Przekraczali granice

2008-10-04, Autor:
Mirosław Gołębiewski z Chemii Hurt Rybnik wygrał polsko-czeski półmaraton na dystansie 21 kilometrów, który odbył się w Wodzisławiu.

132 biegaczy z całej Polski i sąsiednich Czech wystartowało w półmaratonie, który w odbył się na wodzisławskim rynku. Hasłem przewodnim było „Przekraczamy granice”. Ściganie składało się z dwóch części. W pierwszej z nich odbył się bieg na krótkim dystansie 4,2 kilometra, a w drugiej ścigano się na dystansie nieco ponad 21 kilometrów. Podobna impreza odbyła się dzień wcześniej w Ostrawie. W dwóch dniach biegacze pokonali w sumie 42 kilometry, czyli dystans klasycznego maratonu.

W Wodzisławiu krótszy dystans najszybciej pokonał Łukasz Mika z Rydułtów (14 minut i 56 sekund). Doskonale spisała się Hanna Ficek z Rybnika, która zajęła wysokie 3 miejsce (20 minut i 55 sekund). W kategorii do 39 lat 3 miejsce wśród pań zdobyła Aleksandra Kokoszek z Rybnika.

W najważniejszej części imprezy, czyli w półmaratonie na dystansie 21 kilometrów (pięć pętli po 4,2 km) udział wzięło aż 81 zawodników. Wygrał Mirosław Gołębiewski z Chemia Hurt Rybnik, który osiągnął czas 1 godz. 15 minut i 10 sekund. Ponad półtorej minuty później przybiegł Grzegorz Będkowski z Sokoła Tarnów, a trzecie miejsce wywalczył Jarosław Prokop z TKKF Jastrząb Ruda Śląska. Krzysztof Piontek z Chemii Hurt zajął 3 miejsce do 39 lat. Natomiast do 29 lat 3 miejsce przypadło w udziale Rafałowi Linderowi z Energetyka Rybnik.  Ten sam zawodnik zajął 3 miejsce generalnie w dwóch imprezach „Przekraczamy Granice” (Ostrawa i Wodzisław). Czas łączny z dwóch biegów wyniósł poniżej trzech godzin. Dwa pierwsze miejsca zajęli Czesi.

Impreza organizowana była przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Centrum w Wodzisławiu przy współudziale Urzędu Miasta w Wodzisławiu, a współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.

Znakomita pogoda, trudna trasa biegu, dużo osób kibicujących zarówno na rynku, jak i na trasie biegu, miały duży wpływ na powodzenie imprezy.