zamknij

Wiadomości

ZTZ wymienia autobusy

2011-03-23, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku zorganizował przetarg na obsługę przewozów w transporcie zbiorowym. W praktyce oznacza to, że na drogach pojawi się trzynaście nowych autobusów.

Reklama

Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku zajmuje się organizacją komunikacji miejskiej. Jednym z zadań jakie musi wykonać, jest znalezienie przewoźników, którzy obsłużą 44 linie. Żeby to zrobić, co 3 lata organizuje przetarg. Jego rozstrzygnięcie oznacza wymianę części autobusów.

W tegorocznym przetargu wyznaczono 5 zadań:
-  W pierwszym i drugim szuka się firmy, która dostarczy i obsłuży gimbusy dla Gimnazjum nr 4 przy ul. Rybackiej w Rybniku, Gimnazjum nr 7 przy ulicy Sztolniowej, Gimnazjum nr 10 przy ulicy Karola Miarki, Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 2 przy ul. Morcinka. Gimbusy muszą być wyprodukowane po 1998 roku, mieć pojemność minimum 100 miejsc w tym przynajmniej 25 miejsc siedzących i mieć czytnik e-kart.
- W zadaniu trzecim szuka się przewoźnika, który obsłuży przewozy komunikacji miejskiej pięcioma autobusami, wyprodukowanymi po 1999 roku. Każdy ma mieścić 100 osób i mieć minimum 20 miejsc siedzących.
- Zadanie czwarte mówi o dostarczeniu trzech autobusów, które wyprodukowano po 2010 roku. One także muszą zmieścić 100 osób i mieć 20 miejsc siedzących. Dodatkowo muszą wyposażone w jednostki napędowe spełniające minimum normy EEV.
- Ostatnie zadanie mówi o dostarczeniu i obsłudze pięciu autobusów z rocznika minimum 2003. Każdy o pojemności co najmniej 70 miejsc w tym minimum 15 miejsc siedzących. Wyposażonych w jednostki napędowe spełniające minimum normy EURO 3.

Dyrektor ZTZ w Rybniku, Kazimierz Berger tłumaczy, dlaczego na drogach pojawi się tak mało niedawno wyprodukowanych autobusów. – Bo na więcej nas nie stać – mówi. – Mamy ograniczony budżet i musimy tak wszystko poukładać, by wykonać określoną liczbę wozokilometrów i jednocześnie zmieścić się w posiadanej kwocie. Im nowszy autobus, tym ta stawka jest wyższa, dlatego stawiamy głównie na starsze modele – tłumaczy dyrektor.

Termin składania ofert mija 5 kwietnia. Przypomnijmy, przetarg ogłoszony w 2008 roku wygrała firma P. S. T. Transgór S.A. To ona aktualnie obsługuje przewozy w transporcie zbiorowym.

O wynikach przetargu będziemy informować.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
  • ~om602 2011-03-23 09:29:39

    niech zmienią keirowców, bo takie hamstwo na drodzę jak jest w rybniku to nie spotkałem się z tym jeszcze nigdzie indziej

    0 1
  • ~om602 2011-03-23 09:30:59

    i prezydenta

    0 0
  • ~sonia020477 2011-03-23 09:46:23

    Prawda, kierowcy autobusów uważają się za "panów i władców", są tak opryskliwi (zwłaszcza dla starszych osób) że czasem nie można tego słuchać.
    Zastanawiam się jak by to było gdyby ktoś z nas pracujący w innej branży tak zwracał się do swoich klientów, brak szacunku i tyle. Rozumiem, że czasem jak wszędzie są "upierdliwi" klienci ale kulturalny człowiek używa wtedy dyplomacji. Nikt nie ma nad tym pieczy? Przecież mają jakiś zwierzchników ktoś chyba rozlicza ich z pracy?...
    Ludzie komuna już dawno minęła.
    Pozdrawiam wszystkich pasażerów skazanych na wiecznie "nabzdyczone"miny kierowców...

    1 0
  • ~szafi72 2011-03-23 10:17:16

    Niestety muszę się zgodzić co do uprzejmosci "kierowców" sama jestem kierowcą tego wielkiego smoka i wstyd mi za kolegów i koleżanki .......... ale pasażerowie też nie grzeszą uprzejmością ...niestety pozdrawiam cieplutko

    1 0
  • ~Rekinica 2011-03-23 10:35:59

    szafi72, pasażerowie nie grzeszą uprzejmością. A w jakiej branży nie ma upierdliwych klientów? Różnica jest taka, że każda szanowana się firma zatrudnia takich pracowników, którzy zachowują spokój w takiej sytuacji. Tłumaczenie opryskliwości kierowców niegrzecznym zachowaniem pasażera oznacza tylko tyle, że kierowca jest na takim samym poziomie kultury jak klient. Byłoby mi wstyd.

    0 0
  • ~tommi 2011-03-23 10:36:40

    szafi72 pełny szacunek dla Ciebie i Twojej pracy, z paniami nie ma problemu, inaczej jednak to wygląda z panami, zdarzają się uprzejmi i życzliwi, ale wielu jest poniżej wszelkich standartów.

