Czy można uprawiać dynamiczny i jednocześnie niewymagający kondycyjnie sport, który charakteryzuje się niską kontuzyjnością graczy? Czy w wieku 60 lat można chwycić rakietę i wyjść na kort by aktywnie spędzić popołudnie? Okazuje się, że tak - i wcale nie musi być to aktywność na korcie tenisowym. Swoją ekspansję od kilku lat konsekwentnie zaznacza właśnie padel - nowa dyscyplina sportowa, która jest obecna w kolejnych miastach Polski. Czy powtórzy sukces squash’a sprzed kilkunastu lat? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Padel to sport rakietowy, który jest połączeniem squasha i tenisa. Powstał w latach 60 ubiegłego wieku i wywodzi się z Meksyku. Obecnie jego europejskim centrum jest Hiszpania, w której znajduje się ponad 11 000 kortów do gry w padel. Największą ekspansję widać z kolei w Skandynawii, gdzie w rozbudowę infrastruktury inwestuje aktualnie między innymi Zlatan Ibrahimović. Szwedzi oszaleli na punkcie tej dyscypliny sportu.
Zasady gry w padel są bliźniaczo podobne do tenisa ziemnego, jednak podstawowa różnica polega na wielkości kortu, którego rozmiary wynoszą 10 x 20 m. Ponadto kort otoczony jest szklanymi szybami oraz metalową siatką, które również biorą udział w grze, a których wysokość w szczycie sięga aż 4 m. W padel gra się głównie w systemie deblowym. Zwykło się mówić wśród graczy, że padel jest to tenis zamknięty w klatce.
Aktualnie padel bardzo dynamicznie rozwija się również w Polsce, gdzie oprócz Polskiej Federacji Padla w proces ten zaangażowany jest również Projekt Padel Team zarejestrowany w Żorach. Został on założony w 2018 roku przez Sławomira Tagowskiego, mieszkańca Żor, który jest aktualnie Prezesem tego projektu. W rozwój padla z ramienia Padel Team jest aktualnie zaangażowanych ponad 30 przedsiębiorców z całej Polski. Głównym celem projektu - w myśl hasła Stowarzyszenia, które brzmi “Rozwijamy Padel w Polsce” - jest rozbudowa infrastruktury do gry w padel na terenie naszego kraju oraz zrzeszanie miłośników sportów rakietowych. Marzeniem założycieli Padel Team jest to, by w przyszłości spod skrzydeł projektu wywodzili się Mistrzowie Świata i Europy. Ponad 700 klubów zrzeszonych z federacją i aż 11500 kortów do gry w padel w Hiszpanii. Niemal 400 zrzeszonych z federacją klubów we Włoszech.
Ponad 40 klubów w Niemczech, czy też dynamicznie postępująca ekspansja padla we wspomnianej Szwecji. A jak wygląda sytuacja w Polsce? Aktualnie dostępnych jest zaledwie kilkanaście obiektów do gry w padel w Polsce , z których jedynie ten w Warszawie umożliwia całoroczną grę. W województwie śląskim najpopularniejsze są korty funkcjonujące w Chorzowie oraz w Dąbrowie Górniczej. Za sprawą projektu Padel Team powstają jednak miejsca do gry w Padel w Żorach oraz w Tychach. Tam zlokalizowane zostaną 4 korty zadaszone nowoczesną halą z pełną infrastrukturą sanitarną oraz strefą chillout dla graczy - jednym słowem będzie to klub z prawdziwego zdarzenia. Pełną listę bieżących aktywności dotyczących padla można znaleźć na stronie Padel Team w zakładce aktualności.
Zainteresował Cię ten temat? Właściciele projektu zachęcają do dołączenia do struktury Padel Team. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy oraz opłacić składkę członkowską. Członkostwo wiąże się z szeregiem korzyści, takich jak zniżki na zakup sprzętu i akcesoriów sportowych marki Padel Team, dostęp do zawodowych trenerów gry w padel, know-how oraz cykliczne spotkania członkowskie.
My życzymy sukcesów w rozwoju tej fascynującej dyscypliny sportowej. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas rewolucja w sportach rakietowych.
Do zobaczenia na kortach! Zapraszamy też na naszego Facebooka
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert