zamknij

Opinie

Wasze opinie

Serwis www.rybnik.com.pl daje Ci możliwość wyrażenia swojej opinii na dowolny temat: skomentowania wydarzenia, wystawienia pozytywnej lub negatywnej oceny rybnickim firmom i instytucjom. Poniżej przedstawiamy ostatnio dodane przez internautów opinie.

 • ~adamczykhenryk 2017-02-20 07:03:11

  Na Marcelu węgiel kradną ( radio90 ) . Z strony kopalni nikt nie usłyszał zarzutów ? aresztowali 5 podejrzanych .
  Na wadze od miarowej kierowca nie ma styczności z wagą . Na wadze indywidualnej można by zamieniać dyskietki wagowe na terenie kopalni. Ale dyskietka jest przypisana do kierowcy i ostatecznie taki przekręt wychodzi na jaw tego samego dnia. - Kierowca który jest nie grzeczny dostaje zakaz wjazdu na Kopalnie ( takie praktyki były już stosowane ) .
  Można oszukać nabywcy węgla jak jest mało kapliwy, to rozumiem .

 • ~przykopa 2017-02-20 02:41:31

  `Pan Parasol
  ,,W tej całej zaściankowej matematyce którą tutaj zaprezentowałeś jest poważny błąd - przyjąłeś że sprawność kotła wynosi 100%. Najnowocześniejsze kotły węglowe (energetyczne fluidalne) mają sprawność na poziomie 45%. Kocioł domowy starego typu ma najwyżej do 10% (choć uważam, że ta wartość jest mocno wygórowana) więc wartość opałowa mułu w twojej kotłowni to nie 16MJ/t a co najwyżej 1,5MJ/t."
  Panie Parasol skąd się Pan urwał ?
  Jeśli przeliczamy i porównujemy wartość energetyczną różnego opału , to nie jest istotna sprawność kotła.Przy porównaniu zakłada się że sprawność kotła jest taka sama ( czyli constans). Gdyż paliwo jedne i drugie , będzie spalane w porównywalnych warunkach. Ta ,, zaściankowa matematyka "to jest szkoła podstawowa 5 i 6 klasa. A tak na dodatek aby troszeczkę zamącić w głowie. To dla opału podaje się dwie wartości tj. wartość opałową , oraz ciepło spalania :)
  Gdzieś ty słyszało sprawności kotłów rzędu 10 % , czy nawet 45 % ?
  Kotły zwane tu przez niektórych ,, kopciuchami" mają sprawność ok. 75-80 % , a niektóre kotły mają sprawność nawet powyżej 100 % ( co na pierwszy rzut oka może być dla ciebie nieprawdopodobne).Wiem że wpędzę Cię w kompleksy.Gdyż twój nowoczesny kocioł ma aż 45% sprawności , a mój średnio nowoczesny ( klasy IV) kocioł ma tylko 78 % sprawności :)
  Druga sprawa , to ciężko stwierdzić wartość opałową ,,mułu w mojej kotłowni " z tej prostej przyczyny że go tam po prostu nie ma...

 • ~drwall 2017-02-19 22:42:42

  Pan Parasol-Najlepiej to mają bezdomni, co grzeją w budynkach, gdzie idą ruły ciepłownicze, bo oni nic za to nie płacą i grzeją się za darmo, więc ok, jestem w stanie dać 4 tys zł na gaz, z tym że podpiszę z tobą umowę u notariusza, że ja daję 4 tys zł za gaz, czyli ogrzanie, woda i gotowanie, jak rachunek będzie większy, to ty mi dokładasz do tych 4 tysięcy, temperatura w domu 19 stopni, tyle daje mi komfort cieplny. To taka hipoteza, bo wiem że nie poszedł byś na taki układ, ogrzewanie gazem to wydatek 8-10 tys zł, więc ty chyba palisz gazem z butli czyli kupujesz butlę i gotujesz jedynie na niej obiad w kurtce i czapce, wmawiając sobie że ogrzewasz w ten sposób dom.