    0 0
  • ~Grisza 2011-03-23 10:36:47

    "W praktyce oznacza to, że na drogach pojawi się trzynaście nowych autobusów". Niestety z warunków przetargu nie wynika, że pojawi się trzynaście nowych autobusów, a tylko 3 wyprodukowane po 2010 roku. Należałoby zatrudnić redaktora, który potrafi to wszystko zliczyć, bo chyba Autorkę tekstu to przerasta...

    0 0
  • ~trend 2011-03-23 11:20:14

    takie nowe jak i nasze "nowe" auta z zachodu. Wszystko, co jest nowsze od jelczy i karos jest po prostu "nowe". Myślę, że to autorka miała na myśli.

    0 0
  • ~andrzej1984 2011-03-23 12:43:48

    ~tommi masz świętą rację z kobietami nie ma żadnych problemów ,a z facetami jest o wiele gorzej bo jak chcesz wysiąść pierwszymi drzwiami to ci nie otworzy bo one służa do wsiadania a jak ten kierowca łamie przepisy ruchu drogowego (najczęściej jest to rozmowa z kolegą)jak zwrócisz uwagę to wielka obraza pana kierowcy.Ja raz jechałem PKS z Krakowa do rybnika i chciałem żeby sie zatrzymał w Gotartowicach bo jaki jest sens jechania do Centrum skoro zaraz mialem autobus na Pekin to mi odpowiedzial że to nie taksówka.Jednym słowem zwolnić facetów a kobiety zatrudnić.A co do autobusow jedne posiadaja drzwi dla wysiadających inne zaś posiadaja drzwi tylko dla wsiadajacych to te nowe autobusy bedą chyba przeznaczone dla debili lub osób ograniczono umusłowo

    0 0
  • ~Tadeusz Dybala 2011-03-23 13:56:42

    Czyżbyś był pierwszym, który już zauważył TAJEMNICZE ZNIKNIĘCIE PREZYDENTA RYBNIKA ?

    Rybnik od 2 tygodni nie ma prezydenta na swoim stanowisku, a zastepcy i co ciekawe media, ukrywają ten fakt. Tylko tej choroby dalej się nie da ukryć. Przecież takie nieszczęście może

    każdego spotkać. Ty "om 602" musisz już wiedzieć o przyspieszonych wyborach na NOWEGO PREZYDENTA RYBNIKA ? Odpowiedz mi.

    0 0
  • ~Tadeusz Dybala 2011-03-23 13:58:31

    Czyżbyś był pierwszym, który już zauważył TAJEMNICZE ZNIKNIĘCIE PREZYDENTA RYBNIKA ?

    Rybnik od 2 tygodni nie ma prezydenta na swoim stanowisku, a zastępcy i co ciekawe media, ukrywają ten fakt. Tylko tej choroby dalej się nie da ukryć. Przecież takie nieszczęście może

    każdego spotkać. Ty "om 602" musisz już wiedzieć o przyspieszonych wyborach na NOWEGO PREZYDENTA RYBNIKA ? Odpowiedz mi.

    0 0
  • ~Tadeusz Dybala 2011-03-23 13:59:31

    Czyżbyś był pierwszym, który już zauważył TAJEMNICZE ZNIKNIĘCIE PREZYDENTA RYBNIKA ?

    Rybnik od 2 tygodni nie ma prezydenta na swoim stanowisku, a zastępcy i co ciekawe media, ukrywają ten fakt. Tylko tej choroby dalej się nie da ukryć. Przecież takie nieszczęście może

    każdego spotkać. Ty "om 602" musisz już wiedzieć o przyspieszonych wyborach na NOWEGO PREZYDENTA RYBNIKA ? Odpowiedz mi.

    0 0
  • ~toomann 2011-03-23 14:25:39

    ~andrzej1984: Z zatrzymywaniem na przystankach innych niż rozkład jest taki problem, że można za to zabulić (i to dużo), np. właśnie w Krakowie straż miejska robi foty, a potem trzeba płacić ok. 500,00 (w zależności od "dobrego serca" półgłówka w mundurze)
    ~tommi: Ile tych Karos jeszcze jeździ na liniach miejskich? A co jest lepsze - 5-letni Jelcz czy 20-letni Mercedes/MAN?
    Jeździłem kiedyś autobusami w Rybniku i wiem, że po 12 godzinach pracy w ruchu ulicznym doprowadza nawet najbardziej opanowanych do wybuchu (co wogóle nie usprawiedliwia chamstwa)

    0 0
  • ~adamb 2011-03-23 15:24:37

    Zgadzam się co do kierowców - większość do wymiany !
    Przykład: stoję sobie na drodze z włączonym kierunkowskazem i chcę wjechać na swój podjazd do garażu z przeciwnego kierunku sznur stojących pojazdów auto przed autobusem rusza i robi się luka przez którą mógłbym śmignąć.... ale nie kulturalny i uprzejmy kierowca autobusu nie pozwoli na to ! co z tego że przesunął się o 3m... a ja dalej swoim autem blokuję ruch w drugą stronę ? ważne, że on się przesunął...
    Swego czasu pewien geniusz uznał, że ja jadąc ul. Raciborską wymusiłem mu pierwszeństwo na skrzyżowaniu z Wiejską, z której on skręcał (obok Plazy) i postanowił mnie nauczyć dobrych manier wjeżdżając na wprost na rondo z prawego pasa (do skrętu na Dworek)... szkoda, że nie jechałem sam bo wyremontowałbym sobie prawy bok auta na koszt ZTZ.

