zamknij

Biznes

Rewitalizacja Powstańców i Sobieskiego: firmy odcięte od dojazdu, prezydent przeprasza

2014-03-28, Autor: Dominika Kuśka
Na ulicach Powstańców i Sobieskiego robota wre. Po kilku tygodniach prac deptak na całej długości jest rozkopany. Choć prace postępują szybko, lokalnym przedsiębiorcom czas wyjątkowo się dłuży. Dojście do ich firm jest znacznie utrudnione, a dojazd z towarem właściwie niemożliwy.

Reklama

Rewitalizacja deptaka od bazyliki do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej ruszyła ponad miesiąc temu. Już teraz to miejsce jest nie do poznania – ulice Powstańców i Sobieskiego właściwie na całej długości są rozkopane. Urzędnicy zapewniają, że prace postępują zgodnie z planem.

>> Zobacz, jak teraz wygląda deptak w centrum miasta


Negatywne skutki prac związanych z rewitalizacją już teraz odczuwają lokalni przedsiębiorcy, którzy mają swoje firmy wzdłuż ulic Powstańców i Sobieskiego. – Ludzie omijają nasze sklepy, bo muszą patrzeć pod nogi, żeby się nie przewrócić. Choć przejście jest możliwe, każdy omija to miejsce z daleka. Poza tym nie ma do nas żadnego dojazdu, przez co nie możemy przyjąć dostaw – mówią przerażeni przedsiębiorcy, którzy bardzo obawiają się kolejnych pięciu miesięcy. – To dopiero początek rewitalizacji, nie wiem, co będzie za kilka miesięcy. Zanim tu powstanie deptak, mnie może tu już dawno nie być – podsumowuje właściciel jednego ze sklepów.


W odpowiedzi na obawy właścicieli firm, znajdujących się przy deptaku prezydent rozkłada ręce. – Wykonawca miał obowiązek umożliwić przejście na całej długości deptaka. Niestety, z dojazdem chwilowo może być problem. Raz będzie to możliwe, a raz nie. W tym wypadku wymaga mi jedynie przeprosić przedsiębiorców i prosić o cierpliwość – mówi Adam Fudali, który zapewnia również, że po zakończeniu rewitalizacji dla lokalnych przedsiębiorców z pewnością przyjdą lepsze czasy.

Przypomnijmy, na ulicach Powstańców i Sobieskiego powstaje nowoczesny deptak. Inwestycję o wartości ponad 11 mln złotych wykonuje firma WASBUD z Grodkowa. Deptak ma być gotowy do końca sierpnia tego roku.

>> Projektanci pokazali jak będzie wyglądał plac przed bazyliką

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~dadon 2014-03-28 07:32:48

  zamiast przeprosin , może by z czynszu zwolnić przynajmniej w lokalach miejskich

  21 0
 • ~common 2014-03-28 08:00:08

  Jest to miejsce nie do poznania.. dosłownie... Urząd Miejski idzie pod prąd i wbrew wszelkim zasadom i karczuje i niszczy wszystko w tamtym rejonie. Faktycznie miejsca za niedługo nie poznamy jak jeszcze wytną kolejne dziesiąt drzew z pięknego, starego parku bo wg vice prezydenta drzewa będą zagrażały FONTANNIE!!
  Brawo władzy, brawo za pełną demolkę jednego z najfajniejszych parków w Rybniku. Po wykarczowaniu większości drzew z tego parku, posadzeniu kwiatków i postawieniu na h*j potrzebnej fontanny na pewno przyciągniecie tam ludzi i spacerowiczów, którzy w letnie upały będą siedzieć na łące w pobliżu ruchliwej Kościuszki i będą odpoczywać..
  Ciekawe kto podjął decyzję o wyborze tak kontrowersyjnego projektu? Kto podjął decyzję o zniszczeniu tylu drzew w imię postawienia nikomu niepotrzebnej fontanny. Dziekuję Fudalemu i jego ekipie za otwarcie oczu na ich podejście do dbania o Rybnik i jego mieszkańców.
  Od momentu rozpoczęcią tej pseudo REWITALIZACJI z coraz większym zdumieniem obserwuję ignorancję władz Rybniku w stosunku do przyrody, ekologii i prawdziwych potrzeb mieszkańców. Szykują nam kolejny widok a'la Plac Wolności - zabetonowany, zagranitowany i po prostu szpetny.
  A ścięcie drzew nad Nacyną to już szczyt wszystkiego..

