zamknij

Wywiady

W systemie ochrony zdrowia brakuje konkurencji

- Z mojego punktu widzenia w Rybniku ważna jest duża dostępność usług służby zdrowia w postaci szpitala, przychodni i aptek. W mieście mieszkają fantastyczni ludzie, którzy są miłymi, zdyscyplinowanymi pacjentami

- mówi dr Katarzyna Grudzień - prezes przychodni Lift Med, nominowana do Nagrody Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2013 w kategorii Biznes.
Red.: Pani Doktor, Lift Med działa na prywatnym rynku medycznym od 2010 roku. Co stało u źródeł powstania  przychodni?

Dr Katarzyna Grudzień: Można powiedzieć górnolotnie, że marzenia założycieli. W praktyce bazą powstania zespołu przychodni był prowadzony przeze mnie gabinet medycyny estetycznej oraz gabinet ginekologiczny mojego męża. Zakładając Lift Med, naszym zamysłem było stworzenie miejsca, gdzie kobiety mogłyby dbać o swoje zdrowie na każdym etapie swojego życia. Dlatego współpracuje z nami 20 lekarzy-specjalistów różnych specjalizacji. Dziś jesteśmy na takim etapie rozwoju, że poszerzamy swoją ofertę o leczenie i usługi skierowane do mężczyzn i dzieci.

Lada dzień zakończona zostanie u Was poważna inwestycja.

Tak. Być może już w marcu otworzymy część szpitalną naszego ośrodka. Będą się składać na nią dwie sale operacyjne, gdzie będą wykonywane zabiegi przy znieczuleniu ogólnym. W planach mamy także uruchomienie traktu porodowego. W ślad za tą inwestycją będziemy się starali o uzyskanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby nasza oferta dla rybniczan była jeszcze bardziej przystępna.

No właśnie. Prywatne przychodnie kojarzą się z usługami niedostępnymi dla zwykłego Kowalskiego. Kim są Wasi pacjenci?

Wbrew Pana przypuszczeniom są zwykłymi ludźmi. Owszem, wykonujemy również drogie zabiegi, ale stanowią one tylko ułamek świadczonych przez nas usług. Większość porad udzielamy w bardzo  przystępnych cenach. Długi czas oczekiwania na wizyty u specjalistów w publicznych przychodniach powoduje, że pacjenci kierują swoje kroki do nas.

Jest pani lekarzem i przedsiębiorcą, nie od dziś funkcjonuje w systemie polskiej ochrony zdrowia. Jaki jest Pani pogląd na zmiany jakie są konieczne w tym systemie? Kolejni ministrowie zdrowia twierdzą, że mają receptę na uzdrowienie służby zdrowia, ale nikomu jeszcze się to nie udało...

Prostej i łatwej recepty pewnie nie ma. Moim zdaniem kluczowe jest wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, po to, aby Narodowy Fundusz Zdrowia miał konkurencję. Nie jestem zwolenniczką całkowitej prywatyzacji służby zdrowia, gdyż państwo musi wziąć odpowiedzialność za dostęp do usług medycznych, mniej majętnej części społeczeństwa. Ponadto w całym systemie opieki zdrowotnej zbyt mały nacisk kładzie się na profilaktykę. W efekcie zamiast zapobiegać chorobom, wydajemy miliardy na leczenie. Uważam również, że zarządzać służbą zdrowia w Polsce nie powinni lekarze, a menedżerowie i ekonomiści.

Jak ocenia Pani warunki do prowadzenia biznesu w Rybniku?

