zamknij

Wiadomości

Miasto chce dofinansować solary

2010-03-23, Autor: 
Rybnik realizuje „Program ograniczenia niskiej emisji”, który stwarza mieszkańcom możliwość pozyskania dofinansowania na zakup kolektorów słonecznych. Solary to szansa na obniżenie kosztów użytkowania energii cieplnej oraz ochronę środowiska.

Reklama

Energia słoneczna to nie tylko korzyść dla środowiska, ale również wymierny zysk dla budżetu domowego. Od maja do września słońce dostarcza wystarczająco dużo energii, by prawie całkowicie pokryć zapotrzebowanie na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Według specjalistów, w ciągu 6 lat inwestycja związana z zakupem solarów całkowicie się zwraca, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. - Zainteresowanie kolektorami solarnymi jest bardzo duże i ciągle wzrasta – mówi Łukasz Szymała, właściciel firmy „ECO-SOLUTION”, która te urządzenia instaluje od 5 lat. - Solary kupują osoby prywatne, firmy oraz instytucje. Jak dotąd ta technologia przynosi użytkownikom spodziewane korzyści – dodaje.

Całkowity koszt założenia baterii słonecznej w domku jednorodzinnym wynosi około 12 tys. złotyc. Udział w programie realizowanym przez miasto Rybnik, pozwoli zminimalizować ten koszt. - Wszyscy, którzy wezmą udział w projekcie, mogą pozyskać dofinansowanie obniżające koszty inwestycji związanej z montażem takich urządzeń, jak kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne – informuje Adam Fudali, prezydent Rybnika. - Realizowane przez miasto przedsięwzięcie obejmie instalacje przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania pomieszczeń i wspomagania centralnego ogrzewania, wody w basenie, wytwarzania energii elektrycznej. Dzięki nim możliwa będzie nie tylko oszczędność energii i kosztów ogrzewania, ale przede wszystkim ochrona środowiska naturalnego w naszym mieście – mówi prezydent.

W projekcie mogą wziąć udział właściciele domów jedno i wielorodzinnych z terenu Rybnika. Swój udział należy zgłosić poprzez wypełnienie specjalnej ankiety i złożenie jej do 31 maja w Kancelarii Urzędu Miasta Rybnika,  przy ul. Bolesława  Chrobrego 2. Wysłać na adres: Urząd Miasta Rybnika, Wydział Ekologii, ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik lub przesłać mailem na adres: [email protected].

 

Wyniki ankiety pozwolą na określenie wysokości przeznaczonych na ten cel środków z funduszy zewnętrznych i oszacowanie możliwości pokrycia przez nie części kosztów montażu wspomnianych źródeł energii.


 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
  • ~Negro 2010-03-23
    08:41:53

    0 0

    Nie życzę sobie, aby moje podatki dofinansowywały prywatne fanaberie ekologiczne. Urzędnicy miejscy, zajmijcie się budową obwodnicy w Orzepowicach, Paruszowcu i Piaskach! Potencjalni inwestorzy stojąc w korku na Paruszowcu mocno się zastanowią nim wybudują swój zakład w Rybniku.

  • ~ 2010-03-23
    08:56:42

    0 0

    wybory,wybory...,a obwodnicy nigdy nie bedzie,bo niby za co?,no chyba ze unia sypnie

  • ~parapsychopatolog 2010-03-23
    09:07:21

    0 0

    Szkoda, że nikt nie pomyśli o uldze dla ludzi ogrzewających dom prądem (czyli jak by nie było ekologicznie). Nie zatruwam okolicy jak niektórzy sąsiedzi palący mułem, podkładami kolejowymi i innymi wynalazkami a pałacę grube tysiące...

  • ~LondOn 2010-03-23
    09:30:01

    0 0

    a ja sie pytam, co to ma wspólnego z niską emisją? czy jak ktoś grzeje wunglem bedzie mógł odstawić w zimie ten wungiel? gdzie tu ograniczanie niskiej emisji... pomysł fajny, ale to sie nijak nie ma do ograniczania niskiej emisji!

