zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

To będzie rok zmian w szkołach

2009-09-01, Autor: 
Matura z matematyki, sześciolatki w szkołach i nowy przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa – to najważniejsze zmiany jakie przyniesie uczniom i rodzicom nowy rok szkolny.

Reklama

Jedną z najważniejszych reform jest wprowadzenie matematyki jako przedmiotu obowiązkowego na egzaminie maturalnym. Ta decyzja wywołała wiele kontrowersji i sprzeciwów, zwłaszcza wśród uczniów klas humanistycznych. Wielu zadawało pytanie, czy uczeń mający trzy godziny matematyki w tygodniu jest w stanie dobrze przygotować się do matury.Nauczycielka matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku - Halina Czech uspokaja wszystkich zaniepokojonych. - Na maturze w większości pojawią się zadania testowe, co nie powinno sprawić większych trudności. Uważam, że każdy systematyczny i pracowity uczeń jest w stanie dobrze napisać ten egzamin. Taka matura jest potrzebna nawet humanistom, ponieważ matematyka rozwija logiczne myślenie, towarzyszy każdemu człowiekowi w codziennych sytuacjach np. w sklepie czy w banku, ułatwiając mu życie czy chroniąc go przed oszustwem – mówi.


Oprócz wprowadzenia egzaminu z matematyki, matura będzie wyglądała podobnie jak w poprzednich latach. Zdający są zobowiązani do złożenia deklaracji o wybranych przedmiotach na maturze do 30 września (ewentualne zmiany do 7 lutego). W roku szkolnym 2009/2010 jako przedmioty obowiązkowe uczniowie będą zdawali język polski (część ustna i pisemna), język obcy nowożytny (do wyboru: j. angielski, j. niemiecki, j. francuski, j. włoski, j. hiszpański i j. rosyjski; część ustna i pisemna) oraz matematykę (część pisemna). Egzaminy obowiązkowe będą zdawane tylko na poziomie podstawowym (dla części ustnych nie określa się poziomu).


Uczniowie będą mogli zdawać pozostałe przedmioty jako dodatkowe na poziomie podstawowym lub rozszerzonym (z wyjątkiem przedmiotów wybranych jako obowiązkowych – wtedy uczeń musi wybrać poziom rozszerzony).


Na zaliczenie egzaminu maturalnego wystarczy uzyskać 30% na każdym z egzaminów obowiązkowych.


Warto dodać, że mimo doniesień medialnych nie zostaną zlikwidowane ulgi na maturze dla dyslektyków. Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, osobom u których stwierdzono dysleksję nadal mają prawo do przedłużonego o pół godziny czasu na egzamin pisemny.


Od tego roku szkolnego w klasach pierwszych szkół gimnazjalnych będzie obowiązywał nowy przedmiot – edukacja dla bezpieczeństwa. W kolejnych latach nauka będzie kontynuowana w wyższych klasach, również w szkołach ponadgimnazjalnych. Przedmiot ten zastąpi dotychczasowe przysposobienie obronne. Nowy program będzie w największym stopniu obejmował tematy z ratownictwa medycznego i postępowania w sytuacjach kryzysowych.


Duże zmiany wystąpią też na najniższych szczeblach edukacji. W tym roku weszła w życie ustawa o obniżeniu wieku szkolnego. Proces ten będzie rozłożony na trzy lata. Początkowo zerówki nie będą likwidowane, a rodzice będą mogli zdecydować, czy sześciolatek pójdzie do szkoły, do klasy "0", czy do zerówki. Minister edukacji, Katarzyna Hall zapewnia, że ta reforma sprawi, iż szkoła podstawowa stanie się bardziej przyjazna.


Warto również pokrótce przybliżyć kalendarz roku szkolnego. Zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i gimnazjów są zobowiązani go napisania odpowiednich egzaminów. Szóstoklasiści napiszą tzw. sprawdzian 8 kwietnia 2010 roku. Zaś uczniowie trzecich klas gimnazjum będą pisali trzy egzaminy: humanistyczny (27 kwiecień), matematyczno-przyrodniczy (28 kwiecień) i językowy (29 kwiecień). Natomiast egzaminy maturalne rozpoczną się maturą z języka polskiego (4 maj), a zakończą 28 maja.


W ciągu roku szkolnego uczniowie niejednokrotnie będą mieli okazję odpocząć od obowiązków szkolnych. Już 23 grudnia rozpoczną się ferie świąteczne, które będą trwały do 31 grudnia. Ferie zimowe dla województwa śląskiego planowane są od 15 do 28 lutego, a wiosenna przerwa świąteczna od 1 do 6 kwietnia.


Zakończenie roku szkolnego dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych będzie miało miejsce 30 kwietnia, natomiast pozostali uczniowie będą chodzili do szkoły do 25 czerwca.


Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~Misiek 2009-09-01
    18:33:51

    0 0

    Ta babka nie wie co mówi matematyczka jak każda che tylko uwalić tych ponoć logicznie nie umią myśleć Kobito opanuj się komu w banku jest potzebne np. Sinusy itp po co mi w sklepie algorytmy czy pierwiastkowania paranoja Dodajemy odejmujemy mnozymy dzielimy wystarczy Dzieks !! Szok banda złodzieje ludzkich pieniedzy w dupach im sie poprzewracala w tej oswiacie niech sie Ebna stolkiem wleb i pomysala o innych czasem !!

