zamknij

Biznes

W Rybniku powstaje nowe osiedle szeregowców

2012-08-17, Autor: ww
Osiedle Kamień – tak będzie nazywać się nowe osiedle domków szeregowych powstające przy ul. Arki Bożka w dzielnicy Kamień.

Reklama

Niedaleko skrzyżowania z ulicą Robotniczą powstaje osiedle 10 domków szeregowych. Buduje je firma Eco Plus. Ta sama, która wybudowała Osiedle Słoneczne przy ulicy Pogodnej.

W tym roku chcemy zakończyć prace położeniem dachu. Nie ukrywam, że późniejsza data oddania osiedla do użytku uzależniona jest od zainteresowania klientów. Na razie jest ono spore – powiedział nam Zbigniew Bogacki, właściciel firmy Eco Plus.

 

Jak na razie nie są znane ceny metra kw. w mieszkaniach na nowym osiedlu.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
 • ~ 2012-08-17 00:18:01

  Co z tego, że to miejsce jest trasą przelotową (z dwóch stron) dla leszczyńskiej hołoty i jeździ tamtędy mnóstwo aut powodując hałas.

  0 0
 • ~Maniak 2012-08-17 09:03:06

  Do Tomasz Wija: Odwazna z ciebie kwiaciarka, uwazaj na siebie bo nazywajac kogos holota i podpisujac sie swoim kontem z fb mozesz przypadkiem wpasc na przedstawiciela tej holoty i wtedy twoje umiejetnosci ukladania kwiatkow i zdjecia z jako machoburek z pistoletem na kulki ci nie pomoga. Glupota nie boli co?

  1 0
 • ~auralfloat 2012-08-17 10:16:09

  Jeśli deweloper będzie chciał zaoszczędzić, znów weźmie do roboty meneli i będzie im płacił alkoholem. Potem trzeba będzie prostować ściany. Nie rozumiem jaki jest sens kupowania szeregowców? Ani to dom, ani mieszkanie w bloku, działka tak mała, że żyje się na kupie jak w bloku. Właściwie to powiedziałbym, że to gorsze rozwiązanie niż mieszkanie w bloku.

  0 0
 • ~gbart 2012-08-17 11:03:44

  Szeregowiec to coś więcej niż mieszkanie, a mniej niż dom wolnostojący. Ot cała filozofia. Poza tym są lokalizacje gdzie nie uświadczysz domu wolnostojącego, a tylko szeregówki, więc jeśli zależy Ci na konkretnym miejscu to wybór jest ograniczony. Czemu to gorsze rozwiązanie niż mieszkanie w bloku?

  0 0
 • ~matszw 2012-08-17 11:15:24

  Deweloper błysnął nazwą osiedla... Kamień w kamieniu, ciekawe czym się inspirował =)

  1 0
 • ~charlie 2012-08-17 11:16:41

  I znowu to samo. Jak coś co będzie miało 10 mieszkań można nazwać osiedlem? Nie wydaje się komuś, że to trochę za mało?... To, że akurat rozpieprzy się znowu zabudowę domów jednorodzinnych jakimś bloczkiem do tego w tym mieście jestem przyzwyczajony...

  1 0
 • ~ 2012-08-17 11:40:50

  przesadzacie, bylem u znajomych, maja malą działeczkę 500m, dobrze obsadzoną, zawsze to lepsze niz blok, a okolica b.dobra, nie wiem czy nie najlepsza w rybniku

  0 0
 • ~exitcosmo 2012-08-17 13:13:05

  Nie pomoże wam wasze narzekanie i lamentowanie. Bogaci naiwniacy zawsze się znajdą. Szkoda tylko że potem szukają dziury w całym i trzeba jeździć na śmieszne poprawki.

  0 0
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 13:13:45

  Budowanie szeregowców ma sens tylko w lokalizacjach tuż obok centrum miasta, gdzie ziemia jest jeszcze za droga na domy wolnostojące, ale już bloków (z powodu planu zagospodarowania przestrzennego) budować nie można. Szeregowce w Kamieniu, czyli dzielnicy chyba najbardziej odseparowanej od reszty miasta, która, co by tu ukrywać, jest po prostu wyrośniętą wsią obok Leszczyn, sztucznie przyłączoną do Rybnika jest co najmniej dziwne. A powiedziałbym nawet - głupie i niszczące resztki urbanistycznego uporządkowania.

  0 0
 • ~dasio7 2012-08-17 13:31:00

  @hindenburgstrasse - zgadzam się w całej rozciągłości! Szeregówki powinny powstawać w pobliżu centrum, a w takim Kamieniu tylko domy wolnostojące

  0 0
 • ~auralfloat 2012-08-17 13:46:21

  ~gbart: ponieważ jest to stan pośredni miedzy mieszkaniem w bloku (często przestronniejszym niż w szeregowcu), a wolnostojącym, a nie uznaję kompromisów. Jest to wg mnie gorsze rozwiązanie niż mieszkanie w bloku gdyż ma się wrażenie, że ludzie żyją bardziej na kupie - urzekła ich ta pozorna wolność, tymczasem szeregowce stoją niemal na przeciwko siebie. Często jakość wykonania jest na poziomie 30-sto letnich bloków 10-cio piętrowych (jak np. Wawok). Na przykład szeregowce w Ochojcu wizualnie wyglądają jak klatki dla królików - wąskie plomby, o powierzchni chyba identycznej z mieszkaniami M5 na Nowinach. Nie po to się przecież kupuje "osobny dom", żeby nadal się gnieździć. Fakt, jest poddasze, jest hall, ale za tą cenę - lepsze wyremontowane mieszkanie w bloku.