  • ~ 2010-03-23
    10:19:01

    0 0

    LondOn - wungla nie odstawi, ale spali go znacznie mniej

  • ~werkk 2010-03-23
    10:59:02

    0 0

    Całkowity koszt 12 tysięcy w zależności od tego jakie przeróbki trzeba będzie zrobić. Zwrot kosztów po szczęściu latach to najbardziej optymalna wersja przyjmijmy 4 osobową rodzinę to około 10 lat. faktem jest że w szpitalach, domach pomocy itp. instytucjach warto by solary zamontować i moim zdaniem w tym kierunku powinny iść dotacje. Co do odbiorców indywidualnych to dotyczy domów jednorodzinnych i nic nie wiadomo ile dostanie się tej dotacji? czy każdy ja dostanie, czy tylko pewna grupa? bo i tak najpierw będzie trzeba je zabudować zapłacić i ewentualnie dostać dotację. Co do ekologi to w okresie letnim ogrzewa się wodę gazem, prądem. W okresie grzewczym i tak będzie się kopcić z kominów czyli jeśli chodzi o ekologie będzie tak samo jak obecnie.Ja nie widzę tu aby solary w domach jednorodzinnych miały znaczący wpływ na środowisko oczywiście w nowo budowanych budynkach jak kogoś stać warto je mieć. Wiem że znajdą się tacy co napiszą że krytykuje ale nie sposób dopatrzeć się w tym przedsięwzięciu akurat w tym roku a czemu nie rok lub 2 wcześniej takiego zaangażowania się urzędującego Prezydenta nie można inaczej widzieć jak kiełbasę wyborczą. Solarów nie wymyślono w2010 roku ale znacznie wcześniej.

  • ~Zrzeda 2010-03-23
    12:32:26

    0 0

    ~werkk w Rybniku też solarów nie wymyślono wczoraj - na kilku miejskich budynkach już są, poczytaj: http://www.rybnik.eu/index.php?id=223&p=news,11,show,4989 a jeśli chodzi o domy prywatne, "ankiety pozwolą na określenie wysokości przeznaczonych na ten cel środków z funduszy zewnętrznych i oszacowanie możliwości pokrycia przez nie części kosztów montażu wspomnianych źródeł energii" jak pisze na stronie: http://www.rybnik.eu/index.php?id=223&p=news,11,show,5194

  • ~investpm 2010-03-23
    13:56:42

    0 0

    Jeszcze jedna ważna rzecz o której warto wspomnieć a która czeka tych co dostaną dotacje.Wszelkie dofinansowania do ogrzewania według naszego chytrego fiskusa są pieniędzmi wliczanymi do dochodów otrzymującego.Nikt o tym głośno nie mówi bo po co?Najlepiej napisać półprawdy a później niech się inwestor martwi w końcu stać go na solary to niech buli fiskusowi-Pozdrawiam

  • ~qwerty 2010-03-23
    15:50:55

    0 0

    Oczywiscie milo byloby miec takie solary, ale lepiej jest dofinansowywac (lub nawet dawac za darmo) ekologiczne piece. To przyczynia sie do ograniczenia niskiej emisji. Solary zdaja egzamin nie w zimie, a wlasnie w zimie niska emisja jest najwieksza.
    Typowe bla bla bla.
    A juz jak slysze, ze Prezydent mowi o ogniwach fotowoltaicznych, to po prostu chce mi sie smiac. Takie ogniwa dzialaja, ale w Kalifornii, a nie w nienaslonecznionej Polsce.

  • ~mily pan 2010-03-23
    16:37:29

    0 0

    Teraz jak jest kryzys i tyle biedy, to mysle ze jest to glupi pomysl zeby finansowc ludzi bogatych.

  • ~werkk 2010-03-23
    17:44:06

    0 0

    Zrzeda jedno jest pewne jak ktoś się zdecyduje na to to bądź pewna że dokładnie się z tym zapozna i na pewno nie będzie bazował na wiedzy z tego forum. Pisząc miałem na myśli dokładnie to Co Ty ze solary w Rybniku są już kilka ładnych lat więc nie bardzo rozumiem dlaczego akurat w roku wyborczym takie zainteresowanie się tym produktem naszej Rybnickiej władzy.Kiełbasa wyborcza.

  • ~marcin_o 2010-03-23
    22:17:13

    0 0

    12tys zł zwrotu w 6 lat? kto wydaje w od maja do września 2 tys zł na ogrzewanie wody ciepłej?? (czyli ok 400zł/mieś) bzdura. albo tu mamy do czynienia z niewiedzą autora albo z innymi "manipulacjami". solary mają uzasadnienie TYLKO ekologiczne i podniesienie komfortu (dla os, które ogrzewają wodę przez kocioł) - nie ekonomiczne. SOLARY EKONOMICZNIE SĄ NIEUZASADNIONE.

