zamknij

Biznes

ZUS ostrzega przed groźnymi mailami

2018-09-13, Autor: bf

- Uwaga na maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej teoretycznie przez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odbierając takiego maila otrzymujemy zawirusowaną korespondencję elektroniczną – ostrzega śląski ZUS.

Reklama

Jak dowiadujemy się od Beaty Kopczyńskiej, regionalnego rzecznika ZUS-u w Katowicach, w ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiły maile, rzekomo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS.

- Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku – mówi.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, że nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową.

Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.

- W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, prosimy klientów o kontakt z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod numer 22 560 16 00 – dodaje Beata Kopczyńska.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~FeelsBloated 2018-09-13
  12:29:16

  5 11

  Jak zwykle brak jakichkolwiek szczegółów - czy to jest dokument pobierający pliki przy pomocy makr, lub popularny .pdf.exe. Ani nawet nie napisano co to konkretnie robi, tylko ogólnikami napisane. Społeczeństwo później niewyedukowane na temat "komputrów".

 • ~kierowca bombowca 2018-09-13
  12:43:01

  14 5

  A co za różnica, te informacje sa niepotrzebne, chodzi o przyswojenie sedna sprawy, że nie otwieramy poczty i załączników, których się nie spodziewamy i że żaden urząd ani usługodawca pewnych rzeczy nie wysyła. Po co piekarzowi taka edukacja, on ma piec a nie siedziec i studiowac informatyke, medycyne, budownictwo itp

 • ~siarzewski 2018-09-13
  14:18:36

  6 1

  Takie maile są ostatnio plagą. Nie ma tego jak zabanować, bo wysyłka jest oparta na skrzynkach z których wykradziono wcześniej hasła.

  Niestety nadawcy tych wiadomości są praktycznie nie do wykrycia.....

  Zwykle osoby które to wysyłają mają o wiele więcej przestępstw informatycznych na sumieniu ale niestety bezpieczeństwo informatyczne u nas w kraju leży, a państwo nie robi praktycznie nic, aby takim zachowaniom zapobiegać.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 920