  1 0
 • ~orient 2012-08-17 14:23:27

  A co to kogo obchodzi czy nazwać to szeregowcami czy domkami. @hindenburgstrasse - jeśli Kamień sztucznie został włączony do Rybnika to Leszczyny są jeszcze bardziej sztucznym tworem i już dawno powinne być częścią Rybnika.

  0 1
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 15:17:56

  Potrafisz podać jakiś powód, dla którego Leszczyny miałyby być włączone do Rybnika, a Kamień (podobnie jak inne dzielnice-wsie typu Kłokocin, Ochojec, Stodoły, Chwałęcice itd.) powinien być częścią Rybnika? Od ostatnich zabudowań miasta (na Górce Paruszowskiej) do pierwszych domów Kamienia jest 2,5 km przez szczerą puszczę... Tylko 500 metrów więcej jest z tego samego miejsca do Przegędzy. Rybnik to w ogóle jest takie miasto-nie miasto. Poza samym centrum, Smolną, Paruszowcem, Północą i Nowinami (no, może jeszcze Meksykiem) mamy hektary pól, a dopiero potem zaczynają się kolejne wsie, dumnie włączone do miasta i nazwane dzielnicami... Rybnik jest miastem w granicach przedwojennych, poza nimi są wsie i decyzje administracyjne tego nie zmienią.

  0 0
 • ~orient 2012-08-17 15:29:32

  @hindenburgstrasse - cała reforma administracyjna z 1975 roku miała na celu urbanizację Polski. I takich przykładów dzielnic oddzielonych od innych hałdami, polami, lasami, łąkami czy rzekami znajdziesz w każdym mieście w Polsce. No chyba że zostały zabudowane osiedlami z wielkiej płyty. A jeśli piszesz coś o okresie przedwojennym to sorry ale w okolicy Rybnika przed wojną nie było żadnych miast... Czerwionka-Leszczyny to tak naprawdę wytwór PRL ;) Jak żyje nie słyszałem też aby ktoś z Kamienia narzekał na przynależność do Rybnika. Wręcz przeciwnie, tam się Leszczyny bardzo źle kojarzą ;)

  0 0
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 15:59:37

  No dobrze, ale zauważ, że była to pusta urbanizacja (nie chcę używać terminu urbanizacja pozorna, bo on opisuje co innego). Czyli 31 XII 1974 roku Ginter z Golejowa wydoił krowę we wsi Golejów, a następnego dnia doił ją już jako mieszczanin w Rybniku - sam przyznaj, że to aż śmieszne. I fakt, takich dzielnic można znaleźć wiele, ale chyba nie ma drugiego takiego miasta w Polsce jak Rybnik, w którym przytłaczająca większość dzielnic jest właśnie taka. Gliwice mają Bojków, Brzezinkę i Czechowice, Katowice mają Kostuchnę i Podlesie, Warszawa ma Wesołą i Białołękę, ale Rybnik ma dzielnic-wsi aż dwadzieścia! (jeśli nie więcej). Przed wojną w okolicy Rybnika (po polskiej stronie) faktycznie były tylko Żory i Wodzisław (Rydułtowy miały 14 tys. mieszkańców, ale nie wiem, czy prawnie były miastem), ale czy to coś zmienia? Załóżmy, że zapraszam na wycieczkę po Rybniku znajomego z Zabrza czy Chorzowa i jedziemy od strony Gliwic. Mijamy tablicę Rybnik... w lesie. Potem jest Ochojec - no nie ma co ukrywać, raczej nie wielkomiejska dzielnica. Potem Golejów - tak samo. Potem Wielopole i sytuacja się powtarza. Skręcamy na Orzepowice i znów - to jest 140-tysięczne miasto? A Chwałęcice? To dopiero zabawne.

  0 0
 • ~charlie 2012-08-17 16:47:48

  A po co chcesz rozpatrywać coś czego nie da się zmienić? No chyba, że chcesz odłączenia tych wsi od Rybnika... Nie ma co ukrywać, że właściwie żadna z tych przyłączonych dzielnic z klimatem wiejskim nie ma już wiele wspólnego. Przez tyle lat nie było właściwe pomysłu co z tym fantem zrobić i pozostawiono to samemu sobie. W sumie zurbanizowaną to mamy jedynie południową część miasta. Ze wsi miasta nie zrobisz, ale można próbować zrobić przedmieścia. Ochojec jest tego świetnym przykładem. Najgorsze jest jednak to, że to co się dzieje w tej dzielnicy to raczej dzieło przypadku niż jakiekolwiek zaplanowane działanie władz. Za to pozwolenie na budowę bloczku w miejscu, które jest położone wśród domów jednorodzinnych jest głupotą i brakiem jakiegokolwiek poczucia estetyki. Będzie wyglądało tak samo jak na Wawoku przy Rudzkiej, stoi taki (nawet nie najgorszy pod względem architektonicznym) bloczek, ale pasujący tam jak wół do karety. Ligota- Ligocka Kuźnia, niedaleko tego drewnianego kościółka wśród domków też stoją dwa kaszaloty. Urbanizacja nie polega na sraniu dupiatymi bloczkami gdzie popadnie... Rybnik klimatu wielkomiejskiego nigdy miał nie będzie, ale to nie oznacza, że musi być kaszalotem bez pomysłu

