zamknij

Wiadomości

Rybniczanie polubili solary. Fundusze wyczerpane

2011-06-24, Autor: 
W lipcu magistrat miał przeprowadzić drugi nabór wniosków o dotacje na solary i piece ekologiczne. Naboru jednak nie będzie, bo pula środków została wyczerpana w pierwszej połowie roku.

Reklama

Z początkiem roku mieszkańcy Rybnika mogli ubiegać się o 50% dofinansowania (nie więcej ni 7500 zł) na kolektory słoneczne, piece węglowe na ekogroszek, likwidację azbestu i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zainteresowanie dotacjami było nadspodziewanie dużo. Do magistratu wpłynęły 244 wnioski.

- Niestety, pula środków którym dysponujemy pozwoli na sfinansowanie jedynie 100 projektów – mówił na ostatnie sesji rady miasta prezydent Rybnika Adam Fudali.

 

 

Ponowny nabór wniosków o dofinansowanie odbędzie się w przyszłym roku.

 

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (74):
  • ~werkk 2011-06-24
    08:15:06

    0 0

    Czyli uczciwie by było po 100 wnioskach 101 nie przyjąć uzasadniając to brakiem funduszy teraz trzeba będzie 144 wnioski odrzucić czyli zrobić tych wnioskodawców w balona bo prawdopodobnie oni już zainwestowali swoje pieniądze licząc na dotacje 7500 zł. Czyli potwierdza się porzekadło "Jak umiesz licz licz na siebie"

  • ~inzynier 2011-06-24
    09:00:30

    0 0

    werkk - typowy przykład malkontenta jakich wielu wokół nas , który "zjadł wszystkie rozumy".Taki "ekonomista,urbanista,jasnowidz,psycholg,socjolog" w jednym do "bulu!"

  • ~matszw 2011-06-24
    09:29:57

    0 0

    werkk, chodzi o to, że z wniosków, które wpłynęły przyjęto wnioski tych gospodarstw domowych, które zużywają rzeczywiście najwięcej energii. Po co dawać komuś dofinansowanie, jeżeli ta inwestycja spłaci się mu po 20latach, skoro można dać tym, którym spłaci się po 10? Myślenie nie boli

  • ~qwerty 2011-06-24
    09:37:01

    0 0

    Kolejny "bajer" Pana Prezydenta Adama Fudalego. Zamiast doplacac TYLKO DO PIECOW CO, Pan Prezydent wymyslil sobie bajeranckie nieoplacalne kolektory, ktorych montaz NIE PRZYCZYNIA SIE W OGOLE do zmniejszenia niskiej emisji. No ale tak to jest jak Prezydent kompletnie nie ma pojecia o otaczajacym go swiecie i wygaduje bzdury o tym, ze solary moga byc uzywane do ogrzewania budynkow. Czego z reszta mielibysmy sie spodziewac po prostym sklepikarzu? Ze zrozumie co to sprawnosc energetyczna, co to jest ilosc energii slonecznej na m2, ze potrafi zrozumiec wykres pzredstawiajacy naslonecznienie w poszczegolnych miesiacach roku? Nie. Po co to zrozumiec, skoro mozna opowiadac bzdury, w ktore uwierzy polowa mieszkancow, bo sa tak samo nieswiadomi jak Pan Opowiadajacy Bzdury Prezydent Adam Fudali.

  • ~Jaro 2011-06-24
    10:07:34

    0 0

    -qwerty- jesteś kolejny malkontentem-teoretykiem, godnym rybnickich 'platformersów'. Ja od 6 lat mam instalację solarną i spokojnie wystarcza mi do ogrzania wody przez ok 250-300 dni w roku w zależności od roku + nadmiary kieruję do basenu, przez co sezon kąpielowy mam od kwietnia do października. Oczywiście tacy niedouczeni teoretycy jak ty nie wierzą w praktykę i doświadczenie. Ty potrafisz tylko narzekać i wylewać swoje życiowe frustracje w internetowych komentarzach. Na szczęście nasz prezydent to nie kolejny beznadziejny teoretyk-nieudacznik. Bardzo dobrze, że w naszym mieście promuje się tego typu przedsięwzięcia - świadczy to tylko o dojrzałości i dobrych pomysłach naszych włodarzy. Może w Polsce coś w końcu się ruszy w tematyce ekologii, oczywiście o ile dobre pomysły nie będą natrafiały na taki beton, jaki prezentuje -qwerty- i jemu podobni niereformowalni teoretycy, którzy w życiu niczego nie dokonali.

  • ~minges 2011-06-24
    10:43:15

    0 0

    Pokażcie mi jedną dziedzinę/sferę przemian czy działań w Rybniku, która zadowala wszystkich mieszkańców. Bo co by się w mieście nie działo to jest zaraz krytykowane.

  • ~qwerty 2011-06-24
    10:43:42

    0 0

    jaro - jak zwykle bredzisz od rzeczy. Po pierwsze - chcesz powiedziec, ze w miesiacach pazdziernik - luty masz wode z solarow o temperaturze 40-50 st?

  • ~qwerty 2011-06-24
    10:44:51

    0 0

    Po drugie - Fudali opowiadal swego czasu bzdury, jakoby solary przyczynialy sie do zmniejszenia niskiej emisji. Jaro - ogrzewasz swoj dom z solarow? Bo jesli tak to jestes cudotworca i nalezy Ci sie Nobel.

  • ~qwerty 2011-06-24
    10:48:20

    0 0

    I po trzecie. Miejskie pieniadze (czyli moje i Twoje) powinny bec przeznaczane NA LIKWIDOWANIE NAJWIEKSZYCH PROBLEMOW. Bardzo duzym problemem w naszym miescie jest niska emisja. Pieniadze z tego funduszu przyczynilyby sie do usuwania tego problemu, gdyby byly przeznaczone TYLKO NA DOPLATY DO PIECOW. Bo politycy sa od tego, zeby likwodowac problemy wszystkich a nie zeby fundowac mniejszosci bajeranckie solary. Wiekszosc mieszkancow Rybnika mieszka w blokach i nie ma ZADNEGO interesu w tym, zeby fundowac komus solary. Za to mieszkancy tych blokow maja interes, zeby montowac komus nowy piec, bo to przyczynia sie do tego, ze nie musza sie truc dymami. Ale takie barany jak jaro666 czy Pan Prezydent Fudali, ktorzy mieszkaja w domkach i nas zatruwaja maja to w dupie.