  • ~Fistaszek_inz 2010-03-24
    00:24:50

    0 0

    Bzdury piszecie:) Nie znacie sie, najpierw poczytajcie cos na temat solarow. Solary tez dostarczaja enerie, podgrzewaja wode tez zima... Co mi sie zdaje, ze niektorzy z Was nie rozumieja meritum artykulu... Jaka kielbasa wyborcza? To tylko ankiety i nic wiecej, skad maja wiecej ile kasy potrzeba? Kto karze glosowac na szanownego Pana AF?? Cos napisali w tym artykule? Cieszcie sie, ze cos sie wkoncu moze zmieni. A Pan typu wydawnie kasy na bogatych nie ma racji, gdyz przeciez te dotacje ma na celu pomoc biednym,jesli chodzi o zainstalowanie takich innowacji. Co kolega pisze o zwrocie w 6 lat, Ty chyba nie rozumiesz o co biega? A co maja dac Ci kase i chcialbym jeszcze, zeby Tobie sie zwrocilo? To nie Tobie ma sie zwracac,tylko przeciezjak bedzie dotacja to nic nie zaplacisz. Kolega ktory uwaza, ze to bezsens chyb amieszka w bloku i pokrywa koszty tylko i wylacznie ogrzewania dla spoldzielni. Kolego ciesz sie, ze podatku od gruntu nie placisz i nie wypowiadaj sie, bo ta wypowiedz jest niemerytoryczna! Ogrzewanie pradem jest ekologiczne? No i dlaczego mieliby dotowac? Nie wiesz koles, ze w Polsce prad robi sie z wegla, a coz to za paliwo? Zrodlo zanieszczyszen... Jeszcze w Polsce nie pomysleli o atomowej elektowni, no tak pomysleli, ale na lata swietlne do przodu... Smiech na sali. Kolega mysli miroekologicznie, a tu potrzeba makroekolicznego spojrzenai na wszystko. A ja sobie zycze i chce zeby tak bylo wlasnie, wyprowadz sie do Raciborza malkontencie!! Tam bedziesz mial spokoj

  • ~Hainer 2010-03-24
    06:55:25

    0 0

    Witam
    Mam nadzieje że Pan Fistaszek_inz nie jest inżynierem bo jak w Polsce mamy takich inżynierów to sie nie dziwię że jesteśmy 50 lat do tyłu za resztą EUROPY. Jakby Pan poczytał na temat solarów to by Pan się dowiedział że w naszych wearunkach taka inwestycja zwróci się ale po 15 latach ( o ile wogóle tyle lat będzie bezawaryjnie pracować ) a z likwidacją niskiej emisji, która w 95% pochodzi od spalania węgla w domowych instalacjach CO nie ma nic wspólnego. Sasiednie gminy już kilka lat temu wprowadziły programy likwidacji niskiej emisji i wszyscy którzy chceli zmodernizowac swoje kotłownie dostali dofinansowanie kilku tysięcy złotych ( inny temat że od tej dotacji faktycznie trzeba zapłacić podatek ). A w Rybniku co? Budujemy tylko kanalizacje żeby później z ludzi ściągać pieniądze za ścieki. Programu dofinansowania moderniazacji małych kotłowni jak nie było tak nie ma, dziury w drogach jak były tak dalej będą, ogromne korki będą dalej bo nie widać sensownego programu budowy nowych dróg, chodnikami w centrum ( np ul. Powstańców ) po opadach deszczu nie da się przejść bo nie ma pieniędzy na ich naprawę, mamy koncepcje budowy kompleksu rekreacyjnego w okolicach stadionu i na tej koncepcji pewnie się skończy, w centrum od lat mamy ogromne dziurawe parkingi na których miały być konkretne inwestycje i jak ich nie ma tak ich pewnie nie będzie. Nasze misto podobno jest w czołówce rankingu najlepszych w Polsce miast ale ja jako mieszkaniec jakoś tego nie widzę.

  • ~werkk 2010-03-24
    07:20:51

    0 0

    W naszej strefie klimatycznej zimą solary podgrzeją wodę do 30 stopni. jesień / wiosna 40 stopni, zatem (woda w bojlerze powinna mieć powyżej 70 stopni bo w tej temperaturze giną bakterie koli) i tak trzeba do ogrzewania wykorzystać inne źródło energii najtańszy jest węgiel. Czyli z kominów i tak będzie się dymić. Latem jeśli ktoś podgrzewa wodę prądem kosztuje go to dodatkowo 100 zł miesięcznie więc łatwo policzyć ile lat będzie się ta inwestycja zwracać. Ja bym nie miał nic przeciw wręcz przeciwnie śmieszy mnie tylko wykorzystanie tego tematu do kampania wyborczej bo jest to wiodący temat na zebraniach w dzielnicach( patrz smolna) To samo było z kanalizacją a na dzień dzisiejszy większość jest nie podłączona czyli duże koszty utrzymania a o ekologi pomarzyć. Więc każdy średnio inteligentny człowiek szybko wyciągnie wnioski ze to nic innego jak kiełbasa wyborcza. Co do inżynierów ci co maja wiedzę nie muszą na tym forum pisać inż.

