Zwycięstwo Alicji Klasik w Pucharze Świata juniorek U-20 w Luksemburgu

2021-12-07, Autor:

Szpadzistka RMKS-u Rybnik, Alicja Klasik zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata juniorek (do lat 20) w Luksemburgu.

W miniony weekend w Luksemburgu odbył się pierwszy w tym sezonie Puchar Świata juniorek i juniorów U20 w szpadzie kobiet i mężczyzn. Do turnieju zgłosiło się blisko 200 szpadzistów i 160 szpadzistek z całego świata. W turnieju nie mogło zabraknąć rybnickich zawodników. W szpadzie męskiej powołanie na ten turniej otrzymał Wiktor Wałach, natomiast w szpadzie kobiet, Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak.

W pierwszym dniu na plansze wyszli szpadziści. Nasz reprezentant Wiktor Wałach w eliminacji grupowej wygrał 3 z 6 walk i do fazy pucharowej rozstawiony był z numerem 85. Niestety Wiktor przegrał swoją pierwszą walkę o „64” z Joelem Sheunerem ze Szwajcarii 9:8 w doliczonym czasie i odpadł z turnieju zajmując 95 miejsce.

W drugim dniu na plansze wyszły szpadzistki. W stawce 160 zawodniczek znakomicie zaprezentowała się cała reprezentacja Polski, bo aż 5 zawodniczek znalazła się w najlepszej 16 turnieju ! Najlepszą zawodniczką okazała się Alicja Klasik, która była nie do zatrzymania i wygrała swój pierwszy w karierze Puchar Świata. Turniej rozpoczęła od kompletu zwycięstw grupowych, następnie odprawiła Czeszkę Terezę Havlinovą (15:4), Greczynkę Eirini Karampini 15:3, Francuzkę Sophie Chavigny 15:8 i Węgierkę Eszther Muhari 15:12. W strefie medalowej, w takim samym stosunku trafień, Alicja okazała się lepsza od Rosjanki Ialiny Bekmurzovej, a Węgierkę Lili Buki pokonała w finale 15:10 zwyciężając we wspaniałym stylu cały turniej.

Druga nasza reprezentantka, Kinga Zgryźniak, również rozpoczęła turniej od kompletu zwycięstw w eliminacji grupowej. W walkach eliminacji bezpośredniej pokonała kolejno, zawodniczkę z Wielkiej Brytanii Bulman Imogen 15:7, następnie Węgierkę Toth Jazmin 15:6. W walce o ćwierćfinał, Kinga spotkała się z koleżanką z reprezentacji, Glorią Klughardt i po bardzo zaciętej walce przegrała w doliczonym czasie 14:13 odpadając z turnieju, zajmując bardzo dobre 9 miejsce.