  29 0
 • ~lupa2010 2014-03-28 08:03:20

  Drodzy przedsięborcy, pieprzycie, że aż zęby bolą. A do tej pory co było? Mnie odrzucało od waszych sklepów to, że żeby wejść gdziekolwiek czy choćby pooglądać wystawę, trzeba było się przepychć między dzięsiątkami waszych aut poparkowanych wzdłuż ulic blokując wejścia i witryny. Nagle przeszkadza wam remont. Żal.

  36 0
 • ~lila 2014-03-28 08:07:17

  No przecież nic się takiego nie stanie jak kilka osób plajtnie -Fudali zaraz nadrobi straty, sprzedając lokale za grosze swoim znajomkom .Byłam na prezentacji tego projektu i jakoś nie zauważyłam euforii co do projektu a tu proszę wbrew woli rybniczan powstaje nikomu nie potrzebne "cudo" za to wycina się tak potrzebne w tym mieście drzewa (płuca miasta),które służyły wszystkim mieszkańcom.On już nie musi dbać o wolę mieszkańców bo jak sądzi i tak wygra kolejne wybory . Przepraszam to nie słowo którym się szasta na prawo i lewo a robi swoje a rozkładanie rąk nie pomoże właścicielom firm i sklepów -zatem co będą kolejne odszkodowania? na nasz koszt się rozumie.

  `
  `

  0 3
 • ~lupa2010 2014-03-28 08:07:27

  common, przeczytaj raz jeszcze artykuł, a potem komentuj, bo lecisz nie na temat. artykuł jest o ulicach Sobieskiego i Powstańców śląskich, gdzie NIE MA i NIE BYŁo żadnych, drzew, krzewów, ani nawet źdźbła trawy.

  0 0
 • ~ 2014-03-28 08:12:32

  super! :) niech robią ;) niech kończą i niech będzie lepiej

  19 0
 • ~Azja 2014-03-28 08:41:49

  lupa2010 może nie na temat, ale zgadzam się z cammon, rewitalizacja super, zaczynając od rozkopanych ulic którymi nie można nawet spokojnie przejść kończąc na bezsensownej wycince drzew. Ok ja to wszystko rozumiem że trzeba przetrwać będzie lepiej ładniej itp itd, ale w tym wypadku będzie bardziej jedno jest pewne BETONOWO.... jak kto co lubi.

  2 0
 • ~Maalibu 2014-03-28 08:54:51

  Głupoty opowiadają, co to za niby sklepy? Filie banków itp?! Komu to potrzebne? Tam mają stać restauracje, puby, kawiarnie itp.
  Tego deptaku nie "kupisz w Focusie" to jest inwestycja, chyba każda myśląca istota o tym wiem. To musi potrwać, nawet Rzymu w jedną noc nie zbudowali!

  7 0
 • ~superelektro 2014-03-28 08:56:06

  lupa2010, nie wiem co jarasz ale nie bierz tego świństwa więcej gdyż najwyraźniej ci nie służy. O czym ty bredzisz ? Jakie samochody. Na całej długości obu ulic obowiązywał zakaz ruchu z wyłączeniem dostawców i miała tego pilnować straż miejska. I pilnowała. Do tego stopnia że kiedyś nie zdążyłem nawet wysiąść a już chcieli mi wlepić mandat pomimo że miałem bilet uprawniający do postoju przez 30 minut. A teraz ? Rozkopali obie ulice na całej długości a robią koło bazyliki i na Sobieskiego. Na środkowym odcinku Powstańców nie dzieje się nic. Kompletnie nic. To po jakiego grzyba 2 tygodnie temu wyryli ten rów przed sklepami ? Idąc od świateł w kierunku bazyliki można przejść jak tako prawą stroną, nikomu nie chce się obchodzić wykopów aby przejść na drugą stronę. Aby dostać się do Żabki która jest po drugiej stronie ulicy teraz jest cała wyprawa i trzeba brać kanapki na drogę. Postęp robót jest około 10m/dobę więc wydaje mi się że czasu było by dosyć i nie trzeba było rozwalać całej ulicy. A poza tym, co zmieni cała tak szumnie zapowiadana rewitalizacja ? Moim i nie tylko moim zdaniem nic. Jak dotychczas Postańców świeciła pustkami tak nadal będzie świeciła i obym się mylił. Wielokrotnie już był podnoszony temat że pieniądze które zostaną wydane na rewitalizację można było zgospodarować z większym pożytkiem, ale kto by tam słuchał zwykłych mieszkańców kiedy " władza wie lepiej".