  0 0
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 17:11:16

  charlie01 - w większości się zgadzam. Jeśli chodzi o tę dyskusję to tylko chciałem odpowiedzieć na post jednego z użytkowników, który twierdził, że Leszczyny są bardziej sztuczne od Kamienie ;) Tylko właśnie, przedmieścia też trzeba umieć robić z głową, a stawianie szeregowców i bloków w wyrośniętych wsiach czy w polu! W Gliwicach idzie to jakoś bardziej z głową, na przykład tutaj: http://goo.gl/maps/N2o6b To cała dzielnica nowych domów i choć wprawdzie są szeregowce, to jednak chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że idzie to schematem: budujemy ulicę, parcelujemy działki i dopiero potem budujemy kolejną itd. Dla porównania Orzepowice-Borki, gdzie urbanistyka polega na rzucaniu domami jak, za przeproszeniem, gnojem po polu: http://goo.gl/maps/liZgH. Niewiele lepiej wygląda zabudowywanie Zamysłowa, a także tej okolicy Bieszczadzka, Sudecka, Beskidzka, gdzie w wyniku kompletnego chaosu niektóre domy mają drogi i z przodu, i z tyłu, ulice zakręcają pod kątem prostym, a działki są mniej niż symboliczne.

  0 0
 • ~Arteks 2012-08-17 17:54:35

  @charlie - to co pisze internetowe dziecko o specyficznym nicku hindenburgstrasse zawsze trzeba najpierw zmniejszyć o połowę i podzielić na trzy części. Jeśli oczywiście na poważnie traktujesz jego wpisy. On w sposób celowy przesadza i robi to tendencyjnie - obojętnie jaki jest temat dyskusji. Aby tylko zaistnieć na forum. Np. pisze coś o Zabrzu i Chorzowie a przecież te miasta nie mogą składać się z wiejskich dzielnic skoro powstały w wyniku rewolucji przemysłowej jako przykopalniane i przyhutnicze osady! Wiejskich dzielnic tam nie ma ale są spore luki w zabudowie które obejmują gigantyczne hałdy, łąki, byłe zakłady itd. A więc nawet w tak gęsto zaludnionych miastach nie dało się stworzyć wyłącznie miejskiej tkanki. Miasta które na jakimś terenie dominują mają prawo włączać do siebie słabsze okoliczne miejscowości - oczywiście pod warunkiem, że te sobie tego życzą. Kilka lat temu do Rzeszowa włączono bodajże 5 wsi i nie tylko nie był to obciach ale chwalono się tym, że "okoliczne wsie chcą do miasta". Do Gliwic poprzyłączano ogromne połacie wsi i nieważne że były one rzadziej zaludnione - do dzisiaj spotkanie kombajnu jadąc od strony Rybnika jest jak najbardziej możliwy. Wrocław w czasie reformy administracyjnej przyłączył do siebie ok. 50 wsi. Szczecin też ok. 20. Rybnik wcale nie jest jakimiś wyjątkiem tym bardziej, że w przypadku Rybnika przyłączono do niego poza wsiami także górnicze kolonie typu Chwałowice czy Niedobczyce czyli dzielnice których pełno w miastach GOP.

  0 0
 • ~Arteks 2012-08-17 18:02:15

  A co do Kamienia to tu akurat się zgadzam, że reforma administracyjna poszła trochę w złym kierunku. Do Rybnika miano przyłączyć te miejscowości które były z nim gospodarczo powiązane albo takie z które nie były oddzielone np. lasem typu Radlin, Jankowice czy Jejkowice zamiast wspomnianego Kamienia który faktycznie nie pasuje do miasta nawet jak się patrzy na mapę. @orient - Leszczyny i Czerwionka to bardzo sztuczny konglomerat dwóch osiedlowych miejscowości który nie dorobił się nigdy centrum. Pamiętam kilka lat temu, że była dyskusja na temat wprowadzenia zmian w nazewnictwie miast które nimi tak naprawdę nie są, a z drugiej strony nie można ich zaliczyć do wsi. Z naszego regionu Czerwionka idealnie nadawałaby się do tego aby wykluczyć ją z grona miast.

