zamknij

Wiadomości

Uchwalili zmianę planu mimo wielu uwag mieszkańców. Radny wzywał na sesję prezydenta

2023-10-30, Autor: 

Może się tam pojawić farma fotowoltaiczna, spalarnia śmieci lub biogazownia. Co dokładnie? Nie wiadomo, choć z sali padały raz za razem pytania. Rada Miasta Rybnika zmieniła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu przy ul. Kolberga. Stało się to pomimo 39 uwag od mieszkańców dzielnicy Boguszowice Stare. Radny Andrzej Sączek szczególnie ubolewał nad absencją prezydenta Piotra Kuczery. Wtórował mu Michał Chmieliński.

Reklama

Gdzie jest prezydent?

Wracamy do tematu, który opisywaliśmy szeroko jakiś czas temu. Już w czerwcu tego roku było bowiem głośno o tym, że rybnicki ratusz zamierza zmienić plan zagospodarowania w okolicach ul. Kolberga. Ten fakt niepokoił mieszkańców. Ci, którzy byli wtedy na spotkaniu z władzami miasta i podległymi mu spółkami, nie dowiedzieli się niczego konkretnego »Boguszowice: będzie farma fotowoltaiczna? Co ze spalarnią metanu, odpadów i 5 mln zł nadwyżki za śmieci? Mieszkańcy mają dużo pytań, brakuje konkretnych odpowiedzi«

Minęły miesiące i z podobnymi wnioskami wyszli niedawno radni. Na ostatniej sesji pojawił się punkt dotyczący właśnie zmiany MPZP. Obejmuje on sporą połać terenu, bo 144,5 ha. W wielkim skrócie, miasto w ten sposób chciało dopuścić (na terenie produkcji/gospodarowania odpadami) możliwość postawienia instalacji OZE (biogazownia, farma fotowoltaiczna, spalarnia odpadów – choć wg UE to już nie jest do końca OZE). Sam wspominany teren nie uległ rozszerzeniu.

Ze względu na rozmary i szczegółowość, mapę obejmująca zmiany w MPZP zamieszczamy TUTAJ.

Opozycyjnych radnych nurtowało jednak coś innego – co konkretnie ma powstać przy ul. Kolberga? Wielokrotnie pytał o to Andrzej Sączek.

Chcielibyśmy usłyszeć, jakie są planowane inwestycje. Pana prezydenta który - jestem przekonany, że byłby w stanie odpowiedzieć – nie ma na sali. Wnioskuje o 10 minut przerwy, by pan prezydent przyszedł i udzielił odpowiedzi. Nie powiększamy obszaru wysypiska, a zmieniamy przeznaczenie działek. Jeżeli zmieniamy przeznaczenie, to wiemy, po co i znamy jego cel. Jestem przekonany, że prezydent wie, jaki jest cel zmiany – zaznaczył radny PiS.

Wniosek radnego spotkał się jednak ze sprzeciwem większości rady. Dlaczego prezydenta nie było podczas dyskusji, chociaż do przerwy brał udział w sesji? Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu wyjaśniła, że Piotr Kuczera nie ma obowiązku uczestniczenia w posiedzeniach.

Prezydent na sesji Rady Miasta jest gościem, co wynika z przepisów. Wielu włodarzy miast nie uczestniczy w sesjach. Na sali były obecne osoby, które mogły udzielać odpowiedzi na merytoryczne pytania radnych dotyczące uchwał. Jeżeli radni nie mogli podczas sesji zadać pytania mogą to zrobić w interpelacji. Dodam jeszcze, że przed sesją rady miasta odbywają się komisje i wtedy szczegółowo można omawiać problemy dotyczące uchwał – przeczytaliśmy w przesłanej odpowiedzi.

Z tego zdają sobie też sprawę rybniccy radni, choć nie przekonuje ich takie podejście prezydenta.

Nie ma prezydenta, to jego sprawa. Jego wizerunek – stwierdził krótko na sesji radny Michał Chmieliński.

