Nowe dotacje dla śląska, wielkopolski, małopolski…
Pięć głównych funduszy – to instrumenty, które zostaną uruchomione w ramach nowej polityki spójności dla Polski. Czwarty z nich jest całkowicie nowym narzędziem, wpisującym się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu i obejmuje dotacje dla Śląska, Wielkopolski, Małopolski i 3 innych województw. Jego utworzenie ma na celu niwelowanie skutków transformacji energetycznej. W ramach nowej perspektywy nasz kraj otrzyma łącznie około 76 mld euro! A Zespół Quantus, jest gotowy aby wesprzeć kolejnych beneficjentów w realizacji innowacyjnych przedsięwzięć!
Sześć głównych funduszy w nowej perspektywie finansowej
Nowy budżet został podzielony na:
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – to następca funduszu z poprzednich lat. Jego głównym założeniem jest neutralizowanie kluczowych dla rozwoju dysproporcji regionalnych, prowadzących do różnic i uwstecznienia regionów. Fundusz ma na celu wzmocnienie gospodarki regionów znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Środki są przeznaczone na projekty inwestycyjne, skierowane głównie do sektora MŚP i obejmują produkcję, wdrożenie nowych usług, a także wzrost konkurencyjności. Programy są skierowane również do fundacji, stowarzyszeń i agencji rozwoju regionalnego.
Europejski Fundusz Społeczny + – instrument Unii Europejskiej, który ma na celu inwestycje w ludzki kapitał. Swoimi działaniami obejmie politykę zatrudnienia, edukację, rynek pracy oraz wyzwania społeczne. Kryzys wywołany pandemia COVID-19 wpłynął na wzrost bezrobocia oraz naruszył porządek systemów edukacji i służby zdrowia. Sytuacja ta przyczyniła się do uwydatnienia nierówności społecznych. Dlatego fundusz wesprze państwa członkowskie, aby mogły podejmować skuteczne i szybkie działania w razie wystąpienia kolejnych kryzysów.
Fundusz Spójności – narzędzie umożliwiające redukcję różnic gospodarczych i społecznych, a także promocję zrównoważonego rozwoju. Fundusz jest ukierunkowany na wsparcie w zakresie infrastruktury transportowej, jak również ochronę środowiska.
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – to nowy fundusz który ma za zadanie redukcję negatywnych skutków polityki energetycznej dla wyznaczonych regionów. Narzędzie ma wesprzeć państwa członkowskie w osiągnięciu neutralności klimatycznej do roku 2050. Organ wykonawczy Unii Europejskiej, stwierdził, że wsparcie finansowe powinno obejmować regiony notujące najcięższe skutki transformacji energetycznej. Fundusz obejmie sześć różnych regionów w tym dotacje dla Śląska.
Europejski Fundusz Morski i Rybacki – to fundusz obejmujący środki przeznaczone dla unijnej polityki morskiej i opartej na rybołówstwie. Dzięki uruchomionym działaniom wsparte zostaną społeczności nadmorskie, a także rybacy którym ułatwiony zostanie proces związany z przejściem na zrównoważone rybołówstwo. Środki z funduszu wpłyną na realizacje zwiększające zatrudnienie, a także wpłyną na polepszenie jakości życia w miejscowościach nadmorskich.
Programy Krajowe oraz Regionalne w nowej perspektywie 2021-2027
W ramach unijnego budżetu zostaną uruchomione programy krajowe oraz regionalne. W nowej perspektywie, zrealizowane zostaną następujące działania:
Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) – w poprzedniej perspektywie był to Program Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Przedsięwzięcia z tego obszaru obejmą ochronę środowiska, a także rozwój gospodarki niskoemisyjnej. Działania ukierunkowane są na inwestycje dotyczące transportu, jak również dziedzictwa kulturowego oraz ochronę zdrowia. Fundusze przeznaczone na powyższe cele to 25 mld euro.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)– kontynuator programu Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR), a także poprzedniego narzędzia Unii Europejskiej Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG). Instrument obejmie działania nastawione na wdrażanie projektów innowacyjnych, prace B+R oraz wspierające konkurencyjność polskiej gospodarki. Środki w ramach funduszu dedykowane są przedsiębiorcom i konsorcjom, a także ośrodkom innowacji i instytucjom naukowym. Na realizacje powyższych założeń przeznaczonych zostanie 7,9 mld euro.
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) – to następca Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Fundusze są skierowane pod realizację przedsięwzięć z obszaru praca, zdrowie, dostępność oraz edukacja. W ramach programu można spodziewać się inwestycji dotyczących polepszenia obecnej sytuacji osób na rynku pracy, a także zwiększenia dostępności dla niepełnosprawnych. To inwestycje zapewniające również opiekę nad dziećmi i zwrócenie uwagi na niski poziom integracji społecznej oraz ochronę środowiska.
Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) – kontynuator programu Polska Cyfrowa, wspierającego cyfryzację. Fundusz obejmie zwiększenie dostępu do szerokopasmowego Internetu, a także do e-usług, które usprawnią zdalne załatwianie spraw obywateli i przedsiębiorców. Ponadto wdrożone zostaną innowacyjne cyfrowe produkty, oparte na cyberbezpieczeństwie obejmujące wsparcie cyfrowe dla jednostek samorządu terytorialnego. Fundusz wynosi 2 mld euro.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) – program dedykowany Polsce Wschodniej, obejmujący dotacje przeznaczone na energie, ochronę klimatu, wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw. Inwestycje zapewnią sprawną sieć transportową i lepszy dostęp do komunikacji, a także rozwój turystyki i usług uzdrowiskowych. Fundusz obejmuje następujące województwa: podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie oraz mazowieckie (wyłączając Warszawę i dziewięć przylegających do niej powiatów). Pula środków wynosi 2,5 mld euro.
Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich – to dotacje wpisujące się w 3 podstawie założenia: skuteczna komunikacja, beneficjenci oraz instytucje. Za wskazanymi pojęciami kryją się takie działania jak dofinansowanie szkoleń dla wnioskodawców i beneficjentów środków europejskich, a także rozwój systemów informatycznych wykorzystywanych do rozliczanie projektów unijnych. Fundusze przeznaczona na ten cel to 0,5 mld euro.
Dodatkowe programy w ramach perspektywy finansowej 2021-2027
Poza wspomnianymi programami, uruchomione zostaną dodatkowo:
Program dotyczący sprawiedliwej transformacji – program regionalny obejmujący dofinansowania dla obszarów górniczyczych. Fundusz dedykowany dla następujących województw: wielkopolskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, lubelskie i dolnośląskie. Jego budżet wynosi aż 3,8 mld euro.
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej – 0,56 mld euro.
Program Pomoc Żywnościowa – 0,2 mld euro
Program Ryby – 0,5 mld euro
Program Pomoc Żywnościowa – 0,2 mld euro
Przedsiębiorcy kolejny raz mogą liczyć na zastrzyk gotówki, który umożliwi wdrożenie innowacyjnych produktów i technologii. Przyszły budżet sprawi, że wsparta zostanie niskoemisyjna gospodarka, neutralna dla środowiska, a cyfrowe technologie będą bardziej zaawansowane, co sprawi, że rozwiązywanie problemów w dzisiejszym świecie będzie znacznie ułatwione.
Słowo kluczowe i link:
Dotacje dla Śląska
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert