zamknij

Wiadomości

A. Larysz rozpoczął kampanię wyborczą od koncepcji zagospodarowania ośrodka w Kamieniu

2014-02-17, Autor: Wacław Wrana
Aleksander Larysz w miniony piątek oficjalnie rozpoczął kampanię przed wyborami samorządowymi. Zamierza startować na prezydenta Rybnika z ramienia stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto. Na początek przedstawił koncepcję zagospodarowania ośrodka w Kamieniu. Kandydat na prezydenta chce wybudować tam ośrodek przygotowań olimpijskich dla osób niepełnosprawnych i połączyć kolejką linową Kamień z kąpieliskiem Ruda.

Reklama

Aleksander Larysz jest prezesem Klubu Olimpijczyka Sokolnia w Rybniku. Swoje polityczne plany zdradził już kilka tygodni temu: zamierza startować na prezydenta Rybnika z ramienia stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto. W piątek oficjalnie rozpoczął swoją kampanią wyborczą. Mówi, że zdecydował się na kandydowanie, bo Rybnik nie wykorzystuje swojego potencjału. Dostrzega go w bliskości autostrad A1 i A4, lotnisk w Pyrzowicach i Ostrawie czy w usytuowaniu nad Zalewem Rybnickim. – Gdy mieszkałem poza Rybnikiem, wydawało mi się, że to miasto dobrze się rozwija. Gdy wróciłem, spostrzegłem, że nie wszystko jest w porządku. A to miasto jest skazane na sukces! Dlatego z pokorą przystępujemy do działania i rzucamy wyzwanie „systemowi” – mówi Larysz.

Kandydat na prezydenta przekonuje, że sztab jego ekspertów i wolontariuszy od półtora roku pracuje nad projektami dla Rybnika. – Współpracują z nami ekonomiści, którzy spokojnie mogliby zasiadać w rządzie. Nad naszymi projektami pracują też architekci, którzy „wybudowali” pół Krakowa i Zakopanego – chwali się Aleksander Larysz. Nie chce jednak zdradzić kogo dokładnie ma na myśli. – Póki co nie podamy nazwisk tych ludzi, ponieważ boimy się, że zostanie im przypięta łatka polityków i zaszkodzi im w działalności biznesowej – tłumaczy.

Strategia stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto na pozyskanie zaufania wyborców jest prosta. Co miesiąc zamierza upubliczniać inny projekt lub koncepcję rozwoju miasta.

Aleksander Larysz rozpoczął w zeszły piątek od koncepcji zagospodarowania ośrodka w Kamieniu. Chciałby, aby powstało tam centrum przygotowań olimpijskich dla osób niepełnosprawnych, ale służące również rybniczanom i mieszkańcom regionu. Jego zdaniem, podstawą przywrócenia dawnej świetności temu miejscu, jest jego odkorkowanie. Koncepcja opracowania przez ludzi Larysza zakłada, że między Kamieniem a kąpieliskiem Ruda powstanie kolejka linowa, a pod nią ścieżka rowerowa. Z kolei pod torowiskiem na ulicy Robotniczej powinien powstać tunel. – To nie jest żadne odkrycie. Proste rozwiązanie, jakie zastosował m.in. prezydent Uszok pod przejazdem kolejowym w dzielnicy Piotrowice – wyjaśnia Larysz.

Przedstawiona koncepcja zakłada, że w Kamieniu powstanie „Volleyball Center” – wielofunkcyjna hala, służąca m.in.  do całorocznego uprawiania siatkówki plażowej. Pomysł miał konsultować sam olimpijczyk Mariusz Prudel, który w okresie zimowym w Polsce może trenować jedynie w Łodzi w specjalnym balonie. Inny mistrz – Tomasz Przybylik (mistrz Polski w rolkach) konsultował projekt skate parku. Zdaniem Larysza, w Kamieniu powinny powstać też baseny zasilane ze źródeł geotermalnych.

> Zobacz więcej wizualizacji modernizacji ośrodka w Kamieniu

Autorzy koncepcji szacują, że wstępne koszty inwestycji, bez budowy hali, to koszt około 40 milionów złotych. Ich zdaniem miasto mogłoby pozyskać środki z fundacji totalizatora sportowego. Inwestycja powinna zaś być realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. – Mówimy dość zadłużaniu miasta i realizacji projektów, które zamiast miejsc pracy generują tylko koszty. Jak to robić pokazał nam prezydent Gliwic – Zygmunt Frankiewicz, który przetarł szlaki partnerstwa publiczno-prywatnego – twierdzi kandydat na prezydenta Rybnika.