Z kolei Arkadiusz Szweda (radny niezależny) rozumiał zaniepokojenie przedstawicieli PiS. Przypomniał pamiętną sesję nadzwyczajną, dotyczącą kupna działki za 20 mln złotych pod zajezdnię autobusową. Prezes KMR wygłosił wtedy oświadczenie, po czym wyszedł ostentacyjnie z sali wraz z prezydentem »Szopka na sesji. Prezes spółki powiedział swoje i wyszedł. Prezydent też. „Potraktował nas jak frajerów”«

„Tego boją się mieszkańcy”

Sesja (z prezydentem, czy bez niego) toczyła się nadal. Radna Mirela Szutka (PiS), podobnie jak jej kolega z klubu wskazała, że brak konkretnej wiedzy powoduje niedomówienia wśród mieszkańców i plotki.

Byłoby dobrze, żebyśmy mieli podany chociaż zamysł, dlaczego tak duże zmiany robimy w obszarze ulicy – zaznaczyła.

Wątek kontynuowała radna Joanna Brzózka (PiS).

Nie chodzi o to, że plan jest uchwalany, chodzi o niepokój ludzi, zwłaszcza w Boguszowicach Starych. Tam nie ma być basenu, nie ma być placu zabaw. Nie ma być boiska do koszykówki, stadionu. Tam jest robiony teren pod gospodarowanie odpadami. Z tej ustawy kompletnie nic nie wynika, to jedna wielka niewiadoma i tego boją mieszkańcy. Nikt nie wie, jakie przedsięwzięcie jest tam planowane. Czarny film! - zaznaczyła.

Głos raz za razem zabierał Tomasz Cioch - dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej. Nie był w stanie odpowiedzieć, co powstanie w miejscu, gdzie zmienia się MPZP. Tłumaczył, że nie ma takiej wiedzy. Potwierdził, i zaznaczył, że wielokrotnie to powtarzał - nowe zapisy w planie umożliwią przeprowadzenie inwestycji służących przetwarzaniu odpadów. Może być zatem postawiona farm fotowoltaiczna, biogazownia czy spalarnia odpadów. Nie ma jednak zgody na farmy wiatrowe.

Plan miejscowy nie odnosi się do kwestii funkcjonowania składowiska. Jakiekolwiek inwestycje realizowane tych terenach, odbędą się w zgodzie z obowiązanymi przepisami ochrony środowiska. Wszystkie uciążliwości, emisje, zanieczyszczenia muszą zawierać się w tym terenie. To nie są żadne tajemnice. Macie państwo i każdy zainteresowany dostęp do informacji, które wskazują, jaki jest zasięg terenu gospodarowania odpadami i strukturę własnościową – wyjaśnił.

Tomasz Cioch zaznaczył, że plan nie wprowadza drastycznych zmian, które miałyby wpłynąć na wartości nieruchomości mieszkańców ul. Kolberga.

Z kolei radny Łukasz Kłosek (PO) przyznał, że miał deja vu.

O tym wszystkim była mowa na tym spotkaniu w Boguszowicach. Mieszkańcy są trochę skrzywdzeni przez los. Jak powstało składowisko, pojawiły się komunikaty, że nie będzie uciążliwości. Okazało się, że rzeczywistość jest inna. Rozumiem wrażliwość mieszkańców i uwagi. Nie znam dokumentów spółki ani miasta mówiących o tym, by powstała tam inwestycja, która miałaby dążyć do dalszych uciążliwości. Nie wyobrażam sobie, że zagłosuję za inwestycją, która spowoduje pogorszenie jakości życia mieszkańców – zaznaczył.

Radny koalicji stwierdził, że nie czuje zagrożenia poprzez zmianę MPZP, ale będzie obserwował rozwój sytuacji.

Do projektu uchwały zmieniającej plan zagospodarowania przestrzennego wpłynęło 39 uwag mieszkańców. Dotyczyły m.in.

- obaw o obniżenie wartości działek wnioskujących;

- tego, że wysypisko już powoduje uciążliwości;

- zarzutów, że miasto nie precyzuje planów powstania nowej instalacji.

