zamknij

Galeria

Święto Konstytucji 3 Maja: przez centrum Rybnika przeszedł korowód

Dziś wielkie święto. W całym kraju organizowane są obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W Rybniku rozpoczęły się one od uroczystej mszy świętej w Bazylice św. Antoniego. Następnie przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, szkół, instytucji i kombatanci złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Następnie korowód ruszył deptakiem w kierunku rynku, gdzie na maszt wciągnięto flagę Polski i odśpiewano hymn państwowy.

2018-05-03 Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~adamus85 2018-05-04 08:37:38

  Że tak spytam, dlaczego obchody święta narodowego jakim jest uchwalenie konstytucji 3 maja, rozpoczyna się od złożenia kwiatów i oddanie hołdu pod pomnikiem Jana Pawła II ? Co ta osoba, którą darzę szacunkiem jaki należy się każdemu wybitnemu Polakowi, ma wspólnego z tym świętem, które jest świętem wszystkich Polaków, bez względu na wiarę i przekonania. Nie podoba mi się, że KK przywłaszcza sobie święta narodowe, ale wciąganie w to osobę byłego papieża uważam za przegięcie. Nie wiem jak to święto mogło być obchodzone do czasu, kiedy tego pomnika nie było przed bazyliką. Może bardziej związane by było z tym świętem rozpoczęcie na cmentarzu przy pomniku obrońców z 39r. nie mówiąc o Powstańcach Śląskich i innych wcześniejszych ofiar walk w obronie Polski a co za tym idzie jej prawa oraz tejże Konstytucji. Śmierć w obronie ojczyzny połączyła ludzi o różnej wierze i przekonaniach, a sposób obchodzenia tego święta wygląda tak jakby to robili tylko katolicy z papieżem na czele. Pozostaje mi się cieszyć tylko, że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł w Rybniku postawienia pomnika L. Kaczyńskiego i pod nim rozpoczynania wszystkich państwowych świąt. Ale to pewnie kwestia czasu.

  39 11
 • ~carlos68 2018-05-04 11:16:02

  adamus85- luki w wiedzy historycznej mogą doprowadzić do różnych wniosków. Poczytaj kto jest pomysłodawcą święta obchodzonego w dniu 3 maja i jaka była geneza powstania tego święta, a dopiero potem pisz. Twoja niechęć do KK i niektórych osób zaślepiają Twoją percepcję.

  9 19
 • ~ursus 2018-05-06 08:41:19

  pamiętam pochody 1 majowe, a teraz mamy 3 majowe, naprawdę oprócz trasy i braku trybuny niewiele się zmieniło :(

  3 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy liczysz na wysoką emeryturę?
Oddanych głosów: 549