Aleksander Larysz zapowiedział, że listy kandydatów do Rady Miasta Rybnika stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto ogłosi w ostatniej w chwili, nie wcześniej niż 2 miesiące nad wyborami. Jak udało nam się dowiedzieć, Larysza zamierza poprzeć Twój Ruch. – Jesteśmy otwarci na rozmowy z wszystkimi partiami politycznymi. Warunek współpracy jest jeden: chęć zrobienia czegoś dla Rybnika, a nie uprawianie polityki – zapowiada.

A co Wy sądzicie o tym kandydacie na prezydenta? Czy przedstawiona koncepcja zagospodarowania ośrodka w Kamieniu to dobry pomysł, czy też obietnice wyborcze niemożliwe do zrealizowania?

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~RobBob 2014-02-17 09:03:32

  Ale "wela" na głowie +10 do lansu

  8 0
 • ~miastowy 2014-02-17 09:05:07

  wolleyball ? że niby gra się w piłkę tylko z woleja ? ot taki hejt ;)

  5 0
 • ~kretek 2014-02-17 09:09:08

  na razie dużo o wydatkach, a mało o tym skąd te pieniądze brać.

  17 0
 • ~Wuipe 2014-02-17 09:41:57

  Miałem (nie)przyjemność działać jakieś 10 lat temu z tym Panem w polityce i widzę, że populizm i zasłanianie się sztabem expertów pozostał mu do dziś. Nie sądzę, że te wzijonerskie plany będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości a Pan L. jest akurat najlepszym przykładem uprawiania polityki, od której w swej wypowiedzi się odcina.

  21 0
 • ~analizatorsciem 2014-02-17 10:32:53

  Ale nr ... Larysz rzeczywiście się bierze do roboty.Jak go pamiętam to dopiero początek , tego co zaproponuje.I powiem tak on przynajmniej mówi co i jak .... Z ciekawością będę śledził co jeszcze wymyśli choć ameryki na razie nie odkrył;) Wszyscy wiemy ,że zaniedbanie Kamienia to po prostu skandal...i nieudacznictwo i to wczasach gdzie w Unii było mnóstwo kasy....ale podkreślam było...

  0 4
 • ~Tidu1990 2014-02-17 10:42:05

  HAHAHAHA a ten projekt w Paint był robiony? Tak serio jak ktoś kto wkleja ludzi z wózkami na obrazek z jakimś białym budynkiem, poważnie bierze się do pracy? Skąd kasa, SKĄD TEN "GRAFIK" Z SOSNOWCA?

  12 0
 • ~Murzin 2014-02-17 11:12:57

  Hahahaha, racja, zdjęcia bardzo profesjonalnie zrobione :D

  4 0
 • ~spzoo 2014-02-17 11:21:30

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~ 2014-02-17 11:43:34

  Jasne i 50 000 000 mieszkań,kto jeszcze wierzy w takie brednie?a w Kamieniu wszystko straty przynosi hotel te sztuczne boisko jedynie chyba ten park jurajski zarabia ale to prywatny biznes

  4 0
 • ~co to jest ? 2014-02-17 12:39:39

  Skoro tego pana popiera TR to już nie trzeba zadawać wielu pytań... - mógłby jeszcze dodać do programu paradę równości... aż strach pomyśleć, co będzie się działo w szkolnictwie itd. Co do Kamienia: kiedy kilkanaście lat temu proponowano wybudowanie tam aquaparku /najbliższy był w Krakowie/, to część mieszkańców złożyła protest z obawy przed "najazdem obcych". Wybudowano więc w Tarnowskich Górach, a mieszkańcy Kamienia i Rybnika stracili możliwość zatrudnienia tam przynajmniej kilkuset osób. Taki aquapark, to przecież jeszcze możliwość wzmożonego handlu, usług... Przepadło, ale na obietnice p. Larysza chyba nie warto liczyć. Pomyślmy! Czy będzie dobrym gospodarzem? Rybnik nie tylko sportem stoi - no!... i już widzę tę kolejkę linową! Co prawda, w innych miastach zwrot "Rybnik" nie kojarzy się ze zbyt pozytywnie, ale czy musimy dawać powody do takich skojarzeń?

  18 0
 • ~Kajzer 2014-02-17 12:58:03

  Panie Larysz sypnij Pan tymi nazwiskami tych ekonomistów ekspertów co to nawet w rządzie by mogli zasiadać ??

  Co do projektu i wirtualizacji .. Mam Pan wyliczenie kosztów tej budowy w Kamieniu.. No i ewentualnie skąd Pan chcesz na to kasę zdobyć..
  Chyba ,że ze swoich pieniędzy Pan to z finansuje . A to niema wtedy żadnych pytań..!!

