zamknij

Wiadomości

Celnicy vs branża hazardowa i automaty. Kto wygrywa batalię?

2015-07-06, Autor: bf
Od kiedy w 2009 roku weszła w życie ustawa antyhazardowa, celnicy toczą bój z przedsiębiorcami parającymi się w tej branży oraz automatami, które tak naprawdę są maszynami do zarabiania dużych pieniędzy. Ci jednak nie pozostają dłużni – wywierają presję i pozywają funkcjonariuszy izby celnej. Kto wygrywa w tej wojnie nerwów?

Reklama

Około 3200 – tyle automatów stoi w jednym z magazynów depozytowych na ul. Przemysłowej, należących do Urzędu Celnego w Rybniku. Maszyny pochodzą z miast naszego regionu i dokładnie wypełniają każdy zakamarek długiej hali. Począwszy od 2009 roku celnicy powoli, choć skutecznie eliminują gry zakazane przez polskie prawo. Praca rybnickich funkcjonariuszy nie wszystkim się spodobała. Przedstawiciele branży hazardowej posunęli się nawet by wnieść prywatny akt oskarżenia względem dwóch funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Rybniku oraz inspektora Leszka Skury- naczelnika UC. Celnicy mieli bowiem jako funkcjonariusze publiczni przekroczyć swoje uprawnienia.

Jednakże, 25 czerwca roku Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach umorzył postępowanie w sprawie aktu oskarżenia wobec funkcjonariuszy. Sąd uzasadnił swoją decyzję „brakiem formalnych podstaw do wszczęcia takiego postępowania".

Po ogłoszeniu wyroku sądu, w Rybniku odbył się briefing prasowy Szefa Służby Celnej nadinsp. Jacka Kapicy, który przedstawił działania związane z likwidacją nielegalnych automatów do gier oraz reakcję branży hazardowej. Szef Służby Celnej poruszył również kwestie nieudanych prób wywarcia presji na celników, które mają skłonić funkcjonariuszy do zaniechania egzekwowania przepisów ustawy o grach hazardowych. - Quasi prywatne akty oskarżenia przeciw funkcjonariuszom celnym to próby wywarcia presji przez organizatorów nielegalnych gier hazardowych, chcących skłonić funkcjonariuszy do zaniechania stosowania prawa. Służba Celna podejmuje i podejmować będzie w przyszłości wszelkie dostępne prawnie środki, mające na celu ochronę wykonujących swe obowiązki celników przed tego typu próbami nacisku – powiedział Jacek Kapica, szef Służby Celnej po ogłoszeniu decyzji Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach.

Branża hazardowa chciała przeszkodzić celnikom nie tylko w oparciu o prawną ścieżkę. Funkcjonariusze odnotowali przypadki przebijania opon samochodu, usłyszeli już nie jedną pogróżkę skierowaną w ich kierunku, a także byli zastraszani w czasie kontroli. Właściciele miejsc z nielegalnymi automatami zeszli do podziemia – wprowadzili kamery, zatrudnili ochroniarzy, a także stworzyli blokady. W ten sposób nie każdy będzie mógł sobie wejść do lokalu.

Dlaczego branża hazardowa nie chce odpuścić z automatami? - Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Szacunkowo jedna maszyna jest w stanie uzyskać od 5 do 15 tysięcy złotych miesięcznie. To nie jest mało, dlatego branża hazardowa podejmuje wszelkie działania mające na celu podważenie polityki, która została określona w 2009 roku – wyjaśnił Jacek Kapica.

Jak dodał inspektor Leszek Skura, tylko w czasie 12 minionych miesięcy przeprowadzono 898 kontroli, z czego ponad 50 było skutecznych. - Jeżeli chodzi o Rybnik, to przez rok zajęliśmy 132 automaty do gier. Zlikwidowaliśmy parę punktów, ale pojawiły się miejsca z monitoringiem i dzwonkiem. Takie najtrudniej lokale zamknąć – powiedział.

Czy Rybnik jest już „czysty” od nielegalnych automatów? Trudno powiedzieć, rybnicki urząd celny jest daleki od tak kategorycznych stwierdzeń. Batalia nadal trwa.

