zamknij

Wiadomości

Zwłoki 37-latka w skwerze przy Sławików. Drugi mężczyzna walczy o życie

2018-11-19, Autor: bf

Tragedia w poniedziałkowe południe. Około godziny 12.00 przechodzień zauważył w skwerze przy ul. Sławików dwóch mężczyzn. Nie dawali oznak życia. Okazało się, że 37-latek nie żyje, drugi mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala.

Reklama

Na miejsce zostali wezwani strażnicy miejscy. To właśnie oni ujawnili zwłoki 37-latka. - Zawiadomiono policję. Mundurowi zastali dwie osoby na ławce. 37-letni mężczyzna nie żył. Z kolei 50-latek został przewieziony do szpitala w stanie ciężkim – mówi sierż. sztab. Dariusz Jaroszewski, rzecznik KMP w Rybniku.

Na miejscu był prokurator, zarządził sekcję zwłok mężczyzny. Oboje byli prawdopodobnie osobami bezdomnymi.

Policja bierze pod uwagę wszystkie okoliczności śmierci 37-latka. To mógł być zarówno trefny alkohol, jak i śmierć w wyniku wychłodzenia organizmu. Wg pana Krzysztofa (Czytelnika, który poinformował nas o zdarzeniu) mężczyzna był pierwszą ofiarą mrozów. Czy tak było w istocie? To wyjaśni sekcja zwłok.

Oceń publikację: + 1 + 68 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~rosthost1 2018-11-19 19:28:54

  Wezwali strza miejska a straż wezwała policje. To po co ta straż miejska??? Typowy pośrednik.

 • ~artur.rybnik 2018-11-19 20:21:36

  Dzisiaj na nowinach pod ławeczką leżał taki jeden,nieprzytomny,naćpany albo urżnięty w 3 ...
  Ludzie wezwali karetkę,ale ta przyjechała po pół godzinie i chłopek zdążył się jakoś pozbierać i poszedł.Ciekawe czy gdzieś po drodze wpadł pod samochód.hehe

 • ~Mariusz Grodecki 2018-11-19 20:25:09

  ~rosthost1 , Straż Miejska zapewne wezwała policje kryminalną , to tak gwoli ścisłości. A jest min. po to aby karać kominowych trucicieli i parkujących inaczej.

 • ~ 2018-11-19 23:18:13

  Jedno z najbardziej paskudnych miejsc w Rybniku. Skwer od lat zarezerwowany tylko dla jednej grupy społecznej (kochającej alkohol i nienawidzącej wody, mydła itd.).

  Zrobienie zakupów w Netto (zwłaszcza wyładowanie zakupów do samochodu) czy odebranie paczki w paczkomacie to często spore wyzwanie. Zwłaszcza "zapachowe".

  Można odnieść wrażenie, że nikt tym skwerem się nie interesuje - ani urząd miasta, ani policja, ani straż miejska. Zwykli ludzie nie mają prawa wstępu do tego miejsca.

  Wygląda to niczym schronisko dla bezdomnych na świeżym powietrzu.

 • ~adik_3 2018-11-20 07:35:48

  artur. rybnik widocznie chłopak nie potrzebował pomocy pogotkwia. Jak karetki będą jeździć to wszystkich leżących w mieście, bo nikomu nie chce się podejść sprawdzić dlaczego ta osoba leży, to osoby naprawdę potrzebujące pilnej pomocy medycznej mogą jej nie otrzymać na czas.

  34 7
 • ~colombo01 2018-11-20 09:05:25

  ~rosthost1 - Człowiek zareagował, powiadomił służby. Strażnicy wezwali Policję, Policja Prokuratora, itd. taka jest kolej rzeczy i procedura postępowania. A Ty jakbyś się zachował?

  45 3
 • ~Adam Nowak 2018-11-20 09:24:25

  No to w końcu kto te zwłoki ujawnił przechodzień czy straż miejska.