  • ~qwerty 2011-06-24
    10:50:47

    0 0

    minges: jest takie rozwiazanie, ktore wszystkim sie spodoba. To rozwiazanie to dofinansowywanie piecow. Ono satysfakcjonuje zarowno tego, ktory z niego korzystaja (bo dostaje nowy piec za polowe ceny) oraz tych, ktorzy wokol niego mieszkaja, poniewaz stary piec juz nie zatruwa im powietrza. Tylko zeby to zrozumiec to trzeba miec mozg i umiec go uzywac. Pan Prezydent Adam Fudali traktuje Rybnik jak swoj folwark i kieruje miastem pod swoj prywatny interes. mieszka w domu jednorodzinnym, wiec jemu na reke jest solar, ktore z reszta nie przynosi ZADNEGO zysku i jest praktycnzie nieoplacalny.

  • ~Jaro 2011-06-24
    11:05:37

    0 0

    -qwerty- udowadniasz tylko swoimi kolejnymi wpisami swoją niewiedzę, ignorancję i brak umiejętności logicznego myślenia. Piszesz o dopłatach do pieców. Wytłumacz mi, co spala się w tych piecach? Czy aby nie czasem węgiel? Jakim cudem chcesz zlikwidować niską emisję dopłatami do pieców, które właśnie ją powodują? To co piszesz jest mniej więcej tak bezmyślne jak większość wypowiedzi polityków, którzy znają się na historii, socjologii ewentualnie na gadaniu od rzeczy i próbują ze swoim brakiem piątej klepki dyskutować o rozwiązaniach energetycznych. To co proponujesz w żadnym stopniu nie zlikwiduje niskiej emisji, ewentualnie przyczyni się do jej małego ograniczenia - praktycznie niezauważalnego bo dalej w piecach spalany będzie węgiel, a w konsekwencji do atmosfery będą uwalniane nadal takie związki jak tlenki węgla, azotu, dwutlenki węgla, siarki, pyły itp. Jednym z rozwiązań, które może przyczynić się do likwidacji niskiej emisji, jest właśnie to co robi aktualnie prezydent miasta - dopłata do energii odnawialnej. Dopóki ludzie będą tkwili w tym naiwnym przekonaniu, że wymiana pieca rozwiązuje problem, dopóty w naszym kraju zimą nie będzie można zaciągnąć się świeżym, niezatrutym powietrzem. -qwerty- jeszcze raz apeluję do ciebie - jeśli nie znasz się na jakiejś tematyce, nie próbuj o niej dyskutować. Najpierw dokształć się z danej dziedziny, później zabieraj głos. Póki co ględzisz jak nawiedzony.

  • ~Dador 2011-06-24
    11:18:21

    0 0

    Qwerty, niestety mylisz się, uważając że montaż solarów nie wpływa w żaden sposób na zmniejszenie niskiej emisji w Rybniku. Z twoich wypowiedzi wnioskuję, że mieszkasz w bloku i nie znasz do końca realów, jak "działa" budynek jednorodzinny w przeciągu roku. Zapraszam np. do wsi Jejkowice, gdzie nieraz można zaobserwować, jak po upalnym i słonecznym dniu, kiedy zapadnie zmrok, w co dziesiątym domu kopci się z komina. Pytanie po co i dlaczego? A to dlatego, że mimo wszystko grzanie wody "na piecu" wychodzi taniej niż w bojlerze, który jak wiadomo działa na energię elektryczną. Zatem jeśli takowy jegomość, który pali latem w piecu z oszczędności, zamontuje solary, to z pewnością węgiel pozostawi do zimy. Dzięki temu w jednoznaczny sposób można wpłynąć na niską emisję. Montaż solarów uważam za jak najbardziej zasadną inwestycję.

  • ~Fiodore 2011-06-24
    11:19:01

    0 0

    Oj qwerty najwyrazniej nie dostal dofinansowania i dlatego tak sie pluje teraz :D

  • ~Fiodore 2011-06-24
    11:20:27

    0 0

    Ej, chwila! Przeciez w bloku nie potrzebny mu solar, wiec o co kaman?! oO

  • ~qwerty 2011-06-24
    11:23:11

    0 0

    niska emisja NIE JEST W OGOLE UCIAZLIWA w miesiacach letnich, czyli w miesiacach, w ktorych mozna uzywac solarow. Jest za to BARDZO UCIAZLIWA w miesiacach zimowych, kiedy to wszyscy pala w piecach, a solarow sie nie uzywa. Poza tym - ile tej energii wyciagacie z solarow? 5% calkowitego zuzycia? jaro-fachowcu jesli nie chcesz wdawac sie w kolejna pyskowke - podaj prosze ile energii zuzywa sie rocznie w Polsce na ogrzanie przecietnego budyku, a ile energii zuzywa sie na ogrzanie wody dla tego budynku. Jesli ilosc energii na grzenie wody to 5% to juz bedzie sukces (a podejrzewam, ze jest to 1%).

  • ~Fiodore 2011-06-24
    11:23:26

    0 0

    Btw ciekawe, ze Alanowi przeszkadza to, ze Fudali byl sklepikarzem, a nie przeszkadza to, ze jego guru jest humanista bez wlasnego interesu. Nadal zastanawiam sie czy ioni mu placa, czy tez sam od siebie takie farmazony pisze. Jesli placa, to rozumiem, ze ma niezla stawke za wpis (ilosc, a nie jakosc), a jesli nie i robi to samowolnie, to pozostaje tylko wspolczuc albo skierowac do odpowiednich ludzi.

  • ~qwerty 2011-06-24
    11:25:48

    0 0

    z reszta o co ja pytam? nie sadze, zeby ktokolwiek z pyskujacych tu mial w ogole pojecie jakie sa ilosci energii zuzywanej przez budynek w roku. dlatego gadka z Wami pyskaczami nie ma najmniejszego sensu, bo pieprzycie tylko od rzeczy a nie odnosicie sie do faktow i ich analizy/interpretacji. Nie mowiac juz o analizie ekonomicznej i o tym ile oszczednosci przyniesie rocznie inwestycja w solar a ile inwestycja w nowy wysoko wydajny energetycznie piec.

  • ~dawler 2011-06-24
    11:35:08

    0 0

    ~jarorybnik666 zapraszam Cię w zimę na Zamysłów gdzie i tak jest blisko las, jak rozpalą te piece to zobaczysz jaka jest różnica między piecem na eko-groszek a innymi, starymi tradycyjnymi, w których można spalać plastiki i inne kurest....a, jak się nie zaczadzisz lub nie porzygasz to ja Tobie flaszke stawiam pozdrawiam

  • ~elegant 2011-06-24
    11:43:54

    0 0

    O! jak zwykle qwertuś biedny na forum.Nikt go nie rozumie, wszyscy na jednego.Ciekawe ,że sam nie potrafi dostrzec swojego ignoranctwa?

