zamknij

Wiadomości

Uchwała antysmogowa idzie do kosza? Ruszyła sprzedaż trującego węgla brunatnego

Bartłomiej Furmanowicz 2022-10-13, Autor: 

PGE GIEK, spółka z grupy PGE, rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Jest to możliwe ze względu na zmianę ogólnopolskich przepisów. Rzecz w tym, że palenie węglem brunatnym jest zakazane przez uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. Czy właśnie została ona wyrzucona do kosza? Urząd Marszałkowski w Katowicach zapewnia, że nie. Pytanie jednak, co dalej z karaniem trucicieli?

Reklama

PGE rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego

Sprawę porusza Śląski Biznes. Jak czytamy, uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku.

Rozpoczęta dziś sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla. W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak podaje następnie Śląski Biznes, każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton tylko w jednej z dwóch kopalń PGE GiEK, tj. Turowie lub Bełchatowie. Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.

PAS: węgiel brunatny to fatalne paliwo z siarką i rtęcią

Suchej nitki na tej decyzji nie zostawia Polski Alarm Smogowy.

Jakiś czas temu jeden z polityków mówił, że „można palić wszystkim”. Myśleliśmy, że rzucił to ot tak. Okazuje się, że to była sentencja prorocza. Na liście paliw zakazanych w domach był węgiel brunatny i wciąż jest na mocy ustawy. Teraz sprytnym zapisem usunięto ten rodzaj węgla. Jest on fatalnym paliwem, jeżeli chodzi o spalanie i jakość powietrza. Jest zawilgocony, dużo w nim siarki i rtęci. Nie bez powodu był zakazany do spalania w instalacjach, gdzie nie ma odsiarczania, oczyszczania spalin. Takim paliwem nie wolno palić! - zaznacza Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Z kolei Emil Nagalwski – koordynator Polskiego Alarmu Smogowego dla województwa śląskiego, że to właśnie węgiel brunatny znalazł się na szczycie listy paliw zakazanych przez śląską uchwałę antysmogową.

Na terenie całego województwa nie można go używać od 1 września 2017 roku. To najbardziej szkodliwy dla zdrowia rodzaj węgla, więc ten zakaz jest w pełni uzasadniony. Węgiel brunatny nie nadaje się do pieców i kotłów i nie powinien być spalany w gospodarstwach domowych m.in. ze względu na wysoką wilgotność i niską wartość opałową. To sprawie, że trzeba go spalić dużo więcej, co generuje też więcej zanieczyszczeń. Pomysł, by umożliwić spalanie węgla brunatnego w gospodarstwach domowych i truć wszystkich dokoła to skrajna nieodpowiedzialność – zaznacza.

Nie można palić, ale nie będzie kar?

Piotr Siergiej zwraca uwagę na pewien szkopuł. W oparciu o artykuł portalu branżowego Smog Lab zauważył, że nowe prawo znosi kary dla tych, którzy palą węglem brunatnym w domowych kotłowniach. Ten zapis ma dotyczyć też tych regionów, gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa.

Rozumiem, że strażnik miejski, który wejdzie do kotłowni w np. Rybniku, zobaczy węgiel brunatny, nie będzie mógł ukarać mieszkańca mandatem karnym. Sytuacja prawna jest trudna do zrozumienia. Przeciętny obywatel uzna, że można palić wszystkim. Dla mnie jest to sprzeczne. To jest psucie prawa – dodał nasz rozmówca.

Co zatem z karami? Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach ucina spekulacje.

Uchwała antysmogowa obowiązuje i nie ma planów, aby ja zmienić. Poczyniono inwestycje, aby się do jej zapisów dostosować i trudno wyobrazić sobie krok wstecz – wyjaśnia.

Rzecznik UM w Katowicach powtórzył więc w wielkim skrócie słowa, które padły na początku września po słowach Jarosława Kaczyńskiego, by „palić wszystkim” »"Palić wszystkim" - czy uchwała antysmogowa woj. śląskiego trafiła właśnie do kosza?«

Z drugiej strony Anna Bogusz, Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego w Obszarze Klimatu i Środowiska zwraca uwagę, że Sejm RP przyjął ustawę o wsparciu przedsiębiorców z zapisem o zawieszeniu wszelkich uchwał antysmogowych z wyłączeniem karania za spalanie węgla brunatnego.

Ustawa jest procedowana w Senacie. Nie planujemy żadnych zmian w uchwale antysmogowej, ale pytanie, czy przepis odnośnie zawieszenia uchwały wejdzie w życie? Trzeba poczekać na to, co zdecyduje Senat. Czy w ogóle można zakazać innym aktem prawnym, co jest aktem prawa miejscowego? Jest dużo pytań i kontrowersji – zauważa.

Które prawo jest nadrzędne w tej sytuacji? Lokalne czy ogólnokrajowe? Adwokat Jarosław Reck wskazuje, że w tej sytuacji ważniejsze jest te pierwsze.