 • ~Pan Parasol 2017-02-19 20:09:10

  ~przykopa
  Zatem opłaca się przejść z mułu na ekogroszek. To nie jest mój wymysł (bo osobiście używam gazu) tylko opinia ludzi którzy taką modernizację zastosowali. Zresztą uważam, że ogrzewanie gazem w nowych budynkach wcale nie jest takie drogie. Wychodzi w granicach 3-4 tys zł/rok co odpowiada 10 tonom mułu z transportem i zrzuceniem tego badziewia do piwnicy.

 • ~Pan Parasol 2017-02-19 19:59:39

  ~przykopa
  "Polak głupi bo biedny a biedny bo głupi" - zdania nie zmieniam i ripostuję: "Wartość energetyczna mułu ok. 16 MJ /t , wartość opałowa ,,eko" groszku od 26 do 29 MJ/tOpła­cal­ność zakupu, poka­zuje sto­su­nek ceny do war­to­ści opa­ło­wej. czyli cena za 1GJ cie­pła zawar­tego w węglu. Liczy się to bardzo prosto:
  cena za 1t [zł] / wartość opałowa [MJ/kg] = cena ciepła [zł/GJ]"
  W tej całej zaściankowej matematyce którą tutaj zaprezentowałeś jest poważny błąd - przyjąłeś że sprawność kotła wynosi 100%. Najnowocześniejsze kotły węglowe (energetyczne fluidalne) mają sprawność na poziomie 45%. Kocioł domowy starego typu ma najwyżej do 10% (choć uważam, że ta wartość jest mocno wygórowana) więc wartość opałowa mułu w twojej kotłowni to nie 16MJ/t a co najwyżej 1,5MJ/t. Teraz przyjąć że nowy kocioł na ekogroszek ma przynajmniej dwukrotnie większą sprawność niż kocioł starego typu i jesteśmy w domu.

 • ~adamczykhenryk 2017-02-19 18:44:26

  redaktorzy odpoczywają mało newsów :)

 • ~adamczykhenryk 2017-02-19 18:25:46

  1floyd
  jak dostaniesz w spadku 5 litrowe auto to zastanów się czy osoba zmarła nie miała innych zobowiązań . A 5 litrowe auto ma dużo zalet mało kilometrów przejechanych . W stłuczkach auto taranuje . Wytrzymałość dużą większa . Pali 20 l :(
  wiem bo mam : )
  drugi dzień zgłębiacie temat o węglu :)

 • ~drwall 2017-02-19 18:00:49

  orient-Bo ja nie wypowiadam się, co inni mają robić, ja piszę za siebie, czyli ja prawa nie złamię, więc spokojnie mogą do mnie przyjść, gdzie zastaną kopciucha pod postacią kominka, zresztą pewnie nie tylko u mnie tak będzie. A to czego chcą obłąkani zieloni, to mnie to nie interesuje, bo władze i tak mają gdzieś z ich postulatami.
  @1floyd-Otóż nie, bo miasto nie ma żadnego celu w tym, abyś miał paliwo. Jeśli miasto chce aby ludzie wymieniali kotły, to musi ich zachęcić, inaczej dalej pojadą na kopciuchach.

 • ~master4k 2017-02-19 17:57:01

  Hymmm.

  Osobiście nie jestem zwolennikiem zakazów, żeby wpływać nimi na zachowania innych, ale czasem się nie da inaczej. Wolałbym, żeby przekonanie o słuszności wynikało z wiedzy mieszkańców, a nie regulacji prawnych. Inna spawa, że akcje uświadamiające o problemie smogu na niewiele się zdały. Rzucanie grochem o ścianę. Polacy są jednak strasznie przekorni (i jednakowoż uparci). Faktycznie chyba trzeba będzie sięgnąć po system marchewki i kija. Wielu się to pewnie nie spodoba. No ale cóż. Widocznie taka jest cena postępu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rozbiórkę hałdy Szarlota trzeba zablokować?

Oddanych głosów: 887