zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Parking obok OPS zawalony autami. „Sami siebie zarażają”

2020-03-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Trwa stan epidemii w Polsce. Dostęp do instytucji i organizacji w Rybniku jest mocno ograniczony. Tymczasem jak informuje nasz Czytelnik, parking przed OPS-em jest zawalony autami, co wskazuje, że są tam pracownicy. - Po co innym każą siedzieć w domu jak sami się zarażają i innych – pisze. Co na to dyrekcja Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku?

Reklama

„Zarażają siebie nawzajem i starsze potrzebujące osoby”

Domy kultury zamknięte, życie przeniosło się do sieci. Tak samo jest ze szkołami, czy rybnickim magistratem, który nie przyjmuje klientów. Stan epidemii związany z koronawirusem wymusił daleko idące zmiany, które są utrapieniem, ale i koniecznością.

Tymczasem jak informuje nas Czytelnik, parking przed OPS-em przy ul. Żużlowej jest dzień w dzień zawalony samochodami, co wskazuje na to, że są tam pracownicy.

- Po co innym każą siedzieć w domu jak sami się zarażają i innych? Przecież oni zarażają siebie nawzajem i starsze potrzebujące osoby – pisze.

Duża liczba samochodów ze względów bezpieczeństwa

Anna Sowik-Złotoś, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku tłumaczy, że budynek, przy którym zaparkowane są pojazdy obejmuje dwie miejskie placówki:

1) Ośrodek Pomocy Społecznej - OPS
2) Miejski Dom Pomocy Społecznej - MDPS

- Obie placówki działają w zakresie szeroko pojętej pomocy społecznej, a więc zajmują się udzielaniem pomocy osobom jej wymagającym, przy czym MDPS zapewnia całodobową opiekę osobom przewlekle somatycznie chorym i osobom w podeszłym wieku - przebywa tam stale ok. 150 osób. Osoby te wymagają stałej opieki personelu, który również parkuje swoje samochody na wspólnym z OPS parkingu wzdłuż ul. Żużlowej 25 – wyjaśnia Anna Sowik-Złotoś.

Jak dalej się dowiadujemy, na chwilę obecną na 188 pracowników w pracy przebywa 97 osób - dotyczy to wszystkich kilkunastu lokalizacji budynków Ośrodka.

- Duża liczba samochodów na parkingu przy siedzibie na ul. Żużlowej 25 podyktowana jest względami bezpieczeństwa – pracownicy starają się ograniczyć przemieszczanie się komunikacją miejską – dodaje dyrektor OPS.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, nasza rozmówczyni podkreśla, że pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej mają dostęp do środków dezynfekcyjnych i przestrzegają zasad higieny.

- Ponadto kontakt z klientem jest ograniczony do minimum - co zostało usankcjonowane w ogłoszeniu o wprowadzeniu ograniczeń w funkcjonowaniu Ośrodka, opublikowanym na stronie internetowej. W konsekwencji narażenie osób starszych i potrzebujących, o którym pisze czytelnik zostało praktycznie wyeliminowane. W sytuacji kryzysowej podejmowane są dodatkowe działania z zachowaniem szczególnej ostrożności – dowiadujemy się.

Koronawirus szaleje, OPS musi działać

O ile inne instytucje mogą sobie pozwolić na ograniczenia, o tyle Ośrodek Pomocy Społecznej musi prężnie działać. Mowa tu przecież o pracy socjalnej, zasiłkach stałych, okresowych, świadczeniach rodzinnych, usługach opiekuńczych, pieczy zastępczej.

- OPS zajmuje się obecnie również działaniami związanymi ze wsparciem osób tego wymagających - w związku z epidemią SARS-Cov2, w tym: zabezpieczeniem osób przebywających w kwarantannie. W obecnej sytuacji epidemii Ośrodki Pomocy Społecznej, realizują szereg zadań, które wynikają wprost z ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, a także rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, pisma Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Urzędu Wojewódzkiego. Dotyczy to m.in. zabezpieczenia osób w kwarantannie poprzez zapewnienie posiłków lub produktów żywnościowych, realizację Programu „Posiłek w szkole i w domu”, pomocy żywnościowej dla osób bezdomnych – wyjaśnia Anna Sowik-Złotoś.

Ośrodek Pomocy Społecznej ściśle współpracuje z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego, Urzędu Miasta, Wojskiem Obrony Terytorialnej, Sanepidem, Policją, Strażą Miejską i Strażą Graniczną. Na bieżąco monitoruje sytuację ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych i przebywających na kwarantannie. W tym celu uruchomiono dwa numery telefonów dedykowane tym osobom.

