zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Abp Skworc: oglądajcie mszę w telewizji

2020-03-14, Autor: bf

Abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki odradza wiernym uczestnictwo w niedzielnych mszach świętych. Przypomina o dyspensie i zaleca korzystanie z odbiorników telewizyjnych, radiowych, czy internetowych.

Reklama

Jeżeli możecie – zrezygnujcie w najbliższym czasie z niedzielnych mszy świętych. Abp Wiktor Skworc przypomina, że udzielił wiernym dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Eucharystii. To ważne, zwłaszcza że wg rozporządzenia organów państwowych obowiązuje czasowe ograniczenie dot. m.in. liczby uczestników wszelkich zgromadzeń, w tym religijnych do 50 osób.

- Usilnie zalecam wiernym korzystanie z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i wielkopostnych nabożeństw. Rodzina – modląca się wspólnie, razem uczestnicząca w transmitowanej Mszy św. staje się domowym Kościołem, podstawowym ogniwem w rodzinie Kościoła – zwraca się do wiernych abp Wiktor Skworc.

Metropolita Katowicki podkreśla, że należy ponadto:

a) ograniczyć możliwość uczestnictwa we Mszach św. wyłącznie do wiernych bezpośrednio związanych z przyjętą intencją Mszy św. lub w przypadku pogrzebu do najbliższej rodziny;

b) w kaplicach domów zakonnych i w zakładach opieki ograniczyć udział wiernych wyłącznie do mieszkańców i pracowników;

c) pamiętać o obowiązku otwarcia kościołów w ciągu dnia, celem umożliwienia wiernym indywidualnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz korzystania z sakramentu pokuty;

d) zwiesić posługę służby liturgicznej (ministrantów, lektorów, kantorów, animatorów);

e) zachęcić katechetów i katechetki, aby korzystając ze współczesnych możliwości komunikacji, utrzymywali łączność z katechizowanymi dziećmi i młodzieżą, i wspierali w ten sposób rodziców oraz opiekunów w okresie próby naszej jedności i solidarności;

f) ograniczyć posługę wobec osób chorych do wiatyku udzielanego wiernym w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia;

g) podjąć codziennie pełnienie w kancelarii i przy parafialnym telefonie duszpasterskich dyżurów w celu udzielania informacji i duszpasterskiej pomocy oraz duchowego wsparcia.

- Wzywam kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 odmawiali różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych. W tym samym czasie do duchowej łączności z osobami duchownymi i konsekrowanymi zapraszam wszystkich wiernych. Przeżywając Wielki Post, prośmy nadal w naszych rodzinach o nawrócenie i pokój serc – pisze abp Wiktor Skworc.

Wiadomo, że transmisję internetową na swojej stronie chce opublikować Bazylika św. Antoniego. A jak będzie w Waszych parafiach? Dajcie znać.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAM! »

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~withings 2020-03-14 21:21:43

  "Abp Wiktor Skworc przypomina, że udzielił wiernym w województwie śląskim dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Eucharystii."

  Droga redakcjo - podział administracyjny KK jest inny niż państwa. Abp Skworc jest metropolitą katowickim - podlega mu bezpośrednio archidiecezja katowicka (w całości w śląskim), a pośrednio gliwicka i opolska (także poza granicami śląskiego). Jednocześnie w woj. śląskim są jeszcze trzy diecezje, które mu nie podlegają: bielsko-żywiecka, sosnowiecka i archidiecezja częstochowska.

  40 4
 • ~Marco2 2020-03-14 21:25:01

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 2
 • ~Franek7 2020-03-14 21:55:35

  Nie chodzę i nie oglądam. Wystarczy nam jedna zaraza.

  15 77
 • ~Marco2 2020-03-14 23:59:51

  powtarzam-abp Skworc usilnie zaleca uczestniczenie w transmitowanej mszy, a nie do oglądania !

  30 4
 • ~Karolina# 2020-03-15 08:17:37

  Wzorem Rzymu, można wyjść o 18 na balkon i śpiewać, kiedyś był podobny zwyczaj na Nowinach, siedzenie w domu można wykorzystać

  18 5
 • ~Zoltan666 2020-03-15 11:05:41

  @karolina, może jednak niech Pani modli się w obrębie swojego lokalu mieszkalnego. W okolicy mogą mieszkać ludzie którzy nie mają ochoty słuchać Pani śpiewania. Bóg ma dobre ucho, usłyszy Pani nawet śpiew z pod kołdry.

  13 9
 • ~romcost 2020-03-16 21:23:40

  A ja z innej beczki, skoro takie ładne zdjęcie załączono do artykułu, to czy mogę prosić, aby nie oświetlać całą noc nowego kościoła? W nocy ludzie śpią a Pan Jezus po ciemku drogę znajdzie. Szkoda Waszej naszej kasy...

  2 6
 • ~bartezz 2020-03-16 21:32:29

  ~romcost - nierealne! właśnie cały ten urok Bazylice dodaje w nocy oświetlenie. Naszą oświetloną Bazylikę w nocy widać nawet z kilkunastu km od Rybnika i jest symbolem charakterystycznym dla naszego miasta. Oświetlenie jest ledowe więc nie zużywa dużo prądu. Dobry pomysł, który akurat bardzo popieram!

  7 2
 • ~romcost 2020-03-16 21:35:50

  Masz rację, Ledy prądu nie biorą, a o 3 w nocy przecież wszyscy podziwiają bazylikę....

  2 5
 • ~bartezz 2020-03-16 21:48:36

  Ledy pobierają znikomą ilość prądu w porównaniu do zwykłych żarówek. Jak masz taką uwagę do idź z nią do proboszcza Bazyliki i mu to powiedz, choć z góry wiem, że tak się nie stanie bo nie po to robiono nie tak dawno temu to nowe oświetlenie Bazyliki żeby je teraz wyłączyć.

  5 2
 • ~romcost 2020-03-16 21:54:23

  Weż mi kolego, że to co oświetla Bazylikę to nie 100W, nie wystarczy świecić do 23 i zaczynać o 5? Co to im jaśniejsze to świętsze? Konkurencję do stajenki betlejemskiej robią?

  1 6
 • ~bartezz 2020-03-16 21:57:26

  W każdym mieście mniejszym, większym w Polsce czy za granicą kościoły są oświetlone. Dodaje to uroku. Kościół Matki Bolesnej też jest w nocy oświetlony, Franciszkanie też są oświetlone, nawet w Chwałowicach i Popielowie i w Świerklanach w nocy kościoły są oświetlone....to tak wymieniłem na szybko z pamięci.

  6 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 5844