zamknij

Wiadomości

Sanepid pobrał kolejne próbki wody z Pniowca. Co wykazały badania?

2017-08-08, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Miasto kontynuuje prace na Zalewie Pniowcu, gdzie ma powstać ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy. Tymczasem rybnicki Sanepid pobrał próbki wody z kilku punktów zbiornika, z pominięciem samego kąpieliska. Co wykazały wyniki badań?

Reklama

Przypomnijmy, w minionym tygodniu pisaliśmy o jakości wody na Pniowcu, która budzi wiele wątpliwości. Próbka wody pobrana przez rybnicki Sanepid wykazała bowiem wielokrotne przekroczenie paciorkowca kałowego i pałeczki okrężnicy. >>Miasto tworzy kąpielisko na Pniowcu. Tymczasem Sanepid ujawnia szokujące dane o skażeniu wody<<

Magistrat tłumaczył wtedy, że badanie czystości wody zostało wykonane w tylko jedynym miejscu – tam, gdzie w głównej mierze będą przebywać wypoczywający, czyli od strony ul. Rudzkiej. Zdaniem urzędników, jedno badanie czystości wody to za mało, by ocenić jej zdatność do kąpieli.

- W związku z faktem, że właściwa ocena stanu wody możliwa jest po pobraniu kilku próbek z różnej części zbiornika i uśrednieniu wyników, rybnicki Sanepid zrealizował kolejne badania, które wykazały znaczną poprawę parametrów mikrobiologii (Escherichia coli – wartości poniżej normy, paciorkowce kałowe – jedna z badanych próbek wykazuje nieznaczne przekroczenie normy) – mówi Anna Kolenda z biura prasowego UM Rybnik.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna potwierdza. - Wykonaliśmy kolejne badania wody, ale z innych punktów Zalewu Pniowiec, z pominięciem miejsca, gdzie będą kąpać się ludzie. Faktycznie, pod względem mikrobiologicznym woda w tych punktach była dobra. Trudno jednak powiedzieć, kiedy ponownie pobierzemy próbkę z kąpieliska – tłumaczy Gabriela Nowicka, kierownik sekcji higieny komunalnej i środowiska w rybnickim sanepidzie

Miasto zaznacza, że każdy zbiornik wodny okresowo boryka się z problemem zakwitu glonów, sinic czy mikroalg. Przy okazji przypomina, że w dalszym ciągu obowiązuje tam zakaz kąpieli.

Tymczasem prace na Pniowcu trwają. Stopniowo nawożony jest też piasek. Zwiększony został nadzór w zakresie zachowania czystości terenu wokół Pniowca, kontrole okolicznych posesji prowadzi Straż Miejska. - Jakość przestrzeni publicznych decyduje o jakości naszego życia w mieście, a uporządkowany teren przyciąga porządek – mieszkańcy, otrzymując zadbany teren, zaczynają o niego dbać. Tak może być także w przypadku Pniowca. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza z uwagi na duże prawdopodobieństwo tego, że mikrobiologiczne zanieczyszczenia zbiornika mają pochodzenie odzwierzęce – dodaje Anna Kolenda.

Jak następnie zaznacza, miasto dąży do takiego zagospodarowania terenu przy zbiorniku Pniowiec, aby pełnił on funkcję rekreacyjną znacznie wykraczającą poza ściśle związaną z sezonem letnim kąpielą w wodach zbiornika. - Chodzi o to, by mieszkańcy w jak największym zakresie mogli korzystać z bogactwa i uroków tego terenu, nie tylko latem, ale i przez cały rok (spacery, jazda na rowerze, odpoczynek na łonie natury, relaks w ramach dostępnej infrastruktury itp.) - wyjaśnia.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Ja_2 2017-08-08 11:46:55

  mikrobiologiczne zanieczyszczenia zbiornika mają pochodzenie odzwierzęce - ktoś pisał, że widział jak ludzie przyjeżdżają z psami do kąpieli ... Kiedy Rybnik będzie wreszcie w UE i wsiorstwo zostanie wyplenione ...
  Zapewne dopiero wtedy jak zaczną się kontrole i kary, gdyż niestety chyba tylko tak można zrobić porządek. Obowiązkowo także powinno się wprowadzić konieczność wchodzenia do wody małych dzieci w pampersach wodoszczelnych !
  Dodatkowo kontrole okolicznych domów ws. wywozu nieczystości, gdyż jak wiemy nie ma tam kanalizacji ...