  0 14
 • ~jedrek_1_1 2014-03-28 08:58:51

  @Harry - jak do e-Warmu zablokują ci dojazd na 4 miesiące to będziesz pisał inaczej. Tym bardziej, ze remont miał trwać od zeszłego roku, już wtedy było 10 milionów w budżecie. Można było zrobić to etapami, bez zabijania biznesu na całym ciągu.

  7 0
 • ~RNM 2014-03-28 09:01:23

  Skoro zamiast ogłosić konkurs na projekt powierza się go bez przetargu architektom, którzy stworzyli znienawidzony przez rybniczan Pl Wolności, po którym nikt jeśli nie musi nie chodzi, to po co teraz przepraszać. Przecież wystarczy otwarcie powiedzieć – Mieszkańcy Rybnika wy się na niczym nie znacie to My wiemy wszystko najlepiej i tylko My jesteśmy nieomylni.

  11 0
 • ~verdi 2014-03-28 09:09:22

  Większości się projekt podoba, mi nie, ale to już nie ma żadnego znaczenia, mnie tylko zastanawia, co z elewacjami kamienic, które będą się gryzły z nowoczesnym surowym tworem, uwypuklając ich ogólny nieciekawy stan, trzeba będzie się przemóc, żeby zrobić zakupy;-) Dojazd do domu też bywa ciekawy, bo wciąż reorganizowany jest ruch, mam nadzieję, że prace zakończone zostaną w terminie. Współczuję przedsiębiorcom w tej niełatwej sytuacji (jest przejście, ale wszędzie kłęby pyłów i ciężko np. z dzieckiem pomiędzy jedną a drugą koparką lawirować przy dźwięku tego dużego wiertła obok kaczek, tam wciąż praca wre, ludzie nie chcą się na plac budowy pchać). Gdy odbywały się roboty przy ulicy Wodzisławskiej, niektóre firmy dostały odszkodowania, co prawda musiały sobie je wysądzić, ale może jeśli jest aż tak źle, to warto?

  2 0
 • ~ 2014-03-28 09:30:59

  Włodarze postanowili z 2 na 1 miejsce w Polsce z naszym miastem wskoczyć w rankingu zasyfionego i trującego nas powietrza , temu tną co jeszcze rośnie . O reszcie, czyli o potraktowaniu tych co płacą podatki i czynsze nie napiszę bo mogłabym napisać za dużo ...

  3 0
 • ~Tomek_81 2014-03-28 09:35:31

  Słowo "przepraszam" to prawdziwa rzadkość w naszym mieście, chyba idą wybory

  11 0
 • ~adam5 2014-03-28 10:22:44

  Sposób prowadzenia prac, jest karygodny. Nie ma żadnych zabezpieczeń między pracującymi maszynami a poruszającymi się ludźmi. Że nie było jeszcze żadnego wypadku to cud. Mostki w wielu miejscach są tak postawione że nie można przejechać wózkiem.A widok panów robotników siedzących w wykopie na odkopanym rurociągu i palących papierosy-bezcenny.

  0 3
 • ~Arteks 2014-03-28 10:37:33

  Takich remontów nie da się wykonać bez skutków ubocznych. Właściciele sklepów muszą w swoje biznesy wliczyć straty jakie poniosą przez najbliższe miesiące bo łatwo na pewno nie będzie, a obroty spadną. Ale... potem mogą wzrosnąć do większego poziomu niż przed remontem bo będzie to reprezentacyjny deptak dla całego regionu. Jak remontujemy domy też mamy ogromny bałagan, uciążliwości, pył i problemy. A jednak decydujemy się na takie poświęcenie aby potem cieszyć się odnowionym mieszkaniem. Tak samo jest będzie tutaj. @lupa2010 - świetnie napisałaś! To samo dotyczy rynku czy Raciborskiej - bardzo często trzeba być uważnym aby nie być potrąconym przez auto. Rynek powinien być całkowicie wyłączony z ruchu pojazdów - nawet dostawczych. Takie rozwiązania przyjęło wiele miast w Polsce i Europie i przedsiębiorcy oraz dostawcy jakoś z tym problemem sobie poradzili.

