zamknij

Wiadomości

Zwrot ws. kopalni „Paruszowiec”? Prezydent popiera protestujących rybniczan

2016-11-08, Autor: bf

Mieszkańcy Paruszowca dopięli swego. W miniony poniedziałek przedstawiciele protestujących mieszkańców dzielnicy spotkali się z prezydentem Piotrem Kuczerą. Ten zapewnił, że jako reprezentant interesów mieszkańców popiera ich działania.

Reklama

Przypomnijmy, część mieszkańców Paruszowca-Piasków jest przeciwna budowie kompleksu energetycznego w okolicy rybnickiej elektrowni. Jak przekonują, inwestycja ta doprowadzi do dalszego zanieczyszczenia powietrza smogiem w całym mieście, zniszczenia domów, hal produkcyjnych, dróg, linii kolejowej i lasów na terenach objętych eksploatacją. Kopalnia „Paruszowiec” miałaby eksploatować złoża właśnie pod tą dzielnicą. Ostatnie spotkanie protestujących mieszkańców odbyło się pod koniec października, o czym szerzej pisaliśmy w artykule >>NIE dla kopalni „Paruszowiec”. Oburzeni mieszkańcy piszą list do prezydenta<<

Prezydent otrzymał od nich list, po czym zaprosił do urzędu na spotkanie. Co wynikło z rozmów? - Podczas spotkania padło wiele zaskakujących stwierdzeń. Okazuje się, że nasze władze wbrew naszemu przekonaniu mają negatywny stosunek do planowanej inwestycji. Prezydent zapewnił, że posiada szereg zastrzeżeń i uwag co do budowy nowej kopalni w Rybniku, co wkrótce znajdzie odzwierciedlenie w uwagach złożonych do RDOŚ. Prócz tego padło stwierdzenie, że jeśli zostanie już podjęta decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia, na dalszych etapach postępowania o wydanie koncesji dla BAPRO, prezydent negatywnie zaopiniuje starania inwestora, wyrażając swój sprzeciw wobec powstania kompleksu. Zgodnie z zapewnieniami jakie otrzymaliśmy, Urząd Miasta konsultuje obecnie kwestie olbrzymich pokładów soli, jakie mogą wpłynąć znacząco na zniekształcenia terenu – czytamy na stronie NIE dla eksploatacji złoża „Paruszowiec”.

Mieszkańcy traktują poniedziałkową rozmowę jako pierwszy krok w stronę lepszej komunikacji z władzami naszego miasta. - Aczkolwiek czekamy na formalizację ustnych deklaracji – dodają.

Jak ten temat komentuje prezydent Piotr Kuczera? - Jako prezydent jestem zobowiązany do reprezentowania interesów mieszkańców mojego miasta, dlatego wyrażam poparcie dla protestujących rybniczan, których domom zagrażają plany wydobycia złoża Paruszowiec. Chciałbym jednak wyraźnie podkreślić, że złoże, które stało się przedmiotem gorącej dyskusji w mieście jest własnością Skarbu Państwa, a to oznacza, że to Minister Środowiska wyda ostateczną decyzję o tym czy powinno ono być wydobywane – wyjaśnia.

Jak następnie dodaje, aktualnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach analizuje raport oddziaływania na środowisko, który przygotowała spółka Bapro w związku z ubieganiem się o koncesję na wydobycie złoża Paruszowiec. - Zachęcam wszystkich zainteresowanych tą sprawą do kierowania swoich uwag do tego dokumentu. Jako miasto przygotowaliśmy pięć podstawowych zastrzeżeń do przygotowanego raportu. Dla zaniepokojonych mieszkańców są one jednak niewystarczające. Dlatego w najbliższych dniach skieruję do RDOŚ kolejne uwagi. Jednocześnie zwrócę się do Głównego Instytutu Górnictwa z prośbą o udostępnienie informacji na temat złóż soli znajdujących się w obszarze dzielnicy Paruszowiec. Podjąłem również decyzję o zleceniu eksperckiego koreferatu do raportu złożonego przez spółkę Bapro w celu uzyskania niezależnej opinii merytorycznej na temat raportu przygotowanego przez firmę – mówi prezydent Rybnika.

Główne uwagi magistratu skierowane do RDOŚ dotyczą zachowania sprawnej komunikacji na liniach kolejowych Katowice Ligota – Nędza i Pszczyna – Rybnik. Kolejny punkt wskazuje na zachowanie sprawnej komunikacji na drogach - szczególnie na drodze krajowej nr 78, drodze wojewódzkiej nr 925 oraz sieci dróg lokalnych. Miasto zwraca też uwagę na zapewnienie grawitacyjnego spływu wód rzeki Rudy oraz eliminowanie możliwości powstawania zbiorników bezodpływowych. Ponadto wszystkie obiekty na terenach górniczych należy zinwentaryzować i zabezpieczyć przed prognozowanymi szkodami górniczymi, a ewentualne szkody górnicze niezwłocznie usuwać.

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~rybnikus 2016-11-08 16:56:59

  Kuczera zapomniał opluć PIS bo przecież to rząd jest odpowiedzialny za bezrobocie i nowe miejsca pracy. A teraz mnie wybanujcie jak zwykle, takie to tu forum.