  0 2
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 18:22:56

  Arteksie, po raz kolejny dajesz wyraz swojej ignorancji i nieznajomości regionu, a także rzeczy, o których piszesz. Chorzów jak najbardziej powstał z wiejskich osad, a nawet do dzisiaj pozostała tam jedna wiejska dzielnica (no, właściwie to pół), która zwie się nomen omen Chorzów Stary: http://static.panoramio.com/photos/1920x1280/1587658.jpg. I faktycznie, są tam luki w zabudowie, a konkretnie jedna luka - po zlikwidowanej Hucie Kościuszko, nieco na północ od centrum miasta. Nie usprawiedliwia to jednak w żaden sposób hektarów pól w Rybniku... Wypominasz Gliwicom czy Wrocławiowi przyłączenie wielu wsi, jednak rób to z głową: w Gliwicach wsie to ledwie kilka procent mieszkańców, a dołączone zostały w celu pozyskania greenfieldów (co się udało - wystarczy spojrzeć na Strefę Przemysłową), w Rybniku zaś dzielnice peryferyjne zamieszkuje nieomal 100 tys. osób (bez Boguszowic-Osiedla, Chwałowic i Elektrowni dalej jakieś 60-70 tys. i ciągle rośnie), a dołączone zostały jedynie by "podbić" statystyki. Centralne dzielnice Rybnika (Centrum, Paruszowiec, Północ, Meksyk, Smolną i Maroko-Nowiny) zamieszkuje łącznie około 50 tys. osób - na 140 tysięcy! W Gliwicach na 180 tys. osób centralne dzielnice zamieszkuje aż 110 tysięcy.

  0 0
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 18:31:49

  Natomiast jeśli chodzi o Czerwionkę, to według mnie doskonale spełnia ona definicję miasta - chociaż jest dość mała, ale przecież takie miasta też istnieją. Bo jakie warunki musi spełniać miejscowość by być miastem? Według mnie przede wszystkim musi mieć zwartą (ten warunek Czerwionka spełnia nawet lepiej niż Rybnik), co najmniej piętrową zabudowę. Dalej: powinno być ośrodkiem, w którym przytłaczająca większość ludności zatrudniona jest w przemyśle i handlu, a rolnictwo i leśnictwo może odgrywać jedynie marginalną rolę. I teraz zabawna sprawa, bo ten warunek... Czerwionka również spełnia lepiej niż Rybnik :D W Rybniku w rolnictwie pracuje 0,4% populacji, a w Czerwionce-Leszczynach 0,2% ;) Co jeszcze? Powinno być ośrodkiem administracyjnym dla okolicy (oba miasta to spełniają), a także centrum handlowym (oba spełniają) i rozrywkowym (zależy, jaką kto rozrywkę woli, ale wg mnie też oba spełniają).

  0 0
 • ~Arteks 2012-08-17 18:45:24

  Sorry hindenburgstrasse ale mam prawo przypuszczać że swoją wiedzę o Rybniku, Śląsku itd czerpiesz wyłącznie z internetu. Ja wręcz przeciwnie. Swoją penetrację Śląska na szeroką skalę zacząłem w 1996 roku. Nie ma już chyba ani jednej dzielnicy i miejscowości w ROW czy GOP w której bym nie był :D Czy wiesz w jakich okolicznościach powstał WPKiW i skąd się wziął taki wielki park między Chorzowem a Katowicami? Czy wiesz co to są Żabie Doły? A gigantyczne puste przestrzenie z poniemieckiej autostrady między Gliwicami a Bytomiem widziałeś chociaż raz w życiu? O lasie komunalnym w Zabrzu czy lasach panewnickich słyuszałeś? A jechałeś kiedyś pociągiem z Gliwic do Dąbrowy Górnicznej? Mimo gęstej zabudowy sporo jak na Śląsk terenów to łąki, nieużytki i puste pola. Jeśli nie przeszkadzają one w GOP to czemu tak ci przeszkadzają w Rybniku wiejskie dzielnice spośród których sporo zupełnie zmieniło swój krajobraz? Dlaczego Stanowice czy Przegędza są takie same jak 50 lat temu (wyjąwsze nowe domy), a Rybnicka Kuźnia, Ligota, Popielów, Orzepowice w dużej mierze zyskały zupełnie nowe oblicze przez inwestycje jakie tam powstały w wyniku urbanizacji? Jak można mówić że dzielnice typu Stodoły czy Grabownia i inne wsie przyłączono do Rybnika po to aby zwiększyć statystyki w sytuacji kiedy one 40 lat po przyłączeniu liczą mniej niż 1000 mieszkańców... Jeśli już to ludnościowo najwięcej Rybnikowi dały np. Chwałowice ale trudno je nazwać wsią skoro były to przemysłowe kolonie takie jakie tworzą GOP

  0 0
 • ~charlie 2012-08-17 18:51:21

  Akurat jeśli chodzi o ten Kamień to ja tam nie mam nic przeciwko temu, że do Rybnika należy. Zgadzam się co do tego, że podczas tej reformy poszło to w trochę dziwną stronę. O ile Radlin był częścią Wodzisławia (trochę głupie odłączać jedną część miasta żeby przyłączyć go do drugiego) to np. Jankowice, Jejkowice a nawet Rydułtowy można było spokojnie przyłączyć. Ja tam Kamień lubię w każdym bądź razie ;) Wróciłbym jednak do tego jak zaniedbywana jest przestrzeń publiczna i połączył to ze wspomnianym Kamieniem. Przecież dawny ośrodek w Kamieniu był najlepszym miejscem na lokalizację nowego, dużego osiedla w Rybniku. No, ale coś takiego było niemożliwe bo firmy rybnickie (i nie tylko) wolały zapychać już i tak silnie zurbanizowane tereny swoimi pokracznymi bloczkami. Można było czegoś takiego uniknąć. Dać ten teren tym inwestorom, którzy mogli założyć sporą spółkę i wraz z miastem stworzyć genialny projekt. Apartamentowce, domki wolnostojące, szeregowce, czy nawet niewielkie bloki. Do tego odpowiednia infrastruktura. W okół tego powstałaby cała sieć inwestycji wspierających jak sklepy itp. Wybudować drogę do Kamienia przez ten nieszczęsny las. Fantastyczne połączenie z centrum (na pewno lepsze niż z Zamysłowa wiecznie zakorkowaną Wodzisławską, gdzie panuje mania budowania tych brzydactw). Fantastyczna inwestycja, która na pewno rozruszałaby rynek. No, ale jeżeli ktoś ma ambicje żeby walić tymi szkaradami po całym mieście to już nic na to nie poradzę.

