"Pacio" z Brązowym Kaskiem

2005-08-25, Autor:
17-letni żużlowiec rybnickich „Rekinów”, Patryk Pawlaszczyk, zdobył dziś na torze w Zielonej Górze Brązowy Kask.

Brązowy Kask to do tej pory najważniejsze osiągniecie dla Patryka Pawlaszczyka (na zdjęciu po prawej; w środku trener RKM-u - Czesław Czernicki). W finałowym turnieju w Zielonej Górze zdobył 14 punktów. Tylko raz oglądał plecy rywala – w 6. biegu lepszy okazał się gorzowianin, Paweł Hlib. Popularny „Hlipcio” zajął dziś drugie miejsce, trzeci był reprezentant Polonii Bydgoszcz – Marcin Jędrzejewski. Oprócz „Pacia”, w finale Brązowego Kasku zobaczyliśmy drugiego rybniczanina - Wojciecha Druchniaka (na zdjęciu po lewej). Młody „Rekin” zajął 7. miejsce.

2. Alan Marcinkowski, Marcin Jędrzejewski, Bartosz Kwiatkowski, Michał Ciura
3. Kamil Zieliński, Słąwomir Dąbrowski, Sebastian Brucheiser, Wojciech Druchniak
4. Adam Kulczyński, Kamil Brzozowski, Maciej Piaszczyński, Paweł Hlib (Grzegorz Zengota (t))
5. Alan Marcinkowski, Adam Kulczyński, Marcin Liberski, Kamil Zieliński
6. Paweł Hlib, Patryk Pawlaszczyk, Sławomir Dąbrowski, Bartosz Kwiatkowski
7. Wojciech Druchniak, Marcin Jędrzejewski, Kamil Borzozowski, Krzysztof Buczkowski (u/w)
8. Adrian Gomólski, Grzegorz Zengota, Sebastian Brucheiser, Michał Ciura
9. Grzegorz Zengota, Wojciech Druchniak, Marcin Liberski, Bartosz Kwiatkowski
10. Patryk Pawlaszczyk, Sebastian Brucheiser, Kamil Brzozowski, Alan Marcinkowski (u/w)
11. Paweł Hlib, Marcin Leś, Kamil Zieliński, Krzysztof Buczkowski (d), (Michał Ciura (w/2min))
12. Marcin Jędrzejewski, Adrian Gomólski, Adam Kulczyński, Sławomir Dąbrowski
13. Paweł Hlib, Marcin Jędrzejewski, Sebastian Brucheiser, Marcin Liberski
14. Patryk Pawlaszczyk, Wojciech Druchniak, Adam Kulczyński, Michał Ciura
15. Krzysztof Buczkowski, Sławomir Dąbrowski, Grzegorz Zengota, Alan Marcinkowski
16. Adrian Gomólski, Kamil Brzozowski, Bartosz Kwiatkowski, Kamil Zieliński (u)
17. Sławomir Dąbrowski, Marcin Liberski, Kamil Brzozowski, Michał Ciura
18. Patryk Pawlaszczyk, Marcin Jędrzejewski, Maciej Piaszczyński, Grzegorz Zengota (u/w), (Kamil Zieliński (u))
19.Krzysztof Buczkowski, Bartosz Kwiatkowski, Adam Kulczyński, Sebastian Brucheiser (u/w)
20. Paweł Hlib, Adrian Gomólski, Wojciech Druchniak, Alan Marcinkowski (d)

Sylwetka Patryka Pawlaszczyka:

Patryk Pawlaszczyk urodził się 16. marca 1988 roku. Licencję zdał w wieku 16 lat. Bardzo szybko poznano się na jego talencie. Bez problemu udało mu się przebić do pierwszego składu „Rekinów”, gdzie razem z Wojtkiem Druchniakiem tworzy bardzo silny duet juniorski. Dotychczas w 1. lidze Pawlaszczyk pojawił się w 13 meczach w 47 biegach. Zdobył 53 oczek plus 13 punktów bonusowych. Daje mu to średnią biegową 1,404 oraz średnią meczową 5,077. Na arenach 1-ligowych odniósł dwa indywidualne zwycięstwa.

Zanim przyszedł sukces w Brązowym Kasku, Patryk bardzo dobrze zaprezentował się w zawodach o Srebrny Kask. W finałowym turnieju na torze w Tarnowie zajął 7. miejsce z 10 punktami.

Przed popularnym „Paciem” przełożony półfinał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Opolu. Na placu boju pozostał jedynym „Rekinem”, gdyż w półfinale w Grudziądzu odpadli Marek Szczyrba i Wojciech Druchniak.

Pomimo tak młodego wieku Pawlaszczyk zaistniał już na arenie międzynarodowej. W finale krajowych eliminacji Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów zajął co prawda dopiero 7. miejsce (awans uzyskała najlepsza piątka), ale po dyskwalifikacji Roberta Kasprzaka i kontuzji Mateusza Szczepaniaka udało mu się wejść kuchennymi drzwiami do półfinału IMEJ w Prelogu. Swoją szansę wykorzystał w 100%.W słonecznej Chorwacji zajął 2. lokatę, przegrywając dodatkowy bieg o pierwsze miejsce z Pawłem Hlibem. W finale tej imprezy w czeskim Mseno zajął dopiero 13. miejsce. Sam awans był już jednak bardzo dużym osiągnięciem dla młodego rybniczanina.

W najbliższą niedzielę Pawlaszczyk będzie reprezentował Polskę w półfinale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w Rybniku.

Historia Brązowego Kasku:

Turniej o Brązowy Kask to cykl zawodów organizowanych przez Główną Komisję Sportu Żużlowego (GKSŻ), w których uczestniczą zawodnicy do 19. roku życia. Pierwszy turniej odbył się w 1976 roku. Zwyciężył wtedy Alfred Siekierka w Kolejarza Opole. Kolejne dwa lata to dominacja Mieczysława Kmieciaka z ROW-u Rybnik. W 1978 na torze w Rybniku drugie miejsce zajął inny reprezentant ROW-u – Bronisław Klimowicz. Na kolejny sukces rybniczanie musieli czekać aż 18 lat. Na trzecim stopniu podium w Bydgoszczy stanął Mariusz Węgrzyk. W sezonie 2000 na torze w Lesznie najlepszy okazał się Roman Chromik. Rok później zwyciężył Rafał Szombierski. Trzeci był inny zawodnik dzisiejszego RKM-u – Zbigniew Czerwiński, który wtedy reprezentował barwy Włókniarza Częstochowa. Ostatnie dwa lata to wygrane Janusza Kołodzieja z Unii Tarnów i Adriana Miedzińskiego z Apatora Toruń. W tym roku na torze w Zielonej Górze najlepszy był Patryk Pawlaszczyk. Jest on czwartym rybniczaninem, który zdobył Brązowy Kask.

Text: Adam Doliba