  15 4
 • ~agi88 2018-11-20 11:27:18

  Znaleziono go ok południa,a od 6:00 otwarte jest Netto, o 7:00 i 8:00 rozpoczynają się msze u Franciszkanów, na przystanku oczekują ludzie na przyjazdy autobusów - a dopiero o 12:00 ktoś się zoriętował, że leży tam martwy człowiek? Ludzie obudźcie się!!!
  To że bezdony znaczy gorszego sortu?
  Nie każdy z nich świadomie wybierał taki los - niektórych skłoniło do tego życie.
  ~rosthost1 - pytasz po co straż miejska - między innymi po to żeby tym ludziom pomagać (np. przewieźć ich do schroniska gdzie się ogrzeją i coś zjedzą, powiadomić ośrodek pomocy społecznej, dać im ciepłą odzież, starać się im pomóc przetrwać zimę).
  Skoro zmarł z wyziębienia to umierał kilka godzin i nie wierzę, że nikt z przechodzących tam ludzi, robiących zakupy w Netto lub stojących na przystanku nie "widziało jak umiera człowiek".
  Zadajcie sobie pytanie czy jednak mógł przeżyć gdyby pomoc nadeszła wcześniej.

  47 31
 • ~Abisall 2018-11-20 11:52:56

  @agi88
  To się tak fajnie mówi, podbechtuje swoją "empatię i humanitaryzm"
  i odstawia oburzoną świętą Cecylię zza ekranu komputera.
  Ciekawe czy Ty jesteś za każdym razem tak wyrywna do podchodzenia, dotykania, sprawdzania czy reanimacji osoby która przez lata nie trzeźwieje, która roztacza taką woń że dosłownie wyciska łzy z oczu, na której pasożyty widać gołym okiem z odległości 2 metrów, którą nie raz nie dwa widziałaś bijącą się z innymi podobnymi osobami, która nie raz nie dwa leżała na tym skwerku, wypróżniała się tam etc etc
  Piszesz o odwożeniu ich do schronisk itd - a ciekawe czy wiesz że oni najczęściej nawet nie czekają aż się drzwi zamkną za strażnikiem aby wyjść z takiego schroniska ?

  51 11
 • ~ 2018-11-20 11:53:29

  @agi88 - po pierwsze ten skwer bezdomnych zwykli ludzie mijają z daleka, gdyż mało kto lubi przechodzić obok dużej grupy mało przyjemnie pachnących ludzi. Nie dziw się, że trudno w Rybniku o osoby, które przechadzają się w tym miejscu.

  Po drugie, bez względu na porę roku na tym skwerze zawsze jest sporo bezdomnych. Więc należy mieć pretensje do towarzyszy tych 2 mężczyzn, którzy nie wzywali pomocy (choćby do ludzi, którzy wychodzili z Netto czy stali na przystanku autobusowym). Widocznie grupka po raz kolejny była zajęta spożywaniem alkoholu i/lub żebraniem/zaczepianiem w okolicy.

  Po trzecie, gdyby patrole policji i straży miejskiej regularnie kontrolowały i "porządkowały" to miejsce to zapewne ktoś z mundurowych by odpowiednio wcześniej zauważył, że dzieje się coś niepokojącego. Widocznie łatwiej jest wypisywać mandaty niż kontrolować takie miejsca.

  Po czwarte, bezdomny ma możliwość spędzenia dnia/nocy w schronisku, ale większość z nich odmawia. Z prostej przyczyny: ZAKAZ SPOŻYWANIA ALKOHOLU plus NALEŻY BYĆ TRZEŹWYM. A dla tej grupy społecznej często jest to bariera nie do pokonania. Ci ludzie mają wybór, aby uniknąć najgorszego (np. śmierci z wychłodzenia organizmu) - jednak z reguły wolą iść na całość.

