zamknij

Biznes

Co dalej z CPK? "Infrastrukturę buduje się dla ludzi"

2024-02-28, Autor: 

- Audyt dotyczący budowy portu lotniczego i kolei dużych prędkości ma być gotowy w połowie 2024 r. - zapowiedział Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. 27 lutego w Katowicach spotkał się z samorządowcami i mieszkańcami gmin, przez które ma przebiegać linia 170.

Reklama

Wczoraj (27 lutego) w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja w sprawie linii kolei wielkich prędkości, tzw. "szprychy" z Centralnego Portu Komunikacyjnego w stronę granicy z Republiką Czeską. W spotkaniu uczestniczył Maciej Lasek, nowy pełnomocnik rządu ds. CPK. Przyjechał on na Śląsk, aby spotkać się nie tylko z samorządowcami, ale i mieszkańcami, którzy od dawna protestują przeciwko budowie kolei dużych prędkości, mającej przebiegać m.in. przez Czerwionkę-Leszczyny. 

Zapowiedział, że do końca pierwszego półrocza 2024 r. zaplanowane zostało zakończenie audytu. 

- Dotyczy to procesu oceny rozwiązań lotniskowych i kolejowych - wyjaśnił.

Uczestnicy spotkania domagali się, aby do zakończenia audytu i podjęcia decyzji przez rząd, wstrzymać wszelkie prace związane z planowaną inwestycją.

Maciej Lasek podkreślił przy tym, że część projektów może być analizowana dłużej - to w przypadku, jeśli ich realizacja została zaplanowana dopiero po 2030 r. Następnie wyniki audytu mają zostać przekazane rządowi, który podejmie ostateczną decyzję ws. portu lotniczego oraz linii kolejowych.

Wewnętrzne działania już trwają. Równocześnie prowadzone są postępowania przetargowe, które mają wyłonić zewnętrznych audytorów - dowiadujemy się.

CPK: infrastrukturę buduje się dla ludzi

Podczas konferencji zaakcentowano, że "nie ma dzisiaj takich inwestycji, które mogłyby być zrobione zupełnie bez wpływu na lokalną społeczność".

Ale to tym bardziej istotne, żebyśmy mogli rozmawiać i prowadzić dialog, szukając najbardziej optymalnych rozwiązań, przede wszystkim dla strony społecznej, bo infrastrukturę buduje się dla ludzi - zaznaczył Lasek.

Słowa Macieja Laska w oczywisty sposób nawiązują do licznych protestów, które regularnie odbywają się przeciwko inwestycji. Przypomnijmy, że linia kolejowa 170 Katowice - Ostrawa według tzw. wariantu inwestorskiego ma przebiegać m.in. przez Mikołów, Łaziska Górne i Orzesze. Na całej trasie planowanych jest ok. 550 wyburzeń.

CPK: będzie nowa ustawa dotycząca wywłaszczeń

Maciej Lasek zapewnił we wtorek, że - jeśli w przypadku realizacji wybranych wariantów kolei dużych prędkości konieczne będą wywłaszczenia - mieszkańcy otrzymają godne odszkodowania.

I już nie na dotychczasowych zasadach, które są uregulowane przez kilka aktów prawnych, ale na mocy nowej ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami, która jego zdaniem powinna powstać, aby wprowadzić rozwiązania systemowe dla wszystkich tego typu inwestycji - zaznaczył.

Podczas spotkania samorządowcy apelowali, aby wstrzymać proces związany z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej dotyczącej linii 170 do czasu zakończenia audytu. Przedstawiciele CPK odpowiedzieli jednak, że wiązałoby się to z koniecznością zwrócenia dofinansowania z Unii Europejskiej, które zostało pozyskane na cały ogólnopolski projekt.

__

Przypomnijmy, decyzję o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego rząd podjął w 2017 r. Na lokalizację wybrano gminę Baranów

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy, który - według szacunków spółki - w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Rycerz 2024-02-28
  18:09:31

  58 22

  TAK DLA CPK ! TO JEST ZAROBEK DLA KRAJU ! I NIE WIERZCIE W TO ŻE SĄ WYWŁASZCZENIA !

