Znamy nowych mistrzów Polski biegów przeszkodowych

2020-09-12, Autor:

W weekend 5-6 września w Rybniku odbyły się III Mistrzostwa Polski Biegów Przeszkodowych (Obstacle Course Racing). Ich organizatorem było Stowarzyszenie OCR Polska a gospodarzem MOSiR Rybnik-Kamień. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, patronował mu również Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski i Prezydent Miasta Rybnik – Piotr Kuczera. Partnerem Strategicznym i Gospodarzem mistrzowskich zmagań było Miasto Rybnik i MOSiR Rybnik.

Zawodnicy rywalizowali indywidualnie na dystansie 3 km oraz 12 km, w 3 osobowych sztafetach na dystansie 8 km i pierwszy raz na krótkim 100-metrowym torze OCR100. Nie zabrakło również biegu dla dzieci. Zawody na dystansach biegowych odbywały się na nowych zgodnych z wymogami światowej federacji WORLD OCR zasadach, zgodnie z którymi zawodnicy mieli tylko jedno podejście do przeszkody. Zawodnicy nie kryli zadowolenia z takiego rozwiązania i standaryzacji reguł.

W sobotę zawodnicy rywalizowali na krótkim dystansie (3 km) i drużynowo w sztafetach (8 km). Tego dnia warunki pogodowe sprzyjały Przeszkodowcom. Było słonecznie i sucho. Na krótkim dystansie pierwszy linię mety przekroczył Grzegorz Szczechla z Ustronia. Uczynił to po niespełna 24 minutach. Drugi był Dawid Hajnos, który przybiegł 45 sekund później. Trzeci linię mety przekroczył Wojciech Wojtyszyn.

Najlepsza wśród pań była Anna Solakiewicz z Krakowa sięgając tym samym po tytuł Mistrzyni Polski Biegów Przeszkodowych 2020 na krótkim dystansie. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Baranowska. Największą niespodziankę sprawiła Marta Łosin, która przekroczyła linię mety jako trzecia.

Popołudniowe Sztafety jak zawsze dostarczyły ogrom emocji a o wygranej zdecydowały dosłownie sekundy. W przypadku męskiej sztafety różnica między 1 a 3 miejscem to zaledwie 8 sek. Podobnie małe różnice (9 sek.) były w rywalizacji sztafet mieszanych, co zaowocowało kilkoma złożonymi protestami i możliwością rozstrzygnięcia dopiero dnia następnego.

W niedziele pogoda już nie była taka łaskawa dla zawodników. 12km w deszczu ! oznaczały ciężkie warunki do rywalizacji. Elita męska wystartowała w strugach deszczu, później pogoda nieco się poprawiła ale i tak wszyscy musieli bardziej ostrożnie mierzyć się z mokrymi przeszkodami. Podium męskie to powtórka z krótkiego dystansu: Szczechla, Hajnos i Wojtyszyn. Panie zaskoczyły. Po ponad 9-kilometrowej pętli w lesie i 15 przeszkodach, większość dziewczyn z czołówki miało po jednej opasce, co oznacza, że nie pokonały po jednej przeszkodzie. Prowadziła brązowa medalistka z soboty, Marta Łosin. Niestety przed metą straciła opaskę co wykluczyło ją z rywalizacji. Jola Papiór wskakuje na pierwsze miejsce. Druga, podobnie jak w sobotę była Kasia Baranowska, a trzecia Klaudia Szuba-Łata.

MOSiR Rybnik był też areną rywalizacji na ultraszybkim stumetrowym torze OCR100M. To były emocjonujące pojedynki prawdziwych Ninja! Tytuł mistrza zdobył wśród mężczyzn Paweł Murawski, a wśród kobiet Katarzyna Baranowska. Ta ostatnia w biegu finałowym jako jedyna Polska ukończyła tor. Stąd też na kolejnych miejscach stanęły dziewczyny z najlepszymi czasami z eliminacji.

Rywalizujący na torze OCR100 ustanawiali rekord Polski i Europy! Rekordzistą Polski i Europy OCR100 metrów został Paweł Murawski pokonując tor w czasie 32,48 sek. Dorota Gadzińska ustanowiła podwójny rekord kobiecy, wykręcając czas 52,52 sek. Przypomnijmy, że rekord świata ustanowiona w 2019 roku podczas SEA Games Philipines, to 29,92 sek. dla mężczyzn, 46,7 sek. dla kobiet oraz 1 min. i 59,56 sek. w przypadku sztafety (Team Mix 2+2). W 4 osobowym team na torze OCR100 zwyciężyła drużyna OSPRO NINJA TEAM w składzie: Mateusz Karczmarski, Robert Bandosz, Klaudia Burs, Julia Maciuszek.

Niedziela to również rywalizacja dzieci w ich kategoriach wiekowych. Dzieci walczyły o tytuły mistrzowskie ale i startowały w formule fun. Elitarne dzieciaki ścigały się na zasadach jak dorośli z jednokrotnym podejściem do przeszkody, bez przyjmowania pomocy i z utratą opaski za nie pokonanie przeszkody. Dzieci rywalizowały w kategoriach: 4-6 lat, 7-8 lat, 9-10 lat i 11-12 lat.

Udekorowano również miejscowych Przeszkodowców. Najlepszym rybniczaninem na dystansie 12 KM został Piotr Król, a rybniczanką Komorowska Agnieszka. Najlepszym rybniczaninem na dystansie 3 KM został Krauzy Tomasz, a rybniczanką Kudio Daria.

Na mistrzostwach pojawili się również reprezentanci Europy. Ich uhonorowano w kategorii International elite. Odpowiednio najszybsi okazali się: na dystansie 3 km Hanyk Lukas i Tereza Lomnicka, a na 12km Eismann Jorg.

Najlepszym juniorem toru OCR100 (13-17 lat) został 14-letni Grudziński Dawid z czasem 39,31 sek. Najlepszym seniorem toru OCR100 (45+) został Zygmunt Machtyl z czasem 1:16:37 min

WYNIKI: MISTRZOSTWA POLSKI OCR 2020 (3 KM)