ALS: wyjaśniają się kolejne niewiadome

2012-04-30, Autor:
Po ostatniej kolejce spotkań wiadomo już, które drużyny opuszczają pierwszą ligę, a które awansują z drugiej. Znamy już też pierwszego finalistę. Największą niespodzianką kolejki była wygrana Piasków z aktualnym jeszcze Mistrzem Ligi, a co za tym idzie, dopiero 8 maja poznamy pełną obsadę meczu finałowego!

23.04  Leon Internet Rybnik 1 : 3 Dwójka Świerklany
Nie było niespodzianki… Leon nie wykorzystał atutu własnej hali. Czyli po raz kolejny w finale zobaczymy najbardziej utytułowaną drużynę w historii ligi… Leon pomimo ambitnych planów musi zadowolić się meczem o trzecie miejsce... W setach do 26, 17, -23 i 14. Sędzia Jan Kasprowicz ocena 6.(a)

2 miejsce w I lidze 1 : 1 3 miejsce w I lidze
17.04  Jedynka Jankowice II 3 : 2 Jarbud Rybnik Piaski
27.04  Jarbud Rybnik Piaski 3 : 0 Jedynka Jankowice II
Na Piaski przyjechała utytułowana Jedynka Jankowice II. Mecz był toczony w grze fair play. Gospodarze stawiali szczelniej blok, do końca walczyli o piłki, w ataku było podobnie po obu stronach siatki, goście popełniali masę błędów w polu zagrywki, a gospodarze nie wykorzystywali piłek na kontrach, bo gdyby to nam się udawało wynik poszczególnych setów byłby większy. Ogólnie Jarbud był w tej konfrontacji lepszy w każdym elemencie gry. Tylko w tej parze w rundzie play- off nie wystarczyły dwa terminy do wyłonienia zwycięzcy. Dlatego wszystko okaże się 8.05 na hali w Jankowicach. My mamy nadzieję że utrzymamy formę, a wtedy będzie wszystko możliwe... W setach do 20, 23 i 22.  Sędzia Jan Kasprowicz ocena 6. (PP)

o miejsca 5 - 8   I liga

5 miejsce w I lidze 2 : 0 8 miejsce w I lidze
20.04  Beer Team Rybnik 3 : 2 Salvequick-Mokate-TKKF Pawłowice
23.04  Salvequick-Mokate-TKKF Pawłowice 2 : 3 Beer Team Rybnik
Drugi mecz i znowu pięć setów! Gra obu drużyn bardzo falowała. Tylko ostatnie dwa sety wyrównane, w pierwszych trzech nie było walki tylko dominacja jednej z drużyn. Dla gospodarzy to chyba najsłabszy sezon od wielu lat... Beer Team dzięki wgranej kocówce już dzisiaj może się szykować do walki o piąte miejsce. Jeżeli się uda to będzie to mecz z Artusem, czyli prawdziwe wydarzenie - el clasico (niektórzy twierdza, że taki mecz może być ciekawszy niż finał...)  W setach 25-17, 15-25, 25-17, 21-25 i 10-15.  Sędzia Krzysztof Wróbel ocena 4. (a)

6 miejsce w I lidze 0 : 2 7 miejsce w I lidze
18.04  Jar-Trans Fox Pszów 2 : 3 Artus Żory
24.04  Artus Żory 3 : 2 Jar-Trans Fox Pszów
Mecz bardzo podobny do pierwszego w play offach. Pierwszy set od początku pod naszą kontrolą. W drugim walka ale przyjezdni wygrywają końcówkę. Trzeci to nasza dominacja a w czwartym Foxow. Piąty set od początku w przewadze Artusa i myślę, że zasłużone zwycięstwo w dwumeczu. Były emocje, parę fajnych akcji a to najważniejsze. Foxy zagrały praktycznie bez środkowych więc braki kadrowe na pewno nie pomogły im w tym meczu. Cieszy zwycięstwo i postaramy się w tym roku być oczko wyżej niż w zeszłym, a miałem wątpliwości na początku sezonu czy obronimy środek tabeli... Dziękujemy przeciwnikom za fajny mecz i fair atmosferę.  W setach 25-23, 23-25, 25-15, 16-25 i 15-9.  Sędzia Zygmunt Barylak ocena 6. (MP)

