RALK: na parkiecie iskrzyło

2009-11-11, Autor:
Czwarta kolejka Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki była najciekawszą z dotychczasowych.

Drużyny toczyły zacięte pojedynki nawet wtedy, gdy wynik był już przesądzony i niewiele można było zmienić. Przez prawie całą niedzielę na parkiecie często iskrzyło i nie były to bynajmniej efektem burzowych chmur, które dość skutecznie zasłoniły niebo. Efektem tej gorącej atmosfery były trzy przewinienia techniczne.Już pierwszy mecz przyniósł emocje. Rozpoczęło się od czternastopunktowego prowadzenia po pierwszej połowie meczu dla drużyny rybnickiej. Druga połowa zakończyła się takim samym zwycięstwem, ale drużyny żorskiej. Pięciominutowa dogrywka nie wyłoniła zwycięzców, gdyż drużyny uzyskały po siedem punktów. Tylko najlepszy strzelec tego meczu i całej kolejki – Sylwester Sałek (41 pkt. w meczu), w drugiej dogrywce raz trafił za trzy punkty. Resztę celnych rzutów zaliczyli gracze z Rybnika, którzy wygrali to spotkanie dwunastoma punktami.

Mecz drugi przyniósł nie mniej emocji. Najpierw drużyna z Radlina niespodziewanie wygrała pierwszą kwartę, aby następnie przeciwnikowi oddać bardzo wiele punktów w kwarcie drugiej. Trzecia część meczu należała również do drużyny z Rybnika, ale w ostatniej odsłonie koszykarze ARX-u zdobyli tylko 5 punktów. Na szczęście duża przewaga z drugiej kwarty pozwoliła podopiecznym trenera Czesława Grzonki odnieść końcowy sukces.

Trzeci mecz  charakteryzował się dość dużą regularnością w zdobywaniu punktów. Zespół Butimexu po zdobyciu punktowej przewagi w pierwszej kwarcie, w kolejnych częściach gry rzucał konsekwentnie po osiemnaście punktów, co pozwoliło mu na odniesienie piętnastopunktowego zwycięstwa i utrzymanie trzeciej lokaty w tabeli rozgrywek.

Duża nerwowość towarzyszyła zawodnikom w czwartym meczu niedzieli. Ubiegłoroczni zwycięzcy rozgrywek zmierzyli się ze zdobywcą drugiego miejsca. Obydwie drużyny rozpoczęły z dużym zaangażowaniem i co warte podkreślenia w sportowej atmosferze. Sędziowie w pierwszej kwarcie nie mieli powodów do częstego używania gwizdka. Jednakże po przegraniu pierwszej kwarty trzynastoma punktami wodzisławianom puściły nieco nerwy. Zamiast zająć się właściwym poukładaniem własnej gry, zaczęli coraz częściej komentować decyzje sędziów, co skończyło się przewinieniem technicznym dla najskuteczniejszego strzelca poprzedniej edycji RALK. Lepiej psychicznie wytrzymali spotkanie rybniczanie, którzy w każdej odsłonie meczu powiększali przewagę i odnieśli przekonywujące zwycięstwo.

Zgodnie z przewidywaniami przebiegało ostatnie spotkanie czwartej kolejki. Naprzeciw siebie stanęły drużyny Kulturalnego Klubu z Rybnika i dwukrotnie liczniejszy AKS Tygodnik Rybnicki z Leszczyn. Pięcioosobowy skład rybnickiej drużyny wystarczył, aby odnieść zdecydowane zwycięstwo nad drużyną AKS i wyprzedzić ją w tabeli rozgrywek. Kulturalny Klub zajmujący obecnie czwarte miejsce w tabeli jest oprócz lidera jedynym zespołem, który w bieżących rozgrywkach nie poniósł jeszcze porażki. W następną niedzielę ciekawie zapowiada się zaplanowany na godzinę 9.3o mecz rybnickiego zespołu z wicemistrzem XI edycji drużyną z Wodzisławia Śląskiego.

Browary Żory – Czarno na białym Rybnik 88:100 (15:27, 18:20, 27:18, 18:13, 10:22)

Browary: S.Sałek-41, A.Kula-18, Z.Narwojsz-13, J.Oleniuk-10

Czarno: D.Kaczmarczyk-26, J.Konsek-19, B.Bugla i K.Kruczek po 13.

Leśna Perła Radlin – ARX Rybnik 57:67 (21:12, 11:34, 11:16, 14:5)

Perła: K.Franczuk-21, S.Binias-20, D.Siciński-8, L.Uryga i Ł.Kamiński po 4

ARX: M.Grzonka-26, M.Klonowski-12, D.Prus-10, Ł.Graj-9.

Butimex Inkognito Basket – Bezimienni Rybnik 75:60 (21:12, 18:18, 18:11, 18:19)

Butimex: P.Mrugalski-17, A.Pukajło-16, M.Jakubiak-10, P.Grzelczak i F.Kruk po 8

Bezimienni: A.Wiwatowski-26, R.Grzybek-11, P.Małecki-10, G.Marciniak-7, J.Motyka-6.

Do ostatniej kropli... Rybnik – AHE Wodzisław Śl. 83:59 (25:12, 19:16, 20:17, 19:14)

Do ostatniej: J.Marciniak-20, K.Fojcik i B.Polnik po 18, R.Pietrasik-16

AHE: K.Kruczek-14, D.Janiszewski-13, D.Korba-7, Z.Papis i D.Szwankowski po 6.

Kulturalny Klub R-k – AKS Tygodnik Rybnicki 113:72 (28:16, 22:16, 26:16, 37:24)

KK: K.Kaczmarczyk-31, R.Schinske-30, P.Bednarek i M.Kras po 19

AKS: S.Strzelecki-24, Ł.Stokłosa-13, Ł.Kala-11, A.Furmanek-10.