zamknij

Wiadomości

ZTZ ułatwia życie podróżnym. Od teraz bilet okresowy kupimy za pomocą smartfona

2016-09-15, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku przygotował ciekawe udogodnienie dla swoich klientów. Od połowy września podróżni, którzy posiadają smartfon z dostępem do internetu, będą mogli kupić bilet okresowy i korzystać z niego, rejestrując przejazdy w autobusie. Dotychczas ta najtańsza forma zapłaty za przejazd była dostępna tylko przy korzystaniu z eKarty imiennej.

Reklama

Wystarczy mieć smartfona z dostępem do internetu. W zależności od posiadanego sytemu operacyjnego trzeba będzie pobrać ze sklepu Google play, App store lub Windows store ZA DARMO aplikację „zbiletem.pl”.

Następnie za pośrednictwem strony internetowej „zbiletem.pl” będzie można kupić jeden z ogólnodostępnych biletów okresowych obowiązujących na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku.

Po podaniu podstawowych danych i wybraniu rodzaju biletu trzeba będzie wskazać dzień, od którego ma obowiązywać bilet. Zapłata następuje poprzez wykorzystanie płatności internetowych (przelewem lub kartą) w tym sytemu PayU.

Po potwierdzeniu płatności, trzeba będzie w smartfonie uruchomić aplikację „zbiletem.pl” i wykonać operację „aktualizuj bilety”. Zakupiony bilet od razu pojawi się na ekranie smartfonu.

Po wybraniu biletu na początku przejazdu konieczna będzie operacja rejestracji przejazdu. Rejestracja przejazdu będzie się odbywać nie w czytnikach e-kart, a poprzez zbliżenie smartfonu do znacznika NFC lub zeskanowanie specjalnego QR kodu. Dopiero po dokonaniu którejś z tych operacji, bilet będzie ważny.

Zarówno znacznik NFC jak i QR kod będą się znajdować w kilku miejscach autobusu na wyraźnie oznaczonych naklejkach, które już można spotkać w części pojazdów.

WAŻNE: Bilet w smartfonie będzie ważny tylko z dokumentem potwierdzającym tożsamość, a w przypadku biletu ulgowego z dokumentem potwierdzającym prawo do ulgi.

Już wkrótce wszystkie niezbędne informacje zostaną udostępnione na stronie www.ztz.rybnik.pl.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~thomas_k7 2016-09-15
  09:44:59

  20 7

  Warto jeszcze dodać, że rozładowana bateria czy brak zasięgu (w artykule mowa o dostępie do Internetu przez telefon, co nie jest konieczne podczas podróży) nie powoduje, że pasażer podróżuje bez biletu.
  Do weryfikacji potrzebny nam tylko numer PESEL (dokument do okazania).

  Wszystko fajnie i super, ale dalej wielu pasażerów nie potrafi zrozumieć dlaczego w Rybniku rok ma więcej niż 12 miesięcy...
  Bilet powinien być MIESIĘCZNY, a nie 28 dniowy.
  System zarabia, tutaj dwa dni, w kolejnym miesiącu trzy. Rocznie uzbiera się prawie cały miesiąc, a to kolejne 90 zł (w przypadku biletu normalnego, 28 dniowego, strefa 0).
  Może kiedyś to się zmieni? Pewnie nie...

 • ~LEMUR 2016-09-15
  10:03:38

  15 2

  Jaka szansa na ebilety czasowe? Godzinowe, dobowe działające na wszystkie linie w ramach jednej strefy? Może z ebiletem będzie to do ogarnięcia?

 • ~THE Bill 2016-09-16
  07:34:36

  2 2

  No fajnie, pięknie. Dla przyjezdnych jest to nadal bardzo wymagające. ZTZ chyba chce ograniczyć ilość kupowanych biletów u kierowcy? Wprowadzcie system płatności za przejazd wysyłając sms - chodzi o bilety jednorazowe. Podaje nr autobusu w treści i otrzymuje sms z biletem. Genialnie proste. Takie systemy działają w Polsce z powodzeniem.

 • ~KSnake 2016-09-16
  09:51:33

  6 1

  System jest obłożony zbyt wygórowanymi wymaganiami. Trzeba zainstalować aplikację, zarejestrować się na stronie. Posiadać dokument tożsamości. Bilet ważny jest na konkretną osobę. Płatność powinna być również możliwa za pomocą operatora GSM. Wszystko to skutecznie zniechęca do korzystania z tego systemu. Będzie to samo, co z takimi cudami jak: kupowanie biletu przez telefon i używanie karty miejskiej jako e-portmonetki.
  Skoro ZTZ jest tak nowoczesny, to ja się pytam: dlaczego nie ma w Rybniku biletomatów w punktach newralgicznych (pl. Wolności, PKP, Dworzec KM, Bazylika, Sąd i paru innych pkt przesiadkowych)? Doładowanie kart jest niemożliwe w godzinach około wieczornych, bo wszystkie kioski i MPS są nieczynne!! Dlaczego nie ma biletów czasowych? Z jakiego powodu bilety miesięczne nie są miesięczne?! Dlaczego kierowca nie może odmówić płatności za przejazd, jeśli pasażer nie ma odliczonej kwoty (w innych miastach jakoś da się!)? PATOLOGIA w NASZYM MIEŚCIE.