  1 0
 • ~verdi 2014-03-28 10:55:23

  Arteks, obawiam się, że zanim właściciele uszczkną z prestiżu nowego projektu, zwyczajnie zbankrutują, bo nie bez powodu jest tam przeprowadzana rewitalizacja. Większe obroty będą udziałem innych. Powiesz- ekonomia, rynek jest okrutny, ale to się kłóci z ożywianiem czegokolwiek. A przecież można renegocjować czynsze z korzyścią dla obu stron, można domagać się od wykonawcy lepszych kładek (istniejących nie widać, są wąskie, a tam musi zostać wykop na dłużej, więc niech nie cierpią niepełnosprawni i matki z wózkami), zwykle miasto wspiera mediacje, tylko teraz jakoś tak no... nie wyszło.

  5 0
 • ~Arteks 2014-03-28 11:12:47

  @verdi - na miejscu właścicieli kamienic, obniżyłbym czynsze prowadzącym działalność handlową, gastronomiczną czy usługową. Trochę stracą na tym finansowo przez kilka miesięcy ale potem jeśli będą sprytni to zyskają, nie stracą również stałych najemców jakich mają obecnie. Ale to zależy od ich podejścia do biznesu. Ja bym tak zrobił bo czasami żeby zyskać trzeba trochę stracić... Niektórzy wolą aby jakiś lokal stał przez rok pusty ale nie ugną się przed jakimś absurdalnie wysokim najmem. Trzeba być elastycznym. A co do mediacji urzędników - to sprawa bezdyskusyjna. Wiadomo, że to jest w interesie miasta więc władze miasta powinne reagować na różne wnioski i pretensje jednych i drugich oraz dokładnie informować o harmonogramie przeprowadzonych prac oraz łagodzić konflikty między wykonawcą, a właścicielami kamienic - jeśli takie wystąpią.

  1 0
 • ~verdi 2014-03-28 12:34:44

  ~Arteks, pięknie to wszystko brzmi, rozsądnie, słusznie i po ludzku, choć pewnie byłoby łatwiej poprzesuwać terminy płatności lub uzależnić je od obrotów najemców na czas prac, niż obniżać czynsz (z punktu widzenia wynajmującego), a potem najemca dorzucałby brakującą kwotę itp. Tylko mentalność ludzi jest jaka jest, jakby się chcieli między sobą dogadać, to już byłoby to faktem, dlatego wsparcie władz, wychodzące poza "przepraszam" i rozkładanie rąk byłoby nieocenione. Poza tym z ludźmi w grupie często tak jest, że wystarczy ich zwołać, żeby się wygadali i już są spokojniejsi, bo wydaje im się, że są słuchani;-) Jako mieszkanka dysusyjnych rejonów zauważam też, że ludzie nie są zbytnio psychicznie przygotowani i potem żal im jesionów, nie rozumieją, że jest przebudowa kanalizacji i to musi być takie rozkopane w całości i ogólnie narzekają, przez co muszę się zawijać ze Śródmieścia na Północ, bo jeden temat między sąsiadami;-) Głupia tablica informacyjna, które spotyka się przy innych projektach, znaczyłaby więcej niż: "wykonawca miał zapewnić..." i wspomniane "pozostaje mi przeprosić...."

  7 0
 • ~Fiodore 2014-03-28 13:05:10

  Typowy polski malkontentyzm: remontują - źle, nie remontują - źle. I tak źle i tak niedobrze, pewnie "biznesmeni" oczekują, że prace będą prowadzili poza godzinami handlu, a całość skończą w ciągu tygodnia i od razu klienci przyjdą i im wszystko wykupia ze stanu.

  3 0
 • ~superelektro 2014-03-28 17:05:24

  fiodore, widać że o prowadzeniu jakiegokolwiek biznesu masz pojęcie jak świnia o gwiazdach. Byłeś kiedykolwiek gdzieś dalej niż w Raciborzu czy w Wodzisławiu ? Widziałeś jak się takie prace wykonuje ? Mam uzasadnione poważne wątpliwosci. W cywilizowanych krajach w przypadku konieczności przeprowadzenia podobnych prac, w mieście firmy pracują po 16 godzin a w terenie nie zabudowanym 24h/dobę. Nie można było zastrzec takiego wymogu ? Ale skąd Ty miał byś o tym wiedzieć ? Natomiast powinien wiedzieć zamawiający czyli Prezydent miasta. Ponieważ tego nie zrobił to teraz pozostaje mu rozkładanie rąk i tak jak minister Bieńkowska powiedziała, " sorry, taki mamy klimat" a w jego przypadku, sorry musicie to przetrzymać. Przedsiębiorcy przetrzymają bo nie mają wyjścia. Może nie w tym miejscu gdzie są obecnie, może nawet nie będzie to Rybnik, ale czy Pan Prezydent przetrzyma ? Tego już nikt nie zagwarantuje.

