zamknij

Wiadomości

ZUS ostrzega przed fałszywymi doradcami emerytalnymi

2017-11-03, Autor: bf, źródło: materiały prasowe

Po raz kolejny zaczęły do ZUS docierać niepokojące sygnały, że do przyszłych emerytów lub emerytów już pobierających świadczenie zgłaszają się osoby, które odpłatnie oferują im jakoby korzystniejsze obliczenie wysokości emerytury. To oszuści podający się za pracowników ZUS-u.

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych województwa śląskiego przestrzega przed korzystaniem usług osób podających się za pracowników ZUS - fałszywych doradców, których jedynym celem jest narażenie na straty finansowe przyszłych lub obecnych świadczeniobiorców. - Osoby takie nie dysponują ani odpowiednią wiedzą, ani precyzyjnymi narzędziami, które pozwalają im spełnić swoje obietnice, a przy tym często chcą wykorzystać nieuwagę emerytów, by ich okraść – mówi Aldona Węgrzynowicz, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.

Przy tej okazji warto także przypomnieć, w jakich okolicznościach może złożyć nam wizytę w domu pracownik ZUS. Jest mozliwa gdy:

- Przeprowadza się kontrolę wykorzystania zwolnień lekarskich – jeżeli nie jesteśmy chorzy, nie mamy więc co spodziewać się takiej wizyty;

- Przeprowadza się kontrolę płatnika składek, jeśli siedziba firmy jest w tym samym miejscu co adres zamieszkania płatnika. Na kontrolę płatnika składek, inspektorzy umawiają się z wyprzedzeniem.

Poza wymienionymi wyżej przypadkami nie ma więc możliwości, by pracownicy ZUS odwiedzali klientów (zwłaszcza emerytów) w domach.

Pracownicy ZUS nie składają też telefonicznych, ani osobistych propozycji płatnego wypełnienia jakichkolwiek wniosków (np. o ponowne przeliczenie emerytury). Pomoc w nieodpłatnym wypełnianiu wniosków do Zakładu zawsze oferują natomiast pracownicy ZUS we wszystkich placówkach ZUS na terenie całego kraju.  

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~piotr0904 2017-11-03
  12:32:12

  13 12

  Ubaw po pachy ZUS ostrzega przed sobą

 • ~Lateks 2017-11-03
  16:43:26

  6 12

  Pytanie tylko dlaczego ZUS nie poda informacji że jakieś dwa lata temu zmieniły się przepisy i wszystkie kobiety które pobierają świdadczenie i miały dzieci powinny złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty...

 • ~Adalbert 2017-11-03
  18:13:07

  11 7

  Lateks - Po pierwsze, jaka niby to zmiana przepisów miała miejsce, która miałaby wpływ na wysokość renty, a była związana z posiadaniem dzieci. Po drugie, podaj przepis prawa, który nakazywałby ZUSowi pouczanie o zmianie przepisów. Nie wprowadzaj innych błąd, jes

 • ~ 2017-11-03
  22:36:31

  4 12

  adalbert.....zwykła przyzwoitość nakazywałaby po prostu podpowiedzieć obywatelom, bo nawet najlepszy urzędnik nie zna wszystkich zmian prawa....no chyba, że ty wiesz wszystko w temacie prawa- podobnie jak jeden "ekspert" tego portalu od zrównoważonego transportu, czyli że nic nie wiesz, a mędrkujesz

 • ~Lateks 2017-11-04
  09:47:52

  4 9

  ~Adalbert taki przepis że urlop macierzyński liczy się jako okres składkowy, a przed zmianą przpisów był liczony jako nie składkowy.
  Owszem nic nie rozkazuje informować emerytów o zwiększeniu emerytury jednak zwykła przyzwoitość by nakazywała żeby panie przyjmujące takie wnioski wiedziały o przepisach

 • ~minowa 2017-11-04
  15:02:25

  0 9

  @Lateks, jest jeszcze jeden powód - zniesiono zaliczanie okresów nieskładkowych do końca 1998r.

 • ~Adalbert 2017-11-04
  17:11:59

  10 0

  Lateks - Niestety, mylisz się - urlop macierzyński jest i był okresem składkowym. Zapewne chodzi Ci o urlop wychowawczy (to jednak różnica) i ustalenie kapitału początkowego - niestety, tu też się mylisz - dalej to jest okres nieskładkowy, tyle że uwzględnia się go z przelicznikiem 1,3 (jak do okresu składkowego). Poza tym ta zmiana, z roku 2015, nie ma wpływu na wyliczenie renty z tytułu niezdolności do pracy - dla wyliczenia wysokości tego świadczenia nie ustala sie kapitału początkowego.

 • ~Adalbert 2017-11-04
  17:34:00

  10 0

  Sceptyk3 - I często podpowiadają. Ostatnio również, w przesyłanej korespondencji pisze się do klientów naprawdę prostym językiem. Tyle, że wielu jest takich, którzy nie wiedzą, o co zapytać, i to mimo usilnych starań tych pytanych - dziwnym trafem dotyczy to niestety młodych osób bądź też tych, którzy mogą pochwalić się emeryturą na poziomie ponad 4 tys. na rękę i więcej (wychodzą oni z założenia, że wszystko się należy i koniec). Kolejna, całkiem niemała grupa, to ci, co wiedzą zawsze lepiej - coż najczęściej to kobiety, i niejednokrotnie żony tych Panów z wysokimi świadczeniami, które to Panie żadną pracą w życiu rąk nie strudziły. Po drugie, zapewniam, że nie wiem wszystkiego w temacie prawa, jednakże w dziedzinie ubezpieczeń społecznych wiem dużo. Poza tym, ZUS organizuje szkolenia i gdzie prostym językiem przekazywane są informacje. Ostatnimi czasy, doradcy rybnickiego ZUSu prowadzili też spotkania w wielu miastach, zakładach pracy itd. W szkołach prowadzone są Lekcje z ZUS. Mało? Naprawdę, tylko warto chcieć. Pozdrawiam.

 • ~Lateks 2017-11-06
  09:35:33

  0 1

  ~Adalbert wybacz nie jestem pracownikiem ZUS-u, nie jestem politykiem, ale idź zapytaj w ZUSie o to o czym piszesz i nikt nie udzieli Tobie odpowiedzi. Trzy sąsiadki na emeryturze każda przy składaniu wniosku usłyszała że się nic nie zmieniło i każda dostała od 100 do 200 zł miesięcznie większą emeryturę bo ew. jeżeli się tak upierają to mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Jak dla mnie postawa pracowników ZUSu to oszustwo. Ale skoro wiesz lepiej....

 • ~Lateks 2017-11-06
  09:36:45

  0 1

  p.s. System informatyczny ZUS kosztował mld zł więc w czym problem z automatu ponownie przeliczyć emerytury ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 920