ALS: udany rewanż w starciu gigantów

2013-03-29, Autor:
Pierwsza liga zakończyła rundę zasadniczą - przed nami runda play-off rozgrywana do dwóch wygranych meczów. Na zakończenie, w starciu gigantów, udany rewanż za ubiegłoroczny finał. Natomiast w drugiej lidze trwa dobra passa drużyn z grupy B.

Amatorska Liga Piłki Siatkowej Leon Internet  2012-2013 -  czternasta edycja
Aktualności na dzień 22 marca 2013 - 23 termin

20.03  Jar-Trans Fox Pszów 3 : 1 Salvequick-Mokate-TKKF Pawłowice
Pierwszego gramy po równo do 20, potem pięć dla FOX-ów przy dwóch dla przyjezdnych i jest 25/20. Drugi otwarcie dla Pszowa i jest 9/6, potem zastój przyjezdnych i jest 16/8, w dalszym ciągu przewaga miejscowych 20/11 i końcowy 25/16. Trzeci po równo do 18/19, seria dla przyjezdnych 18/23 pomimo dwóch czasów dla FOX-ów końcowy 20/25 dla gości. Czwarty cały po równo do wyniku 21/20, cztery dla miejscowych i 25/20. Mecz w bardzo sportowej atmosferze oprócz seta w którym zaczęli sędziować zawodnicy i popsuło się widowisko... Sędzia Stanisław Marchlewski ocena 3. (JK)

20.03  Artus Atlas Tours Żory 3 : 0 VT Nędza
Ekipa z Nędzy przyjechała do nas w bardzo dobrych humorach i pewnie z takimi samymi by wyjechała tylko na meczu im nic nie wychodziło. Psuli dużo zagrywek. Trochę się ich serwisów obawialiśmy bo w Nędzy nas niemal postawili pod ścianą i rozstrzelali. Na szczęście nasza sala nie pozwala na duży rozbieg co skutecznie podcięło skrzydła. Walka była w każdym secie (na początku drugiego seta goście przysnęli ale już pod koniec zaczęli gonić). Na uwagę zasługuje dobra organizacja obrony - bardzo dużo naszych ataków zostało podbijanych co momentami wręcz frustrowało. Czego nie skończyliśmy atakiem to nadrobiliśmy blokiem i udało nam się wygrać o dziwo bez straty seta. Dzięki za mecz w bardzo dobrej atmosferze. W setach 27-25, 25-19 i 27-25.  Sędzia Marian Żyliński ocena 6. (BG)

20.03  KS Volley Katowice 3 : 2 Jarbud Rybnik Piaski
W pierwszym secie Katowice błyskawicznie odjeżdżają. Piaski odrabiały stratę, doprowadzając do przewagi, która dawała im seta na widelcu, jednak Katowice popełniają mniej błędów w końcówce i wygrywają. Drugi set bez większej historii. Katowice odjeżdżają, Piaski gonią, ale nie dogoniły. Trzeci set to równa gra do po 11 i wtedy Piaski seryjnie zdobywają punkty i jest stan 17:11. Piłka przechodząca dla Piasków które w kuriozalny sposób się mylą. Katowice poczuły krew i doprowadzają do stanu 17:17. Piaski wreszcie ruszają z miejsca i wygrywają trzecią partie. Czwarty set to mocne akcenty Piasków na początek, żeby później systematycznie oddawać punkty przeciwnikowi. Choć Piaski w końcówce mają całkiem spory zapas pkt. to jednak nie przeszkadza stworzyć emocjonującą końcówkę doprowadzając wynik na styk. Tie-break dwie mocne zagrywki demolują Piaski na dzień dobry. Przez cały set ok. 2 pkt przewagi Katowice. Przy stanie 10:8 dla Katowice, gospodarze odjeżdżają jeszcze dalej i robi się 14:8. Kiedy to nagle Piaski zaczynają walczyć. Bufor bezpieczeństwa był jednak na tyle wysoki, że gospodarze wygrywają tę partie. W setach do 25, 22, -23, -22 i 13.  Sędzia Krzysztof Lewicki ocena 6. (KP)