  2 0
 • ~Fiodore 2014-03-28 19:22:52

  Superelektro - widać, że bardzo poważnie podchodzisz do dyskusji. Zresztą nie dziwię się, z takim podejściem do handlu i otwarciem na klienta to ten sklepik niedługo padnie. Jedyne co Cię ratuje, to równie słabe podejście scalaka do klienta. Ehh... Noi, ale wracając do deptaka, to neidawno w Gliwicach przeprowadzano bardzo podobny remont i wiesz co? Było identycznie! Takie samo podejście jak Twoje: "nic tu nie róbcie, bo mi klientów odstraszycie" a zarazem narzekanie typu: "urzędasy nic nie robią aby uatrakcyjnić śródmieście, tlyko podatki podnoszom!".

  6 0
 • ~Fiodore 2014-03-28 19:41:22

  A wracając jeszcze do przetrzymywania - mam nadzieję, że "handlowcy" tacy jak Ty tego nie przetrzymają, bo to będzie tylko odstraszało klientelę od deptaku, zwłaszcza z podejściem typu "nie, nie mam tego na stanie i nie zamówię tego dla pana, a jak się nie podoba to to są drzwi" albo jak powiedzieliście mojemu znajomemu: "nie zna się pan, to tak ma być" przy doborze zasilacza do listwy LED (sprzedano trafo zamiast zasilacza elektronicznego i nie można było tego wymienić).

  1 0
 • ~verdi 2014-03-28 20:12:12

  Wcisnę się pomiędzy te utarczki i powiem, że chyba ktoś czyta te nasze komentarze, bo dziś czysto i porządnie;-)))

  0 0
 • ~superelektro 2014-03-29 09:23:07

  Fiodore, wyżej napisałem Ci co sądzę o Twojej wiedzy w temacie prowadzenia działalności a handlu w szczególności więc dopiszę tylko że " z takim podejściem " jak piszesz prowadzę tę działalność od prawie 30 lat więc chyba nie jest tak źle, a w temacie nieprzemyślanych zakupów to informuję że mam zgłoszoną działalność handlową a nie wypożyczalnię, tym bardziej że Twój znajomy był uprzejmy spalić zasilacz o którym piszesz a pomimo tego zostały mu zwrócone pieniądze. Ale o tym już niezbyt wygodnie było Ci napisać. Nie pasowało Ci do obrazka jaki to ten superelektro jest wredny ? Nie przejmuj się. Nie jesteś jedynym który tak ma.

  5 0
 • ~pwfm 2014-03-29 20:03:23

  Jeśli firmy w obrębie remontowanej ulicy mogą udokumentować poniesione straty finansowe to powinny wystąpić przeciw inwestorowi jakim jest UM Rybnik o stosowne odszkodowanie.

  3 0
 • ~Fiodore 2014-03-29 23:42:47

  superelektro - to nei ten przypadek, znajomy nawet nie podłączył tego trafo jak mu powiedziałem, że kupił nie to co trzeba i musiał kupić drugi u konkurencji, ale widzę, że masz popularne wśród polaczków podejście do klientów na odczepnego, tj: "po co tu robi zakupy, jak się nie zna, łaski bez, siedzę w tym biznesie już hoho albo i dłużej i obejdę się bez klienta", ale zapominasz, że 1 niezadowolony klient podzieli się swoją opinią z 11 innymi, a zadowolony z 3, a dodając do tego nasz kraj to swoista ojczyzna malkontentów, to liczba znajomych nastawionych negatywnie przez takiego klienta wzrasta niemal dwukrotnie. Tylko po co ja to mówię, przecież prowadząc tą działalność od prawie 30 lat powinieneś to wiedzieć. Zastanów się na tym: prowadzisz, a nie rozwijasz, zamykasz się na klientów, na ich potrzeby, które jako handlowiec powinieneś zaspokoić zwiększając tym samym swój zysk.

