Wiadomości
Karolinki rozdane. Kto otrzymał wyróżnienie?
W miniony piątek (28 grudnia) w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczono honorowe wyróżnienia - statuetki Karolinki - przyznawane corocznie za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Po rozpoczęciu sesji przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Bernarda Strzodę, głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować i pogratulować tegorocznym laureatom. Nagroda Karolinki to wyraz najwyższego uznania za całokształt pracy zawodowej, społecznej w obszarze tworzenia wspólnoty, którą możemy nazwać naszą małą ojczyznę, Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny. Wszystkim nagrodzonym należą się słowa uznania - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. - Rok 2018 przechodzi to historii. Dziękuję za wszystko, co udało się nam wspólnie zrealizować. Przed nami kolejny rok, pełen wyzwań i nowych celów. Życzę, aby wszystkie z nich udało się zrealizować.
Zobacz także
Burmistrz wspomniał również, urodzonego w Książenicach laureata Karolinki, Biskupa Gerarda Bernackiego, który zmarł 21 grudnia i poprosił o uczczenie pamięci biskupa minutą ciszy.
Kapituła w składzie rozpatrywała 31 wniosków: 23 wnioski, które wpłynęły w latach poprzednich oraz 8 wniosków, które wpłynęły w roku 2018.
- Przed dłuższy czas Rada Miejska w Czerwionce-Leszczynach zastanawiała się, w jaki sposób uhonorować tych mieszkańców gminy, którzy w wyjątkowy sposób działają na rzecz rozwoju i promocji Czerwionki-Leszczyn. 21 listopada 1997 roku zdecydowała się podjąć uchwałę o wyróżnieniu tych osób i instytucji rozsławiających naszą małą ojczyznę.Od tego samego roku, nieprzerwanie przyznawane są statuetki Karolinki. W sumie przyznano 148 statuetek dla osób fizycznych, instytucji i zakładów pracy - mówił Bernard Strzoda, przedstawiając historię nagrody.
Decyzją Kapituły honorowe wyróżnienia otrzymali:
- Claudia i Kasia Chwołka,
- Brygida Kozierkiewicz,
- Ksiądz Piotr Siemianowski,
- Ksiądz Józef Bryzik,
- Józef Szczekała,
- Józef Zaskórski,
- Leonard Piórecki,
- Zespół Tańca Nowoczesnego "Rytm",
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.
W imieniu laureatów podziękowania złożył Leonard Piórecki. - W imieniu laureatów tegorocznej Karolinki przypadł mi zaszczyt złożenia podziękowania - tym, którzy postanowili zawnioskować o przyznanie nam nagród oraz Kapitule, za życzliwe przyznanie ich. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie za naszą pracę, zaangażowanie i służbę społeczną. Chcieliśmy podziękować również tym, którzy z nami współpracowali i nadal współpracują, kiedy tworzymy różne dobro na rzecz naszej lokalnej społeczności. Nikt nie osiąga wszystkiego sam. Mamy piękną gminę, która przez pokolenia trwa i dobrze się rozwija. Jesteśmy jedną wielką rodziną, która składa się z dzielnic, wsi i tkanki parafii. Mamy obok siebie sąsiadów, przyjaciół, a także wsparcie w powiecie, województwie i Europie. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale z tego, co do tej pory udało się osiągnąć możemy być dumni – powiedział.
W uroczystości wręczenia Karolinek uczestniczyli również m.in.: Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Tokarz czy Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska.
Zwieńczenie wydarzenia stanowił koncert Jacka Borkowskiego i Tomasza Stockingera. W programie artystów znalazły się piosenki mistrzów kabaretów 20-lecia międzywojennego m.in. M Hemara, J. Tuwima, J. Jurandota, a także teksty i piosenki W. Młynarskiego, J. Kaczmarka oraz monologi i skecze.
O oprawę artystyczną wręczenia Karolinek zadbała także Orkiestra Miejska „Dębieńsko” wraz z Formacją Taneczną ZYGZAK.
-----
Statuetka nagrody Karolinka przedstawia stylizowaną postać młodej dziewczyny w stroju śląskim, która ustawiona jest na bryle podstawy w kolorze czarnym, symbolizującym węgiel. Na podstawie umieszczony został herb Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Statuetka wykonana jest z ceramiki, według projektu artysty plastyka Bogdana Szymury.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
-
Tyle dalekobieżnych pociągów z Rybnika jeszcze nie było. Sprawdź, gdzie dojedziesz
+625 / -19 -
Nowy ordynator chirurgii: pacjenci z nowotworem nie mogą czekać
+272 / -14 -
Maluszek silnie krwawił. Mundurowi eskortowali go do szpitala
+215 / -11 -
Paweł Rek leci do Bangkoku na przeszczep komórek macierzystych!
+206 / -4 -
„Koniaczek” przy Miejskiej straci koncesję na alkohol
+350 / -182
Najczęściej komentowane
-
Nie ma 110 mln złotych w miejskiej kasie! Będą cięcia w budżecie
124 -
Akcja Karny Kopciuch. Lawina zgłoszeń i nowi partnerzy!
112 -
Karny Kopciuch poruszył internautów. W tydzień 120 zgłoszeń trucicieli
109 -
Rybnik. Konferencja „Tęczowa zaraza...” nie doszła do skutku
61 -
Rusza akcja społeczna Karny Kopciuch
46
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy to dobrze, że konferencja "Tęczowa zaraza - antychrześcijańska rewolucja w Polsce” nie odbyła się?
Oddanych głosów: 2235