  0 0
 • ~Arteks 2012-08-17 19:02:18

  No masz problem hs bo Czerwionka nie spełnia funkcji miasta i swoim wpisem raczej nikogo nie przekonasz, że to miasto tylko sypialnia dlatego zgadza się tylko twój punkt odnośnie tego, że spora część mieszkańców pracuje w handlu i przemyśle (z tego niewielu na miejscu o czym już nie wspominasz). Nie ma w Czerwionce żadnego centrum miasta, żadnych instytucji czy obiektów które wskazywałyby że to miasto (np. szpital czy jakieś ciekawe obiekty). Jest zdecydowanie gorzej niż w d. wodzisławskich dzielnicach np. Rydułtów które są małym miasteczkiem ale mają nawet swoją handlową ulicę! Tak samo jak nie zmienimy tego, że przyłączono Kamień do Rybnika, tak nie zmienimy tego że ktoś kiedyś sztucznie stworzył "miasto" Czerwionkę-Leszczyny. ;)

  0 1
 • ~taki jeden 2012-08-17 19:08:22

  ~Arteks kolonię przemysłową to może wy macie na Nowinach, bo zarówno Chwałowice, jak i Niedobczyce były miastami, które bardzo dobrze sobie radziły. Obie te dzielnice to nie tylko familoki przy kopalniach, więc nie uogólniaj. Zdecydowana większośc mieszkańców Niedobczyc na przykład w ogóle nie chciała przyłączenia do Rybnika, bo zwłaszcza z perspektywy czasu widac, że na tym straciliśmy. Miasto pobiera podatki, opłatę eksploatacyjną, a w zamian nie dostajemy żadnych praktycznie inwestycji(no może dom kultury, ale i tak nasz był remontowany na końcu) i tworzone są coraz to nowe lokale socjalne dla menelstwa wyrzucanego z centrum. Ja osobiście wolałbym, aby Niedobczyce połączyły się np. z Radlinem. Urbanistycznie jest to całośc, a może rządzenie byłoby sprawiedliwsze, nie tak jak teraz, że Centrum żyje kosztem dzielnic. Rybnik to rzeczywiście sztuczny twór- różnice pomiędzy południowymi i północnymi dzielnicami są wręcz nie do przejścia i myślę, że prędzej czy później miasto w obecnym kształcie się rozleci(zwłaszcza, że w 'samodzielnych' dzielnicach, które kiedyś były miastami niezadowolenie fudalowymi rządami narasta:))

  0 0
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 19:10:10

  Arteks, skoro tak penetrujesz ten Śląsk od wielu lat, to czemu ciągle zaginam Cię nawet dość znanymi obrazkami z miast GOP? WPKiW powstał na dawnych hałdach pięćdziesiąt lat temu - i co w związku z tym? Żabie Doły to popularna nazwa, więc sprecyzuj, o które miasto Ci chodzi. Jeśli chodzi o "gigantyczne puste przestrzenie" wokół hitlerowskiej autostrady to znów proponuję się dokształcić, dlaczego tam nic nie powstaje - na przykład w Bytomiu-Miechowicach (jedna z tych pustych przestrzeni) teren w ciągu ostatnich trzydziestu lat osiadł o 18 metrów, więc trudno tam cokolwiek budować (chociaż hipermarkety i tak powstają :D). Natomiast chcę zauważyć, że to NIE MA NAJMNIEJSZEGO ZWIĄZKU Z TEMATEM NASZEJ DYSKUSJI. Lasy natomiast są elementem pasa ochronnego GOP i nie powinny być żadną ujmą na obrazie miasta - z resztą ja też nie wypominam przecież Rybnikowi jego lasów. Takie puste przestrzenie nazywamy greenfieldami i są one dość pożądane przez miasta celem ulokowania tam fabryk. W Rybniku ich nie ma z prostej przyczyny - każdy kawałek równego pola marnuje się na hipermarket (patrz Carrefour i Castorama) albo buduje pośrodku takiego pola kartofli jeden dom i bęc, nici z potencjalnych inwestycji. Gdyby dzisiaj w Rybniku fabrykę podobną do gliwickiej chciał zbudować Opel niestety nie ma szans z powodu chaosu urbanistycznego. Nie ma ani jednej odpowiednio wielkiej działki.

  0 0
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 19:13:54

  Najśmieszniejszy jest zaś ten fragment o Stanowicach i Przegędzy. Rybnik od kilku lat puszy się, że w końcu doprowadza kanalizację do wszystkich dzielnic. W Stanowicach na Parcelach i Szwanowcu kanalizacja jest od 1996 roku... Potrafisz wymienić jakiekolwiek KONKRETNE inwestycje miastotwórcze w Ligocie czy Popielowie? Bardzo proszę, przynajmniej jedną! Jeśli chodzi o Grabownię i inne małe dzielnice, jak to mówią: grosz do grosza, a będzie kokosza. Te małe wioski razem dają mniej więcej tyle, ile ma Rybnik w przedwojennych granicach!