o miejsca 9 - 12   I liga   o utrzymanie w I lidze

9 miejsce w I lidze 2 : 0 12 miejsce w I lidze
26.04  GAF Gliwice 3 : 1 OKIS Gaszowice-Nieszporek Motocykle
Pierwszego seta wygrywają Goście głównie dzięki słabemu przyjęciu oraz ogromnej ilości zepsutych zagrywek Gospodarzy. Pozostałe sety pod kontrolą GAFów. Jutro rewanż, który na pewno nie będzie łatwy dla żadnej z drużyn. W setach 21:25, 25:17, 25:19, 25:19...  Sędzia Andrzej Chmielarz ocena 4. (MM)
27.04  OKIS Gaszowice-Nieszporek Motocykle 2 : 3 GAF Gliwice
Tego wieczoru wygrywała tylko jedna strona boiska, nad drugą wisiała jakaś klątwa. Sam mecz to dużo walki i obron zwłaszcza w GAFie, skutecznie pracowali pasywnym blokiem na skrzydłach, pole podbijało i później kończyli akcję, trzeba jednak dodać, że bardzo często by zdobyć pkt potrzeba było wykonać kilka ataków. U nas pozytywnie można wyróżnić grę środkiem, zmiana by Szymon zaczął grę w 1 linii była trafiona. Pan Koń zagrał dużo skuteczniej niż w czwartek natomiast mi przyszło się zmierzyć z sztandarowym środkowym Gafu i choć nie wykonałem za dużo czystych ataków ponieważ ładnie środkowy pracował w bloku to regularnie zdobywałem pkt obijając dłonie kolegi po fachu. Podsumowując obie drużyny w setach które wygrywały miały solidne przyjęcie dlatego przewagę którą zbudowały w pierwszych fragmentach seta nie oddawały do końca...  Sędzia Grzegorz Wojaczek ocena 3. (KJ)

11 miejsce w I lidze 2 : 0 10 miejsce w I lidze
19.04  Dach Decker Victoria Pilchowice 3 : 1 Kredyty Chwilówki Rybnik
25.04  Kredyty Chwilówki Rybnik 2 : 3 Dach Decker Victoria Pilchowice
No i stało się, po dwóch zwycięstwach z Kredytami Dach Decker utrzymuje się w Ekstraklasie. Dzisiejszy mecz nie był jednak dla nas tak spokojny jak tydzień temu w Pilchowicach. Z wyjątkiem 2 partii wszystkie sety na przewagi, ale cieszy fakt, że 3 z 4 setów na przewagi wygrywamy my! Drużyna Kredytów zagrała dziś bardzo dobre spotkanie, widać, że swoją halę mają opanowaną, dla nas mecze na tak małych halach są horrorem, ale fajnie, że z happy endem. Trzeba podkreślić bardzo trudny mecz dla sędziego z dużą ilością spornych sytuacji, jakich z reguły na małych salach jest wiele, ale jak zwykle Pan Janek w wielu z nich pokazał klasę nie bojąc się powtórzyć akcji. Cieszymy się z utrzymania bo szkoda by było spaść po pierwszym sezonie... W setach do 24, -19, 27, -23 i 18.  Sędzia Jan Kasprowicz ocena 6. (DS)

II liga

23.04  Albion – gramy dla Kuby 1 : 3 Catering Parys Rydułtowy
Albion przegrał z samym sobą... koszmarna gra w przyjęciu i niemoc w ataku tak można podsumować ten mecz. Już wiadomo kto zajmie pechowe 13 miejsce... Zagraliśmy wyjątkowo słaby mecz, jeszcze słabszy niż w piątek. "Grozer" nie pomógł, choć zagrał swoje (jak zwykle) mimo kontuzji. Catering zaprezentował się również słabo, jedynie atakujący (Porwoł chyba) grał na wysokiej skuteczności... masa błędów po obu stronach, katastrofalna wręcz skuteczność zagrywki i sporo nieporadności w obronie. Słaby mecz słabych drużyn, które jednak mają bardzo duży potencjał i mogłyby być wyżej w tabeli, gdyby tylko jednostki potrafiły stworzyć drużynę... W setach 23, -22, -21, -20.  Sędzia Damian Podleśny ocena 6. (DP)

