zamknij

Organizacje pozarządowe

Środki z 1% pomogą stowarzyszeniom przy pracach w „Juliuszu”

2013-08-20, Autor:  Dominika Kuśka
Stowarzyszenie „Oligos”, Hospicjum Domowe oraz Stowarzyszenie „My Dzieciom” dzięki pozyskanym w ramach 1% podatku funduszom załatwią sprawy formalno-prawne oraz adaptacyjne budynku byłej dermatologii szpitala „Juliusz”. Żeby jednak projekt powstania pogotowia sytuacyjnego, Domu Hospicyjnego oraz Centrum Pomocy Rodzinie mógł zostać zrealizowany, niezbędne są środki zewnętrzne.

Reklama

Przypomnijmy, na początku tego roku trzy stowarzyszenia  z naszego miasta – Stowarzyszenie „Oligos”, Hospicjum Domowe oraz Stowarzyszenie „My Dzieciom” stworzyły projekt na zagospodarowanie jednego z niszczejących budynków byłego szpitala „Juliusz”. Na dawnym oddziale dermatologii ma powstać pogotowie sytuacyjne, Dom Hospicyjny oraz Centrum Pomocy Rodzinie.

>> Trzy stowarzyszenia chcą zagospodarować kolejny budynek szpitala „Juliusz”

Przedstawiciele trzech stowarzyszeń liczyli, że część potrzebnej kwoty na realizację projektu pokryją środki z 1%. – Obecnie mamy na koncie około 25 tys. złotych, przekazanych nam w ramach z 1% podatku. Myślę, że po wpływie wszystkich tych środków będziemy mieli około 35 tys. złotych. To dla nas duży zaszczyt, że ludzie chcą nam pomóc i przekazali nam tak dużo pieniędzy – mówi Elżbieta Piotrowska, prezes stowarzyszenia „Oligos”. – Ta kwota zostanie przeznaczona na wszelkie sprawy formalno-prawne oraz adaptacyjne związane z rozpoczęciem remontu – dodaje.

 

>> Kto najczęściej w województwie przekazywał 1% na organizacje pożytku publicznego? Rybniczanie!

Kwota przekazana na rzecz trzech stowarzyszeń realizujących projekt zagospodarowania budynku byłego oddziału dermatologii szpitala „Juliusz” nie wystarczy jednak na pokrycie całego remontu. Już w styczniu działacze oszacowali koszt inwestycji na 1,2 mln złotych. – Zakładamy, że takie środki będziemy potrzebowali na wyremontowanie obiektu. Może okazać się jednak, że po wszystkich analizach projektowych wydatki wzrosną – tłumaczy Elżbieta Piotrowska. – Liczymy jednak, że uda nam się pozyskać środki zewnętrzne na ten cel. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania odpowiednich wniosków – mówi prezes stowarzyszenia „Oligos”.

>> Zobacz, w jakim stanie jest były oddział dermatologii w „Juliuszu”

Od stycznia działaczom trzech stowarzyszeń udało się m.in. opracować dokumentację projektową. – Znaleźliśmy już grupę wolontariuszy, którzy w miarę możliwości będą pomagać przy remoncie. Mamy też niezbędne sprzęty łazienkowe. Udało nam się również nawiązać kontakty z firmami, które chcą nam pomóc. Cały czas trzymamy rękę na pulsie, jednak te sprawy formalne trwają bardzo długo. Jak będziemy już mieli odpowiednią sumę pieniędzy, remont ruszy pełną parą – zapewnia Elżbieta Piotrowska.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~basiarybnik 2013-08-20
  08:36:03

  0 0

  super bardzo mnie cieszy ta wiadomość ,świetna inicjatywa i miejsce równie odpowiednie

 • ~ 2013-08-20
  08:45:44

  0 0

  budynek po takim oddziale nie nadaje się na nic, dziesiątki lat choroby wbijały się w ściany, mury sa tym przesiąknięte, itp. az szkoda tych pracowników
  pewnie da się to wyplenić, zablokować, ale to są setki tysięcy z i mega specjalistyczne firmy.l. a Ci co? odmalują ściany? za 30 tysięcy

 • ~kwiatgoja 2013-08-20
  09:46:38

  6 0

  Muminos, więc daj im hajs na dezynfekcję tego. Miasto się na Juliusz wy**bało, tak więc dobrze,że ktokolwiek cokolwiek tam robi! Juliusz Roger,który był budowniczym tego szpitala chciał,żeby mieściła się tam instytucja udzielająca pomocy mieszkańcom miasta i niech tak jest! Pomysł super, tylko środków mało,no ale w końcu mamy rzeźbę za 60 tys!

 • ~ 2013-08-20
  10:26:00

  2 0

  kwiatgoja, ja mysle podobnie, pomysł zacny, mam cos innego na myśli co nie ma z tym związku

 • ~ 2013-08-20
  14:06:58

  2 0

  Ale byłoby fajnie mieć dobre drogi, piękne chodniki, pomniki na rondach, baseny i kąpieliska na upalne dni, szpitale jak w Leśnej Górze, szkoły z mądrymi nauczycielami, miejsca dla dzieci w przedszkolach, dobrą pracę za godziwe pieniądze, jadące pociągi, pachnące autobusy, mądrych mieszkańców...... Byłoby fajnie móc godnie żyć i godnie umierać. Hospicjum dla dzieci. Chyba najgorsze, co może się zdarzyć... Byłoby fajnie, gdyby takich miejsc nie trzeba było tworzyć. Byłoby fajnie .....

 • ~sweeTeddy 2013-08-20
  23:10:01

  3 0

  Hospicjum ! Świetnie :) Nareszcie ktoś pomyślał. Wbrew wielu opiniom to nie musi być "umieralnia". Mam nadzieję, że pomysł wypali a i sprawy dotyczące bezpieczeństwa pracowników ( chodzi o te sprawy z przesiąkniętymi chorobami ścianami) da się ogarnąć. Kampus można było zrobić i zaadaptować na uczelnię- można było! Trochę wiary ...

 • ~Arteks 2013-08-21
  13:16:46

  2 0

  Z kolei miasto powinno ze swojej strony rozwalić ogrodzenie od strony parku i stworzyć tam jeden duży park połączony już z istniejącym z jakimiś atrakcjami dla ludzi starszych czy chorych np. ogrodem japońskim, labiryntem roślinnym itp. To mogłoby być miejsce w którym można odpocząć od zgiełku miasta zarówno dla ludzi którzy będą przebywać w środku jak i dla mieszkańców miasta.

 • ~green electricity 2013-08-21
  15:04:30

  2 0

  Budynek pralni/kuchni na kampusie (obecnie Pol Śl) - nie skuto tynków lecz jedynie gładź i malowanie. W efekcie jeszcze teraz jest tam specyficzny zapach. W kolejnych budynkach skuwano już wszystko, potem grunty, tynki, specjalne tapety i też zapach zostaje. Takie budynki powinno się burzyć i zagospodarować przestrzeń na nowo. Miasto chciało teren sprzedać ale Starosta Mrowiec dał się podpuścić i teraz jest jak jest, miasto nie ma nic do powiedzenia.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 266