Większość, bo 36 uwag prezydent odrzucił i zostały one przegłosowane przez radnych. Jeżeli chodzi o cały projekt, 14 radnych było za, 4 osoby przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 76

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~mariusz mewa 2023-10-30
    17:33:48

    59 8

    Nikt nic nie wie, prezydent chowa głowę w piasek. Stara taktyka - przemilczeć temat, zagrać na czas, olać mieszkańców i zrobić swoje. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o...

  • ~Maksymilian Popeć 2023-10-30
    18:20:57

    45 8

    Ta polana na Krolewioku i te stawki to było moje ulubione miejsce na Śląsku. Wpierw zezwolono tam jeździć na motorach dla garstki osób dla paru złotych zysku czym zniszczono cały teren. Później zaczęło tam śmierdzieć od śmietnika, a w chwilę później zrobiono tą przeklętą drogę RP. Cały las poszedł się je...ać :(

  • ~MArudzia 2023-10-30
    18:46:43

    55 8

    Rezydent miasta Rybnik i jego towarzysze z PO , nigdy się przecież nie liczył z mieszkańcami, chyba że było coś do ugrania - taka ciekawostka kogo wystawią do wyborów samorządowych

  • ~1234onet 2023-10-30
    19:07:18

    38 6

    Tomasz Cioch właściciel Miasta Rybnika. Ilez to uchwalono nowych planow Mpzp? Dzieli i rządzi. Patrz Pan jaki bezinteresowny. Dobry Pan. Opinie mieszkancow nie obchodzą nikogo. Glosujcie na wiosnę aby musiał poszukac nowej równie dobrej roboty.

  • ~Arteks 2023-10-30
    19:13:51

    8 80

    @MArudzia - nasz prezydent zawsze się liczył z mieszkańcami, a inwestycje w stacje wodorowe, autobusy elektryczne i wodorowe, w biogazownie, termomodernizację miejskich budynków - świadczą o jego odpowiedzialnej nowoczesnej wizji miasta. Ostatnio ranking Rzeczpospolitej dał Rybnikowi jedną z najwyższych lokat - 4 miejsce w rankingu rozwoju samorządów. Mamy świetnego prezydenta!

  • ~Kurt_Wallander 2023-10-30
    19:19:38

    60 4

    Polecę średniowieczem: was, rajcy, społeczeństwo powinno mieć możliwość wybatożyć albo regularnie bić po stopach kijem. Publicznie. Pod pręgierzem...

    Nie, Arteks - nasz prezydent coraz mniej liczy się z ludźmi (co od jakiegoś czasu można zauważyć w postępowaniu urzędu miasta i prezydenta). Za to bardziej liczy się to, jak się pokazać. Mieszkańcy się nie liczą, urząd i tak zrobi po swojemu.

    Urząd: nie mamy pańskiego płaszcza, i co nam pan zrobi?

  • ~maharadza 2023-10-30
    20:18:50

    48 5

    Wielu mieszkańców się już przekonało że prezydent Rybnika nie liczy się ze zdaniem mieszkańców czy opiniami rad dzielnic, nie liczy się z czyjąś własnością więc nie ma się co dziwić takiemu postępowaniu.
    A Arteks widzę że to chyba jakiś człowiek oderwany od rzeczywistości no cóż tak bywa, proponuję zrzucić klapki z oczu.