25.04  KS Volley Katowice 3 : 0 Top Ten ZST Rybnik
Pierwszy set zaczęliśmy od mocnego uderzenia. Dobra gra w każdym elemencie przynosiła nam kolejne punkty. Końcówka seta również przebiegała pod nasze dyktando, a nieźle grający zespół z Rybnika nie był w stanie zagrozić nam w tej partii. Drugi set był podobny do pierwszego. Początkowo gra była wyrównana, ale w dalszej części nasi konkurenci w walce o awans musieli zmierzyć się z naszą silną zagrywką, wysokim blokiem oraz bardzo dobrą grą w obronie. Nie bez znaczenia był także atut własnej hali... Przewaga Volley'a była wyraźna, a w końcówce seta odliczaliśmy już tylko małe punkty brakujące do 100% awansu! Set zakończył się siedmiopunktową przewagą i w tym momencie było już pewne, że żegnamy się z II ligą. Po krótkiej chwili radości rozpoczęliśmy partię trzecią. W tej rywale postawili nam nieco wyżej poprzeczkę, a wynik przez większość czasu oscylował wokół remisu. Być może wpływ na to miało także charakterystyczne rozluźnienie, które czasem dopada nas po pierwszych dwóch wygranych partiach. Mimo wszystko duża motywacja w końcówce przełożyła się na wygranie kilku ostatnich akcji, które doprowadziły nas do zwycięstwa. W setach do 16, 18 i 22.  Sędzia Wojciech Obłój ocena 5. (JJ)

25.04  Strzelec Gorzyczki 2 : 3 VT Nędza
Typowy mecz przyjaźni, w atmosferze dobrej zabawy, z grą jak najbardziej fair i z tzw. "radosną twórczością" w wykonaniu Gości. Cieszy zwycięstwo, a styl... zostawmy bez komentarza ... W setach 21-25, 25-19, 24-26, 25-16 i 12-15.  Sędzia Marek Miktut ocena 5. (JL)

26.04  Silesia Lubomia Cafe Nova 1 : 3 KS Volley Katowice
Początek pierwszego seta pokazał, że łatwo nie będzie 4 - 0 dla rywala. Jednak w miarę upływu czasu gra zaczęła się zazębiać i do końca seta żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie wyraźnej przewagi co doprowadziło w końcówce do tzw. gry "punkt za punkt". Udało nam się zachować zimną krew i wygrać 26-24. Drugi set był niemal bliźniaczo podobny do pierwszego jeżeli chodzi o grę jak również o wynik. Tą partię wygraliśmy 27-25. I nastał set trzeci, tak nielubiany przez nas gdy prowadzimy 2-0. Rozluźnienie, proste błędy skrzętnie wykorzystane przez gospodarzy plus kontuzja libero mogły skończyć się tylko w jeden sposób - przegrana do 15. Czwarta odsłona chyba na długo pozostanie w pamięci wszystkich zgromadzonych na pięknym obiekcie w Lubomii. Od początku budujemy niewielką przewagę, która w pewnym momencie nawet sięga pięciu punktów (16-11). Niestety czas dla gospodarzy, wykorzystany przez nich w 100% i mamy remis. Chęć zwycięstwa po obu stronach ogromna, nikt nie odpuszcza, walka na całego, sporne sytuacje, obrony, ataki, bloki, wszystko co najbardziej emocjonujące w siatkówce. Set kończy się wynikiem 38-36 dla nas!  Sędzia Janusz Lazar ocena 5. (JJ)

26.04  Catering Parys Rydułtowy 3 : 1 Jedynka Jankowice
W pierwszym secie jeszcze śpimy, psujemy mnóstwo zagrywek, Jedynka goni nas zagrywką "od ściany" zawodnika z nr 9 i wysokie zwycięstwo gości do 13. Od drugiego seta już prosta taktyka, nie psujemy zagrywek, prowadzimy 22:18 i nagle coś się zacina. Na szczęście wygrywamy tego seta na przewagi. Trzeci i czwarty set to kontynuacja naszej dobrej gry, ze szczególnie dobrej strony u nas jak zwykle pokazał się atakujący Robert Porwoł i rozgrywający Wojtek Ficek. Dobrze było również w przyjęciu, wielkie słowa uznania dla naszego libero Przemka, który już trzeci mecz gra ze złamanym kciukiem i spisuje się bardzo dobrze. Przyjmujący Maciek pociągnął zagrywką w decydującym momencie a i również środkowi nagrali na przyzwoitym poziomie   W setach do 24, -13, 24, 17 i 21.  Sędzia Jan Kasprowicz ocena 5. (Ł)