 • ~vina3 2024-02-28
  19:43:46

  1 8

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franek 7 2024-02-28
  20:26:34

  17 55

  Z wszystkich potrzeb w tym kraju jak lepsze drogi i więcej dróg ( autostrad), poprawa istniejącej sieci kolejowej, infrastruktury przesyłowej w energetyce, elektrowni atomowej i wiele, wiele innych to ktoś z PiSu wymyślił najpierw nikomu niepotrzebny przekop mierzei a później CPK. Zróbmy najpierw to co realnie potrzeba na już a na fanaberie to jak już zabezpieczymy sprawy podstawowe i ważne. To tak jakby przeciwna rodzina z niewielkim dochodem wymyśliła najpierw, że wyda wszystko na super samochód choć mają jeden w miarę dobry. Kompletny idiotyzm.

 • ~Franek 7 2024-02-28
  20:32:09

  11 51

  Kolego Rucerzu czy wiesz kiedy się ta inwestycja ma zwrócić ?

  List otwarty o CPK. Polscy eksperci sprowadzają projekt z nieba na ziemię
  Zbyt optymistyczne prognozy ruchu pasażerskiego oraz rozwoju firmy LOT to główne obszary ryzyka związane z inwestycją w hub lotniczy CPK. Ekonomiści wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że gdyby zrealizowano ten projekt, to środki na tę inwestycję zostałyby zmarnowane. Wystosowali w tej sprawie list otwarty. Wśród sygnatariuszy są prezes i główny ekonomista IFP, dr Sławomir Dudek, oraz przewodniczący Rady Programowej IFP prof. Paweł Wojciechowski.

 • ~rosthost1 2024-02-28
  20:50:48

  51 13

  Franek 7 - 60 lat temu amerykańcy profesorowie udowadniali ze otyłość powodują tłuszcze a nie cukier. Unia Europejska udowadnia że slimaki to ryby. Franek 7 mówi to co władze lotniska w Berlinie. A dobry ekonomista mówi to za co dobrze mu płacą.
  Franek 7 a Tobie płacą?

 • ~Rozsądny Człowiek 2024-02-28
  20:59:08

  48 15

  Frank7 agencie KałOwców, ta inwestycja jest potrzebna bo mnóstwo towaru może pójść przez to z Chin, zwróci się w dwie dekady.
  To że jedynie słuszna żółto-niebieska lewcko -niemiecka telewizja wmawia Ci że się to nie opłaca to po prostu jakie wiemy po tym co mówił KałO nie prawda. Przekop mierzei był ważny dla naszego bezpieczeństwa w każdej chwili kacapy mogli zamknąć z wymyślonych problemów przepływ na ważny port którego PoKo nie chce rozbudowywać tylko używa jako parkignu bo jakby w to poszli to by wyszło że PiS miał racje a na to w Polsce KałOwcy nie pozwolą

 • ~Noname1212 2024-02-28
  21:19:11

  13 34

  Dziś Premier Grecji powiedział, iż Polska chciała (a może pewnie dalej chce) wysłać żołnieży na Ukrainę.
  Wczoraj na grupie wyszechradzkiej premier Słowacji Powiedział NIE, premier czech powiedział Nie, premier Węgier powiedział NIE. Nasz rudy bohater powiedział: zastanawiamy się, w najbliższym czasie nie ( najbliższy czas to może być 8h, a później.....)

  Pora rozpocząć łączyć kilka kropek.

  Pianista od grania przyrodzeniem na pianinie kilka lat temu wgl nie znał j. Ukraińskiego, kilkukrotnie nie stawił się do wezwania na zasadniczą służbę wojskową, a w swoich komediowych rolach kpił z ukr. Armi.

  W netach krążą informacje (iż na ukraińskich wioskach w niektórych rejonach wgl. Nie ma już mężczyzn, a ci którzy są wyłapywani, i wysyłani na front...
  Ci którzy dezerterują lub cofają się dostają kulę w łep od służb pianisy (podobno od tego są pewne zagraniczne korpusy podobne do tych z głębokiego stalinizm, a wiadomo kto tym. Kierował) i ludzie są już tam mocno wk...