  • ~Arteks 2023-10-30
    21:23:57

    9 53

    @maharadza - jeszcze więcej mieszkańców się przekonało, że ten prezydent słucha propozycji i apeli mieszkańców. Parę przykładów: 1 Działania na rzeczy poprawy powietrza i ekologii - czyli termomodrenizacje, pozyskiwanie środków z funduszy eko i usuwanie pieców z miejskich zasobów, zakup ekologicznych autobusów na wodór i prąd, plany związane z biogazownią. 2 Budowa mieszkań - za Kuczery temat ruszył na dobre. 3. Potrzeba żłobków - jak Kuczera przyszedł do urzędu był 1 żłobek, teraz jest 11. 4. Rozwój terenów rekreacyjnych - za Kuczery udało się uruchomić tężnię, molo i nowy park w dz. Paruszowiec, przywrócono do życia ośrodek Kamień w tym najpierw pluskadełko do dzieci, a potem kąpielisko dla innych, uruchomiono Pniowiec, Bulwary nad Nacyną, park Maja, wybiegi dla właścicieli piesków, całkowitą przemianę przeszedł Park Czempiela. 5. Mieszkańcy postulowali w Rybniku budowę hospicjum i krematorium - oba są w fazie realizacji. 6. Od dziesięcioleci mieszkańcy prosili o przepust w dz. Paruszowiec pod torowiskiem PKP - udało się to zrealizować. 7. Mieszkańcy prosili o ratowanie zabytkowych pustostanów - Ignacy i Juliusz - w realizacji. 8. Mieszkańcy którym zależy na estetytyzacji miasta apelowali o murale, park kulturowy który uporządkuje reklamy, o konkursy architektoniczne, o centrum artystyczne w którym można będzie realizować i organizować wystawy, wernisaże itd - wszystko w realizacji. Jest nawet mini wieża Eiffla tak jak chcieli mieszkańcy osiedla Paryż. 9. Kierowcy domagali się nowych parkingów i miejskiej obwodnicy co ułatwi poruszanie się nie tylko mieszkańcom ale także biznesowi - Rybnik jako nieliczne miasto w Polsce ma dwujezdniową obwodnicę i parking wielopoziomowy w centrum wybudowane za Kuczery. 10. Wielu domagało się nowych inwestycji - te są w Rybniku stale. Ostatnio: Ekstral, Panattoni, Orlen, nowa elektrownia, rozwój DB Cargo, Tesko Steel i Rettiga, pierwszy poza Katowicami salon Lexusa w województwie, sporo inwestycji deweloperskich w tym szykuje się największa na terenie dawnej Ryfamy.

    Oderwany od rzeczywistości? Ja czy ty? Masz jakieś przykłady w ważnych sprawach, że nie słucha? ?

  • ~Maksymilian Popeć 2023-10-30
    22:04:34

    29 9

    Kuczera powiela dokładnie te same błędy, które robiła III RP i które wyniosły później złodzei i socjopatów z PiS do władzy.
    Tak Arteks - Tusk też budował stadiony, orliki i autostrady...

  • ~rodzyn 2023-10-31
    07:49:01

    14 2

    Uważam, że spalarnia powinna być budowana na terenach elektrowni.
    W przyszłym roku wyłączone z eksploatacji mają być bloki 3 i 4.
    W skrócie: połowa budynków, jedna nitka instalacji odsiarczania z kominem 120 m, komin 260 m, przestaną mieć rację bytu.

  • ~Kurt_Wallander 2023-10-31
    08:42:49

    9 0

    @ ~rodzyn: spalarni na elektrowni nie będzie, przecież przez las ciągną gazociąg do zasilania nowego bloku energetycznego...

  • ~rodzyn 2023-10-31
    09:01:15

    6 1

    ~Kurt_Wallander Oczywiście wiem, że nie będzie, ale za kilka lat będzie tam dużo niewykorzystanej powierzchni przemysłowej, którą lepiej zagospodarować, niż budować nowy zakład pod domami mieszkańców Boguszowic. Wiem, że to teren PGE, a spalarnie będzie budować PAK. Blok gazowo-parowy projektowany jest w miejscu, w którym EDF wykonał prace ziemne pod budowę bloku, którego budowy zaniechał. od 2030 w obecnych budynkach kotłowni i maszynowni będzie hulał wiatr.
    Rurociąg jeszcze nie jest "ciągnięty". W zeszłym tygodniu odbył się objazd GAZ-SYSTEMU z potencjalnymi wykonawcami.

  • ~Hunter 2023-10-31
    09:47:10

    13 4

    Arteks mówisz o Rzeczpospolitej której wiekszościowym udziałowcem jest skrajnie lewicowy multimiliarder George Soros? Ta gazeta i jej informacje są teraz warte funta kłaków

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5354