  20 43
 • ~Lateks 2016-11-08 17:18:22

  Heh wystarczyło kilka głosów że trzeba urzędującego prezydenta odwołać ze stanowiska i już zmienił swoje zdanie na temat inwestycji dającej 3tys miejsc pracy....
  Padłem buhahahaha, jednak lepiej późno niż później...
  Może redakcja przypomnij jak Prezydent swoim urzędem popierał starania nowego inwestora... ;)

  21 28
 • ~Arteks 2016-11-08 17:26:02

  Czyli prezydent jest za a nawet przeciw? ;) Najbardziej mnie rozbawił argument o smogu. Przecież smog w Rybniku produkują rybniczanie mieszkający w domkach, którzy palą byle jakim opałem oraz auta z których korzystamy, a nie przemysł!

  27 38
 • ~elegant 2016-11-08 18:27:35

  Był sobie prezydent Piotr Kuczera to już za 2 lata!

  24 36
 • ~ 2016-11-08 20:08:50

  I bardzo dobrze ! nie wiem po co kolejna kopalnia skoro wszystkie sa nierentowne!

  31 15
 • ~Pan Parasol 2016-11-08 21:24:44

  To jest temat dla prawników BAPRO lub prokuratury: cyt: "Prócz tego padło stwierdzenie, że jeśli zostanie już podjęta decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia, na dalszych etapach postępowania o wydanie koncesji dla BAPRO, prezydent negatywnie zaopiniuje starania inwestora, wyrażając swój sprzeciw wobec powstania kompleksu." - koniec cytatu. Jeszcze nie ma decyzji, jeszcze nie jest znany końcowy projekt i oddziaływanie na środowisko a Prezydent (lub ktoś z kampanii Nie dla Kopalni) już przekreślił inwestycję. Czuję że BAPRO więcej zarobi na odszkodowaniach w sądzie niż na wydobyciu węgla.

  12 21
 • ~exx 2016-11-08 22:33:26

  A ja sie przekonałem, że w Polsce to prezydent miasta to w grubszych sprawach jak zakaz palenia latem czy sprzedaży flotu albo ww. kopalnia to nic nie może. Wszystko dalej zależy od ministra który siedzi sobie w stolycy i pojęcia nie ma jak wygląda śląsk zimą.

  19 3
 • ~marcin_o 2016-11-09 08:01:33

  Czegoś tu nie rozumie. Z-ca prezydenta Wojciech S. mówi w wywiadzie w radiu, że dla dobra miasta (nowe miejsca pracy, podatki itd.) mieszkańcy kilku dzielnic musza się poświęcić. Potem na spotkaniu z mieszkańcami łysawy reprezentant UM z błogim uśmiechem na twarzy mówi, że nie ma się czego obawiać, domy się naprawi, do RDOŚ miał kilka uwag ale generalnie OK. A teraz Prezydent mówi coś takiego – skąd ta zmiana? „Minister Środowiska wyda ostateczną decyzję o tym czy powinno ono być wydobywane” ale chyba Prezydent ma jakiś wpływ czy zakład powstanie w Rybniku czy nie?

  14 3
 • ~marcin_o 2016-11-09 08:06:48

  Jest jeszcze jedna opcja – zakład to ściema a chodzi o wydobycie – i ta biedna spółka BAPRO, która ma kapitału 10 tys. a chce wybudować zakład za 8 mld sprzeda koncesję na wydobycie i inny zakład będzie tam fedrował (np. kopalnia Chwałowice)?

  15 3
 • ~ 2016-11-09 08:30:03

  Nie do końca zrozumiałam, jakie w takim razie ma zdanie Pan Prezydent. Jeśli rzeczywiście stoi po stronie protestujących mieszkańców, to chwała mu za to. Ale dopowiedzenie o ministrze, nasuwa mi myśl (może mylną, oby), że jakby co, to na niego się zwali problemy, bo przecież, to minister podjął "ostateczną decyzję", a nie nasz prezydent. Tak w ogóle to biedny ten nasz prezydent tak w ogóle, to pierwsza prezydentura, w której władze chwalą się przy każdej nadarzającej się okazji jak to nic nie mogą i jak nie do nich należą decyzje.

  12 4
 • ~exx 2016-11-09 12:10:56

  Ale jeżeli chodzi o podwyżkę cen wody to już nikogo sie nie trzeba pytać, podejrzewam że ogólnie podwyżki mają zielone światło tak jak swego czasu radary straży miejskiej. Taka prezydentura to nie wymaga chyba dużej odpowiedzialności za decyzje, eee to bym sie nadawał, otworzyć nową drogę, powolać komisję.

  10 2
 • ~Tomek_81 2016-11-09 14:36:25

  Dziś nie ma ludzi do pracy. Brakuje w budownictwie, transporcie itd
  Jedni biorą 500+ inni pracują na czarno jeszcze innym się nie chce. Zachwycanie się miejscami pracy kosztem dewastacji środowiska i infrastruktury jest niepoeorzimnieniem.

  12 5
 • ~bartezz 2016-11-10 22:25:17

  elegant - nie bądz taki pewien, nie mów hop póki nie przeskoczysz!!

  6 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1040