zamknij

Wiadomości

To będzie pierwsze takie dyktando. Sprawdzą znajomość śląskiej mowy

2014-03-27, Autor: 
Działacze stowarzyszenia Nasz Wspólny Śląski Dom nie ustają w promowaniu śląskiej mowy. Ich najnowszy pomysł to dyktando po śląsku. Mieszkańcy naszego regionu pod koniec maja sprawdzą, czy są za pan brat z ortografią, ale tą śląską.

Reklama

I Ogólnoświatowe Dyktando Godki śląskiej im. Óndry Łysohorskygo będzie okazją, by sprawdzić, czy rybniczanie potrafią po śląsku poprawnie pisać. Działacze stowarzyszenia NWŚD zachęcają do udziału w dyktandzie wszystkich – niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu.

Tekst dyktanda zostanie przygotowany przez Zespół Standaryzacyjny Śląskiej Godki. Uczestnicy dyktanda będą też mieli okazję podyskutować na temat śląskiej ortografii.

Dyktando zostanie zorganizowane 30 maja, o godzinie 17:00, w Zespole Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Rybniku. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerami telefonu: 515 192 278, 507 064 749 lub e-mailem: [email protected], [email protected], do 27 maja.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~michal7944 2014-03-27
    09:10:18

    0 5

    Szukam treść piosenki, z czasów wojny Naplongło się nom tu goroli......... Czy ktoś wie gdzie to można znaleźć ????

  • ~tolerancyjny87 2014-03-27
    09:54:23

    2 0

    ~michal7944 czego dotyczy ten Twój komentarz? Bo jak dla mnie to nie ma kompletnie sensu. A takie dyktando fajna sprawa ;) Jestem hanys z krwi i kości, z dziada pradziada ale jak po śląsku pisać to nie wiem... pojedyncze słowa to jeszcze ale napisać opowiadanie hmmmm.... chyba byłoby ciężko. Wiec powodzenia tym którzy podejmą wyzwanie ;)

  • ~ 2014-03-27
    15:38:35

    2 0

    Nono, już jakiś baran z głupim tekstem wyjechał.

  • ~auralfloat 2014-03-27
    16:32:47

    3 2

    Śląska ortografia? A cóż to? Śląski język? Co to ma być. Śląska to jest gwara, to żaden język, pomimo, że tak uważa pewna grupa. Używającym na co dzień śląskiej gwary przydałoby się dyktando z polskiego - poprawnej polszczyzny. Zaraz pewnie zostanę okrzyknięty naczelnym gorolem. Otóż nie, jestem rodowitym Ślązakiem, ale jak słyszę niechlujność językową to mnie na wymioty zbiera.

  • ~michal7944 2014-03-27
    17:31:06

    1 1

    ~`tolerancyjny87 Ja naprawdę szukam tekstu tej piosenki, to nie był komentarz ,myślałem że ktoś to zna . Jo też zech jest hanys jak Ty... i pomysł z tym dyktandem jest ok.

  • ~tolerancyjny87 2014-03-27
    17:50:35

    1 2

    ~auralfloat w moim domu "godomy po śląsku, gwarom" Ja też uważam, że to nie język a gwara taka sama jak np. kaszubska i akurat cała moja rodzina "kiero godo" nigdy nie miała problemu z posługiwaniem się naszym językiem ojczystym. Ja jestem polonistą z wykształcenia a chrześniak odnosi sukcesy w konkursach recytatorskich już na skalę województwa więc Twój argument nie ma w ogóle pokrycia w życiu. Ty myślisz, że Ci co "po polskiemu" się wysławiają to tak zawsze całkiem poprawnie? Zejdź na ziemię... jak słyszę to "Wasze" polskie "dźwi" albo "piniądze" to mi aż po uszach jedzie.

  • ~auralfloat 2014-03-27
    23:13:41

    5 1

    ~tolerancyjny87 nie chodzi o to by coś się uważało lub nie, tylko o tym czym to jest naprawdę. W przypadku Kaszub istnieje język kaszubski, to już nie jest gwara. Twój argument nie ma pokrycia w rzeczywistości, bo swojego nie odniosłem do całości tylko do części posługujących się polskim i śląską gwarą. Nie wiem kto się wysławia "po polskiemu", ale "dźwi" to raczej się używa na wschodzie Polski...

  • ~miastowy 2014-03-28
    07:58:37

    1 0

    Tak, w calutkiej Polsce wszyscy posługują się literackim językiem polskim , wymyślonym i zestandaryzowanym w normie.
    To czy śląski jest gwarą czy językiem i to czy ślązoki to grupa etniczna, naród, czy po prostu Polacy mieszkający na śląsku , bardziej zależy od polityki niż tych wielkich dyskusji intelektualnych. Wbrew pozorom Ponbuczek, nie dzielił językami i nie dzielił ludzi na narody. Ludzie sami się dobierali, bo czuli między sobą jedność, albo im powiedziano że mają czuć. Tej pewnej grupie ludzi, o której pisze autofloat ,bardziej zależy na definicji w celach edukacyjnych i finansowania kultury regionalnej. Śląska ortografia to sprawa problematyczna, bo jest zbyt różnorodna. Gdyby znalazła się kasa, to można ją zestandaryzować tak jak kiedyś inne języki.

  • ~tolerancyjny87 2014-03-28
    15:30:23

    2 0

    ~auralfloa cytuję "Używającym na co dzień śląskiej gwary przydałoby się dyktando z polskiego - poprawnej polszczyzny." Piszesz w komentarzu bezpośrednio o mnie, bo używam gwary śląskiej na co dzień a uwierz mi nie mam problemu i z pisownią i z wymową. Więc teraz nie pisz, że to nie odnosiło się do całości. Jak stereotypowy ( nienawidzę stereotypów) polak wrzuciłeś wszystkich do jednego worka. A dyskusja o "dźwi"... zgadza się na wschodzie to króluje ale jakbyś nie wiedział trochę ludzi ze wschodu za pracą na Śląsk przyjechało i przywiozło ze sobą swoje "dźwi".

  • ~auralfloat 2014-03-28
    19:10:39

    2 1

    ~tolerancyjny87, nie piszę bezpośrednio do ciebie tak jak i nie piszę o całości - bo jej nie znam. Z pewnością część posługujących się śląską gwarą nie ma problemów z językiem polskim i być może ty właśnie do nich należysz. A jeśli chodzi o naleciałości skądkolwiek, to interesuje mnie źródło.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5354