zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Rozmawiali o żeglarstwie w Rybniku. „Ta książka pisała się przez 60 lat. Pisali ją ludzie”

2024-01-25, Autor: 

Za nami niecodzienne wydarzenie. W środę wieczorem w jednym miejscu (Browar Rybnik – Kufle&Kuchnia) spotkali się ludzie, którzy spędzili na wodzie większość swojego życia. To właśnie o nich i o rybnickim żeglarstwie jest książka „Historia Rybnickiego Żeglarstwa”. Z autorami publikacji rozmawiali pasjonaci oraz twórcy tej formy rekreacji i sportu w Rybniku.

Reklama

Rybnik ma szczęście co do mieszkańców, którzy już nie raz udowadniali, że potrafią realizować swoje cele i pasje. Wraz z pojawieniem się Zalewu Rybnickiego powstały też koncepcje, jak zagospodarować tak wielki akwen pod względem rekreacji i sportu. Padło m.in. na żeglarstwo, które w tym roku obchodzi swoje 60-lecie. Właśnie z tego powodu powstała też książka „Historia Rybnickiego Żeglarstwa”, której autorami są Małgorzata Wójcik oraz Jan Gustyn.

To tylko fragment tego, co dało się zmieścić w książce. Tak naprawdę to pisała się ona przez 60 lat, pisali ją ludzie. Wielka zasługa w tym pana Jana, który przekazał materiały archiwalne. Przez lata chodziła za mną myśl, co z tym zrobić, jak wykorzystać? Pod tym względem jest to ciekawy zbiór wydarzeń, historii ludzi. Na pewno nie jedna osoba powie, że brakuje tego, brakuje tamtego, że można było coś więcej napisać. Zdaję sobie z tego sprawę. Czasu było jednak niewiele. Nie da się opisać 60 lat w pół roku – zaznaczyła Małgorzata Wójcik.

Autorka podkreśliła, że tylko nieliczne kluby jak TS Kuźnia Rybnik mogą pochwalić się tak długą historią z tyloma ludźmi.

To była przygoda móc to zebrać w całość – dodała.

Z kolei Jan Gustyn przyznał, że dopiero lektura książki przypomniała mu jeszcze inne historie, które nie znalazły się w publikacji.

Pamiętam taką rzecz. Pod koniec lat 70. elektrownia otrzymała zlecenie zorganizowania regat energetyków. Było to duże przedsięwzięcie. W tamtych czasach ciężko było coś zorganizować. Przede wszystkim chcieliśmy, żeby były jednakowe łodzie. Postanowiliśmy zakpić jachty klasy 420, żeby było ich co najmniej 16. Sam zakup stanowił problem. Taki sprzęt produkowano w Chojnicach. Producent miał kłopot, by znaleźć części. Przyznał się później, że pewne elementy musiały zostać wykradzione ze stoczni i przywiezione do niego – uśmiechał się Jan Gustyn.

Co ciekawe, same zawody odbywały się pod czujnym okiem SB.

Potem łódki stworzyły bazę do klasy „420” na Śląsku – usłyszeliśmy.

Głos zabrał też Mirosław Małek, trener TS Kuźnia Rybnik i olimpijczyk z Atlanty.

Od 8 roku życia jestem w sekcji żeglarskiej. Niesamowitą rzeczą jest to, że klub istnieje już 60 lat. Co sezon zastanawialiśmy się, czy nas wyrzucą z ośrodka, czy będziemy gdzieś indziej. Nazwy klubu się zmieniały, a my trwamy. Jako trener widzę, że my wychowujemy czasem dzieci bardziej niż rodzice. Bardzo dużo spędzamy z nimi czasu. Książkę „połknąłem” w sekundę, bo to jest moje życie. Myślę, że Gosia dalej będzie pisała. Kawał dobrej roboty! - pochwalił autorkę.

Z kolei Małgorzata Wójcik podziękowała Tomaszowi Raudnerowi, który był redaktorem i zarazem korektorem publikacji. Słowa podziękowania trafiły też do spółki tuPolska.

Gdyby nie oni, to książka nie ujrzałaby światła dziennego. Z kolei Kinga Lewandowska i Grafnet cierpliwie znosili moje pomysły i zmiany. Rybnik.com.pl jako patron mocno promował książkę. Gdyby nie Miasto Rybnik, nie byłoby działalności klubu, a Słońce+ przyczyniło się do publikacji – wymieniała.

Historia Rybnickiego Żeglarstwa jest dostępna w księgarni Orbita na rynku.

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~opeltest 2024-01-25
    20:05:36

    19 13

    Lepszy rybnik to jest własnie to co dobrze robić,nie polityka
    jak już pisałem zawsze u was te same firmy i nazwiska
    nie wierze (nie tylko ja) że cos dobrego zrobicie dla miasta
    wszedzie slonce+ turybnik browar rybnik rybnik.com
    to są wasze biznesy i tego ludzie nie wiedzą

  • ~Lepszyrybnik.pl 2024-01-25
    21:49:08

    16 14

    @Opeltest życiorysy założycieli Lepszego Rybnika można przeczytać na stronie www.lepszyrybnik.pl więc to żadna tajemnica.
    Chyba dobrze, że każdy z nas coś fajnego robi w życiu i nie jest na garnuszku samorządu czy państwa? To daje właśnie szansę na Lepszy Rybnik. Potrzebujemy w mieście fachowców-gospodarzy, którzy to miasto rozwiną. Nie chcemy miasta muzeum.

  • ~Laczek Ferdynanda Kiepski 2024-01-26
    08:20:29

    2 3

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Laczek Ferdynanda Kiepski 2024-01-26
    19:11:04

    1 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~7814rich 2024-01-26
    23:46:42

    1 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~koralle700 2024-01-28
    00:05:28

    0 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5354