  • ~parapsychopatolog 2010-03-24
    09:32:57

    0 0

    cytuję: "Ogrzewanie pradem jest ekologiczne? No i dlaczego mieliby dotowac? Nie wiesz koles, ze w Polsce prad robi sie z wegla, a coz to za paliwo?"

    Otóż tak, ogrzewanie prądem jest uznawane za ekologiczne. To prawda ze w większości w naszym kraju prąd produkowany jest z węgla jednak w porównaniu do domowego opalania węglem lub innym świństwem wydajność elektrowni jest wielokrotnie lepsza. Z tej samej ilości węgla uzyskują więcej energii. Poza tym na przykład w takiej bliskiej nam elektrowni zastosowane są systemy oczyszczania dzięki czemu truje ona znacznie mniej niż lata temu.
    Tak więc podobnie jak samochody na prąd są „ekologiczne” tak ja uważam, że ogrzewanie prądem można spokojnie nazwać jako ekologiczne (w szczególności w porównaniu z okolicznymi mieszkańcami którzy okropnie kopcą). Pozdrawiam.

  • ~qwerty 2010-03-24
    09:39:09

    0 0

    no i nie ma jek sie zgodzic z werkkiem. Choc mysle, ze te 30st w zimie to jest bardzo optymistyczna wartosc. Podejrzewam, ze podczas tej zimy srednia bylaby o wiele nizsza. Ale nie o to chodzi - kilka stopni w ta czy w tamta. Samo stwierdzenie prezydenta, ze energia sloneczna mozna ogrzewac pomieszczenia jest daniem nam do zrozumienia, ze traktuje nas jak idiotow nie majacych pojecia o niczym. Albo on juz po prostu zyje wsrod swoich adoratorow i jest wobec siebie tak bezkrytyczny, ze uwaza, ze ludzie lykna kazda scieme jaka on pusci. kolejne pytanie - czy to dofinansowanie bedzie z miejskiej kasy, czy z funduszy unijnych. Nie mozna o tym zapominac !
    P.S. sam nie jestem absolutnie przeciwny kolektorom - sam bym je sobie zalozyl z dofinansowaniem (bo wlasciwie tylko wtedy ma to sens), zwracam tylko uwage na manipulacje prezydenta, ktory chce przedstawiac sie jako innowacyjny czlowiek w oczach mieszkancow miasta, z ktorych pewnie 70% mieszka w blokach i nie jest zainteresowana tematem.

  • ~werkk 2010-03-24
    09:51:48

    0 0

    Ogrzewanie prądem jest najbardziej ekologiczne ale najdroższe więc nie ma się co łudzić że będzie większość ludzi kiedykolwiek stać na takie ogrzewanie, w szczególności budynków starszych. Uważam że właściciele którzy korzystają z tego źródła energii powinni mieć jakieś ulgi. Ponieważ tego typu ogrzewanie nie produkuje żadnych odpadów i nie zatruwa atmosfery. A jaka wygoda można ustalić idealnie temperaturę, nie ma popiołu same zalety. Pomarzyć można.

  • ~in_persona 2010-03-24
    11:44:20

    0 0

    Przecież udział w tym programie jest dobrowolny i nikt nikogo nie zmusza do montowania tych instalacji. Jak nie chcecie, to olejcie solary. Jednak jak chcecie dyskutować, to przeczytajcie przynajmniej to: http://www.rybnik.eu/index.php?id=223&p=news,11,show,5194

  • ~jamaju 2010-03-24
    13:14:14

    0 0

    ~in_persona o czym tu dyskutować? Po przeczytaniu materiałów do których linka podałeś jeszcze bardziej się upewniłem że UM traktuje Rybniczan jak debili którzy nie potrafią liczyć. Do tego (celowo?) wprowadza się ludzi w błąd. Napisano że dzięki solarom można osiągnąć oszczędności na ogrzewaniu CWU rzędu 60% w skali roku, po czym wylicza się okres zwrotu inwestycji zakładając 100% oszczędności... Nawet jeżeli podane koszty ogrzewania stanowią już te zakładane 60% a nie 100% (co z materiałów jasno nie wynika) to przemilczano fakt że w przypadku wykorzystywania do tej pory kotła na węgiel kamienny, okres zwrotu inwestycji wynosi ponad 19 lat. Oczywiście można tu mówić o pewnej idei, ale jaki to ma sens kiedy zimą i tak wszystkie "śmieciuchy" będą kopciły tak jak do tej pory? Dlaczego program nie obejmuje pomp ciepła?