  • ~agulec 2009-09-01
    20:14:18

    0 0

    A co z tymi,którzy dotychczas zdawali maturę bez matematyki? Im się nie przyda a innym tak? głupie gadanie -głupiej baby!!!!!

  • ~patryk1984 2009-09-01
    21:21:36

    0 0

    Wielu zadawało pytanie, czy uczeń mający trzy godziny matematyki w tygodniu jest w stanie dobrze przygotować się do matury.

  • ~charlie 2009-09-01
    22:02:34

    0 0

    Po pierwsze trzeba sobie zadać pytanie, po co jest matura? no matura jest po to aby na jej podstawie przyjęli kandydata na studia, już sam fakt takiej rekrutacji jest wątpliwy, żeby o Twojej przyszłości decydował jeden sprawdzian, już w ogóle dziwnym jest to, że wybierając się na studia np. socjologiczne musisz mieć zdaną maturę, mimo, że na niej będziesz pisać egzamin z matematyki, ktoś może nie jest dobrym matematykiem, ale zapowiada się na dobrego socjologa, ale nigdy takim nie zostanie bo nie zda egzaminu z matematyki głupota? jak najbardziej. Polska edukacja jest głupia i tego nikt nie próbuje zmienić.

  • ~sebas 2009-09-01
    22:10:21

    0 0

    charlie mowi sie trudno... bo ci u gory gdyby mysleli o sobie to byloby git ;) jednak popatrzmy z innej strony ;) niektorzy w rzadzie sa bez matury i co...? :) kiedys slyszalem bardzo ciekawe wyjasnienie tegoz faktu. jakie? :) "... bo kiedys byly inne czasy" bez komentarza ;)))))))))))))))

  • ~patryk1984 2009-09-01
    22:41:42

    0 0

    Wielu zadawało pytanie, czy uczeń mający trzy godziny matematyki w tygodniu jest w stanie dobrze przygotować się do matury.

  • ~Simmonides 2009-09-02
    09:20:56

    0 0

    Bez przesady, ludzie, zadania będą na takim poziomie, że każdy kto umie myśleć i ma jakąś wiedzę powinien być w stanie ją zdać. To przecież nie jest ta sama matura co do tej pory - o ile mi wiadomo (i nic się nie zmieniło) to ta obowiązkowa matura będzie "na nowym poziomie" - niższym niż podstawowa matura z matematyki. Piszecie, że matura to wstęp na studia - i pełna racja. Niemniej ja uważam, że żeby móc pretendować to bycia studentem, trzeba jednak posiadać nieco szerzej zakrojoną wiedzę niż elementarna znajomość języka angielskiego (bo to dziś wystarczy do zdania matury), języka polskiego (podobnie), czy, na przykład - WoS-u lub geografii. Potem wyrosną "magistrzy" którzy to są tacy genialni, że poza własną dziedziną studiów nie mają zielonego pojęcia o świecie. Wszyscy śmieją się z amerykanów, jacy to geniusze - polska edukacja w tą stronę zmierzała, powoli, ale jednak. Znam przykłady studentów politologii nie bardzo wiedzących kto piastuje czołowe stanowiska w państwie, nie mówiąc o jakichś mniej związanych z kierunkiem studiów zagadnieniach. Matura z matematyki to świetny pomysł, może ograniczy to zapędy co niektórych w startowaniu na studia "bo tak wypada". Aha, i jeszcze jedno - nie wiem ile w tym prawdy, bo nie weryfikowałem, ale z tego co gdzieś czytałem, to polska jest ostatnim krajem w UE który wprowadził maturę z matematyki jako obowiązkową. Skoro polska edukacja jest głupia - nie chcę nawet pytać jak głęboko pod ziemią są Francuzi, Anglicy czy Niemcy...

  • ~keram 2009-09-02
    11:15:13

    0 0

    Matura nie powinna się dewaluować tylko po to, żeby wszyscy mogli ją zdać. Idąc takim torem myślenia można zapytać po co egzamin z polskiego dla osób z kierunku mat-fiz? Żeby umieć czytać treść zadań nie trzeba przecież pamiętać kto i dlaczego napisał "Nasz naród jak lawa..." itp. Fakt, że niektórzy będą mieli wykształcenie średnie ze zdaną matematyką, a inni bez może się wydawać niesprawiedliwy, ale ludzie mają wykształcenie wyższe po zupełnie różnych uczelniach, a pracodawcy jednak potrafią to też odpowiednio ocenić.
    Poza tym nazywanie kogoś "głupią babą" świadczy głównie o osobie tak się wypowiadającej...

  • ~justyna 2009-09-12
    19:29:31

    0 0

    słuchajcie ja mam 20 lat pracy w różnych miejscach i ani razu nie była mi potrzebna matematyka ,od tego miałam programy w komputerze aby mi wszystko wyliczyć, zreszta teraz to juz tylko komputery ....zamiast maty mogli by dać np ekologię na maturę bo u nas to jeszcze 100 lat za murzynami :>

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5546