  Te fakty i jeszcze kilka innych sprawiają, iż zachodzi pytanie, czy pianista już postradał zmysły, czy może jest agentem (pewnychrosyjskoplemienosłużb), a na ukrainie dokonuje się w białych rękawiczkach zwykła czystka ludności dla zmylenia przeciwnika nazwana wojną ( bo jak rozumować fakt, gdy dostajesz w ofercie zsyłkę na front ikulkę od przeciwnika, a jak nie to kulka od swoich)

  Jak To powiedział premier Słowacji zachód nie ma żadnych kart mówiących o pokoju.. Tylko wojna wojna wojna. To bardzo niepokojące słowa, i co ma na myśli premier Słowacji za słowem zachód, skoro czechy, slowacja i ukr. Powiedziały nie..

  i jeszcze ta morda naszego prezydenta epatująca chorym entuzjazmem gdy tylko padają słowa:wysłanie polskich żołnierzy na Ukrainę, (zobacz końcówkę filmu opublikowanego na kancelarii prezydenta), ... Gdy w Polsce Ukraińcy rozbijają się nowiutkimi Mercedesami na ful wypasie.

  Premierzy Czech, Słowacji, Wegier zachowali zachowali się godnie dbając o interes swoich obywateli.

  Czyim interesem kieruję się ukraiński pianista dając swoim obywatelom w ofercie kulkę od swoich służb.
  Czyim interesem kieruję się duda i tusk oraz inni Krzykacze w stylu cholowni i kamysza.

  i jeszcze jeden mały fakt. Ukraina i Rosja handlują między sobą elementami uzbrojenia... Ale ciii... Geszeft musi się zgadzać...
  .. A wchodząc teraz na radar statków bankowo między portem w Gdańsku, a jakimś portem z rosj płynie jakiś olejowiec....

 • ~stam55 2024-02-29
  00:03:31

  29 6

  Franek ty komuchu,masz taki sam tok myślenia jak Różański https://youtu.be/omGDJbOJDwI?si=8lvbpKu2_Ztyq41O

 • ~MArudzia 2024-02-29
  09:35:23

  33 13

  CPK ???po co, przecież jest w Berlinie
  Dążyli by do realizacji jak by to był pomysł koalicji trzech partii które przegrały wybory.
  PIS - 35,38%
  PO - 30,70%
  III DROGA - 14,40%
  LEWICA - 8,61%
  A tak zostały: 100 kłamstwa na 100 dni

 • ~ 2024-02-29
  09:52:50

  18 5

  Przydalo by sie..bylo by szybciej na szparagi

 • ~raffo85 2024-02-29
  11:26:18

  12 27

  najbardziej w komentarzach przy artykułach tego typu podoba mi się jęczenie pisokomuchów oderwanych od koryta

 • ~gen 2024-02-29
  14:31:51

  29 7

  Audyt dla CPK został odwołany , okazało się , że ekspertyz przeciwnych CPK nie ma . Tylko TVN propaganda , że nie jest nam potrzebny , bo jest w Berlinie. Ech ta "Koalicja 13 grudnia ", robią wszystko żeby Polskę cofnąć o 50 lat do tyłu .

 • ~Franek 7 2024-03-01
  05:53:48

  5 19

  Kolego Genuś- o 50 lat to nas cofnął PiS. Szczególnie jeśli chodzi o standardy uczciwości w polityce. Po drugie- to nie TVN i koalicja jest przeciwna CPK tylko ekonomia i ekonomiści co głośno wyrażają. Twierdzą, że jest to nieopłacalny projekt.
  A po trzecie śmieszy mnie kiedy PiSowcy krzyczą, że koalicja nie spełniła stu postulatów na sto dni choć minęło 60. Co w ogóle to obchodzi kogoś, kto na koalicję nie głosował ? Wyborcy koalicji się oszukani nie czują a wyborcy PiSu czują się strasznie oszukani. Ty się Genuś nie martw nie swoimi problemami. Martw się tym PiSowskim złodziejstwem i jego skalą, które wychodzi teraz na jaw na komisjach śledczych i przepraszaj, że na tych złodziei głosowałeś.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5035