Nasza rozmówczyni przypomina też, że Ośrodek musi przecież realizować też zadania niezwiązane z epidemią.

- Wszyscy oczekujemy np. płynnej realizacji wypłat świadczeń rodzinnych - 500+, itp. Zakres realizowanych na bieżąco zadań z uwagi na ich charakter i obowiązujące przepisy prawa wysoce ogranicza możliwość pracy zdalnej – zauważa dyrektor OPS.

Oceń publikację: + 1 + 63 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~polk 2020-03-26 18:51:06

  Czyli wg tego czytelnika pracownicy OPS mają przestać pomagać "starszym i potrzebującym osobom"?
  Ktoś musi pracować, nie wszyscy mogą siedzieć w domu.
  Poza tym skoro czytelnik pisał o nakazie pozostania w domu to co sam tam robił?
  Wyszedł tylko po to by cyknąć zdjęcie?

  239 9
 • ~donia96 2020-03-26 18:51:14

  Się nie dziwie jak parkingi są pełne . Czy jakiś urzędnik sie wypowiedział o normalnych ludziach żeby nie pracowali !! Tylko piszą zostań w domu , nauczyciele zostali i nie wychodzą a my obsługa co mamy robić. Chodzimy do roboty przychodzą do szkoły rodzice bo książki bo im tak kazali przez internet nauczyciele i mają w dupie obsługę!! Bele damy siedzą w domu i rozkazują a obsługę mają głeboko w d...e

 • ~hanys z Rybnika 2020-03-26 19:00:04

  Donia ty nie wiesz ze nauczyciele do swięte krowy im to pasuje i znów mają wakacje płatne a h..a robią

  99 88
 • ~Jondekjondek 2020-03-26 19:35:20

  Proszę się nie martwić Panie fotografie, myślę że robi tam z 50 luda z całego miasta i okolic więc prędzej czy później ktoś tam coś przyniesie i przez kolejne dwa tygodnie będzie pusto i na kontach 500+ też.

  44 38
 • ~Franz Kawka 2020-03-26 19:43:23

  Jeszcze parę miesięcy patologicznych rządów i liczba klientów tej instytucji wzrośnie o 1000%. A później będą długie lata naprawiania.

  53 79
 • ~Daniel Francuz 2020-03-26 19:46:45

  Tyle nienawiści.. Ludzie.. Dlaczego? Parking pełny = zalecenia, żeby nie przemieszczać się zbiorowo. Pracowników dużo = są osoby, które tej pomocy potrzebują. Trochę empatii i nie zakładania z góry, że źle się dzieje. Trzymajcie się.

  176 7
 • ~Piotr Czaja 2020-03-26 20:07:07

  Odkąd pamiętam ten parking zawsze był zapełniony.20 lat temu podwiozłe znajomą i nie było gdzie zaparkować.

  47 6
 • ~Franek7 2020-03-26 21:26:52

  Franz Kawka zgadzam się z tobą w 100%. Ci sami którzy twierdzą że paraliż kraju jest wskazany będą pierwsi płakać jak trafią do OPSu po zasiłek i kartki na żywność. Niestety narazie jeszcze tego nie pojmują dlatego Duda musi zrobić wybory teraz bo jak naród zrozumie to Duda i PiS nie przekroczą progu wyborczego.

  46 53
 • ~bikerek 2020-03-26 21:50:10

  " ~Franek7 2020-03-26 21:26:52
  Franz Kawka zgadzam się z tobą w 100%"

  Mnie śmieszy. Niezłych "Inspiratorów" ma KO.

  30 21
 • ~Franek7 2020-03-26 22:02:19

  BikerkoLemingi się nie martwią bo ich farma troli jest opłacana bezpośrednio przez rząd ale zwykli, ogłupiani obywatele będą płakać i zgrzytać zębami a Bikerki będą ich wtedy przekonywać, że to wina Tuska.

  26 40
 • ~Trop leminga 2020-03-26 22:11:23

  Wybrażacie sobie rząd: premier Ewa Kopacz, prezydent Komorowski, minister zdrowia...Bartosz Arłukowicz, co o tym sądzicie? Ja uważam, że mamy duże szczęscie w tych trudnych czasach!