  • ~inzynier 2011-06-24
    11:50:32

    0 0

    do dawler,jezeli jest tak jak to opisujesz, to gdzie tu wina Prezydenta? raczej zależy to od kultury osobistej Twoich sąsiadów, albo braku tej kultury.

  • ~Jaro 2011-06-24
    11:53:54

    0 0

    -qwerty- jako, że nie jesteś biegły w liczeniu mogę przedstawić ci proste obliczenie ile energii potrzeba do nagrzania 200L zbiornika wody. Załóżmy, że woda dostarczana z sieci ma 15 stopni a chcemy ją podgrzać do 50 stopni. Bazując na wzorach, które pamiętam jeszcze z czasów licealnych Q = m * Cw * deltaT otrzymujemy, że potrzeba 29330kJ energii. Jest to po przeliczeniu ok 8,1kWh (1J=1Ws). Zakładając, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa dziennie tylko 200 litrów ciepłej wody i zbiornik ma 100% izolację = nie ma utraty ciepła (co w rzeczywistości jest niemożliwe) otrzymujemy dzienny koszt ogrzania samej wody na poziomie 4,05 zł (przy założeniu kosztu energii el 0,50 zł/1kWh). Miesięcznie jest to 121,5 zł. Jeżeli solarami możemy ogrzać wodę przez 300 dni w roku (co udaje się) otrzymujemy zaoszczędzone 1215 zł jeżeli korzystamy z solarów. Nie wspominając o tym, że nie zużywamy energii, która pochodzi ze spalania węgla = chronimy czyste powietrze. Proste wyliczenie - koszty poniesione 7500 zł. Całkowity zwrot po 6 latach i 2 miesiącach. W rzeczywistości wygląda to jeszcze lepiej, bo zużycie wody często jest większe, a i zbiorniki wodne nie izolują nigdy w 100%. Realny zwrot to ok 5-6 lat przy dzisiejszych cenach prądu. Jak widać z ekonomicznego oraz ekologicznego punktu widzenia inwestycja w solary po prostu się opłaca. Oczywiście tacy pseudspecjaliści jak ty nie wierzą w proste wyliczenia. Współczuję ci -qwerty-, musisz być bardzo zgorzkniałym i smutnym człowiekiem.

  • ~777lok777 2011-06-24
    12:01:41

    0 0

    Super pomysł z dotacją do solarów. Nawet jeśli tylko w okresie letnim można będzie zaoszczędzić na wdychaniu tego smrodu z kominów to już plus. Jak pisze Dador. Może i to jest kropla w morzu ale od czegoś trzeba zacząć. W przyszłym roku zainteresuję się listą. Może się uda. A tak na marginesie to blokersi chyba są obojętni na kotły i solary... wy przecież macie "rurę" i do piwnicy chodzić nie musu

  • ~dawler 2011-06-24
    12:04:20

    0 0

    Wina czy nie wina, moim skromnym zdaniem nie powinno byc żadnych limitów dla dofinansowania na jakiekolwiek piece ekologiczne, kupujesz połowę dofinansowuje miasto czy państwo i po sprawie a tak dużo ludzi się samą biurokracja zniechęca i wygląda to jak widać i czuć w zimie.
    Niby mamy o ochronę środowiska dbać, jesteśmy przeca w Unii, a gdzie tam nasze zdrowie czy samopoczucie, ale co tam dalej się możemy truć i wdychać smrodki nie tylko na Zamysłowie!

  • ~Jaro 2011-06-24
    12:17:23

    0 0

    -777lok- to prawda, akcja z dotacjami do solarów jest godna pochwały. Mamy szczęście, że w Rybniku władze widzą taką potrzebę. Od czegoś trzeba zacząć, a kierunek, który obiera prezydent jest obiecujący. -dawler- powinny być dopłaty, nie jestem jednak przekonany co do dopłat do pieców na węgiel, które i tak trują. Największym problemem jest natomiast świadomość ludzi. Ludzie w Polsce są źle wykształceni, myślą stereotypowo, trzymają się zabobonów. Przykładem jest chociażby -qwerty-, który wydaje się być młodym człowiekiem a myśli mniej przyszłościowo i rozwojowo niż znani mi 70cio latkowie. Niestety dopóki w Polsce dobre pomysły proekologiczne będą natrafiały na takie betony, dopóty sytuacja jakoś radykalnie się poprawi. Ważne, żebyśmy edukowali nasze dzieci i wpajali im od najmłodszych lat świadomość ekologiczną - to jest jedyna gwarancja tego, że cokolwiek się kiedyś zmieni.

  • ~dawler 2011-06-24
    12:28:03

    0 0

    ~jarorybnik666 polecam do poczytania http://www.ekogroszek.biz/

  • ~qwerty 2011-06-24
    12:41:41

    0 0

    jaro: bzdury opowiadasz. W Polsce mozna uzyskac maksymalnie 60% energii na grzanie cieplej wody. Wynika to z faktu, iz np. na miesiac grudzien przypada 1-2% CALEJ rocznej energii slonecznej. poczytaj sobie tu: (http://energia-grzewcza.pl/oferta/zestawy-solarne/dobor-kolektora.html). Poza tym Twoje obliczenia maja jeden podstawowy blad. Porownujesz uzysk, jaki daje solar w stosunku do grzania wody energia elektryczna, co jest NAJDROZSZYM sposobem grzania wody. Jak porownasz uzysk z solarow z kosztami grzania wody piecem (co robi w tym kraju 99% ludzi posiadajacych piec do ogrzewania domu), to wyjdzie Ci, ze rocznie zaoszczedzisz 300 zl. No ale szkoda mi Ciebie, ze nie rozumiesz tak podstawowych rzeczy.