  2 0
 • ~superelektro 2014-03-30 11:25:52

  pwfm, Ty chyba raczysz żartować.Pan prezydent jakiś czas temu ex cathedra ogłosił jakie jest jego zdanie w kwestii ewentualnych odszkodowań za utracone przychody stwierdzając że nic takiego nie może mieć miejsca a ani ja ani inni prowdzący działalność przy tej ulicy nie mamy czasu ani tyle kasy aby kopać się z koniem, czyli latać po sądach.

  Fiodore, jeżeli to nie ten przypadek to albo zostałeś źle poinformowany, albo sprawa nie dotyczy mnie. Nie przypominam sobie takiego zdarzenia. Dodatkowo jako stosunkowo " świerzy " na tym terenie staram się wychodzić naprzeciw życzeniom potencjalnych kupujacych gdyż wbrew temu co piszesz dobrze znam tę zasadę. Natomiast jest prawdą to co napisałeś o sprowadzaniu elementów na zamówienie. Nie podejmuję się sprowadzać elementów w pojedynczych egzemplarzach gdyż jest to nie opłacalne ani dla kupującego ani dla mnie. Tym bardziej kiedy klient przychodzi i mówi : potrzebuję układ scalony, jest tam .... i kosztuje ....., czy mógł by mi go pan sprowadzić ? Jeżeli wie gdzie jest i ile kosztuje to w czym problem ? Ale jeżeli ktoś jest zdecydowany to wtedy pobieram z góry całą należność i sprowadzam. Tylko że po podaniu ceny końcowej 99% kupujacych stwierdza ża aż tak im na tym nie zależy a mnie z kolei nie zależy na tym aby do 17 000 pozycji układów scalonych w magazynie doszedł nastepny "leżakujący wynalazek".

  1 0
 • ~superelektro 2014-03-30 11:26:59

  A w temacie rozkopanej ulicy Powstańców nadal nic się nie dzieje. Jak ją prawie trzy tygodnie temu rozkopano ( nie wiadomo po jakiego grzyba jeżeli nic nie robią ) tak do chwili obecnej jest rozgrzebana i utrudnia ruch pojazdów jak i pieszych. Zapraszam do speceru. Jest akurat piekna pogoda a przy okazji stwierdzisz naocznie jak to wygląda.

  0 0
 • ~hardmark 2014-03-30 15:08:55

  A może by tak kilka procesów przeciwko Miastu.Albo lepiej nie - bo za wszystko My zapłacimy.Prezydent przeprasza? Ale dzięki deptakowi będzie chwalony z ambony.Wybory tuż tuż.

  0 0
 • ~bgm_cars 2014-03-30 21:48:51

  zdecydowanie przesadzają przedsiębiorcy z tym dramatyzowaniem, prowadzę firmę przy remontowanej kilka lat temu Gliwickiej , wtedy dojazd z centrum do mojej firmy zajmował godzinę a bywało że jedynym dojazdem były prywatne drogi gruntowe. Widziałem też remont Wodzisławskiej a także Żorskiej i wszystkie te inwestycje były daleko bardziej uciążliwe od tego co widać na deptaku.

  1 0
 • ~ 2014-03-31 07:13:50

  Mam sklep na powstańców z balonami . Na czas remontu przenoszę się pod stary kościół . Rozumiem spadek obrotów ( u mnie prawie 90%) przez brak możliwości dojazdu bezpośrednio pod sklep samochodem weselnym itp. Ale myślę , że jeszcze tam wrócę. Pozdrawiam oportunistów remontowych ja za nowym lokalem chodziłem od października kiedy było wiadome że zacznie się remont.

  1 0
 • ~okos 2014-04-01 13:05:57

  Jeśli chodzi o remontowanie w/w Powstańców no z leksza na pewno jest to troszkę kłopotliwe, ale skoro muszą to kiedy mają to zrobić jeśli nie teraz ?? co do kwestii jak to robią? a jak mają robić ? w powietrzu ?? OMG ludzie proszę Was.....co do podejścia do klienta w sklepach technicznych : trochę pokory do bezwiednego klienta jak i do sprzedawcy powinno się zachować, nie sądzę by forum było to dobre miejsce by sobie nawrzucać jeden drugiemu, choć tak na marginesie Nasz Scalaczek daje rade :) oby jak najdłużej pozdro

  2 0
 • ~IS 2014-04-02 23:21:19

  Niedługo wybory. Podziękujemy PrezydĘtowi i jego pieskom. Przypominajcie znajomym ostatnie 4 lata ignorancji, arogancji i niekompetencji. Ciemny, rybnicki lud ma krótką pamięć.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3856