zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Koronawirus w rybnickim psychiatryku. Zarażona pielęgniarka

2020-05-06, Autor: bf

Koronawirus dotarł do Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Wynik pozytywny potwierdzono u pielęgniarki. Przebywa na kwarantannie.

Reklama

Przypadek zakażenia koronawirusem w szpitalu potwierdza Ryszard Kamała, rzecznik prasowy Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Na dzień dzisiejszy, nie stwierdziliśmy żadnego przypadku występowania koronawirusa wśród pacjentów naszego Szpitalu. Zarażona jest jedna pielęgniarka, która przebywa na kwarantannie w swoim domu. Wykonaliśmy i nadal wykonujemy testy potwierdzające koronawirusa. Obecnie oczekujemy na wyniki testów wykrywania antygenu COVID -19 metodą PCR RT. - mówi.

Jak dodaje nasz rozmówca, żaden z oddziałów nie został zamknięty, w obrębie jednego został wstrzymany ruch pacjentów.

- To oznacza, że pacjenci z tego oddziału nie mogą być przenoszeni do innych oddziałów – dowiadujemy się.

Z kolei jak informuje Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego, w szpitalu psychiatrycznym objęte kwarantanną zostały również 4 inne osoby z kadry, które miały kontakt z zarażoną pielęgniarką. Pomieszczenia zdezynfekowano, wstrzymano przyjęcia i wypisy na oddziale ogólnym-psychiatrycznym.

- Zarażona została mieszkanka powiatu wodzisławskiego, która świadczyła usługi w szpitalu psychiatrycznym, ale i w ośrodku odwykowym w Gorzycach. Na szczęście w obu ośrodkach nie miała kontaktu z pacjentami. Zajmowała się przygotowaniem leków, obsługą sanitarną - dodaje.

Ponadto w Wojewódzkim Ośrodku Leczniczo-Odwykowym w Gorzycach kwarantanną zostało objętych 6 osób. 

Oceń publikację: + 1 + 86 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Fidzi 2020-05-06 15:42:04

  a to tam pielęgniarki w aptece pracują przygotowując leki a nie przy wielu pacjentach na oddziale?

  50 29
 • ~sympatykrybnika 2020-05-06 15:58:05

  Dlaczego Polska jako jedna z pierwszych zamknęła szkoły, biura, restauracje, zakłady usługowe i pewnie jako jedna z ostatnich z nich zrezygnuje? Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że powodem tego jest stan polskiej służby zdrowia.
  Wieloletnie jej niedofinansowanie,
  braki kadrowe,
  braki łóżkowe,
  braki materiałowe i
  proceduralne spowodowały, że rząd był zmuszony podjąć tak radykalne kroki, aby nie doprowadzić do załamania w tej dziedzinie.
  Nasza medycyna nie wytrzymałaby takiego naporu chorych, jaki występował w innych krajach, a pozbawiony zabezpieczeń, nieprzygotowany pod wieloma względami personel medyczny szybko zostałby zdziesiątkowany i niezdolny stawić skuteczny opór. Wynika to nie tylko z braku środków ochrony osobistej, lecz są spowodowane niedoinwestowaniem w służbę zdrowia, brakami kadrowymi, niedostatkami w wykształceniu, nierealizowaniem odpowiednich procedur. Od lat nie były respektowane sanitarne procedury co w czasach epidemii daje fatalne skutki. Tak więc słabość polskiej opieki zdrowotnej jest odpowiedzialna za rosnące skutki ekonomiczne pandemii. Wynika to z zasady naczyń połączonych: nieodpowiedzialnie niskie nakłady na służbę zdrowia spowodują teraz nieadekwatnie duże straty w gospodarce, większe niż środki, których nie przeznaczono we właściwym czasie na rozwój tego sektora.