21.03  Dach Decker Victoria Pilchowice 1 : 3 Beer Team Rybnik
Wyniki środowych spotkań sprawiły, że mecz w Pilchowicach można by potraktować jako sparing przed play off. Absolutnie jednak żadna z drużyn nie potraktowała tego meczu ulgowo i dlatego kibice byli świadkami dość ciekawego spotkania. Deckery wyraźnie odbudowujący formę przed najważniejszymi meczami sezonu przez większą część meczu dotrzymywały kroku przeciwnikowi. W pierwszym secie wszystko układało się po myśli gospodarzy do stanu 24:20! Trudno zrozumieć to, co wydarzyło się potem. Tracimy 6 punktów z rzędu przy wcale nie najtrudniejszej zagrywce gości i przegrywamy wygranego seta. W drugim secie wciąż na pływających nogach po opisanym wyżej nokaucie, a Beery to zbyt doświadczona drużyna, by tego nie wykorzystać. Deckery budzą się dopiero w końcówce. Ze stanu 18:22 udaje się jeszcze doprowadzić do remisu po 22, by potem oddać trzy punkty z rzędu. Trzeci set to już powrót do równej gry. Decydują niuanse i mniejsza ilość własnych błędów. Szkoda, że po wygranym secie przychodzi czwarty, bez historii, od początku do końca pod dyktando gości. W setach do -24, -22, 23 i -16  Sędzia Gerard Ogiermann ocena 5. (G)

22.03  Jedynka Jankowice II 3 : 2 Dwójka Świerklany Projtrans
Choć jedna i druga ekipa w niepełnych składach ze wskazaniem na mistrzów (większe braki w pierwszej szóstce), ale jak wiemy u nich wszystkie szóstki są groźne  obie ekipy mocno skoncentrowane przystępują do gry od pierwszego gwizdka. 1 set - gra wyrównana, raz jedna, raz druga drużyna robi parę punktów. W połowie seta goście odjeżdżają, ale udaje nam się ich dogonić, a nawet przegonić o 1 punkt . Niestety końcówka na przewagi dla DŚP. 2 set - gramy od początku z paroma punktami w zapasie wygrywając do 22. 3 set - do połowy po równo później my odjeżdżamy na parę punktów myśląc że spokojnie się wygra . Goście nas doganiają przy stanie 24:24! Ale udaje nam się wygrać na przewagi. 4 set - DŚP zaczyna spokojniej - u nas wkrada się nerwowość i płyniemy chyba do 19! 5 set - zaczynamy od wysokiego "C" - 6:0 - później krótka przerwa spowodowana małym zamieszaniem - żółta kartka dla naszego zawodnika przerywa serię punktów 7:1 i jedziemy dalej. Przy stanie 10:2 niby już pełna kontrola (ale jakoś wspomnienia z poprzedniego finału nie pozwalają na rozluźnienie) - na całe szczęście powtórki nie było i jednak dowozimy wygraną do końca. Sędziowie Jan Kasprowicz i Janusz Lazar ocena 5. (TM)

22.03  OKIS Gaszowice-Nieszporek Motocykle 2 : 3 Leon Internet Rybnik
I set: Początek meczu należał do gości, pewna, mierzona zagrywka i bardzo szczelny blok dają wynik 9:0. OKiS się nie załamuje, włącza wyższy bieg i po chwili dochodzi Leony na 13:14. Od tego momentu gra pkt za pkt. W końcówce gospodarze mają nawet piłkę setową przy 24:23, ale jej nie wykorzystują, po chwili dwa odbiory w aut i set dla Leonów. II set: OKiS, zdobywa przewagę 15:7, w tym momencie czas dla gości i zaczyna się pogoń Internetowych. Doganiają gospodarzy na 21:19 i od tego momentu zdobywają 6pkt, a OKiS ani jednego. III set: Tym razem przewagę osiągniętą w przeciągu całego seta (17:11) udaje się dowieźć do końca. IV set: Żadna z drużyn nie potrafiła wypracować większej przewagi. Dopiero pod koniec seta zarysowuje się przewaga OKiS-u, głównie dzięki kilku punktowym blokom. V set: Decydująca partia rozpoczyna się od gry pkt za pkt do stanu 4:4. Od tego momentu przeważa Leon 8:13, czas dla OKiS-u. Przerwa dobrze podziałała na gospodarzy ponieważ zdobywają 3 pkt (11:13). Kolejną akcję wygrywa jednak Leon, gospodarze bronią pierwszą piłkę meczową, drugą jednak goście już wykorzystują. W setach 24:26, 21:25, 25:20, 25:20, 12:15. Sędzia Grzegorz Wojaczek ocena 5. (KW)

26.03 wtorek 18.15 Dach Decker Victoria Pilchowice 3 : 0 OKIS Gaszowice-Nieszporek Motocykle
Pojedynek dwóch zaprzyjaźnionych ekip, które myślą już o meczach, których stawką będzie utrzymanie. Atmosfera senna, świąteczna. Z boku wyglądało to trochę tak, jakby nasi goście obawiali się, że zza roga filmują wszystko wysłannicy z Żor i Pszowa. Może dlatego nie zechcieli zaprezentować swych nietuzinkowych umiejętności... W setach do 15, 14 i 19.  Sędzia Gerard Ogiermann ocena 5. (G)