27.04  TS Euroskok Skok Ziemi Rybnickiej 3 : 2 Fundacja Elektrowni Rybnik
Pomimo, że spotkały się drużyny z końca tabeli nie było żadnej taryfy ulgowej, każdemu zależało na zwycięstwie. 1 set, początek równy od 6 punktu Fundacja ucieka i trzyma przewagę do stanu 10:14 kiedy nastąpił przestój, SKOK rozbija przeciwnika zagrywką zdobywając serią 8 pkt, przewagę spokojnie dowozi do końca 25:21. W 2 secie gospodarze zbyt pewnie się poczuli, niemoc w ataku wykorzystują goście i wygrywają 20:25. Set 3 podobny do drugiego to ciąg dalszy niemocy gospodarzy, FER trzyma swoim wysokim blokiem atakujących gospodarzy i set 21:25. W 4 secie początek znów dla gości i wyglądało na to, że wywiozą 3 pkt, jednak po czasie następuje spokój w szeregach SKOKu i odrabiają powoli 5 pkt stratę, nerwy wracają w końcu seta, Fundacja broni 3 piłki setowe mimo to set 25:23. Tie break to znów otwarcie dla gości 3:7,6:8 po zmianie stron SKOK wraca do dobrej gry, a Fundacja nie ustępuje, gra punkt za punkt do 13:13, ale 2 ostatnie piłki dla SKOKu wygrana 15:13. Sędzia Arkadiusz Łuc ocena 5. (MH)

27.04  Jedynka Jankowice 0 : 3 Silesia Lubomia Cafe Nova
Niedokładne przyjęcie słaba wystawa i ataki w aut przez co cały czas jesteśmy kilka punktów za gospodarzami. Z czasem widać, że zaczynamy wchodzić w mecz i od połowy seta zaczynamy odrabiać by wygrać ostatecznie do 20. Ten set potraktowaliśmy jako rozgrzewkę i w 2 miało być już tylko lepiej, lecz przez błędy w ataku już na początku gospodarze prowadzą 6 oczkami. Bierzemy czas, na którym się mobilizujemy i zaczynamy odrabiać straty. Później chwila gry punkt za punkt, ale potem znowu przyciskamy i kończymy ponownie seta do 20. Set trzeci już od początku gramy nie robimy głupich błędów i prowadzimy już 20:10 no i rozluźnienie:) zaczynamy próbować różnych nowych wariantów gry i tracimy przez to kilka punktów. Przy stanie 23:20 bierzemy czas ustalamy na nim kilka zagrań i po wejściu na boisko je realizujemy wygrywając do 21 i całe spotkanie 3:0. Na meczu było nas tylko 6 a więc środkowi musieli przyjmować a wczorajszy libero dziś musiał zagrać na przyjęciu. Sędzia Remigiusz Tkocz ocena 6. (C)

27.04  Olimpia Rybnik 0 : 3 Impacto LKS Chałupki
I Set: Na chwilę idziemy na równi i nie widać braków kadrowych w Olimpii ani też tego że byli w większość kontuzjowani. Później my odskakujemy na 2 punkty i nie oddajemy tego prowadzenia do końca dokładając później jeszcze jeden punkt i tak więc wygrywamy tego seta 22:25. II Set: Widać brak wiary w dobrą grę gospodarzy i od początku Olimpia nie radzi sobie w ataku. A Impacto punktuje dużo punktów na serwach i poprzez błędy w ataku zawodników z Rybnika. Set bez historii 19:25. III Set: Chyba najbardziej wyrównany idziemy łeb w łeb dosyć długi czas, my odskakujemy na 2 punkty ale pod koniec Olimpia dogania nas przy wyniku 20:20, ale wrzucamy wyższy bieg bo brak straty seta jednak pomógł by nam utrzymać 6 pozycję w tabeli. Tak więc w końcówce gramy swoje i poprzez dobrą grę znów starym ustawieniem wygrywamy seta 22:25. (M)

1. KS Volley Katowice 60 64 - 16 23
2. VT Nędza 57 63 - 28 23
3. Top Ten ZST Rybnik 49 57 - 34 23
4. Strzelec Gorzyczki 48 56 - 33 23
5. Edytor Suszec 45 58 - 41 23
6. Impacto LKS Chałupki 32 45 - 48 24
7. Silesia Lubomia Cafe Nova 30 43 - 48 23
8. Olimpia Rybnik 27 37 - 50 23