Taekwon-Do: 18-latek z Rybnika brązowym medalistą mistrzostw świata

2015-06-03, Autor:
18-letni Dawid Gabryluk z Rybnickiego Klubu Taekwon-do Feniks-Arete zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w Taekwon-Do ITF, które odbyły się we włoskim Jesolo.

40 medali Mistrzostw Świata w Taekwon-Do ITF zdobyli w Jesolo reprezentanci Polski – 21 wywalczyli seniorzy, a 19 juniorzy. W łącznej klasyfikacji medalowej Polska uplasowała się na trzeciej pozycji (8 złotych, 13 srebrnych, 19 brązowych medali). W zawodach rywalizowało 1019 sportowców z 52 państw, w tym 67 z Polski.

W mistrzostwach świata bardzo dobrze spisał się 18-letni Dawid GabrylukRybnickiego Klubu Taekwon-do Feniks-Arete. Wychowanek trenera Rafała Poleszaka VI dan startował w najcięższej juniorskiej kategorii walk powyżej 75 kg, w której rywalizowało 25 zawodników. Gabryluk stoczył cztery pojedynki. W pierwszym z nich pokonał reprezentanta Stanów Zjednoczonych Treya Hagana, a w drugim – Nahuela Garcia z Argentyny. W trzeciej walce wygrał z Niemcem, Semihem Dalkic. W starciu o wejście do finału uległ reprezentantowi Rumunii, Dorianowi Neagu. Ostatecznie Gabryluk został sklasyfikowany na trzecim miejscu. Tym samym młody zawodnik rybnickiego klubu zdobył brązowy medal mistrzostw świata. To jego największy dotychczasowy sukces. Wcześniej wywalczył m.in. srebrne medale Pucharu Europy w Budapeszcie w 2014 roku i Grand Prix Polski w 2015 roku.

W Jesolo wystąpił jeszcze jeden zawodnik z Rybnika, Łukasz Kubiak. Reprezentant Rybnickiego Centrum Sportów Walki „Taekwon-do Fighter – TKM” przegrał swoją walkę eliminacyjną z zawodnikiem gospodarzy 1:2 i pożegnał się z turniejem. – Pomimo porażki jestem zadowolony z wyjazdu na mistrzostwa świata, gdyż mogłem pierwszy raz rzeczywiście zobaczyć i przekonać się, jaki jest poziom taekwon-do na świecie. W każdej kategorii było ponad 30, a w niektórych nawet 50 zawodników, dlatego trzeba było mocno się napracować, żeby zdobyć medal, nie mówiąc już o mistrzostwie. W niektórych kategoriach było kilku, a nawet kilkunastu zawodników o zbliżonym poziomie i umiejętnościach, walki były zaciekłe i wyrównane od początku do końca, a o zwycięstwach decydowały ostatnie sekundy pojedynków – powiedział Kubiak.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0