  68 48
 • ~psyche09 2020-03-26 22:23:41

  To się czytelnik wykazał... totalnym ograniczeniem umysłowym. To, że nauczyciele siedzą w domu i smarkaci, i studenci, nie oznacza, że każdy może sobie na to pozwolić. Ileś ludzi w kwarantannie czy pod nadzorem - pracownicy OPS maja pewnie b. duzo pracy. Wystarczy pomyśleć... Za chwilę beneficjenci 500+ by się rzucali, że wypłata świadczenia sie opoznia. A zarazac tych, co musza pracowac i jezdza busem to najbd zarazaja bezmyslni spod kwarantanny!

  50 1
 • ~Franek7 2020-03-26 22:32:13

  Masz rację Lemingu. Fajnie że rząd PiS tak dobrze o wszystko zadbał w czasie epidemii. Obywatele szyją maseczki, zrzucają się na płyny dezynfekujące, samorządy sprowadzają sobie testy, restauracje dokarmiają szpitalny personel a jak ktoś powie prawdę haka jest sytuacja w szpitalach to dostaje dyscyplinarkę.
  W normalnym kraju taki rząd na taczkach by wywieźli ale nie u nas. U nas rząd płaci takim Lemingom i innym Bikerkom żeby wmawiali ludziom, że to wszystko są przemyślane działania i, że to jest dobry rząd.

  54 47
 • ~Jan R. 2020-03-27 07:28:24

  Jarosław Aleksander Romanowicz powiedział: " w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, do tego, by" się bać więc ludzie, którzy mu wierzą się nie boją koronawirusa. Ps. poza tym należy natychmiast zlikwidować to rozdawnictwo pn. "500+" by Polska nie zjechała na dno. Nie stać nas w tej chwili na finansowanie głupich obietnic wyborczych. Kaczyński nie posiada potomstwa więc jest mu zupełnie obojętne, że następne pokolenia będą się głowić jak z tego wybrnąć.

  21 16
 • ~Franek7 2020-03-27 07:59:41

  Jeśli się ma normalny i logicznie myślący rzad to sytuacja wyglada tak:


  Szwecja kontynuuje "eksperyment". Otwarte są szkoły, restauracje i stoki.
  Sztokholm, 25 marca 2020 r. Bary wciąż pełne są klientów, ruch nie zmalał także na handlowych ulicach.
  Szwedzki rząd kontynuuje liberalne podejście do pandemii koronawirusa. Kwarantanną objęto osoby starsze i szczególnie narażone na powikłania choroby, a życie toczy się właściwie normalnie.

  https://wyborcza.pl/7,75399,25821529,szwecja-kontynuuje-eksperyment-otwarte-sa-szkoly-restauracje.html


  Kolego Leming założę się, że u nas po zniszczeniu gospodarki głupimi decyzjami rządu PiS, jak już do nich dotrze co zrobili to zmienią strategie na taką samą jak ci mądrzejsi jak Szwedzi. Obstawiam max miesiąc to potrwa choć głowy nie dam patrząc na tych dyletantów z PiSu. To jak, zakład?

  9 23
 • ~Jan R. 2020-03-27 08:07:50

  http://sklave.manifo.com/polityka

  2 3
 • ~rob78 2020-03-27 08:21:05

  Posłowie, senatorowie, urzędnicy miejscy, skarbowi, zus, wszyscy powinni mieć obniżone pensje co najmniej o 50% bo i tak nic nie robią, jak restauratorzy, właściciele kawiarni, fryzjerzy, kosmetyczki, rehabilitanci itd. Albo zredukować posłów do 200 (jak redukują pracodawcy swoich pracowników). Po co na tej wiejskiej ponad 460 baranów, a senat w ogóle zlikwidować.

  16 14
 • ~Jacek Kamiński 2020-03-27 09:15:04

  do hanys z Rybnika;
  Poprowadź lekcje przez internet. Zobaczymy jak sobie z tym poradzisz. Do dzieła, dzieci i młodzież chętnie oceni Twe umiejętności.
  P.S. Słów powszechnie uznawanych za wulgarne przy nich nie używaj, bo tym sposobem ich szacunku nie zyskasz.

  19 10
 • ~Franek7 2020-03-27 09:26:42

  Janus z Rybnika, nauczyciele normalnie pracują i przychodzą do szkoły i pracują. Utrzymują kontakt z uczniami przez dziennik elektroniczny. Zadają zadania i sprawdzają je przez dziennik elektroniczny. Tylko dzieci zostały w domu. To chyba ty masz wakacje od używania mózgu.

  20 14

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 1333