  Egon z Rybnika

  70 32
 • ~docent78 2017-08-08 12:01:48

  No i aż lepiej się robi :-). Tak jak wczoraj pisałem pod poprzednim artykułem dobrze się stało jak się stało. Urzędnicy powinni w końcu oddać miasto wszystkim obywatelom a nie tylko tym trzymającym władzę ( najczęściej poprzednią ). Gdyby obecny prezydent miał trochę więcej odwagi i zrobił ruchy kadrowe w odpowiednim czasie jestem pewien, że działania były by o wiele szybsze. No cóż wypada się cieszyć z tego co się ma obecnie.
  Nie jestem jednak do końca spokojny bo teraz tylko czekać na cios przeciwników pomysłu a lobby jest bardzo duże :-(

  33 10
 • ~Janusz_Cebularz 2017-08-08 12:45:21

  Czy ktoś słyszał, o jakimkolwiek przypadku zagrożenia zdrowia lub życia przez wodę na pniowcu? Nie znam nikogo, komu stałaby się krzywda. Do tej pory miejsce to - dzikie - radziło sobie świetnie i bezproblemowo. Teraz nagle skażenie!! Śmierć!! Uwaga woda może zgwałcić i okraść mieszkanie!! No ludzie kochani... To jest dziki, naturalny zbiornik wodny a nie zalany chlorem basen.

  44 34
 • ~agulec 2017-08-08 14:42:17

  Łapówka załatwiła sprawę

  15 12
 • ~rob78 2017-08-08 14:59:10

  Jeszcze ze dwa badania wody i się okaże, że jest zdatna do picia:)

  65 4
 • ~tuptyś 2017-08-08 15:06:34

  Na Rudzie klocki i pawie w wodzie, na Pniowcu cola, ludzie, nie róbcie do wody, tego nie robią nawet zwierzęta. A tak poza tym, komu podlega Sanepid?

  27 3
 • ~exx 2017-08-08 15:54:34

  No cóż, chyba zostaje własny basenik za stodołą a blokorzom, hmmm nie sikać tam gdzie moczą du...

  18 8
 • ~Janusz Szymura 2017-08-08 16:32:50

  Ludzie nie wierzcie w te pierdoły naraz woda na Pniowcu się oczyściła po interwencji urzędników z Urzędu Miasta którzy na chama chcą tam zrobić kąpielisko to powiem wam że mieszkańcy ul Łabędziowej nie mają kanalizacji i podłączają się do kanalizacji deszczowej która wpływa do tarliska tego małego zbiornika po lewej stronie Pniowca które są ze sobą połączone i pałeczki coli i paciorkowce kałowe są z odchodów ludzkich wystarczy przejść się na tarlisko i zobaczyć traficie po zapachu jest to na końcu pierwszej polany po lewej stronie życzę miłej kąpieli w tej gnojówce.

  67 12
 • ~THE Bill 2017-08-10 07:08:01

  Ja mam tylko jedno pytanie: Czy wielkość tej plaży zostanie w takim zakresie jak jest obecnie czy będzie powiększana? Rybnik ma ~140 tys mieszkańców, zobaczcie na Rudę co się dzieje w upały. Taka plażyczka nie jest w stanie przyjąć plażowiczów w ilości jaką generuje region.