Rybnik to miasto z dużym potencjałem. Ja nie jestem rybniczanką, przyjechałam tu po studiach. Miasto od początku zauroczyło mnie swoim wyglądem, dlatego postanowiłem spędzić tu resztę życia i założyć rodzinę. Z mojego punktu widzenia w Rybniku ważna jest duża dostępność usług służby zdrowia w postaci szpitala, przychodni i aptek. W mieście mieszkają fantastyczni ludzie, którzy są miłymi, zdyscyplinowanymi pacjentami. Realizując nasze inwestycje nie napotkaliśmy też na biurokratyczne przeszkody. Fair gra również nasza konkurencja. Reasumując: Rybnik jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia biznesu.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Wacław Wrana

Dr Katarzyna Grudzień jest lekarzem medycyny estetycznej. W 2010 roku założyła zespół prywatnych poradni prezesem Lift Med S.A. Została nominowana do Nagrody Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2013 w kategorii Biznes.

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~ 2014-02-08
  11:35:16

  18 0

  Cieszę się że ktoś udowadnia że leczenie i opieka medyczna nie muszą być realizowane przez państwowe skostniałe instytucje. Potrzeba nam drastycznie zwiększyć konkurencję w tych materiach, w szczególności we w miarę prostych i powszechnych specjalizacjach jak stomatologia (to już właściwie się dokonało), laryngologia, ginekologia etc. To są główne obszary gdzie prywatne podmioty powinny wchodzić z ofertą.

  Oczywiście jest też spora działka gdzie potrzebne są działania państwa - to przede wszystkim nadzór nad działającymi podmiotami, edukacja lekarzy, finansowanie opieki najpoważniejszych chorób czy schorzeń, renty dla tych którzy mają trwały uszczerbek na zdrowiu etc.

  Słowem - potrzebna jest mądra synergia państwowej siły z prywatną przedsiębiorczością.

 • ~Eberhard Mock 2014-02-08
  12:12:29

  33 0

  LiftMed jest placówką profesjonalną i z pewnością usługi świadczone przez lekarzy stoją na wysokim poziomie. Organizacyjnie wypada również nie najgorzej. Wyjątek stanowią małolaty na recepcji. Ich brak taktu, a nieraz wręcz chamstwo, porażają. Zainwestowaliście kupę kasy w klinikę, a oszczędzacie na profesjonalnych pracownikach na dość ważnej pozycji. Pierwszy kontakt z Waszą kliniką może zniechęcić... Mnie zniechęcił na dobre. Pozdrawiam.

 • ~Merdal 2014-02-08
  13:33:20

  21 1

  Może i ta Pani ma sukces biznesowy, jednakże ja i moja rodzina zrezygnowaliśmy z jej usług dlatego że podczas badania nie odchodzi od komputera. Wygląda to w ten sposób, że przychodzi się do niej i ona tylko wypisuje recepty na laptopie bez jakiegoś badania. Nie podoba nam się to i zrezygnowaliśmy z jej usług. Ponadto wszystko trwało kilka minut. Tak nie można

 • ~calineczka72 2014-02-08
  14:49:05

  6 5

  Wspaniały lekarz - i piękna kobieta :).
  Stworzyła klinikę , która ma szansę konkurować ze szpitalem w Rybniku. Może dzięki Jej pomysłowi i pracy poprawią się warunki opieki w rybnickim szpitalu :) . Tego w Rybniku brakowało ! Mam nadzieję , że plany wypalą i klinika ruszy już niedługo . Wiem , że ma być tam porodówka i Oddział ginekologiczny - uważam , że to świetne i nawet jeśli komuś nawet nie podoba się ten pomysł i sukces innego człowieka to zapewne przyzna - że sam fakt powstania konkurencyjnego Oddziału na pewno powinien poprawić warunki porodu i opieki w naszym rybnickim szpitalu. Konkurencja na pewno przełoży się pozytywnie na standard opieki nad pacjentem - inaczej być nie może .
  Gratuluję .