  • ~werkk 2011-06-24
    12:44:11

    0 0

    inżynier dzięki za komplement; matszyw nie mnie myślenie nie boli ale boli mnie możliwość korupcji bo trzeba wybrać z 244 jak znam życie wygra rodzina; minges podoba mi się że budujemy drogi było by super jak by budowa je tak aby wytrzymały chociaz 1 zimę; jarorybnik666 niestety węgiel jest najtańszym źródłem energii w Polsce nic innego nie mamy i długo mieć nie będziemy problem polega ze nawet na węgiel ludzi nie stać wiec spalają co popadnie nawet w piecu ekologicznym; Dador nie zgadzam się zamontowanie solaru w domu prywatnym zwróci się po 20 latach weź pod uwagę remonty w blokach by się opłacało je budować, wiec w domach prywatnych latem ogrzewa się wodę prądem bo w przeliczeniu jest taniej niż montaż solaru; Ja podgrzewam latem wodę grzałka wychodzi 10 kw na dobę temperatura 80 stopni wtedy jest pewność ze nie ma bakterii coli. W prywatnym domu jednorodzinnym solary zwrócą się po 10 latach nie licząc remontu bo to nie jest urządzenie które nie wymaga remontu.

  • ~qwerty 2011-06-24
    12:51:59

    0 0

    jaro: Mniej wiecej dobrze obliczyles ilosc energii potrzebnej do ogrzania wody na rok. Poszukaj sobie ile energii rocznie zuzywa sie na ogrzanie roznego typu budynkow jednorodzinnych, porownaj te dwie wartosci, a potem odpowiedz sobie na jedno pytanie: czy bardziej oplaca sie dac dofinansowanie 3500PLN do tego, zeby ulamek energii zuzywanej rocznie byl wytwarzany w bardziej ekologiczny sposob, czy bardziej oplaca sie dofinansowac piec, ktory wytwarza ponad 90% calej energii tak, zeby te ponad 90% bylo wytwarzane w o wiele bardziej ekologiczny sposob. Pieniadze z tego funduszu nie sa po to, zeby taki jaro czy Fudali mieli tansza energie, tylko po to, zeby nie kopcic. Wiec Twoje zalozenia sa z gory bledne, bo jestes homo sovieticusem, ktory chce cos dostac od panstwa za darmo tak, zeby mial z tego zysk. Zapracuj se i se kup sam a nie za moje bedziesz sobie oszczedzal.

  • ~zab 2011-06-24
    13:06:04

    0 0

    ~jarorybnik666 to że kolektory powinny być montowane nie podlega dyskusji, to że do środków na dofinansowania powinni mieć dostęp wszyscy mieszkańcy chyba też (i nie wypisujcie głupot że kolektory tylko dla domków jednorodzinnych bo to bzdura) a nie tylko znajomi urzędników.Pozatym mimo że jeste zwolennikiem solarów to inwestycja niestety bez dofinansowania kompletnie nieopłacalna. Peace

  • ~Jaro 2011-06-24
    13:14:18

    0 0

    -qwerty- tak się składa, że nie upominałem się o żadne dotacje i solary zafundowałem sobie sam. Akcja dofinansowania solarów jest skierowana do mniej zamożnych ludzi, ażeby zaczęli w końcu myśleć i liczyć. Może zauważą, że inwestycja w ekologię się po prostu opłaca. Niestety jestem też świadom tego, że węgiel jest póki co w Polsce najtańszym źródłem energii. W dodatku znacząca większość ludzi z powodu niskich zarobków zmuszona jest do stosowania najtańszych paliw. Takie akcje jak ta z solarami mają jednak na celu pokazanie, że jest alternatywa - zdaję sobie sprawę, że akcja nie jest dla najbiedniejszych - ale ci zwykle nie mają swoich domów. Akcja jest skierowana raczej do ludzi średnio zarabiających, którzy zamiast ogrzewać wodę energią elektryczną mogą przejść na bardziej ekologiczne metody ogrzewania. W tym aspekcie ta akcja jest bardzo dobra. Zresztą widać z jakim zainteresowaniem się spotkała. Miejmy nadzieje, że władze Rybnika nadal będą myślały proekologicznie i pojawią się kolejne tego typu akcje.

  • ~qwerty 2011-06-24
    13:17:06

    0 0

    zab: bez dofinansowania nie jest kompletnie oplacalna, to fakt. Ale pieniadze z tego funduszu powinny pojsc na poprawe ekologii. Inwestowanie publicznych pieniedzy w dofinansowanie solarow jest stukrotnie mniej efektywne (jesli chodzi o zmniejszanie niskiej emisji, czyli poprawe ekologii) niz inwestowanie w dolpaty do piecow ekologicznych. To nie podlega dyskusji i nawet jesli jaro wypisze to 50kB tekstu, to niestety nie obali tego faktu. Tak wiec pisanie, ze inwestycja w solary poprawia w znaczacym stopniu ekologie jest bzdura, bo inwestycje w piece poprawia ta ekologie stukrotnie lepiej.

  • ~zab 2011-06-24
    13:18:51

    0 0

    ~jarorybnik666 "którzy zamiast ogrzewać wodę energią elektryczną mogą przejść na bardziej ekologiczne metody ogrzewania" jakby się zastanowić to czy proces produkcyjny kolektorów jest ekologiczny? A no nie jest - póki co mamy elektrownie węglowe a wię ogrzewanie cwu prądem jest mimo założeń bardziej ekologiczne. Pozaty niestety dalej tańsze niż ogrzewanie cwu kolektorami

  • ~minges 2011-06-24
    13:23:41

    0 0

    polecam wszystkim forumowiczom weekendowy wypad w góry dla uspokojenia :)

  • ~zab 2011-06-24
    13:28:34

    0 0

    ~qwerty zgadzam się . Ale i tak cieszy mnie fakt że te 100 domów będzie miało instalacje solarne - oby to początek szerokozakrojonej akcj - pamiętajmy jednakże każde działanie mające na celu polepszenie naszego lepszego jutra powinny cieszyć

  • ~qwerty 2011-06-24
    13:45:05

    0 0

    zab: a ja sie nie ciesze. uwazam, ze pieniadze wpakowane w solary to zmarnotrawione pieniadze. Powinno sie je wsadzic w piece, korzysc bylaby z tego o wiele wieksza i co najwazniejsze - dla wszystkich a nie tylko dla tych, ktorzy to dofinansowanie dostaja. Na ekologiczne fanaberie moga sobie pozwolic kraje bogate takie jak Niemcy czy USA. My jestesmy poki co bardzo biedni i najpierw powinnismy zalatwiac sprawy najwazniejszej wagi (ograniczenie trujacej niskiej emisji poprzez modernizowanie kotlow) a potem, jak juz te problemy zalatwimy to mozemy myslec o finansowaniu drogich rozwiazan ekologicznych po to, zeby finansowac ich rozwoj.