27.03 środa 18.00 Jar-Trans Fox Pszów 2 : 3 Jedynka Jankowice II
Nie udał się rewanż za pierwszą rundę, mistrz nie pozwolił na smak zwycięstwa. Na parkiecie FOX-sy pojawiły się w ośmiu, wszystko co jest zdrowe w drużynie. Przeciwnicy w siedmiu lecz w innym ustawieniu niż zwykle. Rozpoczynają w wielkim stylu 5/0 i czas dla miejscowych, dokładają jeszcze 4 i na otwarcie jest 9/0. uspokojenie gry miejscowych, powolne odrabianie i czas dla gości 20/18 potem miejscowi 19/22, potem znów goście 22/21 i końcówka dla mistrza 22/25. Drugi rozpoczyna się od awarii kręgosłupa, kolejny wyeliminowany w FOX-sach gra po równo do 7 potem czas dla miejscowych 7/10 następne czasy 19/18 gości, my 20/23 i koniec 22/25. Trzeci otwierają dobrze miejscowi i robi się 11/5, dalej ciułamy punkty i kończymy 25/16 Czwarty miejscowi na fali, czas dla gości 16/19 lecz końcówka dla gospodarzy 25/18. Piąty 5/7; 8/12 i koniec 11/15, na więcej faworyt nie pozwolił. W meczu było wszystko: blok, atak, wspaniałe obrony, wszystko co cieszy w siatkówce, może za dużo zepsutych zagrywek miejscowych... W setach 22-25, 22-25, 25-16, 25-18 i 11-15. Sędzia Jan Kasprowicz ocena 6. (JK)

II liga  o awans 1-8

20.03  Strzelec Gorzyczki 1 : 3 Volleyball Marklowice
Do Gorzyczek zawitali dobrzy znajomi z innych parkietów siatkarskich - drużyna z Marklowic. U nas niestety brak podstawowego środkowego, którego w ostatnim meczu wykluczyła Lubomia. Początek spotkania równo do 10 punktu. Później Marklowice odskakują na 3 punkty i kontrolują przebieg seta powiększając przewagę. Drugi set podobny do pierwszego z tą tylko różnicą, że już na początku "drużyna bez sali" prowadzi 4-0 i spokojnie dowozi prowadzenie do końca. W trzecim secie Strzelec podejmuje rękawicę, walczy twardo o każdy punkt i zwycięża. Podobnie jak i w secie czwartym - kawał dobrej siatkówki w naszym wykonaniu. Zdawać by się mogło, że tie break wisi w powietrzu, ale... W końcówce seta goście "zwierają" swe szeregi i ostatecznie wywożą 3 cenne punkty do siebie. Mecz walki i kawał dobrej siatkówki w wykonaniu obu drużyn. Było wszystko, mocne ataki, plasy, bloki, obrona, a wszystko toczyło się w atmosferze fair play. Oby tylko taka atmosfera panowała na naszych boiskach. W setach do -18, -19, 27 i -20.  Sędzia Szymon Sadowski ocena 5. (RT)

21.03  Silesia Lubomia 3 : 0 Eks Żernica II Team
Kolejny mecz na którym jesteśmy w komplecie więc przeciwnik będzie się musiał napocić. 1 set mocne uderzenie z naszej strony 20:10 itd. i set zakończony do 12- bez historii. 2 set identycznie i mamy 17:7 i wprowadzamy powoli rezerwę. Goście mają jeszcze chwilę nadziei po zagrywkach ich atakującego ale to ostatecznie my wygrywamy do 15. 3 set u nas już na boisku cały drugi skład ale mimo wszystko Żernica nie jest w stanie nas dojść na więcej niż 2 pkt. Jedyny w miarę wyrównany set ale i tak zakończony dla nas do 21. U gości można wyróżnić atakującego. Wszystko prawie do niego a że odpuściliśmy blok gdy był w 2 linii to punktów zrobił sporo. Sędziowie Janusz Lazar i Klaudia Nagler-Skroban ocena 6. (C)

22.03  Kredyty Chwilówki Rybnik 2 : 3 Top Ten ZST Rybnik
Seta pierwszego wygrali gospodarze 25:20, w drugim 18:25 dla Dziesiątek, set trzeci 25:21 dla (para) bankowców, w czwartym 19:25 dla TT i topteniak 8:15. Mecz, rzeczywiście w fajnej atmosferze - spotkanie po latach na parkiecie, bez punktów zapalnych - w usypiającej wręcz atmosferze...   Sędzia Marian Żyliński ocena 3. (DF)

