zamknij

Wiadomości

Sanepid w Rybniku przestanie kopcić? Jest szansa

2019-09-11, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Przedwczoraj rybnicki Sanepid podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotyczy ona dofinansowania na termomodernizację budynku przy ul. Janiego i wyposażenie go w kocioł gazowy. Kiedy miałyby ruszyć prace?

Reklama

Jest szansa, że w niedalekiej przyszłości już nie zobaczymy dymu wydobywającego się z komina Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku. W poniedziałek doszło do podpisania umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację budynku.

Jak mówi nam dr inż. Michał Dudek - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku, cały projekt oszacowano na około 1,6 mln zł. Oprócz termomodernizacji, Sanepid doczekałby się kotła gazowego, który zastąpiłby dwa stare piece węglowe. Do tego dochodzi wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania, ocieplenie dachu, wymiana okien, drzwi i sieci elektrycznej. Budynek zyskałby też instalację fotowoltaiczną.

Michał Dudek studzi jednak emocje.

- Podpisanie umowy z NFOŚiGW to pierwszy etap. Nadrzędnym podmiotem, który decyduje o finansach jest wojewoda. U niego musimy poczynić pewne uzgodnienia. Nie powinno być jednak problemów z rozpoczęciem inwestycji

- dodaje.

Kiedy w takim razie możemy spodziewać się prac przy budynku Sanepidu? Nasz rozmówca spodziewa się tego w pierwszym kwartale 2020 roku.

- Wszystko zależy od warunków pogodowych i w jakim tempie zostaną rozstrzygnięte przetargi. W 2019 roku kompletujemy jeszcze dokumentację związaną właśnie z konkursem ofert

- wyjaśnia.

Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, w 85% pokryją ją środki unijne, a w 15% środki krajowe.

---

W 2015 roku było głośno o rybnickim Sanepidzie, który zimą wypuszczał do atmosfery kłęby czarnego i gęstego dymu. Wtedy interweniowała ekipa „Rybnik bez dymu”, która pokazała pracownikom jak palić węglem, a zarazem nie zatruwać środowiska >>Czyste ogrzewanie to nie mit. Sanepid w Rybniku przestał kopcić<<

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~norton 2019-09-11 10:53:40

  Zarąbiście - czyli jeszcze pół roku smrodzenia.

  24 11
 • ~myshorek1 2019-09-11 11:29:58

  No to jak to? Uczyli ich prawidłowego palenia a komin nadal kopci? ;)

  17 6
 • ~jojo 2019-09-11 12:03:58

  W Krakowie zakaz palenie węglem i drewnem a dzisiaj rano normy przekroczone o 200%.

  25 8
 • ~Arteks 2019-09-11 12:36:57

  Nareszcie! Jeszcze trochę, a nawet w familokach z XIX wieku będzie wygodniejsze życie. Np. koło szkoły na Wolnej jest takich ładnie odnowionych 5 familoczków komunalnych. Od paru lat ogrzewają prądem. Jeśli nie z powodu wygody to z powodu obciachu warto zrezygnować z palenia węglem. W imię czego żyć po dziadowsku i się męczyć?

  12 21
 • ~Arteks 2019-09-11 12:40:07

  @jojo - ja jestem pod wrażeniem mobilizacji Krakowa i będę to obserwował bo tam też są biedni ludzie, emeryci, stare chatki. A jednak zwyciężyło dobro wspólne, walka o zdrowie i o lepszy komfort życia. Wszedłem sobie na airly i Kraków jest na zielono - tak samo jak Rybnik czy ROW. Ale tam mogą się zdarzyć przekroczenia nawet o te 200, u nas pewnie będzie 1000... Zbliża się najgorszy okres życia w naszym regionie przez niereformowalnych właścicieli pieców.