  • ~777lok777 2011-06-24
    14:03:55

    0 0

    ~zab AMEN!!! Nareszcie coś pozytywnego :)

  • ~zab 2011-06-24
    14:06:47

    0 0

    ~qwerty musi inwestować w altewrnatywne źródła energii i tyle - chyba nie będziesz zaprzeczał. Piece, piecami - wyciągając tylko wnioski że piece piece i piece to dajmy wszędzie ogrzewanie na prąd - to że jesteśmy biedni - trudno taki kraj - ale nasz - i uważam że nie są to fanaberie - jest kasa to wykorzystać- jest kasa na piece wykorzystać - pamiętajmy że to taki mały kroczek do lepszego jutra, lepszego jutra dla nas i naszych dzieciakow. Peace i udanego weekendu wszystkim

  • ~777lok777 2011-06-24
    14:08:43

    0 0

    ~qwerty ludzie niestety nie stosują się do instrukcji piecy. Może i one byłyby ekologiczne ale ja osobiście mam sąsiada który ma piec na ekogroszek a i tak plastiki w tym spala i śmieci bo palenisko sam przerobił. Podejrzewam, że nie on jedyny. Niestety ale kombinatorów u nas nie brak a z solarem nie pokombinuje. Więc chyba jednak nie masz racji, że kasa na solary jest wyrzucona. Moim zdaniem powinniśmy też jeszcze szerzyć edukację ekologiczną i to nie w szkołach bo jak patrzę na dorosłych to dzieci mają więcej szacunku dla środowiska.

  • ~Arteks 2011-06-24
    15:21:45

    0 0

    @qwerty - kiedy ty się z czegokolwiek ostatni raz cieszyłeś ty forumowa marudo... A ja podobnie jak 777 czy zab cieszę się że chociaż w niewielkim stopniu ale jednak zawsze zmniejszy się zanieczyszczenie. Trzeba popierać nie tylko wielkie inwestycje ekologiczne ale także te małe. Ja już od lat nie wyrzucam do śmietnika baterii. Nie wyrzucę do lasu czy do parku nawet papierka po cukierku...

  • ~ 2011-06-24
    15:39:01

    0 0

    nie będę wypowiadał się na temat solarów i spraw z tym związanych, bo po prostu nie znam się na tym. Mam jednak prośbę do "wymiataczy" tego portalu. Ponieważ bardzo szybko wrzucacie przeróżne dane, to pewnie nie będzie dla Was problemem poinformowanie mnie (a może nie tylko mnie), jaki procent mieszkańców Rybnika stanowią ludzie mieszkający w domach prywatnych, a jaki stanowią mieszkańcy bloków (nazwani brzydko blokersami przez kogoś we wcześniejszym komentarzu). Dlaczego pytam ? Chciałbym wiedzieć, czy największe inwestycje UM, które są tak chwalone (kanalizacja i np. solary) służą wąskiej grupie mieszkańców, czy może znakomitej większości ? Jeśli to drugie, to nie pozostaje nic innego, jak tylko przyklasnąć działaniom UM i Prezydenta.

  • ~Jaro 2011-06-24
    16:37:16

    0 0

    -Don T- kierujesz się bardzo specyficzną formą dedukcji, napiszę więc najprościej - co piernik ma do wiatraka? Czyste powietrze i rzeki to dobro wspólne, które leży w interesie zarówno mieszkańców bloków, ludzi bezdomnych, jak również mieszkańców domów jednorodzinnych. Generalnie wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Odpowiadając więc na twoje retoryczne niejako pytanie - tak, działania UM niewątpliwie przyczyniają się do poprawy stanu środowiska, co jest dobre dla każdego z nas, bez znaczenia w czym mieszkasz.

  • ~rodzyn 2011-06-24
    17:00:04

    0 0

    qwerty człowieku! Po pierwsze: weź pod uwagę kolektory próżniowe. Po drugie masz chyba jakieślęki przed inwestycjami, projektami, życiem, sklepami, i w ogóle masz downa!

  • ~ 2011-06-24
    17:21:10

    0 0

    Panowie ! W całym cyrku chodzi tylko oto by firmy ,które będą mogły montowac układy solarne dobrze zarobiły na montażu a następnie na obowiązkowym serwisie.Do tych wszystkich "wyliczen" ekonomicznych proszę dodac: obowiązkowy serwis będzie to kilka stówek na rok,zużycie energii elektrycznej przez układy pompowe setka w ciągu roku pęknie, po okresie gwarancyjnym nawili wszystko co jest mozliwe nalezy przyjąc parę ładnych stówek przez okres 15 lat.Po 15 latach efektywność energetyczna tak spadnie ,że gosć, który zabudował "tanie" solary i tak powróci do ogrzewania wody węglem.A my podatnicy poniesiemy koszty związane z ekologiczną utylizacją układy solarnego.

  • ~ 2011-06-24
    19:55:28

    0 0

    jaro, oddaję Ci pokłon. Kilka lat temu zamontowałeś solary u siebie. Myslałem, że kierowaleś się po prostu rachunkiem ekonomicznym. Mylilem się, Ty zrobileś to dla nas, dla reszty mieszkanców, aby mogli oddychać świeżym powietrzem i wypoczywać nad czystą rzeką. Jesteś wspaniałym obywatelem. Dlaczego do tej pory nie otrzymaleś tytułu "człowieka roku" ? W kolejnym roku sam zgłoszę Twoją kandydaturę.

  • ~qwerty 2011-06-24
    20:08:13

    0 0

    Prosze bardzo - troche danych dla wszechwiedzacych. Ilosc energii potrzebna do ogrzewania wody (jaro666 akurat w tym przypadku zalozyl w miare realistyczne dane): 200 litrow(kg) dziennie, podgrzanie o 35'C, Cieplo wlasciwe wody 3180 J/(kg*'C), ilosc dni 365, 1h - 3600s. Ilosc energii potrzebne do ogrzania wody = 200kg*35K*3180/3600s/1000(zeby wynik byl w kWh) = 2164kWh/rok. Ilosc energii potrzebna do rocznego ogrzania domu 150m2: zakladamy w miare oceiplony dom, ktory zuzywa 150kWh/m2/r (dane dotyczace roznych budynkow mozna znalezc np tu: http://termodom.pl/inne/komfort_cieplny/zuzycie_energii_w_budynkach). Ilosc energii potrzebna do ogrzania = 150kWh/m2/rok*150m2 = 22500kWh. Czyli ilosc energii potrzebna do ogrzewania wody to 9,6% energii potrzebnej do ogrzania budynku. Ciekawe czy znajdzie sie ktos, kto stwierdzi, ze bardziej oplaca sie doplacac 3500PLN do solarow, ktore ekologicznie ogrzewaja wode, czy bardziej oplaca sie doplacac ta sama kwote do ekologicznych piecow, ktore musza wytworzyc 5 razy wiecej energii rocznie. Kazdy logicznie myslacy czlowiek chyba sam sobie potrafi odpowiedziec.