II liga  o miejsca 9-17

21.03  Fundacja Elektrowni Rybnik 3 : 1 Jedynka Jankowice III
Set 1 Dobre otwarcie gospodarzy i powiększanie przewagi do końca seta. Set 2 Do połowy 2-3 punktowe gospodarzy, po czym goście wychodzą na 2 punkty przewagi, prawie do końca utrzymując przewagę, w samej końcówce po kilku długich wymianach z stanu 20:23 udaje się nam obrócić na 24:23, udana akcja gości doprowadza do stanu po 24 ale potem wyciągamy seta na naszą korzyść. Set 3 Goście zaczynają bardzo mocno 0:5 przy swoich serwach, w końcu mamy przejście ale na jeden punkt, znowu seria gości, bierzemy czas i w końcu wracamy do swojej gry rozpoczynamy pościg, goście jednak nie stoją w miejscu czując że to ich set grają swobodnie mają 15:24 udaje się nam postraszyć na 20:25 ale to wszystko co dało się wyciągnąć w tym secie. Set 4 Być może to wpływ końcówki poprzedniego seta zaowocował doskonałym otwarciem gospodarzy 17:7, mały przestój goście dochodzą do 20:15 i znowu nasz zryw i set 25:15. Z naszej strony oprócz seta 3 można podsumować tak bardzo mała ilość błędów własnych, dobry blok i dostarczanie piłki przeciwnikowi zamiast zepsucia ataku czy serwisu zaowocowały wygraną. W setach 25-14, 26-24, 20-25 i 25-15.  Sędzia Zygmunt Barylak ocena 5. (AK)

22.03  Jedynka Jankowice III 1 : 3 Old Stars
Mecz ważny z punktu widzenia obu ekip. Gospodarze znowu chcieliby zasmakować zwycięstwa, goście - jak wino - z meczu na mecz sprawiają więcej niespodzianek. Set I wyrównany i ciekawy, w okolicach po 17 gospodarze wykazali większą skuteczność i z przewagą 2-3 punktów rozegrali końcówkę. Set II lepsze otwarcie "gwiazd", niemoc w ataku i błędy ustawienia podcinają skrzydła "jedynkowiczom" i pomimo pogoni nie udało się odrobić strat z początku tej partii. Set III znowu dobre otwarcie gości, w obozie gospodarzy brak pomysłu na grę i przepychanki słowne. Tempo i poziom widowiska siadło co nie przeszkodziło rutynowanym gościom w podwyższeniu prowadzenia. Set IV podobny, gra zrezygnowanych gospodarzy w niczym nie przypominała tej z pierwszej odsłony. Goście do bólu konsekwentni i pewni swego. Zagrali bez nerwów i niepotrzebnych strat. Zasłużone zwycięstwo daje im trzy punkty i awans w tabeli. W Jedynce niemoc trwa. W setach do 21, -20, -8 i -18. Sędzia Bazyli Kowalski ocena 5. (KB)

22.03  Impacto LKS Chałupki 3 : 0 Jedynka Jankowice
I Set: Zaczynamy bardzo dobrze bo od prowadzenia 4:0, później powoli goście gonią i dochodzą nas na 2 punkty, 8:10. Następnie my znów uciekamy na 4 punkty i tak przez cały set. Pierwsza odsłona spotkania kończy się naszą wygraną 25:21. II Set: zaczyna się całkowicie odwrotnie to goście z Jankowic prowadzą na początku 0:3 później wyrównujemy po 12:12 i na zagrywkę wszedł zawodnik z nr 4 i lekkimi ale zdradliwymi serwami nabija parę punktów i jest 12:16, my czując zagrożenie przegranego seta bierzemy czas i zaczynamy odrabiać ze 100% skutecznością i końcówka seta należała do nas 25:20. III Set: W tym secie było najwięcej walki punkt za punkt i każda drużyna nie oddawała łatwo żadnej piłki, w końcówce było 24:18 dla nas ale my nie potrafiliśmy 3 piłek z rzędu skończyć ale na całe szczęście jedna dobra akcja nam tylko wystarczyła i wygraliśmy 25:21. Sędzia Mateusz Besz ocena 5. (M)

22.03  Edytor Suszec 3 : 0 Catering Parys Rydułtowy
Mecz bez większych niespodzianek, pewna wygrana gospodarzy. I set: Kilkupunktowe prowadzenie Edytora, dowiezione do końca seta. II set: Gra punkt za punkt, przy stanie 20:20 gospodarze odskakują na 2 pkt i wygrywają drugiego seta. III set: Duża przewaga drużyny gospodarzy uzyskana na początku seta, utrzymywała się do samego końca spotkania. Mecz w miłej i spokojnej atmosferze w której warto zwrócić uwagę na fair-play ze strony drużyny Cateringu. Sędzia Dawid Szulik ocena 5. (DD)