 • ~sirmarioxxx 2020-05-06 17:45:48

  Hmm... Służba zdrowia? A ja się pytam dlaczego ludzie, po latach 90' nie byli szkoleni z "OC" jak mają się zachować, w razie gdy Naszemu Krajowi zagraża "wróg"?
  Teraz mamy na samych śląsku prawie 3tys. chorych na coovid-19, a dlaczego? Bo każdy olewa, to że należy zasłaniać "usta i NOS"!! A większość zasłania "tylko" brodę, aby nie dostać 500zł mandatu... Wystarczy się przejść po śląskich miastach, to co drugi powinien dostać mandacik, to by się nauczył... Powinno się karać, karać i jeszcze raz karać...!
  O braci górniczej nie wspomnę, te tłumy ludzi przed bramą na wejście do pracy, co drugi z maseczką na brodzie albo wcale... Każdy z nich jest potencjalnym nosicielem, ale jak to co inny z nich twierdzi?!
  -"Jak będę zarażony, to ja będę, na coś muszę umrzeć", nie myśli "tłuk" o innych, których potencjalnie może zarazić, metan wyprał mu mózg... Rodziny górników, wcale nie są lepsze... Górnik wie, że jest chory i/lub podejrzewa, idzie do roboty ok (kasa musi się zgadzać), wystarczyło by zadzwonić po L4, rodzinka górnika idzie na zakupy albo pracuje w sklepie np. bezdomka, L***... Wiedzą o objawach i/lub pozytywnym teście na covida (męża, ojca, syna)...
  -"idę do roboty, bo... kasa musi się zgadzać", nie potrafią zadzwonić o L4?!
  Reszta pracowników z innych sektorów nie jest w cale lepsza...
  -"Ja tego nie mam, co mnie byle ryl obchodzi, że choruje" (bez maseczki, bez mierzenia temp., bez jakichkolwiek obostrzeń sanitarnych, idzie do roboty i może, a nie musi zaraża innych)
  Zwykły przechodzień "Rybniczanin" mając na brodzie maseczkę, albo kierowca auta wychodząc z niego na stację bez, bo on tylko po fajeczki, każdy z tych ludzi może zarażać...
  Ludzie jeśli Wasze własne życia nic dla Was nie znaczą, macie życie gdzieś, masz objawy?! Zostań w domu albo jeśli nie możesz, stosuj się do zaleceń zakrywania "UST ORAZ NOSA"!! Może nie ty umrzesz/zachorujesz lecz przez twoją arogancję i lekceważenie przepisów zachoruje i/lub umrze ktoś inny, będziesz temu współwinny... !! Według "Szumowskiego" maseczka nie chroni Cię przed innymi, lecz chroni innych przed Tobą... Zastanówcie się nad Tymi słowami i proszę zakrywajcie "usta oraz nos" w przestrzeni publicznej...

  91 33
 • ~adamczykhenryk1 2020-05-06 17:48:59

  każdy pacjent po kuracji farmakologicznej ma prawo do opuszczenia szpitala ( 3 miesiące ) .
  Ciekawostka z netu :
  Lekarz, prowadząc pacjenta w szpitalu psychiatrycznym poznaje jego historię - począwszy od stanu zdrowia po sytuację związaną z jego otoczeniem oraz warunkami mieszkaniowymi. Podejmując decyzję o wypisaniu go ze szpitala musi ocenić czy stan zdrowia pacjenta na to pozwala oraz jaką ma on sytuację osobistą. Informacje te pozwalają ocenić czy pacjent jest w stanie sam poradzić sobie poza szpitalem i czy np. nie nastąpi u niego nawrót kryzysu psychicznego.

  7 22
 • ~Andrewikos Cojg 2020-05-06 18:39:00

  Nie dajmy się zwariować. To chyba jakiś obłęd.

  29 17
 • ~artefaks 2020-05-06 18:41:06

  Pielęgniarka jest łącznikiem wirusowym w kilku miejscach dla których jest zwiększone zagrożenie zarażeniem. To może tylko wymyślić nasza pszenno buraczana władza....
  A z drugiej strony pielęgniarka nie miała kontaktu z zarażonymi ? Czyżby

  38 12
 • ~sympatykrybnika 2020-05-06 20:31:33

  Wsparcie dla Śląska w związku z Covid19 obiecuje szef GIS Jarosław Pinkas. Od jutra ruszają duże badania przesiewowe, będzie nowe laboratorium, przyjadą specjaliści od epidemiologii z innych części Polski. To decyzje po sztabie z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem.

  17 6
 • ~Lomot3 2020-05-06 20:43:19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 23
 • ~Bard 2020-05-06 21:24:05

  Rozumiem, że jest po 21 i Redakcja być może już spi ,ale może warto zainteresowac sie wpisem uzytkownika Lomot3

  15 2
 • ~bunia2002 2020-05-07 00:00:34

  Hallo, mamy 21 wiek i wszyscy mają komórki. Mi wystarczyło kilka telefonów do pacjentów, a po sznurku do ich rodzin, by ustalić nieco więcej: pani pielęgniarka ponad tydzień chodziła do dwu zakładów pracy z objawami covid19, a temperaturę zbijała ogólnie dostępnymi lekami, z całą pewnością miała kontakt z pacjentami, którzy o tym opowiadają, oraz personelem, sprawowała nadzór nad personelem i podlegał jej cały budynek gdzie mieszczą się cztery oddziały, więc zrobiła to świadomie, oraz nie była nie wykształconą medycznie amatorką. Będąc pewna cudownej boskiej opieki, albo poprostu bezkarności, prowadziła nawet akcję pobierania krwi do badań. A artykuł wydaje się sponsorowany przez w/w ośrodki, albo napisany przez kogoś,komu nie chciało się wykonać kilku telefonów, lub chciał szybko odfajkować polecania redaktora naczelnego.

  43 2
 • ~bunia2002 2020-05-07 07:04:18

  A z czego oni ten węgiel "produkują" i dlaczego pod ziemią? Bo kiedyś mieli łatwiej, gdy go wydobywali,. Wydobywali !

  3 5
 • ~rzyt 2020-05-07 07:41:06

  Moja lekarka z NZOZ-u leczy przez telefon, ograniczając kontakty z chorymi. Ale ten strach nie ogranicza już jej kontaktów z pacjentami w "klinice" od upiększeń. My tu narzekamy na górników, ale pieniądz nie tylko im jest najważniejszy.

  19 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 355