  • ~adiqq 2011-06-24
    21:49:37

    0 0

    Jaro twoje wyliczenia są wyssane z palca....przeciętny dom potrzebuje na rok około 16000kwh na cele CO i około 4000kwh na potrzeby CWU - chyba widać wyraźnie że bardziej sie opłaca dopłacać do zmniejszenie zapotrzebowania na CO, bo zużywa sie około 4xwięcej energii na ten cel

  • ~adiqq 2011-06-24
    22:55:03

    0 0

    Oczywiście, piece to nie tylko "ekologiczne" na węgiel(ekogroszek) - chociaż niewątpliwie wytwarzają mniej zanieczyszczeń niż tradycyjne, ale też piece gazowe i pompy ciepła.

  • ~Jaro 2011-06-24
    22:59:21

    0 0

    -adiqq- nim zaczniesz rzucać zarzutami najpierw naucz czytać się ze zrozumieniem. Nigdzie nie pisałem, że na potrzeby CWU potrzeba więcej energii niż na potrzeby CO. Ba! wręcz przedstawiłem obliczenia tylko i wyłącznie odnoszące się do ogrzewania wody użytkowej, nie wspominając nic o CO. A jeżeli chodzi o dopłaty do wymian pieców to oczywiście ma to sens, ale niewielki, bo w piecach nadal spalany jest węgiel, który jak wiadomo truje i zanieczyszcza. Doskonałym rozwiązaniem byłby system dopłat do kominków albo ogrzewania gazowego, ewentualnie pomp ciepła. Niestety z tego co widzę ludzie nadal w większości przeświadczeni są o wyższości węgla nad czymkolwiek innym - tłumacząc 'bo jest najtańszy'. Póki to się nie zmieni będziemy zmuszeni do wentylowania płuc toksycznym powietrzem. Dziwi mnie tylko to, że zwykle ci sami ludzie zamiast pić kranówę 'bo jest tanio', są w stanie kupić wodę butelkowaną... Pomyśleć o odpowiednim surowcu grzewczym już jednak nie potrafią - to jest ponad ich zdolności.

  • ~Jaro 2011-06-24
    23:26:11

    0 0

    i jeszcze jedna istotna sprawa do adiqq i qwerty - bawi mnie to, że nie potraficie zrozumieć jednej rzeczy i wciąż upieracie się, że lepiej dopłacać do wymiany pieca na 'bardziej ekologiczny' niż dotować solary. Dopłacając do solarów likwiduje się część emisji trujących związków całkowicie = do 0. Dotując wymianę pieca na nowszy nie likwiduje się emisji, a jedynie nieznacznie (o ile w ogóle) się ją zmniejsza. Nie wiem niestety jaka jest różnica w emisji starych i nowych pieców, ale mogę podejrzewać, że bardzo nieznaczna. W końcu nie posiadają one katalizatorów lub filtrów, a spalany surowiec jest cały czas ten sam = węgiel. Dopiero w momencie gdy wymiana pieca dawałaby zmniejszenie WSZYSTKICH trujących związków o co najmniej 10 % dotacja do takich przedsięwzięć byłaby wydajniejsza niż dopłata do solarów (oczywiście nie biorąc pod uwagę jakże ważnego aspektu - wyczerpywania surowców nieodnawialnych - gdyby brać jeszcze ten aspekt pod uwagę to pewnie wskaźnik wzrósłby z 10 do 20 a może i więcej %). W każdym razie na pierwszy rzut oka widać, że z ekologicznego punktu widzenia dopłata do solarów jest po prostu opłacalna dla nas wszystkich. Swoją drogą pamiętam, że spotkałem się z opracowaniem, w którym było napisane, że wytworzenie 1MWh energii el. z węgla to produkcja ok 1000 kg CO2. Jeżeli dobrze zapamiętałem tą wielkość, a wydaje się ona realna, to 100 solarów zamiast ogrzewania wody prądem da nam ponad 240 ton CO2 mniej rocznie! przy założeniu 300 dni/rok grzania 200L/dzień.

  • ~werkk 2011-06-25
    05:42:12

    0 0

    jarorybnik666 zrozum jedno solary nie są w stanie ogrzać domu, można je wykorzystać jedynie kilka miesięcy w roku do podgrzania wody, latem nie ma potrzeby w Polsce ogrzewać domu. Natomiast przez większa cześć roku solar podgrzeje Ci wodę do 30 stopn. W Polsce nadal i jeszcze bardzo długo źródłem energii będzie węgiel. Energie elektryczna tez mamy z węgla i to ponad 90%

  • ~adiqq 2011-06-25
    08:25:19

    0 0

    Oj Jaro,Jaro. Tak się składa że z mojego domu dym leci kilka razy w roku - jak rozpalam w kominku. Mam pompe ciepła.
    Powinny być dotowane rozwiązania ekologiczne a nie "ekologiczne". Bo tak jak ktoś pisał ludzie przerabiają potem piece i spalają dalej śmieci. Niestety, na zmiane trendów nie ma co liczyć w najbliższym czasie, znam sporo ludzi budujących domy i z tego znakomita większość około 60-70% planuje ogrzewanie węglowe(wspomniany piec na ekogroszek). Wynika to przede wszystim z tradycji, dostepnosci taniego paliwa itd...a także przekonania że ogrzewanie gazem jest drogie, a pompa ciepła też jest inwestycyjnie całkiem droga....

  • ~adiqq 2011-06-25
    08:29:16

    0 0

    Mimo że takie sa obiegowe opinie to można taniej.
    Przeliczyłem koszty inwestycyjne i za pompe ciepła+kotłownię+dolne źródło zapłaciłem 13tys. więcej niż kolega za piec ekogroszkowy+kotłownia. Podejrzewam że gdyby bardziej były dotowane właśnie takie naprawdę czyste rozwiązania, to więcej ludzi by się zdecydowało...bo tak jak pisałem, dotowanie kolektorów to pół albo i nawet tylko ćwierć-środek.

    Inna kwestia, że gdybym dostał dotację na pompe ciepła i dostałbym oferte od lokalnej firmy, to pewnie zapłaciłbym dużo więcej niż zapłaciłem...