  45 4
 • ~agi88 2018-11-20 12:41:32

  ~Abisall - niikt nie każe ci nikogo dotykać, macać czy wąchać - wystarczy wykonać telefon. Czy leżący człowiek na ulicy, drodze, chodniku to według ciebie to coś normalego?
  Ja nie przechodzę obojętnie i wiele razy dzwoniłam na pogotowie do straży miejskiej, na policję - wtedy kiedy tacy jak ty odwracali głowę bo woleli nie reagować, bo po co ich dotykać i wąchać. Wiesz że diabetyk ma podobne objawy jak osoba pijana ?
  Mi ktoś kiedyś pomógł i ja nie pozostaję obojętna. Ty najwyraźniej należysz do tej drugiej grupy.
  ~siwy-rybnik - "gdyby patrole policji i straży miejskiej regularnie kontrolowały" - to że są takie służby to uważasz, że ciebie nic już nie interesuje i zwalnia cię z udzielenia pomocy innej osobie - no bo w końcu ktoś kiedyś przyjedzie - nikomu nie życzę żeby musiał też tak czekać na to że w końcu ktoś przyjedzie i może zdąży z pomocą.
  Schronisko przy kamyczku przyjmuje całą dobę a w okresie jesienno zimowym nie odmawiają przyjęcia nawet osobom pijanym.

  16 19
 • ~ 2018-11-20 13:02:08

  @agi88 - to proponuję Tobie stworzyć patrole obywatelskie, w ramach których Ty będziesz sprawdzać, co się dzieje z bezdomnymi w miejscach, które omijają zwykli ludzie, a rzadko zagląda tam policja oraz straż miejska. Mądrym można być w gębie i instruować innych przez internet co należy robić, aby bezdomny nie zmarł niezauważony przez ludzi w miejscach, którzy świadomie omijają takie paskudne miejsca. Chcesz to działaj, a nie wymagaj od innych, że inni zwykli ludzie będą interesować się miejscami, które są dzień w dzień okupowane przez bezdomnych, a do których jest strach i nieprzyjemnie wejść nawet w ciągu dnia.

  Zobacz sobie zdjęcie powyżej - nieco dalej na ławce siedzi inny bezdomny. Dlaczego on nie wezwał pomocy do swojego towarzysza? Mógł krzyczeć np. do ludzi na przystanku czy wychodzących z Netto. Tak jak pisałem, o każdej porze roku tam na skwerze i wokół niego jest sporo bezdomnych. To moja wina, że normalni ludzie nie wchodzą do tego skweru, a inni bezdomni tam będący olali swoich leżących towarzyszy? Z poziomu parkingu przy Netto, czy przystanku na Franciszkanów a już na pewno z kościoła na Franciszkanów trudno jest z oddali przypadkiem zauważyć leżącą osobę w głębi skwer - trzeba by było przechodzić przez ten skwer bezdomnych, a zwykli Rybniczanie po prostu unikają takich miejsc.

  P.S. Czy schronisko na kamyczku pozwala spożywać alkohol na terenie schroniska?

  24 6
 • ~rosthost1 2018-11-20 14:20:00

  ~agi88
  "~rosthost1 - pytasz po co straż miejska - między innymi po to żeby tym ludziom pomagać (np. przewieźć ich do schroniska gdzie się ogrzeją i coś zjedzą, powiadomić ośrodek pomocy społecznej, dać im ciepłą odzież, starać się im pomóc przetrwać zimę). "
  Jeżeli tak by było to nawet z własnej kieszeni dam na tę instytucję. Jak na razie to pojazd straży miejskiej z Rybnika widuję na autostradzie A4 na Katowice

  8 2
 • ~Abisall 2018-11-20 14:49:32

  No widzisz od razu wychodzi z ciebie kolejna pseudoaktywistka której racja jest jedyna a słuszna i która działa w myśl "moja opinia jedynie słuszna a jak kto się z nią nie zgadza to wróg którego trzeba zdeptać"
  Widzisz nie raz nie dwa zdarzało mi się nie tylko dzwonić ale i reanimować ludzi, nie raz nie dwa rozbitego i krwawiącego takiego pijaczka jak nie opatrywałem sam to zabezpieczałem ale nie robię akcji " HU HU HU jakie ludzie złe bo nie rzucają się ratować kolesia co śmierdzi jak skisły szalet " bo wiem jakie są realia pomocy takim delikwentom

  7 1
 • ~deuter 2018-11-20 17:32:15

  Fakt jest taki że w tym miejscu powinien być zamontowany monitoring, wówczas szybko skończył by się problem tego skweru. Nigdy nie przebywają tam normalni ludzie, za to hołota zrobiła sobie z tego miejsca miejsce spotkań i przebywa tam stale.... Po co utrzymywać z naszych podatków takie miejsca, skoro płacący na ich utrzymanie ludzie nie mogą z nich korzystać?!