    Od tego czasu mam tych gn..ków w głębokim poważaniu i nie ułatwiam im w jakikolwiek sposób przejazdu...

    0 0
  • ~KB 2011-03-23 16:32:16

    Chwila chwila.. przecież tych nowych autobusów będzie tylko trzy sztuki, reszta już jeździ po rybnickich drogach, a będzie to tylko kontynuacja bieżących zadań. Tak więc nie żadne trzynaście a trzy nowe autobusy :]

    0 0
  • ~KB 2011-03-23 16:35:52

    No a co do pozostałych wypowiadających się odnośnie kultury kierowców.. to jak się zachowują w swoich wielkich machinach świadczy tylko i wyłącznie o tym jak zostali nauczeni przez pozostałych uczestników ruchu, którzy opóźniali im wykonywanie swojej pracy - czyli dowóz pasażerów NA CZAS, za co im się płaci.

    0 0
  • ~ 2011-03-23 16:40:29

    Jak to za kilka tygodni? Z tego co pamiętam, przewoźnik z nowymi autobusami według SIWZ wchodzi na linie na początku 2012. Podkreślam, z tego co pamiętam, bo nie chce mi się teraz sprawdzać.

    0 0
  • ~KB 2011-03-23 16:56:17

    Dokładnie to od 2 stycznia 2012 i od nowego roku szkolnego (autobusy wyprodukowane po 1998 i 1999r.)

    0 0
  • ~naticzek 2011-03-23 19:19:08

    To racja,jestem osobą niepełnosprawną ostatnio kierowca prawie mi przymknął nogę bo nie pomyślał o tym ,że potrzebuje więcej czasu na wejście do autobusu -a był to autobus przystosowany ,więc kierowcy też powinni być "przystosowani"...a kiedy raz poprosiłam o pomoc przy wsiadaniu to kierowca tylko burknął coś pod nosem i tyle...

    0 0
  • ~ 2011-03-23 20:56:58

    "Bo na więcej nas nie stać" - jak ma stać, skoro nie ma autobusów tam gdzie są potrzebne? Albo jedzie 5 autobusów w ciągu pół godziny, albo przez 2 godziny nic. Komunikacja w Rybniku - przy tylu remontach dróg jednocześnie - powinna odciążyć centrum, umożliwiając pracownikom firm ulokowanych w śródmieściu pewny dojazd. Tymczasem ZTZ nastawiony jest w dalszym ciągu przede wszystkim na dowóz górników do kopalń, jak przed 30 laty i uczniów do szkół. Przy takim systemie można marzyć o podmiejskich parkingach i odciążeniu centrum.

    0 0
  • ~ 2011-03-23 23:09:51

    tyle pieniędzy miasto wkłada w komunikacje miejska... nie lepiej byłoby zapłacić jakiejś firmie za opracowanie nowej siatki połączeń, która nigdy nie została zmieniona, niż ciągle podwyższać ceny biletów ?! przecież co jakiś czas potoki pasażerów się zmieniają, zamiast dostosować linie, to nic nie robią tylko tną nierentowne kursy. jestem pewien że za te same pieniądze Rybnik jest w stanie otrzymać normalną porządną częstotliwość na liniach, tylko dlaczego wiecznie ufa się panu Bergerowi a nie specjalistom ! niech ktoś coś z tym zrobi w końcu. z każdym dniem zniechęca się pasażerów do komunikacji. poza tym dlaczego do tej pory nikt nie wpadł na pomysł uaktualnienia rozkładów jazdy na stronie internetowej w czasie objazdów albo chociaż dodania jakiś informacji o zmianach przy przeglądaniu linii. tak jak kładzie się żółtą tablicę z napisem II strefa w autobusach, tak też powinno się informować o zmianie trasy. przecież nie każdy może wiedzieć o objazdach. tak można mnożyć i mnożyć. jak to wszystko zmienić ?! prezydent tego nie dostrzega ?! może redakcja się zainteresuje.

    0 0
  • ~ 2011-03-24 19:16:23

    TEDE ma delire, łapa mu się trzęsie i trzykrotnie wali ten sam post!

    0 0
  • ~Lateks 2011-03-24 23:27:14

    Marten ale wiesz przeanalizowanie wszystkich danych z "monitoringu" pasażerów (ekarta) jest nie możliwy... na razie tylko zapisują dane analizować je będą za 150 lat

    0 0
  • ~jolka43 2011-03-25 08:17:04

    student ty jesteś chory na mózg już wielokrotnie Ci o tym pisałam ,jak widać nie dociera.Szkoda mojej energii

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?










Oddanych głosów: 918