Nie można palić węglem brunatnym, bo takie obowiązuje prawo lokalne. Mieszkańcy naszego województwa nadal stosują się do uchwały antysmogowej – zaznacza.

Mecenas zauważa też coraz większy galimatias prawny, serwowany nam przez polityków.

To nie polityka, a fakty. Była poruszana nie tak dawno kwestia certyfikatów na węgiel. Minister energetyki wydał rozporządzenie. Mówił, że podmioty, które handlują węglem, nie wydają zaświadczeń. Później ministerstwo mu podległe wszczyna kontrole u wszystkich podmiotów prywatnych i kary od 20-25 tysięcy – wspomina.

Niedawno o nowym sezonie grzewczym i wypowiedziach polityków rządzącej opcji politycznej rozmawialiśmy ze Zdzisławem Kuczmą, liderem Rybnickiego Alarmu Smogowego:

Karny Kopciuch monitoruje wdrażanie uchwały antysmogowej

Przypomnijmy, że w woj. śląskim do końca 2021 roku miały zostać wyłączone z użytkowania kotły z roku 2006 i starsze oraz pozbawione tabliczki znamionowej. Stąd od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuch” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.


Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2022-10-13
    12:42:51

    45 24

    Masakra, cofamy się do średniowiecza...

  • ~zxr9 2022-10-13
    12:45:56

    48 21

    Dałbym cały ten rząd do kosza. Jak nie covidem, to smogiem nas dobiją.

  • ~Lateks 2022-10-13
    15:20:48

    24 12

    Co za brednie, media tylko potrafią straszyć ludzi, nawet prostych parametrów tego węgla nie potrafią sprawdzić. Ciekawe że kotły 5 klasy stracą swoje certyfikaty jeśli będą zasilane groszkiem z węgla brunatnego?
    To że uchwała ma takie zapisy to widzimisię działaczy. Wcześniej normalnie w sklepach budowlanych był w sprzedaży groszek z węgla brunatnego czy nawet orzech. I kotły z podajnikiem działały normalnie. Tak kaloryczność ma mniejszą niż węgiel kamienny. Ale to tylko dlatego że węgiel brunatny chłonie wodę. I ten węgiel może być suchy a może zawierać 50%wody. Stąd rozrzut kaloryczności od 7 do 23MJ/kg. Zawartość siarki to pewnie i tak dużo mniejszą niż w pelecie. Niestety obawiam się że z to co będzie dostępne w Bełchatowie i Turowie nie będzie się nadawało na zastępstwo groszku do kotłów z podajnikiem.
    Ale lepsze to niż zamarznąć we własnym domu.

  • ~Lateks 2022-10-13
    15:22:12

    12 2

    P.s. oby to było suche, bo inaczej to jak z drewnem, można palić mokre, ale ciepła z tego będzie niewiele...

  • ~Lahcim 2022-10-13
    15:33:07

    18 13

    Węgiel brunatny spalany jest w miejscu jego wydobycia a wynika to z tego, że nie nadaje się do transportu. Jego kaloryczność w transporcie spada, jest miękki i kruchy. Do tego to palenie nim w domach to katastrofa dla naszego zdrowia przez siarkę i metale ciężkie w tym rtęć. Plus kominy po paleniu takim badziewiem nadają się do remontu.

    PIS był informowany o nadciągającej wojnie, w pierwszym tygodniu po wybuchu wojny Anna Moskwa z PIS informowała Morawieckiego o możliwych brakach węgla. I co? Ano nic, nic nie robili do momentu kiedy wiadomo jak bardzo w Dudzie jesteśmy.

    A teraz próbują ratować sytuacje węglem brunatnym, który nie nadaje się do palenia w domach.
    Pamiętajcie o tym przy wyborach.

  • ~Eugeniusz Jankowski 2022-10-13
    18:16:32

    15 11

    NAJWAŻNIEJSZY PREZES powiedział że w TUROWIE palą węglem brunatnym i żyją więc palić Polacy i tacy idioci nami rządzą

  • ~Kwinto 2022-10-13
    18:43:18

    13 9

    Węgiel brunatny jest 2,5 raza mniej kaloryczny niż kamienny więc niech nikt nie marzy że mu 3 tony wystarczą. Mam nadzieję że na G. Śląsk nikt tego g... nie przywiezie. Szykuje się tragiczna zima, może i dwie, kiedyś myślałem że Kaczyński to taki mały cwaniak, teraz widzę że to człowieczek kompletnie oderwany od rzeczywistości i obecnych czasów. On naprawdę wierzy że w jest super

  • ~Kwinto 2022-10-13
    18:45:28

    17 9

    On naprawdę wierzy że w Polsce jest super, że żyje się lepiej, a wszyscy go kochają. No cóż póki co wracamy do lat 70/80-tych w których on czuje się najlepiej. Kto ma stary piec będzie palił gumowcami i szmatami a co tam!

  • ~artefaks 2022-10-13
    21:02:37

    2 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5353