  3 0
 • ~ 2017-08-10 10:05:09

  Egon a cóż ci przeszkadzają psy na Pniowcu? Ryby też wylapac trzeba teraz bo ty do wody wchodzisz,? Psy w przeciwieństwie do ludzi mają kulturę i do wody nie robią, brudne też nie wchodzą... Najlepiej zakazać wstępu psom rybom żabom

  4 1
 • ~Stanisław Nowak 2017-08-10 16:31:43

  Prezydent i Rada Miasta Rybnika

  Dotyczy : zagospodarowania Zalewu Pniowiec
  Z dużym uznaniem odnosimy się do inicjatywy władz miasta Rybnika w zakresie zagospodarowania zalewu Pniowiec i terenów do niego przyległych.
  Zainspirowani artykułem zamieszczonym na portalu rybnik.com.pl pod tytułem Zalew Pniowiec należy do miasta.... oraz komentarzami tam zamieszczonymi, podnosimy co następuje:
  1. w pełni popieramy pogląd internauty Stanisława Nowaka : „dobrze, że wracamy do możliwości kąpania na Pniowcu. Po co ogrodzenia ? Do poboru opłat za wstęp ?! . Mniej atrakcji jest chyba do zaakceptowania . Niech będzie jak dawniej dla biedniejszego ludu . 
  Może wystarczy minimum - nawiezienie piasku , toaleta, skoszenie trawy więcej koszy na śmieci. Mała gastronomia jest już na miejscu od kilkunastu lat. Życzę udanego wypoczynku.”
  Powyższe stwierdzenia , miały 30 lipca br , w niedzielę – południe aż 111 głosów poparcia , przy zaledwie 4 „ minusach”.
  2.ze swojej strony wnioskujemy dodatkowo :
  wykonania wokół zalewu Pniowiec ścieżki zdrowia dla pieszych,
  postawienia tablic edukacyjnych dotyczących fauny, flory i historii - nawiązujących do tego terenu,
  ponowne zabudowanie szlabanu , uniemożliwiającego bezpośredni wjazd na plażę i teren przyległy samochodom,
  umieszczenie na ulicach Łabędziowa i początek ulicy Pniowskiej tablic : ograniczających szybkość jazdy oraz informujących „piesi na jezdni”,
  zabudowę ławeczek odpornych na działanie wandali , w tym umożliwiających podziwianie zachodu słońca,
  ewentualną wycinkę paru drzew , a przez to powiększenie terenu do kąpieli słonecznych,
  uruchomienie w sezonie dodatkowych autobusów w soboty i niedziele na trasie Rybnik – Stodoły,

  zagospodarowania brzegu zalewu Pniowiec / strony północnej/ w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku autobusowego Stodoły Przystań,
  przygotowanie miejsc do grillowania - mieszkańcy blokowisk pozbawieni są tej możliwości,
  rozpatrzenie możliwości uzyskania dodatkowych miejsc parkingowych dla samochodów.
  3. Uważamy , że :
  tereny wokół zalewu Pniowiec powinny zachować walory terenu „ dziewiczego „ gdzie bezpośredni kontakt z naturą będzie silny,
  problem małej gastronomi jest już częściowo rozwiązany . Istniejący „Ogródek letni” w bezpośredniej bliskości plaży ,jest mało wykorzystany i ma możliwości rozszerzenia swojej oferty gastronomicznej . Z autopsji wiadomo, że pojawienie się potrzeb zakupu różnych towarów zostanie natychmiast zauważone i rozwiązane przez handel obwoźny - tak jak było w minionych latach .
  Zalew Pniowiec i przylegające tereny powinien być w zasadzie miejscem wypoczynku w „ciszy” , przeznaczonym głównie dla mniej zamożnych Rodzin z małymi dziećmi.
  Stoimy na stanowisku , że nasze wnioski i uwagi wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym

  Z poważaniem
  Stowarzyszenie Stowarzyszenie Nasz Wspólny Śląski Dom Sprawiedliwość i Prawda
  Sekretarz Rudolf Kołodziejczyk Prezes Alojzy Motyka


  Rybnik, dnia 31.07.2017 r.

  2 1
 • ~ 2017-08-10 17:27:40

  M

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 560