>>W magazynie Urzędu Celnego w Rybniku znajduje się około 3200 zabezpieczonych nielegalnych automatów - zdjęcia<<

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~ 2015-07-06 08:08:30

  Coś na ten temat. Jeden automat postawiony w najgorszym miejscu przynosił 800 zł na 2 tygodnie pracy. W dobrym miejscu 16 tysięcy.Proszę sobie policzyć tylko rybnik od jednej znanej firmy z raciborza. 2500 automatów w tym zarejestrowanych może 200.Odsyłam do archiwalne noviny raciborskie.Robi się różne kombinacje aby wykazać brak obrotu.Wymiana automatu że niby zepsuty.
  Przekręcanie liczników dane od Klaudii K. byłej księgowej która dokładnie relacjonowała jak się ratowało w ten sposób 1,5 mln zł.
  To jeden z najbardziej opłacalnych biznesów.Teraz jest zakaz ale i tak barman pod stołem wypłaca.Automat jest tak zaprogramowany
  że duża wygrana jest wręcz niemożliwa.I co najgorsze uzależnia jak heroina.2 razy do roku firmy w polsce wnosiły łapówkę osobą decyzyjnym w tej kwestii które powodowały odroczenie ustawy.Zdaniem pani księgowej z rybnika wpłacano 2x po ół miliona. Komu zależało aby nie opodatkować tego interesu?Przecie mogło być normalnie.

  9 0
 • ~GieKSa2 2015-07-06 08:56:51

  komu??? może buksikom....i tak ciulaja graczy na każdym kroku ...w majestacie prawa???

  5 0
 • ~Marcin74 2015-07-06 10:00:38

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~Marcin74 2015-07-06 10:32:12

  (W usuniętym komentarzu zmieniłem brzydkie słowo na ładne. Będę tak długo zamieszczał ten wpis- i modyfikował treść a dowiem się czemu go usuwać). Czy to ten sam Jacek Kapica, który w 2009 r. otwarcie ogłosił krucjatę zmierzającą do wyeliminowania (skądinąd legalnej i koncesjonowanej działalności) z rynku firm z automatami do gier? Czy to urzędnicy tego Pana zabrali się za firmy produkujące karetki dla szpitali, którym naliczono, rzekomo zaległą, akcyzę kilka lat wstecz (2 mln zł w trzy dni)? Czy to ten Pan 12 lat temu stracił pracę jako urzędnik i próbował swoich sił jako przedsiębiorca. Bez sukcesu? Czy to ten sam Pan, którego akcja dot. automatów zmierza ku gigantycznej klęsce ponieważ polskie sądy wciąż uniewinniają właścicieli automatów i nakazują zwrot maszyn i zapłatę odszkodowań. Straty branży (i wysokość odszkodowań, jakie Skarb Państwa będzie musiał zapłacić) szacuje się już na ponad 8 mld zł. Szanowna Redakcjo Rcpl. Kiedy piszę się artykuł nie wystarczy wkleić txt z materiałów przygotowanych na konferencję prasową bo tak tworzy się mity. Należy choćby skorzystać z googla i spojrzeć na sprawę z kilku stron. Powtarzacie bzdury człowieka i urzędu, który najnormalniej w świecie zaczyna sobie kryć plecy na wypadek zmiany władzy i szkodzicie w ten sposób także sobie. Jesteście prywatną firmą, a Pan Kapica wraz ze swoim urzędem zdaje się z całą stanowczością walczyć z prywatnym sektorem nie specjalnie licząc się ze społecznymi kosztami swoich działań.

  19 0
 • ~kqba 2015-07-06 13:24:58

  Bzdury opowiadają. Urząd Celny nie wygrał ani jednej sprawy przed polskim sądem. Sprawa wygląda obecnie tak: Urząd Celny rekwiruje po nalocie automaty, a te prędzej czy później wraz z zawartością są zwracane posiadaczom i lądują w ich magazynie czekając na kolejny nalot celników. I tak koło się zamyka.

  11 0
 • ~moto13 2015-07-06 18:42:28

  tam max wejdzie ok 1000 automatów

  0 0
 • ~moto13 2015-07-06 18:46:59

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~lordofthedrinks 2015-07-06 19:31:20

  Te całe automaty to tylko dymanie ludzi aż miło. Tak jak cała bukmacherka , giełda papierów wartościowych i totolotek.

  0 0
 • ~smr 2015-07-06 23:12:08

  W Rybniku to co 3 bar ma automaty nielegalne, niektóre stoją w zamkniętych pokoikach, gdzie grają tylko naiwni znajomi a mafia automatowa ściąga od nich tylko kasę. Zobaczcie sobie jakie fury od tej mafii podjeżdżają pod bary począwszy od 200 tyś wzwyż ...

  0 0
 • ~qwer 2015-07-07 23:51:27

  UE wydało dyrektywy w tej sprawie do których , nierząd polski, powinien się dostosować ale się nie dostosował wiec ktoś taki jak pan Kapica robi co chce ale na jesień...

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 774