  18 0
 • ~spzoo 2014-02-17 14:26:32

  to się naraziłam ;) Zatem czerpiąc z jedynie slusznego źródła: "Na marginesie dyskusji o kąpieliskach w naszym mieście Piotr Masłowski na swoim blogu wyszedł z propozycją, aby stworzyć na Pniowcu basen pływający. Pomysł sprawdził się już w Zebrzydowicach. Jak pisze prezes CRiS, koszt inwestycji wyniósł 1 mln złotych" Pomysł Masłowskiego dotyczył także Kamenia. Tanio i realistycznie. http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,w-przyszlosci-na-pniowcu-bedzie-mozna-legalnie-sie-kapac-,wia5-3266-21165.html

  0 1
 • ~analizatorsciem 2014-02-17 16:42:46

  Kochane dzieciątko spzoo.;)Tutaj sie mówi o projektach na skale 140.000 miasta , a nie o jakiś pływających basenikach dla paru osób
  które działają w malutkich miasteczkach i bez żadnej infrastruktury .Może i dla tego Pana Masłowskiego który do Nas przywędrował jak doczytałem z Rydułtów to wystarczy , ale dla Nas rybniczan raczej nie.pozdrawiam i bez obrazy ;)

  1 0
 • ~Afordancja 2014-02-17 21:28:17

  @~analizatorsciem Czyżbyś był jego tajnym współpracownikiem? ;) Najpierw tekst prawie 3 tyg. temu "ale jaja Larysz rzeczywiście się bierze do działania , no to sie będzie działo" dziś "Ale nr ... Larysz rzeczywiście się bierze do roboty.". Z tego co widzę na stronce "Raciborza" też "jaki to z potencjałem", fiiu fiu, takich "fanów" mieć to skarb. A jeśłi chodzi o artykuł. Cóż jak to mówią obiecać to nie grzech. A mógłby ktoś rozjaśnić co oznacza "rzucanie wyzwania 'systemowi'" ? Bo fajnie brzmi, ale co to znaczy tak na chłopski rozum?
  Coś czuję, że to mogą być ciekawe kampanie wyborcze. Chociaż faworyt na ten moment jest (chyba niestety) jeden.
  PS. Kto robił te wizualizację, ktoś z tych "tajnych" architektów?

  12 0
 • ~kretek 2014-02-17 23:14:01

  anal(...) Po pierwsze utrzymanie basenu na Rudzie, na który miasto wyda ze swoich 37 milionów będzie kosztowało ze 2 mln rocznie. Kolejny obiekt do którego trzeba będzie dopłacać tyle jest bez sesnu! I tu Masłowski ma 100% racji. Po drugie jak skomentować ośrodek dla paraolimpijczyków? Niepełnosprawni to sportowcy amatorzy. Bez decyzji o systemowym wsparciu takiego sportu teni pomysł to zwykły blef.A taka decyzja jest daaaleko poza Laryszem. Pomarzyć nie grzech. Nam jednak trzeba u władz pragmatyka.

  8 0
 • ~Piachu74 2014-02-17 23:23:03

  Jeżeli chodzi o Kamień, to może by tak zacząć od dobrej drogi dojazdowej i masztu telefonii komórkowej?

  13 0
 • ~morfeus12 2014-02-18 08:01:32

  Po pierwsze primo: Za jaką kasę?
  Pu drugie primo: Dlaczego miasto ma cokolwiek budować? Niech przyciągnie inwestorów.
  po trzecie primo: lewactwo.
  Po czwarte: Nie wolleyball a volleyball.
  Dziękuję.

  9 0
 • ~tsed 2014-02-18 08:44:49

  ale mnie śmieszą te komentarze :) najlepiej żeby na prezydenta startował miliarder, który wszystko sfinalizuje:) czepiacie się wszystkiego w zamiast v, że kiepskie wizualizacje... wszystko źle ten lewy ten prawy, ten z Rybnika a ten nie z Rybnika błotem wszystkich obrzucacie ja was nie rozumiem... i tak nikt z was nie pójdzie zagłosować tylko siedzicie i hejtujecie... ale to taka nasza narodowa przypadłość...

  0 8
 • ~ 2014-02-18 08:57:11

  I rozpoczoł się festiwal zdrowych inaczej ,za chwilę CRIS jeszcze naobiecuje potem dołączy reszta pajaców, Rybnik kraina mlekiem i miodem płynąca

  9 0
 • ~Wuipe 2014-02-18 13:02:18

  @ tsed, ja akurat na wybory chodzę i zazwyczaj głosuję na człowieka i program a nie na określoną partię polityczną (sorry, taki mamy klimat, że jako kandydat niezależny bez znanego szyldu ma się marne szanse). Oceniam więc Pana L. pod kontem tego co zrobił (czyli nic albo niewiele), bo jak już wcześniej pisałem, znam go i na pewno nie zmarnuję na niego swojego głosu, czego i Wam radzę nie robić.

  10 0
 • ~Arteks 2014-02-18 21:20:48

  Dopóki jeszcze nikogo Tadek D. nie poparł - dopóty każdy ma szansę. Generalnie każdy kogo poprze Tadek - od razu traci szanse hehehe

  0 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1210