  • ~adiqq 2011-06-25
    09:06:53

    0 0

    pisanie o wykorzystaniu solarów przez 300 dni w roku, to pobożne zyczenia...100% zapotrzebowania dają od kwietnia do września, w pozostałym okresie jedynie są w stanie podgrzać wodę(mniej lub bardziej w zależności od ilości słońca)
    proszę także nie zapominać, że zimą promienie słoneczne padają pod trochę innym kątem niż latem i uzyski słoneczne na solarach są dużo mniejsze...

  • ~werkk 2011-06-25
    10:03:11

    0 0

    W naszych warunkach klimatycznych do ogrzania domu mamy do wyboru węgiel, koks bardziej ekologiczny ale droższy, gaz i najbardziej ekologiczny prąd ale na to raczej nikogo nie stać, solary należy traktować jako gadżet . Pompy cieplne as zapewne bardziej wydajne i kilkakrotnie droższe zarówno w budowie i eksploatacji i też nie są w stanie ogrzać domu zimą. Może przy ogrzewaniu podłogowym były by najbardziej wykorzystane ale i tak musi być piec. Nie krytykuje solarów bo latem w 100% podgrzeją wodę i to nawet do 90 stopni trzeba montować wtedy odbiornik ciepła ale to jest 3 miesiące w roku. Trzeba przyjąć tez że solar ma określony czas działania potem wymaga jak każde urządzenie remontu ponadto trzeba okresowo wymieniać płyn glikol wiec nie jest to urządzenie typu perpetuum mobile.

  • ~adiqq 2011-06-25
    12:29:13

    0 0

    werkk - nie rozśmieszaj mnie... pompa ciepła nie jest w stanie ogrzać w domu zima? - to zapraszam do siebie zima...mam ogrzewanie podłogowe po całośći domu i bez problemu daje rade bez żadnego wspomagania. PC ma moc 8kw. Mam kolegę który też ma pompe ciepła z duża ilością grzejników i też daje rade - tylko że przy grzejmikach konieczny jest dodatkowy bufor. To że pompą ciepła nie da się ogrzać domu to jeden z mitów. Taki sam jak ten że przy ogrzewaniu podłogowym unosi się kurz. Zadziwiające, że rozpowszechniają te mity ci którzy w/w instalacji nie posiadają...

  • ~chahor 2011-06-25
    13:13:14

    0 0

    @qwerty - ciepło właściwe wody to 4183 J/kgK w 20st C. Średnio przyjmuje się 4190 J/kgK, a nie 3190.....

  • ~werkk 2011-06-25
    18:51:39

    0 0

    Jaka masz temperaturę w domu przy minus 20 na zewnątrz?

  • ~meksykanin 2011-06-25
    20:13:58

    0 0

    Witam,ciekawa dyskusja, bardzo pouczająca, szczególnie kiedy wiedza pochodzi wyłacznie z forów internetowych ... a sporo tutaj takich wynurzeń. Za to miło poczytac informacje od praktyków szczególnie wtedy kiedy ludzie wydali własne pieniądze a motywowały ich KOSZTY EKSPLOATACJI bardzo ścisle powiazane z emisja spalin ekologią własnymi przzekonaniami i wiedza wyniesiona z róznych szkół oraz doswiadczenia zawodowego. w 1998 wymieniłem piec CO weglowy na gazowy. całkowicie zlikwidowałem kotłownie gazową. skorzystałem wtedy z dofinansowania z UM. otrzymałem kwote 1900 PLN. Inwestycja kosztowała nieco ponad 10.000. strczyło akurat na pokrycie kosztów ogrzewania za 1 sezon. Z perspektywy 13 sezonów grzewczych uważam to za b.dobra inwestycje bo WSZYSTKIE KOSZTY ogrzewania weglem daja taki sam wynik finansowy!!!!! Jesli o mnie chodzi to chciałbym aby dofinansowywac co roku ogrzewanie gazowe. I nowe i juz zainstalowane chocby 1.000 PLN rocznie. to byłoby długofalowe działanie proekologiczne. a jeśli chodzi o bloki to i tak buldożery zrównaja je z ziemia jak w dawnych DDR-ach. Oby jak najszybciej. chyba łatwiej bedzie wybudowac energooszczędne małe domy niz bez konca łatać to co jest skazane na zagładę i żadne czary ani nawet zaklęcia nie poprawia ich energożerności.
    pokojowo pozdrawiam. jacek

  • ~adiqq 2011-06-25
    21:00:49

    0 0

    werkk - temperaturę mam taka jaka nastawię. Minionej zimy miałem nastawione 22,5-22,75C na sterowniku i taką miałem. Przy prawidłowo wykonanej instalacji i odpowiednio dobranej mocy pompy ciepła do zapotrzebowania budynku na ciepło osiągnięcie zadanej temperatury to żaden problem.
    przy ogrzewaniu podłogowym trochę inaczej odczuwa się ciepło niz przy grzejnikach - odpowiada to okolo 24C przy instalacji grzejnikowej. Temperatury nastawione miałem wysokie, bo mam małe dzieci.

  • ~adiqq 2011-06-25
    21:03:32

    0 0

    Dodam, że taka temperature miałem bez względu na to jaka temperatura panowała na zewnątrz - podam ci może taki przyklad - przy -5 pompa ciepła pracowała 10godzin/dobe a przy -20 18godzin/dobe.

  • ~Arteks 2011-06-26
    00:41:59

    0 0

    @meksykanin - na dzień dzisiejszy to smrodzą domy jednorodzinne a nie bloki i to domy jednorodzinne powodują smog nad miastem zimą, a nie bloki. Liczę na zaostrzenie prawodastwa w tym zakresie aby za spalenie choćby jednej butelki plastikowej dla właściciela domu była kara przynajmniej w wysokości kilku tysięcy złotych. Najbardziej kapitałochłonne są niestety dzielnice jednorodzinne co potwierdza koszt inwestycji miasta w kanalizację - największej w najnowszych dziejach naszego miasta...

  • ~meksykanin 2011-06-26
    07:59:54

    0 0

    Witam, p. Arteks zauwazył ze: ...na dzień dzisiejszy to smrodzą domy jednorodzinne..." Sadze że nie byłoby problemu gdyby kotłownie były wyposazone wyłacznie w piece gaozwe, olejowe, elektryczne lub pompy ciepła, żadne inne. problem spalania smieci znikłby zatem samoistnie. Natomiast budowle z wielkiej płyty same w sobie stanowia wielki problem który zostanie rozwiązany metoda jak wyżej.