  0 0
 • ~Arteks 2012-08-17 19:19:06

  @charlie - poza jakimiś patologiami w urbanistyce rybnickiej gdzie trudno coś wybudować jest też sporo ciekawych terenów do zagospodarowania. Może jak minie kryzys to zostaną zabudowane np. słynny obszar Hallera/Raciborska czy np. teren ogrodów działkowych na Kozich Górkach - przecież tam jest genialny obszar do stworzenia jakieś małej dzielnicy mieszkaniowej. Całkiem nieźle rozwija się pogranicze Niedobczyc i Zamysłowa, na Paruszowcu w okolicy Stawowej może nie są to jakieś genialne architektonicznie osiedla ale wpisały się w tą dzielnicę. Bardzo mi się nie podobają jakieś głupie kostki wciskane bez sensu między domy - ostatnio trzy takie pojawiły się w dzielnicy Smolna. Jestem przekonany, że w Rybniku brakuje dobrego, nowoczesnego urbanisty który próbowałby zapanować nad naszym bałaganem. I małym pocieszeniem dla mnie jest to, że polskie miasta w ogóle też są kiepskie pod kątem planowania i urbanistyki.

  0 0
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 19:22:45

  Ty masz naprawdę jakiś problem z tą Czerwionką, Arteks. Niespełniona miłość? Czerwionka jak najbardziej ma handlową ulicę, a jest nią 3 Maja. Są tam dokładnie takie sklepy i punkty, jakie powinny być w każdym małym miasteczku: obuwniczy, dwa czy trzy butiki, fryzjer, kwiaciarnia, kawiarnia, restauracja, snack bar, całodobowy, mięsno-rybny, komputerowy, salon sieci komórkowej, czy cukiernia. Jakiego rodzaju inne sklepy są w Rybniku, że on jest miastem, a Czerwionka nie? :) Dodam, że obecnie w Czerwionce powstaje także małe centrum handlowe na terenach byłego PGR przy Tesco. Natomiast przy tej samej ulicy mamy także pływalnię, markety, zadaszone targowisko (trochę się z niego śmiałem, ale jednak świetnie spełnia swoją funkcję), bibliotekę... Czego chcieć więcej? Nie wiem, czemu dla Ciebie szpital jest ciekawym budynkiem, ale idąc tym tokiem rozumowania Bełk był kiedyś miastem, bo był tam szpital ;) Z kolei miastem nie są Świętochłowice, bo szpitala nie mają. Naprawdę, zabawny jesteś :P Co do innych "ciekawych" budynków to niestety nie jest w stanie podać, ale jeśli powiesz mi, jakie budynki są wg Ciebie "ciekawe" w Rydułtowach czy Rybniku, to na pewno znajdę i takie w Czerwionce.

  1 0
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 19:25:40

  Ty masz naprawdę jakiś problem z tą Czerwionką, Arteks. Niespełniona miłość? Czerwionka jak najbardziej ma handlową ulicę, a jest nią 3 Maja. Są tam dokładnie takie sklepy i punkty, jakie powinny być w każdym małym miasteczku: obuwniczy, dwa czy trzy butiki, fryzjer, kwiaciarnia, kawiarnia, restauracja, snack bar, całodobowy, mięsno-rybny, komputerowy, salon sieci komórkowej, czy cukiernia. Jakiego rodzaju inne sklepy są w Rybniku, że on jest miastem, a Czerwionka nie? :) Dodam, że obecnie w Czerwionce powstaje także małe centrum handlowe na terenach byłego PGR przy Tesco. Natomiast przy tej samej ulicy mamy także pływalnię, markety, zadaszone targowisko (trochę się z niego śmiałem, ale jednak świetnie spełnia swoją funkcję), bibliotekę... Czego chcieć więcej? Nie wiem, czemu dla Ciebie szpital jest ciekawym budynkiem, ale idąc tym tokiem rozumowania Bełk był kiedyś miastem, bo był tam szpital ;) Z kolei miastem nie są Świętochłowice, bo szpitala nie mają. Naprawdę, zabawny jesteś :P Co do innych "ciekawych" budynków to niestety nie jest w stanie podać, ale jeśli powiesz mi, jakie budynki są wg Ciebie "ciekawe" w Rydułtowach czy Rybniku, to na pewno znajdę i takie w Czerwionce.

  1 0
 • ~Arteks 2012-08-17 19:28:20

  Hs - ale czemu ty się pytasz o oczywiste oczywistości? Sprawia ci przyjemność w zabieraniu komuś czasu? To jak to jest z tobą hs, uważasz się za śląskiego omnibusa a nie znasz zwykłej Ligoty-Ligockiej Kuźni gdzie w ostatnich 15 latach pojawiło się: conajmniej trzech dużych dilerów samochodowych, 5 dużych centrów handlowych, kilka stacji benzynowych, nowe hurtownie w tym całe "imperium" Rojka, nowa baza autobusowa itd. Ile domów uległo tam wyburzeniu lub przemianowaniu na różnego rodzaju mini-firmy? Ja pamiętam przynajmniej kilka których już nie ma np. przy wjeździe do Tesco - dwa. Jeśli nie chcesz abym cię traktować jak przemądrzałego gimbusa to nie stawiaj takich głupich pytań ;) A gdyby nie włączono tej dzielnicy do Rybnika wyglądałaby dzisiaj tak jak wspomniana wcześniej przeze mnie Przegędza w której nie zmieniło się przez ostatnie 40 lat nic...