 • ~auralfloat 2014-02-08
  16:25:35

  6 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2014-02-08
  20:00:37

  12 4

  Miałam okazję być pacjentką Pani Grudzień - to bardzo profesjonalna, a przy tym uprzejma osoba. Nigdy nie dała odczuć, że jestem pacjentem gorszej kategorii, bo aby skorzystać z usług miałam do dyspozycji tylko określoną kwotę - tam zasobność portfela nie ma znaczenia, wszystkich traktuje się tak samo. Wspominam o tym, bo to potwierdza słowa, jakie padły w wywiadzie. Lift Med świadczy usługi na najwyższym poziomie, sama placówka też robi ogromne wrażenie, powiedziałabym, że tam naprawdę można się poczuć, jak w Europie.

 • ~izmena 2014-02-09
  11:14:45

  26 0

  Zgadzam się ze stwierdzeniem iż placówka na wysokim poziomie i potrzebna w naszym mieście, zgadzam sie również "Eberhard Mock" Panie na recepcji są niemiłe, naburmuszone i nawet słowa dzień dobry, dziękuje itd stanowią dla nich problem

 • ~auralfloat 2014-02-09
  12:37:31

  18 0

  Ponieważ mój komentarz został usunięty, bo obnażał prawdę, napiszę raz jeszcze. Pewien szarlatan w prywatnej przychodni przy ulicy Saint Vallier wymyśla schorzenia tylko po to by mieć podstawę do przepisania leków. Zastanawiam się z jakim koncernem ma podpisaną umowę? A druga sprawa, lekarze pracujący w państwowych przychodniach w godzinach pracy wykorzystują państwowy (a więc nasz) sprzęt i bezczelnie prowadzą w tym czasie prywatne praktyki.

 • ~koralgol 2014-02-09
  18:15:33

  3 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~koralgol 2014-02-09
  18:20:45

  0 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Fiodore 2014-02-10
  00:16:45

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rzyt 2014-02-10
  13:53:37

  2 0

  Co za epidemia z tymi wpisami usuniętymi. Ja też jestem za tym, by lekarze zarabiali na NFZ i otwierali swoje prywatne gabinety. Wtedy mają szansę poznać co to normalny biznes, bo teraz pracując w tzw. niepublicznym ZOZ-ie za publiczne pieniądze są narażeni na różne pomówienia. Powinni wybrać czy chcą mieć praktykę prywatną czy tzw."niepubliczną". Przykład: przychodzi pacjent do NZOZ-u a tu nie ma lekarza...lekarz przychodzi za dwie godziny i tłumaczy się wizytami domowymi...a nie tym, że miał sprawę w swoim prywatnym gabinecie... bo by go pacjenci zatłukli. Pani doktor ma rację; pacjent w Rybniku jest bardzo zdyscyplinowany.

 • ~Margarita 2014-02-11
  16:58:15

  3 0

  Nie mogę się zgodzić, że obsługa na recepcji jest niemiła. Mnie pani recepcjonistka przyjęła z uśmiechem na twarzy, kulturalnie przywitał.

 • ~holm 2014-02-11
  19:40:09

  4 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Felixx 2014-02-12
  18:44:14

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~mimi 2014-02-13
  06:18:46

  0 1

  Witam,ja dla odmiany polecam wszystkim paniom dr Grudnia

 • ~waldus 2014-02-13
  22:27:10

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~nowbody 2019-07-22
  15:05:39

  4 0

  CYTAT :
  ~Merdal 2014-02-08 13:33:20

  Może i ta Pani ma sukces biznesowy, jednakże ja i moja rodzina zrezygnowaliśmy z jej usług dlatego że podczas badania nie odchodzi od komputera. Wygląda to w ten sposób, że przychodzi się do niej i ona tylko wypisuje recepty na laptopie bez jakiegoś badania. Nie podoba nam się to i zrezygnowaliśmy z jej usług. Ponadto wszystko trwało kilka minut. Tak nie można
  KONIEC CYTATU

  NIESTETY do dziś nie zmieniła się w stosunku do pacjentów, których traktuje przedmiotowo .Brak konaktu na linii lekarz -pacjent , na rzecz komputera.
  Nie polecam !!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.