zamknij

Organizacje pozarządowe

„Tyta dla Piyrszoka” - RAŚ mobilizuje siły w szczytnym celu

2015-08-28, Autor: 
Akcja charytatywna „Tyta dlo Piyrszoka” prowadzona jest od kilku lat przez Ruch Autonomii Śląska. Zwyczajowe obdarowywanie dzieci, które rozpoczynają naukę tekturowym rogiem wypełnionym słodyczami miało na celu osłodzenie pierwszego dnia w szkole. Działacze z RAŚ nie zapomnieli o tradycji i zamierzają wspomóc maluchy. Potrzebują jednak naszej pomocy.

Reklama

Tyta dla pierwszoroczniaków to zwyczaj znany na Śląsku, Warmii i Mazurach, wywodzi się z Niemiec, gdzie już w XIX wieku w ten sposób świętowano. - Członkowie naszego stowarzyszenia pielęgnują górnośląskie tradycje, dlatego też obecnie działacze RAŚ mobilizują się na 1 września, by jak najwięcej dzieci wychowujących się w rodzinach potrzebujących obdarować tradycyjną tytą – mówią organizatorzy.

W tym roku akcja prowadzona jest w Chorzowie, Katowicach, Mysłowicach, powiecie mikołowskim, powiecie raciborskim, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach. - Podczas akcji współpracujemy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, lokalnymi parafiami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, by dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Rozpoczęcie nauki w szkole to jedyny i jakże ważny  dzień w życiu dziecka. Chcemy dołożyć starań, by na Górnym Śląsku bajtle do pierwszej klasy nie szły bez tyty – dodają przedstawiciele RAŚ.

My również możemy wesprzeć akcję! Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na specjalne konto:

22 1750 0012 0000 0000 2843 0698

Ruch Autonomii Śląska

ul. ks. Norberta Bończyka 9/4

40-209 Katowice

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~GieKSa2 2015-08-28
  07:54:19

  0 0

  Ale żeście sie łodudzili.....dzisioj je 28 sierpnia, a w tradycji górnośląskiej je że do szkoły sie idzie 1 września....mocie szwong czasu.....ale od kiedy jesteś w koalicji z PełO i zalatujecie "warszawką", to sztyjc e robicie nie po górnośląsku....

 • ~lukrecja50 2015-08-28
  15:50:09

  20 0

  Ja jo też żech dostała tyta jak żech szła pierwszy roz do szkoły.W dpma sie nie przelywało , ale jakoś na tyta ojcom stykło. nie chodzili po żebraniu, choć żyli my w doma yno ze skromnej rynty od ojca. Wciepaliście sam zdjynci dziecków z tytami, ale chyba to nie było jakiś wielki śwynto dlo nich bo łobleczyni są raczyj nie światecznie. Na pierwszy dziyń we szkole noleży sie bioło bluzka i ciemne galoty do synka, a do dziołszki ciemno kiecka. ( jo miała plisowano bo tako była moda). A po za tym to jo sie pytom kto teraz mo kupić dziecku tyta? Bo jak piszecie o tradycji to noleży sie tyn gyszynk kupić ojcom czyli rodzicom! A jo sam czytom,że RAŚ do dzieciom tyty - no to niech dajom jak chcom,a nie że kolejne żebrani żeby ludzie wpłacili, a bydzie sie piyknie nazywać że RAŚ doł! Jo nie wjym co to teraz za moda że yno kaj by sie nie obrócić to numer konta i dej, numer telefonu i pośli smsa. Jeszcze idzie zrozumieć jak ktoś je chory, choć na lyczyni też ponoć mo dać Państwo. Ale zbierani na wczasy do biydnych, na tyta do bjydnych to już chyba przesada. Chyba rodzice 7 lot tymu wiedzieli że dziecko jak sie urodzi to pudzie do szkoły,że to som koszty nie yno tyta ale ksionżki, oblyczka, tasza i kupa inkszych rzeczy. Za 2 lata mono bydymy tym dzieciom zbierać na kumunio, a potym na weseli?

 • ~lukrecja50 2015-08-28
  15:53:12

  9 0

  Dodom jeszcze jo mom raty za pralka - ściepnie mi sie kiery? Zostało mi jeszcze 600 zł do spłacynio.

 • ~p1chrunch 2015-08-31
  01:41:04

  0 1

  Oczywiście, warto przypomnieć, że podobną akcję prowadzi Caritas, ale zamiast słodyczy, proponuje książki:

  http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=49&tx_ttnews%5Btt_news%5D=23570&tx_ttnews%5BbackPid%5D=1&cHash=1a209d98fe

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4905