zamknij

Wiadomości

Zwierzęta na służbie zyskują nowe prawa

2021-08-26, Autor: 

Ratują, szukają, tropią, docierają w trudne rejony. Między innymi tym zajmują się zwierzęta na służbie. Teraz ustawodowaca reguluje przepisy prawa, tak by były one korzystne dla zwierząt również po zakończeniu pracy.

Reklama

Wsparcie dla opiekuna zwięrzęcia 

Zmiana ustawy o Policji proponuje rozwiązania regulujące sytuację zwierząt od momentu ich doboru, poprzez czas realizacji zadań w poszczególnych formacjach, aż po ich sytuację po zakończeniu służby w formacjach.

W ustawie określono także wymogi dla opiekuna, któremu przydziela się zwierzę pod opiekę w poszczególnych formacjach, obowiązki opiekunów zwierząt, zasady żywienia oraz zasady poddawania zwierząt zabiegom profilaktycznym i leczeniu.

- Opiekun zwierzęcia będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Ryczałt wypłacany będzie co miesiąc z góry - informuje ustawodawca.

Kiedy zwierzę kończy służbę

Zwierzęta po zakończeniu służby w danej formacji będą pozostawały na jej stanie. Natomiast pierwszeństwo w powierzeniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun. 

Jeśli dotychczasowy opiekun nie podejmie się opieki nad zwierzęciem, będzie ono mogło zostać powierzone innemu przeszkolonemu funkcjonariuszowi, pracownikowi formacji albo byłemu funkcjonariuszowi znajdującemu się na rencie lub emeryturze, a także organizacji społecznej, do której statutowych celów należy ochrona zwierząt.

Ustawa przewiduje również możliwość przyznawania wsparcia opiekunom zwierząt, które zakończyły służbę poszczególnych formacjach jeszcze przed dniem wejścia w życie ustawy – w przypadkach uzasadnionych dobrem zwierząt.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Fenrir 2021-08-26
  19:02:10

  6 0

  Czas najwyższy. Nie może być tak że pies który całe "zawodowe" pracował na rzecz ludzi na starość ląduje w schronisku albo w rękach gangsterów. Popularne jest pozyskiwanie psów szukających ładunków przez bandytów którzy potem wykorzystuję je do poszukiwań niewybuchów po lasach. W okolicach Rudy Kozielskiej niedaleko miejsca gdzie zginęli jakiś czas temu saperzy z Gliwic można się natknąć na dziwnych panów z psem którzy chodzą po wykarczowanym terenie i czegoś szukają.

 • ~artefaks 2021-08-26
  21:13:04

  2 3

  Jak to jest bulgot francuski to Kaźmirz kiery się czasami som nazywo francą szuko tam trufli. Ale na razie znot ino popping candies , co fajnie w pysku szczylajom
  Kaziczku pod Alter Rauden nie znojdziesz tego co tak naprowda potrzebujesz. Musisz iść dalij aż pod som St. Annaberg. Tam rosną kamelki kierymi najlepiej rzić moczyć jak już złapałeś tom francę.....

 • ~dzideq 2021-08-26
  23:35:35

  4 0

  Ale trzeba być burakiem aby coś takiego napisać.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1688