  0 1
 • ~Arteks 2012-08-17 19:33:05

  hs - z Czerwionką jest właśnie taki problem że statystycznie wygląda jak miasto ale wizualnie niestety nie, bo nie ma żadnego centrum, a podałem celowo przykład Rydułtów abyś nie myślał że jestem uprzedzony do małych miasteczek. Nie jestem i np. w Rydułtowach czuje się jakbym był w małym miasteczku, ale jednak w miasteczku. A w Czerwionce nic mi nie podpowiada, że jestem w miasteczku - nawet małym ;P Po prostu jestem na osiedlu bo to tak mniej więcej wygląda. Chcesz to dalej wałkować? To może zapytaj się czy inni czują że Czerwionka jest miastem? :D Ja się wyłączam i jak wrócę po weekendzie to chętnie poczytam.

  0 1
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 19:40:41

  Haha Arteks i właśnie tu się różnimy: dla Ciebie wyznacznikiem miasta są typowe przejawy zabijającej miasto kultury samochodu i przedmieść: salony samochodowe, stacje benzynowe, hipermarkety (czyli sklepy typu: wyjdź z domu raz na tydzień, oczywiście weź samochód i jedź na ogromny parking, zrób zakupy, powkurzaj się na kolejki przy kasie, załaduj do bagażnika, postój w korku i wróć do domu), jakieś hurtownie (hurtownie i miasto to już w ogóle rzeczy się kompletnie wykluczające, żadne szanujące się europejskie miasto nie pozwoliłoby na jakąkolwiek hurtownię w promieniu 10 km od centrum) i nie wiadomo co jeszcze. Dla mnie wyznacznikiem miasta jest deptak, kawiarnia, butik i tym podobne. Stokrotnie bardziej wolałbym mieszkać w Przegędzy, która jest całkiem ładną wsią-przedmieściem niż w szarej, zawalonej samochodami i z zerowym odsetkiem zieleni, gdzie jeszcze siedzisz na tarasie za domem i zamiast ciszy i spokoju masz wyładowywanie tira... Apropo, w Stanowicach jest market, salon samochodowy, hurtownia materiałów budowlanych (a nawet dwie!), a w budowie dwie tanksztele - to co, kiedy przyznajemy prawa miejskie? :D

  0 0
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 19:44:06

  Na ulicy 3 Maja i Furgoła i początku Parkowej są rzędy kamienic - jeśli to nie jest symbolem miasta, to ja pytam, co jest? A, jeszcze zapomniałem - nowy biurowiec centrali SKOK Ziemi Rybnickiej też nie przypomina miejskiego budynku?

  1 0
 • ~Grzesiek 2012-08-17 19:58:41

  No i Mc Donaldsa mają w Stanowicach budować. To będziecie metropolią pełną gębą :P A ten market to gdzie jest? Tylko nie pisz, że tam gdzie żabka...
  A czy Czerwionka to miasto? Może i jest, ale dla mnie jednym z wyznacznikiem miasta jest sprawna komunikacja miejska. A tego tam nie ma. Są wsie należące administracyjnie do tego miasta (i gm iny) nie mające ŻADNEGO bezpośredniego połączenia z Czerwionką. Zaś do sprawnie można dojechać do Rybnika czy Żor.

  0 1
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-17 20:06:04

  No właśnie, o McDonald's zapomniałem! Ale on ma zastąpić hurtownię, więc wg Arteksa Stany znów stracą prawa miejskie ;( Nie, chodziło mi o Aldi. Wprawdzie teoretycznie on jest położony na terenie Leszczyn, ale od Aldika do Leszczyn jest ze dwa kilometry szczerego pola w praktyce ;) Co do komunikacji - niestety, muszę się zgodzić. Książenice faktycznie nie mają połączenia z Czerwionką, choć z drugiej strony to one są do gminy podpięte na doczepkę, bo należały wcześniej do jednej gminy z Ochojcem.

  0 0
 • ~przemo7 2012-08-18 12:38:51

  adolf --na zastraszanie też jest oddzielny paragraf a jezeli myślisz ze wpiszesz się jako adolf i jesteś anonimowy to się grubo mylisz

  0 0
 • ~charlie 2012-08-18 14:15:14

  Akurat mam rodzinę w Stanowicach... Nie wiem gdzie na parcelach widziałeś kanalizację (no chyba, że deszczówka). Nie wiem czy jest sens przenosić te przepychanki z SSC na tą stronę. Tym bardziej, że niewiele mają wspólnego z tematem, jeszcze tylko barona brakuje. Pozdrawiam ;)

  0 0
 • ~orient 2012-08-18 22:44:15

  Drogi hindenburgstrasse no i widzisz jak dyskusja potrafi zatoczyć koło. Ty się czepiałeś Kamienia, a teraz się okazuje że sama Czerwionka-Leszczyny budzi wątpliwości czy powinna być miastem czy nie. Poważnych symptomów miasta nie ma. Nawet kościół niedaleko torów przypomina magazyn... A w mniejszych miejscowościach kościół zazwyczaj jest ich najokazalszą budowlą. Myślę, że w czasach PRL było "rozdawnictwo" miejskich tytułów. Szansę na taki tytuł miała każda miejscowość która miała kopalnię czy hutę. Zabudową się nie przejmowano. Jeśli uważasz że to prawdziwe miasto to gdzie ma centrum? W Dębieńsku, Czerwionce czy Leszczynach? No i co jest tym centrum, dwa bloki ze sklepami?