  • ~adiqq 2011-06-26
    08:11:21

    0 0

    meksykanin: żeby było śmieszniej, to miasto może zmusić do opowiedniego ogrzewania - zapisując w MPZP odpowiedni punkt - że np. jeśli sobie na danej działce(danym rejonie) wybudujesz dom, to nie możesz palić węglem. I nie dostaniesz pozwolenia na budowę do domu z kotłownią węglową. Są gminy które z takich zapisów skwapliwie korzystają, no cóż, u nas pewnie jeszcze długo nie będzie to rozwiązanie niepopularne. I tak najwięcej dymią stare dom - te które mają zapotrzebowanie w okolicy 300kwh/m2*rok lub więcej. Nowe domy wg nowej normy to już mają maksymalne zapotrzebowanie w granicach 100kwh/m2*rok(te słynne U

  • ~adiqq 2011-06-26
    08:12:43

    0 0

    te słynne U

  • ~werkk 2011-06-26
    08:54:29

    0 0

    Dlatego w osiedlach domów jednorodzinnych powinna być jedna ciepłownia która by zapewniała ciepło całemu osiedlowi domów i nad takim rozwiązaniem należało by myśleć a nie nad solariami.

  • ~dhakarey 2011-06-26
    10:52:09

    0 0

    Witam. Tak czytam te wypowiedzi i się zastanawiam kto z tych osób przeczytał artykuł... Wyraźnie pisze, że dotacja przeznaczona jest "na kolektory słoneczne, piece węglowe na ekogroszek, likwidację azbestu i przydomowe oczyszczalnie ścieków" Czyli w stosunkowo dużym zakresie. Same kolektory słoneczne jak już zostało podkreślone są drogie i dyskusyjna jest ich rentowność, ale pod kątem ekologii sprawa jest bezdyskusyjna. Też nie każdego na to stać, a przeważnie osoby posiadające już ekologiczny sposób na ogrzewanie domu chcą dokupić kolektory. Jeżeli ktoś wraz z instalacją CO ma podpięte ogrzewanie wody, to codziennie musi odpalić piec, a czym najszybciej... śmieciami oczywiście. Taka praktyka jest popularna w starych piecach, w nowym ekologicznym trzeba trochę więcej paliwa dostarczyć, gdyż piec musi najpierw uzyskać temperaturę grzewcza (np 50 stopni) a dopiero potem nagrzewa wodę. A kiedy piec wydala najwięcej substancji szkodliwych?? Jak się rozpala niezależnie od pieca. W takim przypadku solar w okresie letnim jest o niebo lepszym rozwiązaniem. Co do pieców na ekogroszek, to część z nich posiada osobne komory do spalania "wszystkiego" bez przeróbek (np. viadrus ling combi) i jak już zostało podkreślone to co kto w nich będzie palił zależy tylko od kultury osobistej.

  • ~frbro 2011-06-26
    12:13:54

    0 0

    mam na dachu kolektory zakupione w ramach tego dofinansowania. Od montażu (czyli od ponad tygodnia) nie musiałem używać grzałki, bo wodę mam cały czas ciepłą (5 osobowa rodzina - kąpiel, pranie, gotowanie, zmywanie itd).

  • ~dhakarey 2011-06-26
    12:25:00

    0 0

    I jeszcze jedna refleksja. Jeżeli kogoś nie stać na opał, to też nie będzie kupował ekologicznego pieca na ekogroszek, który jest 2x droższy niż np. muł. Więc taka osoba będzie miała zwykły piec za 1000-1500zł i w życiu nie kupi ekologicznego. Jeżeli kogoś stać na palenie ekogroszkiem, będzie miał nowoczesny piec ekologiczny. Jeżeli zrobił instalacje do ogrzewania bieżącej wody z CO, to ma to sens tylko w okresie zimowym. Czyli właśnie dla tych osób są przeznaczone kolektory słoneczne w okresie od wiosny do jesieni ogrzewają wodę kolektorami, a w zimę z centralnego - logiczne. Reasumując, każdy patrzy na swoje potrzeby względem własnych możliwości, a dotacja z miasta są jak najbardziej wskazane, co objawia się choćby ilością wniosków.

  • ~Fiodore 2011-06-26
    13:51:04

    0 0

    My to wiemy, wytłumacz to qwerty`emu.

  • ~1floyd 2011-06-26
    17:03:34

    0 0

    Moim skromnym zdaniem solary są tylko częściowym rozwiazaniem problemu smrodu z kominów. Co daje solar podczas gdy właściciel pali mułem czy flotem czy innym paskudztwem ?. Dotacje na ich budowę winni dostać posiadacze ogrzewania gazowego, olejowego, czy innych ekologicznych systemów ale nie węglowych. Ludzie korzystający z ekologicznych pieców węglowych w większości i tak palą w nich też śmieci. W piecu olejowym czy gazowym to raczej nie możliwe więc instalacja solarna w tym przypadku daje tu więcej korzyści. A tak nawiasem podczas nie dawnej rozmowy na temat segregacji śmieci w jednej z rybnickich szkół podstawowych usłyszałem: Mój dziadek cały czas segreguje śmieci ..... na te co się dają spalić i na te co się nie palą.
    Pozdrawiam 1floyd

  • ~Arteks 2011-06-26
    18:32:09

    0 1

    @werkk - jak ty już coś wymyślisz to wymyślisz :/ Ciepłownia przy kilku domach czyli nowy duży komin przy prawie każdej ulicy? Puknij się w głowę. Powinno się poprzyłączać domy do ciepłociągu, szczególnie te które są położone w Śródmieściu, Smolnej, Maroku i Nowinach. Wszędzie tam są ciepłociągi.

  • ~dawler 2011-06-27
    10:02:59

    0 0

    ~1floyd "Ludzie korzystający z ekologicznych pieców węglowych w większości i tak palą w nich też śmieci."
    co masz na myśli mówiąc o piecach ekologicznych, bo w piecu retortowym na ekogroszek nie spalisz nic poza ekogroszkiem, a nie po to kupiłem piec za 9 patyków żeby w nim śmieci spalać bo bym go zasyfił tak że jego efektywność spadła by maksymalnie, nie wiem czy w ogóle taki piec widziałeś na oczy, i czy rozumiesz na czym polega palenie ekogroszkiem.

  • ~dawler 2011-06-27
    10:07:13

    0 0

    zapomniałem dodać że jest to piec z jedną komora spalania bo tylko takie spełniają teraz wymagania pieców ekologicznych!

  • ~ 2011-06-27
    19:31:18

    0 0

    srartek wypowiadasz sie a nie masz zielonego pojecia o tym,mieszkasz w kroliczoku dupsko ci w zimie grzeja a udajesz alfe i omege

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5331