MP w pływaniu: 8 złotych krążków w Gliwicach

2016-06-13, Autor:

Pływaczki RMKS-u Rybnik wywalczyły 8 złotych i 3 srebrne medale mistrzostw Polski w kategorii Masters.

Pierwszy dzień letnich mistrzostw Polski Masters, które rozpoczęły się 10 czerwca w Gliwicach zainaugurowali sprinterzy. Już w pierwszej konkurencji mistrzostw w rywalizacji na 50m stylem dowolnym, ze znakomitej strony pokazała się rybniczanka, uczestniczka mistrzostw Europy w Londynie Anna Duda. Zawodniczka RMKS-u Rybnik poprawiła swoje najlepsze osiągnięcie w kraju (uzyskane właśnie w Londynie) w kat. 35-39 lat notując czas 28.12 oraz zdobywając tytuł mistrzyni Polski na tym dystansie.

Swój drugi tego dnia rekord kraju Anna Duda poprawiła w kolejnej rozegranej w Gliwicach konkurencji – 200m stylem zmiennym. Najlepsze dotychczas osiągnięcie w historii Polski w kat. 35-39 lat wyśrubowała o prawie 4 sekundy! A wynik 2:43.18 dał jej zdecydowane zwycięstwo i tytuł mistrzowski w tej kategorii wiekowej.

Drugiego, tradycyjnie najbardziej męczącego dnia mistrzostw Polski, Mastersi nie zwolnili tempa, poprawiając kolejne najlepsze krajowe osiągnięcia. Na super szybkiej pływalni „Olimpijczyk” kibice byli świadkami ustanowienia trzydziestu pięciu nowych rekordów kraju! Anna Duda zaprezentowała jeszcze lepsza formę na krajowym czempionacie niż na mistrzostwach Europy i ustanowiła swój trzeci już w tych mistrzostwach rekord kraju na dystansie 50m stylem motylkowym, który regularnie zaczęła już pokonywać poniżej 30 sekund, a w Gliwicach popłynęła nawet szybciej niż w stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie zajęła w tej konkurencji piątą lokatę w Europie. Wieczorem zawodniczka z Rybnika wystartowała w kolejnym wyścigu na dystansie 400m stylem zmiennym i ponownie ustanowiła nowy rekord Polski. Iwona Cymerman (RMKS Rybnik) tego dnia, po zaciętej rywalizacji uplasowała się na drugim miejscu zdobywając srebrny medal i tytuł wicemistrzyni Polski na dystansie 100 metrów stylem dowolnym, natomiast na dystansie 50 metrów stylem motylkowym zdeklasowała rywalki i wywalczyła tytuł mistrzyni Polski.

Swój piąty rekord kraju w tych mistrzostwach Anna Duda ustanowiła płynąc trzeciego dnia zmagań. Rozprawiła się z leciwym już, bo 7-letnim rekordem, bijąc go o niemal pół sekundy. 100m stylem motylkowym Duda pokonała w czasie 1:09.33 i ten wynik wpisuje dziś w tabele najlepszych osiągnięć w historii Polski w kategorii wiekowej 35-39 lat. Ponadto do swojego konta dołożyła także zwycięstwo w nietypowej dla siebie konkurencji 50m stylem klasycznym (39.80). Również Iwona Cymerman startowała w konkurencji 50 m stylem klasycznym i wywalczyła tytuł wicemistrzowski.

Czas zatem na zasłużone wakacje i odpoczynek oraz śledzenie występów polskich olimpijczyków na pływalni w Rio!