  0 1
 • ~hindenburgstrasse 2012-08-18 23:12:23

  @orient - w Czerwionce jest więcej niż jeden kościół ;) Centrum Czerwionki jest handlowa ulica 3 Maja, szczególnie na odcinku od tego długiego bloku do targowiska. Z kolei Leszczyny to faktycznie osiedle, ale też mają swoje małe centrum - w okolicy targowiska. Również Czuchów i Dębieńsko mają swoje własne centra: obok kościołów, w Dębieńsku jest nawet taki mały ryneczek, z kolei w Czuchowie jest takie skupisko sklepów i punktów usługowych. Jak na kilkutysięczne miejscowości są to centra wystarczające choć przyznam, że jedynie te w Czerwionce spełnia definicje prawdziwego miejskiego centrum.

  0 0
 • ~TooSlow 2012-08-20 18:11:49

  JajJak znam zycie to stacje benzynowe powstaną wraz z drogą berlin - moskwa. Taka droga jest w planach gminy czerw.-leszczyny. Stanowic ma korytarz eksterytorialny. Tyle odnosnie stanowic. Co do samej czerwionki - moim zdaniem to miasto. A wraz z kopalnia przyjda pieniadze. Bo to jedyne czego w cz.-lesz. brakuje. Rybnik leci na centrach handlowych i budynkach przejetych przez nowych wlascicieli, a od komuny wlasciwie nie zagospodarowanych. Co z tego ze powstala firma na ligocie skoro miesci sie w budynkach elrowu? Co z tego ze rojek decor podobno - niepotwierdzone plotki pracownika - dogorywa? Do macro malo kto jezdzi. Standard lotosa to smiech na sali. Wszystko to nie powstalo z uwagi na bliskosc centrum a wrecz przeciwnie - tanie grunty z uwagi na zadupie miasta. Tory kolejowe stanowia naturalna granice tamtych rejonow. Dla chwalowic zreszta tez. Za torami powinien sie konczyc rybnik.

  0 0
 • ~Raduce 2012-08-22 13:07:14

  Ciekawe kto i za ile wydał decyzję o pozwoleniu na budowę dla Pana dewelopera. Ta działka nigdy nie miała prawa zabudowy a ustawa o odrolnieniu gruntów nie załatwia sprawy wobec faktu, iż plan zagospodarowania przestrzennego nadal nie został uchwalony. Kilku już próbowało kupić ten grunt, nawet były plany postawienia knajpy i co...Nie można było uzyskać pozwolenia na budowę, bo "Plan" nie uchwalony! Mam kilku sąsiadów, którzy mają dawne działki bez prawa zabudowy i nie mogą ruszyć z inwestycjami, bo nie ma "planu". Dziwnym tafem deweloper dostał pozwolenie (bo nie wierzę w samowolę) i stawia szeregowce (notabene jak zwykle z najtańszych i najgorszych materiałów dostępnych i dopuszczonych do obrotu na rynku). Pytam zatem jakim prawem i na mocy jakiego przepisu. Myślę bowiem, iż po raz kolejny kolega koledze coś podpisał i na coś pozwolił mając tak naprawdę w nosie obywateli i przepisy co do których powinien się stosować. Przykre to.
  P.S. Osobiście nie podoba mi się pomysł szeregowców w Kamieniu, bo zupełnie nie pasują do zabudowy jednorodzinnej tej ulicy i dzielnicy. Niemniej jednak mój gust mogę sobie, za przeproszeniem, wsadzić. Nie godzę się jednak na naginanie prawa w imię "kolesiostwa". I to już niestety problem nas wszystkich Rybniczan.

  1 0
 • ~filip 2012-09-12 00:12:11

  No własnie ,,,,,,a czy ktoś się zapoznał z tym bogackim zbigniewem???? i wie kto to naprawde jest???? Więc wam powiem:

  CWANIAK-KOMBINATOR-NACIĄGACZ i OSZUST.
  Znam opinie ludzi którzy nabyli jego domy na ul.Pogodnej obecnie toczy się przeciwko niemu sprawa w sadzie o wyłudzenie i oszustwo jednego z szcześliwych nabywców domku szeregowego.

  Więc uważajcie na niego i nie podpisujcie z nim żadnych umów bez uprzedniej konsultacji z prawnikiem.

  A i do podwykonawców terz mam ostrzeżenie zaniża stawki i nie trzyma sie żadnych terminów płatności.

  ABSOLUTNIE NIE POLECAM TEGO CWANIAKA KOMBINATORA.

  Pozdrawiam Narka.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 816