zamknij

Wiadomości

Związkowcy weszli do siedziby PGG. Chcą szeregu zmian w sprzedaży węgla

2022-05-23, Autor: tora

Od rana grupa związkowców z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" prowadzi protest w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Zawarli na piśmie swoje żądania dotyczące sprzedaży węgla.

Reklama

Górnicy z WZZ "Sierpień80" domagają się uporządkowania rynku handlu węglem.

Działacze oczekują na podjęcie rozmów i przyjazd ministra Piotra Pyzika, któremu chcą przekazać rozwiązania zwiększające dostępność węgla i zmniejszające jego cenę.

PGG sprzedaje tzw. ekogroszek po około 900 zł za tonę. Już po chwili ten sam węgiel oferowany jest dla odbiorcy, po 2,5 - 3 tysiące złotych. Cały zysk przechwytywany jest przez pośredników, co powoduje oburzenie odbiorców indywidualnych, którzy muszą płacić za węgiel trzykrotnie drożej, niż sprzedaje go PGG – podaje Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Dodaje, że oprócz tego węgiel jest niedostępny, a odbiorcy indywidualni nie mogą go kupić.

Ten sam problem mają górnicy i byli górnicy, którym węgiel należy się w ramach deputatu. Jest to efektem wieloletnich zaniedbań i patologii na tym rynku – dodaje związkowiec.

Związkowcy z WZZ "Sierpień 80" chcą rozwiązań, które obniżą cenę węgla dla odbiorców indywidualnych, wyeliminują pośredników i zwiększą jego dostępność.

Jak informuje Sierpień 80, nie udało się jednak uzyskać żadnych informacji.

„Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji oraz Wiceprezes ds. Pracy Polskiej Grupy Górniczej nie są wstanie odpowiedzieć na podstawowe pytania strony społecznej...

 

Póki co nie uzyskaliśmy odpowiedzi choćby na takie pytania jak: ilu mamy autoryzowanych dealerów węgla w całym kraju. Przedstawiciele Zarządu nie są w stanie odpowiedzieć jakie marże są narzucane przez pośredników, nawet na pytania o podstawowe parametry węgla produkowanego przez poszczególne kopalnie Polskiej Grupy Gorniczej nie uzyskaliśmy rzetelnych informacji...”

Śląski Biznes pisał w ubiegłym tygodniu WZZ "Sierpień 80" skierował w tej sprawie, kolejne już wystąpienie do premiera Mateusza Morawieckiego.

Oceń publikację: + 1 + 75 - 1 - 6

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,pilne-zwiazkowcy-rozpoczeli-protest-w-pgg,wia5-1-6653.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Onyx01 2022-05-23
  13:17:39

  66 3

  Ojej. Związkowcy dopiero teraz zauważyli problem. Jak do tej pory wystarczyło żeby poszeleścili wam papierkami przed nosem i nagle dostawaliście pomroczności a problemy przestawały istnieć jak za dotknięciem magicznej różdżki

 • ~Dador 2022-05-23
  13:29:27

  59 16

  Co za problem. Dogadać się z kazachskim pośrednikiem i ciągnąć dalej ruski węgiel, jakby embargo nie było. Tak jak ciągniemy rewersem gaz z Jamału, niby od niemca. Z respiratorami poszło szybko to i numer z omijaniem sankcji pójdzie gładko. Ja tam wierzę w prawych i sprawiedliwych :D.

 • ~Kotka Tola 2022-05-23
  16:41:21

  35 43

  Morawiecki powiedział że Norwegia zarabia na wojnie ruskich z Ukrainą i powinna się zyskiem podzielić. To samo zastosować w górnictwie. Górnicy też zarabiają na wojnie w Ukrainie zdzierając z Polaków za najdroższy na świecie węgiel.

 • ~Eugeniusz Jankowski 2022-05-23
  18:17:52

  32 13

  Znowu SIERPIEŃ 80 jak to mówią lepiej protestować niż pracować

 • ~artefaks 2022-05-23
  18:38:01

  31 2

  A co na to mafia węglowa ? Ujawni nagrania od sowy ?

 • ~Franz Kawka 2022-05-23
  22:36:47

  32 4

  Wongiel po 3 tysiące, podobno premier Norwegii zaapelował o pisanie listów do górników w Polsce żeby dzielili się zyskiem z biednymi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2355