie emisję CO2 nie będą tak wysokie to okaże się że budżet kraju jeszcze na tym zyska. Więc trzymam kciuki za naszych górników.

 • ~corona 2022-01-12
  19:28:04

  28 22

  Kśek, już nie jest tańszy.

 • ~siarzewski 2022-01-12
  19:50:52

  75 31

  Ryle strajkuje dalej.

  Im więcej zadym, tym szybciej zaleją wodą te wasze kretowiska.

 • ~Anna Ryż 2022-01-12
  19:57:30

  87 33

  Proszę podać konkretnie, o jakie wyrównania za pracę w soboty walczą Górnicy PGG, prawdopodobnie chcą tego, co jest w JSW, ponieważ tam sobotnia dniówka wynosi min. 1000zł, czyli wysokie zarobki w JSW biorą się stąd, że górnicy pracują w soboty i dni wolne od pracy. Najpierw proszę wypracować zysk, a potem żądać podwyżek, tak jak to jest w każdej firmie tzw. prywatnej i funkcjonującej w warunkach rynkowych. Proszę policzyć wg. zgromadzonego kapitału początkowego, ile nazbiera górnik w ciągu 25lat pracy, moim zdaniem nie więcej niż na 2000 zł emerytury. Jak myślicie, kto dopłaca do emerytur górniczych? Zastanówcie się, dlaczego w Czechach nie było chętnych Czechów do dobrze płatnej pracy w kopalni. Odpowiadam, bo tam jest zdrowy system emerytalny i wszyscy pracujący są traktowani na tych samych zasadach.

 • ~artefaks 2022-01-12
  20:40:59

  18 10

  Na GPW jest notowana coalenergy spółka zanotowana w Luxemburgu ,ale zarządzającego kopalniami w okupowanej Ukrainie (lubański ,Donbas).Za poprzedniej władzy spółka była zawieszona w obrocie. Ale obecna władza jak widać jest przyjaźnie nastawiona do przyjaciół Moskali. Chociaż rurociąg Jamalski tłoczy gaz do Polski ze strony Niemiec...

 • ~Teoretyk 2022-01-12
  22:58:09

  30 2

  Pani Anno, niestety system płacowy w pgg jest bardzo skomplikowany. Generalnie wypłaty są z jednego funduszu. Im więcej pracowników pracuje w soboty lub inne dni wolne to zmniejsza to średnia dla całości pracowników. A zysk za sobotę to podwójna stawka zaszeregowania (proszę wpisać zuzp pgg)

 • ~tomek13 2022-01-13
  00:01:44

  44 17

  Ryle są jednak tępe blokować węgiel którego nikt już teraz nie chce kupić bo taniej jest sprowadzić z Rosji blokujcie aż was zasują tym węglem ,"bo nam się należy"

 • ~Łukasz Wilczek 2022-01-13
  01:46:57

  43 17

  Mało wam jeszcze wy przepadzite ryle?

 • ~artefaks 2022-01-13
  07:29:26

  15 2

  Z niedowierzaniem słucham co bardziej odlotowych wypowiedzi z wczorajszego posiedzenia cyrku (przepraszam za skojarzenie miało być sejmu). Niejaki bortniczuk wypowiada się o mejzie ; ,,to tylko młody przedsiębiorca szukający zarobku......"

 • ~artefaks 2022-01-13
  07:37:18

  27 5

  Wracając do węgla. Miesiące styczeń , luty są to miesiące w którym jest największe zapotrzebowanie i przez to możliwość sprzedania węgla. Już w marcu popyt spadnie , a w kwietniu zupełnie zaniknie
  Czy wyobrażacie sobie handlowców którzy miesiąc przed świętami w grudniu zamykają sklepy i nie sprzedają?
  Przypominam że niedawno był płacz ,,że wongiel leży na hołdzie i żodyn go nie kupuje ". Spodziewam się w okolicach maja kolejnego tego typu protestu związanego z brakiem możliwości sprzedaży węgla który zalega i traci wartość opałową pod wpływem promieniowania słonecznego...

 • ~piotruos 2022-01-13
  09:55:24

  15 16

  Najbardziej kocham ta naszą życzliwość w narodzie "bardzo lubię mojego sasiada ale żeby tylko ten skur....n nie miał jednej kury więcej, niż Ja na swoim placu" TRAGICZNE ale prawdziwe!

 • ~Azja 2022-01-13
  11:22:12

  16 2

  Nie no was już pogięło totalnie, jak czytam co tu wypisujecie... Chyba jednak lata prania mózgów, szczucia jednych na drugich przynosi efekty. To im trzeba przyznać, ztrolowali nas doszczętnie, sprowadzili na sam dół i rzucają ochłapy... Pany wielkie, nigdy się przy takim podejściu z tego bagna nie wyrwiemy. Mi jest źle to wam też musi być, nieważne że wszystko leży i kwiczy a to dopiero początek upadku. Nowy ład, ceny ustalane przez rząd, wysoka inflacja, naród skaczący sobie do gardła, prawo ustalane na kolanie, rozporządzenia niemające mocy prawnej, kwarantanny, "lockdowny", horrendalne wydatki rządzących, pełna propaganda sukcesu ile jeszcze. Jakiś czas temu 0,001 procent tego ruszyłby niejednego, a teraz hmmm efekt gotowania żaby...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 285