  19 17
 • ~ 2019-09-11 12:52:24

  a w blokach naprzeciw Auchana, dalej w pokojach maja pece, jak jeszcze miało miejsce niedawno ?
  to dopiero mieszkanie " po miejsku " , doświadczając bliskości ciepła "domowego ogniska"
  to dopiero obciach nie dość że w bloku, to jeszcze z syfem w pokoju,
  "po dziadowsku" jak pisze Arteks, rzecz nieznana mieszkającym w domach
  węgiel tak, ale tylko w nowoczesnych, zautomatyzowanych kotłach,
  a temat Krakowa bardzo ladnie brzmi, ale wgłębijcie się w temat, jak tam miasto zaangażowało się w sprawę wymiany przestarzałych i węglowych źródeł ciepła, jak zdobyło na to zewnętrzne środki (każdy mógł dostać 100 % zwrotu nakładów na inwestycję), a jak wygląda przy tym działanie naszych władz ? która jak widać ma ważniejsze sprawy

  16 4
 • ~Arteks 2019-09-11 13:04:55

  @ursus - dziwię się, że w szukaniu jakichś pretekstów, usprawiedliwień do dziadowania zaczynasz podawać przykłady niefortunne lub nieprawdziwe. Chyba cię pogięło! W jakich blokach naprzeciw Auchana? Tych na Raciborskiej/Grunwaldzkiej od początku ich wybudowania ludzie mają centralne. A całe osiedle Tysiąclecia (to od strony Zebrzydowickiej) też podpięto do sieci z 10 lat temu. Jeśli ktoś kopci koło Auchana to są to te bieda-domki za nim (w górę). Wczoraj w programie Czarno na Białym wypowiadało się starsze małżeństwo z Żużlowej już w takim dość podeszłym wieku. Powiedzieli, że przeszli na gaz i są zadowolenie - rachunki podobne, a jaka wygoda. Wspomnieli, że nie ma już w piwnicy brudu, w domu pyłu. Nie mają popiołów... Wypowiadał się też d. prezydent miasta Makosz który stwierdził, że kiedyś wypalał 16 t węgla ale te czasy minęły i trzeba się dostosować do nowego. A przecież jemu też łatwo nie było. Przez pewien czas musiał nawet w dojrzałym wieku wyjechać za granicę. Nie żal się ciągle na władze miasta bo Kraków jest miastem wojewódzkim, który jest w stanie lobbować w urzędzie marszałkowskim pod siebie. Oni mają swój własny miejski PEC i posłów którzy dla Krakowa zrobią wszystko. Poza tym mają mieszkańców którzy są dostosowawczy, a nie tacy jak ty którzy mieszkając pod szkołą montują w 2017 roku piec na węgiel!!!

  11 16
 • ~ 2019-09-11 13:37:59

  ~Arteks
  "@ursus - dziwię się, że w szukaniu jakichś pretekstów, usprawiedliwień do dziadowania zaczynasz podawać przykłady niefortunne lub nieprawdziwe. Chyba cię pogięło! (...) A całe osiedle Tysiąclecia (to od strony Zebrzydowickiej) też podpięto do sieci z 10 lat temu.
  nie niefortunne, nie nieprawdziwe, nie pogięło, jak sugerujesz, wlaśnie chodzilo mi o te bloki, bo jesze niedawno była to ostoja zacofania technologicznego, miałem tam znajomegi i wizyta w jego miiszkaniu zimą to było ciekawe, nieznane mi dotąd doświadczenie
  "Powiedzieli, że przeszli na gaz i są zadowolenie - rachunki podobne, a jaka wygoda. Wspomnieli, że nie ma już w piwnicy brudu, w domu pyłu. Nie mają popiołów... "
  to jak oni palli, że mając kocioł w piwnicy mieli pył w domu ? nie dziwię się że są zadowoleni
  "Wypowiadał się też d. prezydent miasta Makosz który stwierdził, że kiedyś wypalał 16 t węgla ale te czasy minęły i trzeba się dostosować do nowego."
  16 ton ? taką ilością mozna ogrzać duży familok, ja ostatnio w "kostce gomółkowej" spaliłem 4,5 tony groszku
  "Nie żal się ciągle na władze miasta bo Kraków jest miastem wojewódzkim, który jest w stanie lobbować w urzędzie marszałkowskim pod siebie."
  no i co z tego, u nas do ostatnich wyborów, zarówno władze miasta, województwa i większość sejmowa to tez było jedno ugrupowanie ? droga do działań byla prosta i szeroka, jak włodarze i ówcześni parlamentarzyści wykorzystali tą szansę ?
  " Poza tym mają mieszkańców którzy są dostosowawczy,"
  a u nas nie ? pamiętasz kolejki po dotacje, jakie proponowało kiedyś miasto na ten cel, pomimo że byl to ułamek kwoty jak w Krakowie i szeregu utrudnień administracyjnych, chętni do wymiany kotłów wyczerpali pulę w kilka dni
  "a nie tacy jak ty którzy mieszkając pod szkołą montują w 2017 roku piec na węgiel!!!"
  znasz takich, bo ja akurat nie, ale jeżeli jest to nowoczesny zautomatyzowany, certyfikowany ekologicznie kociol, do tego nie specjalnie da się zastosować innej metody ogrzewania (bez rujnowania połowy domu), w czym widzisz problem ?
  z drugiej strony jest chyba zbyt na nowoczesne technologie węglowe, bo jechałem dzisiaj Raciborską i widziałem, że powstaje nowy salon z tego typu kotłami