  • ~qwerty 2010-03-24
    16:12:31

    0 0

    No wlasnie - program ma ograniczac niska emisje, wiec powinnismy patrzec na porownanie z weglem kamiennym. Czyli jak wyzej mowi jamaju - zwrot to 19 lat. To raz. Dwa - w lecie wiekszosc ludzi do grzania wody uzywa gazu lub pradu, wiec jak kolektory pomagaja zmniejszac niska emisje ? Rozwala mnie "kreatywnosc" prezydenta, ktory juz solarow uzywalby do ogrzewania pomieszczen. Z drugiej strony to super pomysl podczas kampanii. Dajemy mozliwisc dofinansowania solarow. ponad 50% mieszkancow mieszka w blokach, wiec w ogole sie nie interesuje tym rozwiazaniem, nie sprawdza rentownosci itd. Wiec oni nie dochodza do wniosku, ze tak naprawde jest to slaby biznes. Ale wiedza, ze nasz prezydent jest "wizjonerem" i stawia na nowoczesnosc i ekologie. Gratulacje panie prezydencie ;)

  • ~werkk 2010-03-24
    17:32:22

    0 0

    Tu nikt nie krytykuje solarów i każdy wie że nikt nikogo nie może do tego zmusić no nie do wszystkiego można zmusić to nie kanalizacja. Tu chodzi tylko o to że akurat w tym roku takie zainteresowanie p.Prezydenta przecież solary to nie wynalazek 2010 roku więc nie trzeba być specjalnie inteligentny aby domyślić się o co chodzi no i nagle maja być dopłaty a dlaczego nie było ich kilka lat wstecz, dlaczego nie ma dopłat do tych co ogrzewają prądem ? To jest kiełbasa wyborcza i znacząca większość Rybniczan jest tego świadoma.

  • ~qwer106 2010-03-24
    17:55:15

    0 0

    Przecież miasto od dawna dofinansowywało wymianę tzw. źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Były to kotły i były też solary. Niestety od nowego roku nie jest to już możliwe, bo rząd PO-PSL skasował dofinansowanie do solarów. Dobrze więc, że miasto wyszło z solarową propozycją, bo obecny rząd zbyt ekologiczny w tym zakresie nie jest. Można powiedzieć, że jest bardziej ekonomiczny w stosunku do obywateli, którzy chcieliby być eko. Popieram solarową inicjatywę i pozdrawiam optymistów:)

  • ~werkk 2010-03-24
    19:08:14

    0 0

    Zastanawia mnie jeszcze czy pan Prezydent jest lobbystom pana Łukasza Szymały z artykułu powyżej można odnieś takie wrażenie. Ja uważam że jest więcej firm które są w stanie zamontować takie solary. Bo jeśli montażem zajmie się firma pana Łukasza to pieniądze z dopłat i te od inwestorów trafią do niego też bym chciał mieć taka reklamę.

  • ~qwerty 2010-03-24
    19:38:48

    0 0

    qwer106 - niby kiedy "od zawsze" ? Z tego co pamietam, to wlasnie o dofinansowanie, ktorego nie ma, ktos zadawal prezydentowi pytanie tu na forum. Wiec jak juz klakierujesz prezydentowi, to przynajmniej przestan klamac.

  • ~slmen 2010-03-24
    20:17:43

    0 0

    Szkoda że nie wymieniono kilku firm montujących solary, pewnie znajdzie się kilka w regionie.
    Kiedy solary zawitają na blokach? Np. tych 4-piętrowych, pewnie znacznie obniżą koszty ciepłej wody oraz ograniczą używanie "junkersów" emitujących dwutlenek. Pomysł z dofinansowaniem dobry ale nie do końca przemyślany i zwrot inwestycji mało korzystny ale może następny prezydent coś mądrzejszego zaproponuje.

  • ~mag87 2010-04-26
    19:18:46

    0 0

    Znowu będzie przetarg wybiorą najtańsze 3-4 firmy na wyłączność fizyczni zapłacą za projekt z 1000zł 1500za robociznę. Firmy wyczyszczą magazyny w hurtowniach z solarów na czarnym chromie a fizyczni będą się cieszyć że mają letną wodę za 12 tysięcy pod warunkiem że Vattenfal nie wyłączy prądu od 8.00 do 16.00 i kolektorów szlak nie trafi :-) LUDZIE W GOSPODARCE RYNKOWEJ NIC ZA DARMO NIE DAJĄ :-)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?





Oddanych głosów: 356