 • ~Arteks 2016-09-16
  10:11:55

  5 2

  @thomas_k7 @KSnake - bo nasz ZTZ nie chce być przyjazny dla mieszkańców. To jest instytucja nastawiona na wyciąganie kasy z ludzi, a nie na alternatywę wobec samochodów. Kuczera wziął się za Zieleń Miejską i kluby sportowe - kiedy weźmie się za ZTZ? Tam naprawdę dużo trzeba zmienić aby ta miejska instytucja zaczęła służyć ludziom. Przede wszystkim trzeba od nich wymagać bo do tej pory nawet nie chciało im się wymienić uszkodzonego rozkładu jazdy, a na niektórych przystankach wiszą nieaktualne rozkłady lub informacje jak komunikacja będzie kursować w okresie... Świąt Bożego Narodzenia... A płatności przez smartfona popieram, każda opcja alternatywna do e-karty jest super!

 • ~Abisall 2016-09-16
  10:54:04

  7 0

  Kolejne "pudrowanie trupa" nie mające ŻADNEJ praktycznej wartości. Wspaniałe udogodnienie które de facto jest komplikowaniem całego procesu. Całe to udogodnienie jest tylko po to aby pośrednik zarobił- czy ZTZ ujawni jakie są koszta przystąpienia do tego systemu? Choć stawiam na to że wykorzystanie tej formy zapłaty za przejazd będzie oscylować w okolicach promili a nie procentów. ZTZ chcąc "ułatwić życie podróżnym" powinno zastanowić się nad zmianą działania systemu e-karty:
  - automaty do doładowań lub zakupów kart/ biletów jednorazowych.
  - możliwość doładowań e kart przelewem
  Kolejne sprawy to te które trąca naciąganiem pasażerów
  - doładowania w cenie przejazdu a nie pozostawiania potem na karcie niemożliwych do wykorzystania środków,
  - rezygnacja z praktyki pobierania zawyżonej opłaty i oddawania nadwyżki jedynie w przypadku odbicia karty

 • ~zbiletem.pl 2016-09-16
  12:49:18

  0 0

  Drodzy czytelnicy. Chciałbym rzucić nieco więcej światła na działanie systemu zbiletem.pl. Chcę się odnieść wyłącznie do kwestii dotyczących działania systemu, pomijając sprawy dotyczące funkcjonowania transportu w Rybniku. Skupiając się na zbiletem.pl zatem, kilka rzeczy które chciałbym sprostować.

  zbiletem.pl to przede wszystkim sklep internetowy, który umożliwia zakup biletu okresowego imiennego, codziennie, o każdej poorze, w prosty sposób, w kilka kliknięć. Bez składania żadnych wniosków, konieczności posiadania jakichkolwiek innych nośników.

  Następnie, zakup nie wymaga żadnej rejestracji. Kiedy tworzyliśmy zbiletem.pl, od samego początku najważniejsza była jedna zasada - wygodny zakup bez rejestracji. Zarejestrowania wymaga jedynie wejście do pojazdu, a to wynika wyłącznie ze specyfiki funkcjonowania transportu publicznego w Rybniku.

  Kolejna rzecz, zbiletem.pl jest rozwiązaniem dla osób korzystających ze smartfona. Zakup on-line na web, a bilet w aplikacji mobilnej. Uruchomienie apki, wymaga wyłącznie wpisania numeru telefonu dla którego został kupiony bilet.

  Bilet, zgadza, się, jest ważny dla konkretnej osoby ponieważ jest to bilet okresowy imienny.

  Na koniec wspomniana przez osobę poniżej kwestia biletów przez SMS. Zakup biletów na komunikację miejską nie jest możliwy poprzez SMS ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju UE. Wynika to z regulacji prawnych. Kiedyś takie rozwiązanie funkcjonowało, choć nigdy w Polsce. Dziś już, według mojej wiedzy, nie funkcjonuje nigdzie w Europie.

  Reasumując, zbiletem.pl może Państwu ułatwić dostęp do biletów okresowych imiennych. Mogą je Państwo kupić w dowolnej chwili, błyskawicznie. Aplikacje dostępne są w app marketach.

  Zapraszam po więcej informacji na www.zbiletem.pl/rybnik i zachęcam do wypróbowania.

  Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego,
  Miłosz/zbiletem.pl

 • ~KSnake 2016-09-16
  22:08:56

  3 0

  Panie Miłoszu
  Wszystko super, sam system mi nie przeszkadza. Wypróbuję przy najbliższej okazji. Pytanie tylko, i to do ZTZ, nie do firmy "zbiletem.pl": po co bilet okresowy w takiej formie?! Karta jest lepszym nośnikiem, nie jest wymagany dowód tożsamości, da się łatwo skontrolować podczas "nalotu kanarów", nie rozładuje się jej bateria, itd. Chyba, że docelowo oba nośniki będą przenosiły ten sam bilet (wątpię).
  Lepiej byście wprowadzili bilety jednorazowe i czasowe (minutowe, godzinowe, dobowe). Mogą to być eBilety, jeszcze lepiej!
  Uparcie będę również apelował: BILETOMATY! Takie jak w Katowicach czy Warszawie, z możliwością nie tylko zakupu biletów jednorazowych, ale również doładowania eKarty w dowolnym momencie, obsługujące dowolny typ płatności! A najważniejsze - zacznijcie słuchać ludzi w sprawie rozkładu jazdy!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 80