  11 6
 • ~Terrorysta 2019-09-11 16:23:16

  za 1,6 mln zł to można postawić nowy budynek ,a nie remontować ruinę :/ ale to za unijne i wszystkie prace cztery razy droższe żeby prywatne kapsy napchać

  16 4
 • ~artefaks 2019-09-11 16:51:28

  PiS ma to pisda

  5 7
 • ~ 2019-09-11 18:27:32

  Jojo, klamiesz, nie bylo w Krakowie dzisiaj przekroczen norm zanieczyszczenia powietrza. I gwarantuje ci, ze zima oni beda mieli 200% (bo im naplynie smrod z okolicznycj wiosek), a my 3000%. Tak bedzie dopoki rybniczanie nie zmadrzeja. Ciekawe, ze Krakow potrafi ...

  10 6
 • ~jojo 2019-09-11 20:21:21

  200 % w Krakowie to nie kłamstwo lecz fakt.Trzeba sprawdzać zanieczyszczenie rano.

  7 1
 • ~Arteks 2019-09-11 21:12:14

  @terrorysta - słusznie napisałeś. Zamiast remontować takie coś - lepiej gdyby postawili coś nowego albo wynajęli jakieś pomieszczenia biurowe w centrum. @jojo - polegniesz z tym porównaniem. Nawet jeśli okoliczne wobec Krakowa wiochy eksportowały i będę mu nadal eksportować trochę pyłu z pieców - to i tak poprawa będzie znacząca. @ursus - dla mnie doświadczeniem jest jak czasami przechodzę koło jakiegoś domu, a tam nie tylko kopci się z komina ale też piwnicy. Pomijam wtedy to jak się duszą ale jak oni muszą mieć pyłu w środku... Trudno sobie to nawet wyobrazić. Piec kaflowy w bloku to też był obciach. Przy czym oni z tym dziadowaniem w tych budynkach skończyli z 10 lat temu... A jaskiniowcy piecowi dalej się męczą i nie wiedzą ile przez to tracą z wygody i komfortu życia.

  2 10
 • ~ 2019-09-11 21:44:46

  ~Arteks 2019-09-11 21:12:14
  " @ursus - dla mnie doświadczeniem jest jak czasami przechodzę koło jakiegoś domu, a tam nie tylko kopci się z komina ale też piwnicy. Pomijam wtedy to jak się duszą ale jak oni muszą mieć pyłu w środku... Trudno sobie to nawet wyobrazić. A jaskiniowcy piecowi dalej się męczą i nie wiedzą ile przez to tracą z wygody i komfortu życia."
  wierz mi (lub też nie), że nawet przy starych kotłach nie jest to normalny stan, na szczęście przy tych nowoczesnych i zautomatyzowanych, temat jest nieznany

  8 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien zamykać kopalnie?
Oddanych głosów: 1954