  10 3
 • ~Pietrek_Biale_Wino 2018-11-20 18:09:04

  A mowia ze w Rybniku picie alko zdrowsze niz oddychanie

  11 7
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2018-11-20 20:51:46

  Tak jak nie żal mi żadnych "głodnych","biednych","wykluczonych" czy patoli od 500+ uwieszonych na klamce MOPS-u co potrafią wyciągnąć z socjalu więcej niż uczciwie pracujący ludzie to jakoś nie potrafię obojętnie przejść obok tych najczęściej pijanych bezdomnych "dziadów". Mam świadomość że ich obecna sytuacja wynikła często z ich własnej winy bo procenty były ponad wszystko ale przeraża mnie to że ten człowiek nie ma najzwyczajniej w świecie gdzie pójść. Jak sobie pomyślę o tym jak to by było gdybym był na ich miejscu to po tym jak znudziłoby mi się łażenie po mieście nie miałbym domu do którego mogę wrócić robi mi się ich strasznie żal. Zawsze jak widzę takiego pod marketem kupuję mu żywność i zawsze pomimo tego że najczęściej są w dupę pijani potrafią podziękować. Różne są też reakcje "widzów" tego obdarowania jedni potrafią potrafią pyskować że po co mu daję bo to śmieć itp. a drudzy są w szoku że typ o wyglądzie dresa zamiast skopać "dziada" to go dożywia

  11 1
 • ~pprywatne 2018-11-20 23:53:48

  Jestem przeciw, aby tych samych karetek pogotowia używać dla takich meneli. Fuj.
  Tak samo nie odwiedzę nigdy McDonalds przy BP, bo nie mam pewności, czy przede mną nie siedział w tym miejscu jakiś zawszony, śmierdzący menel. Dziwi mnie to, że ich tam w ogóle wpuszczają.

  7 9
 • ~Antyk 2018-11-21 06:37:28

  Smutne, bardzo to smutne, że większość nie widzi w nich ludzi!!! Nie wiecie czemu znaleźli się w tej sytuacji, ale ksenofobią wali wam z pysków aż paruje......Niestety gdyby to chodziło o bezdomnego psa, czy kota to jakoś nie mielibyście problemów.....

  8 8
 • ~pao1a 2018-11-21 11:14:59

  Powinni ten park zlikwidować! A niech zrobią parking dla wiernych, bo na NETTO nigdy nie ma gdzie stanąć w niedzielę ! Strach tam przechodzić. Nie będzie parku noe będzie gdzie siedzieć. .

  5 2
 • ~pprywatne 2018-11-21 14:12:24

  ~Antyk - Ty zawsze możesz takiego bezdomnego przytulić.

  3 0
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2018-11-21 19:34:48

  pprywatne żebyś się człowieku kiedyś nie zdziwił bo życie bywa przewrotne. Lata temu trenowałem sporty walki i miałem trenera super chłopa. Gostek był na tyle dobry że został trenerem boksu francuskiego w Marsylii. Wyjechał, zostawił tu żonę i dziecko. Jego podopieczni odnosili sukcesy,co najmniej jeden z nich został mistrzem Europy, słał kasę, żona palcem nie kiwała. Gdy u nas szczytem marzeń był stary passat on miał nówkę sztukę. Wydawałoby się sielanka. Problem pojawił się gdy wrócił, okazało się żona przepuściła ( lub ukryła gdzieś kasę) dziecku wmówiła że tatuś jest be, wniosła pozew o rozwód, jej koleżanka w sądzie zeznała że rzekomo z nią zdradzał żonę. Facet który był prawdziwym wojownikiem tej walki nie wygrał, nawet specjalnie nie walczył o majątek, próbował o dziecko ale przegrał. Najpierw pojawił się alkohol, potem już wszystko co pozwalało zapomnieć a na końcu bezdomność, kawałek linki i mocna gałąź.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 2874