zamknij

Wiadomości

„Zostałem potraktowany jak smarkacz”. A. Larysz opuszcza Rybnicką Radę Sportu

2016-10-19, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Aleksander Larysz zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rybnickiej Rady Sportu i z dalszego uczestnictwa w grupie. Sam zainteresowany nie zdradza powodów podjęcia takiej, a nie innej decyzji. Ma jednak sporo żalu do wiceprezydenta Rybnika – Piotra Masłowskiego. Czy słusznie? Jak sprawę komentuje magistrat?

Reklama

- Zostałem potraktowany jak smarkacz. Nie zamierzam dalej firmować swojego nazwiska w Rybnickiej Radzie Sportu - mówi ostro Aleksander Larysz. W miniony czwartek (13 października) miał zostać ustnie odwołany przez wiceprezydenta Masłowskiego z funkcji przewodniczącego Rybnickiej Rady Sportu. Powód? Nasz rozmówca nie podaje konkretów. - Nie chcę na razie ujawniać szczegółów. To i tak nic nie zmieni - tłumaczy.

Z treści wpisu Aleksandra Larysza na blogu wynika jednak, że pomiędzy nim, a władzami miasta dochodziło do spięć dotyczących wizji rozwoju sportu w Rybniku. - Dodatkowo argumenty które zostały użyte przez P.M (Piotra Masłowskiego - przyp. red.) jako tzw. oficjalne i reakcja P.M na mój do nich komentarz dały mi jasny obraz sytuacji w jakiej “formule” jest prowadzona dyskusja. Po krótkim ustosunkowaniu do zarzutów, przekazałem parę uwag krytycznych, które pojawiały wśród członków RRS, niestety nie znalazły one zrozumienia u P.M i zostały określone jako „wyrwane z kontekstu prowadzonych  działań i udzielanych wywiadów przez władze miasta” Widząc, że naprawdę nie ma o czym rozmawiać, a to co mówię odbija się od muru niekompetencji lub przynajmniej braku wiedzy co tak naprawdę dzieje się w RRS i rybnickim świecie sportu lub że chodzi o zupełnie o coś innego, zakończyłem spotkanie i poszedłem poprowadzić ostatni raz posiedzenie RRS – pisze na swoim blogu Aleksander Larysz.

Jak sprawę komentuje sam Piotr Masłowski? Wiceprezydent Rybnika tłumaczy, że powód odwołania Aleksandra Larysza związany jest z jego małą aktywnością w RRS. - Powołani członkowie, w tym również przewodniczący rady, podjęli się działania w radzie społecznej, chcąc działać aktywnie na rzecz sportu. Niestety pan Larysz nie wykazuje zaangażowania, które deklarował, co więcej jasno wyraził się, że nie zamierza dzielić się swoim know-how z członkami rady czy prezydentem – wyjaśnia.

Wiceprezydent Masłowski spotkał się z Aleksandrem Laryszem przed posiedzeniem Rybnickiej Rady Sportu. - Chciałem uprzedzić Pana Larysza o tej decyzji i nie zaskakiwać, dlatego spotkałem się z nim wcześniej by poinformować  o takim postanowieniu – dodaje.

Przewodniczący RRS nie czekając na ruch urzędu, sam zrezygnował z pełnionego stanowiska i opuścił grupę – w miniony poniedziałek złożył rezygnację na piśmie.

Na tym nie koniec zmian w Radzie Sportu. - Chciałbym by powołany organ skupiał osoby, które chcą się angażować i rzeczywiście działać, dlatego ze składu zostaną odwołane osoby, które nie uczestniczą w spotkaniach.

Chodzi o Grzegorza Janika (Klub Sportowy „ROW 1964 Rybnik”), Grzegorza Ochojskiego (Miejskie Towarzystwo Piłki Nożnej) i Przemysława Palucha (Klub Sportowy „Silesia” Rybnik). W ich miejsce mają zostać powołani: Tomasz Kieczka - Towarzystwo Sportowe ROW Spółka z o.o. i Kamil Zasada - MOSiR w Rybniku, Rybnicki Klub Piłkarski - Szkółka Piłkarska ROW w Rybniku.

Czy Waszym zdaniem pretensje Aleksandra Larysza do wiceprezydenta Piotra Masłowskiego są słuszne? 

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~elegant 2016-10-19 08:41:40

  Braki kompetencyjne u p.prezydenta Masłowskiego było widać od samego początku.Jak pojawia się jakiś konflikt w mieście to zawsze w tle jest p.Masłowski.Skandaliczne przyznanie o 100% więcej środków dla dla stowarzyszenia swojego kolegi radnego Wiśniewskiego o czym wspomniał ostatnio radny Cebula pokazuje po co jest na tym stanowisku.Ewidentnie najsłabsze ogniwo.Trzeba mieć nadzieję,że jeszcze tylko 2 lata.

  45 27
 • ~DarGrze 2016-10-19 10:06:01

  Panie elegant/Larysz/czy jak kto jeszcze woli… Po uważnym przeczytaniu wpisu na pańskim blogu wniosek nasuwa się jeden – jeśli ma się jakieś zarzuty wobec osoby prezydenta jednego czy drugiego, trzeba mieć na tyle jaj, żeby umieć je wyartykułować w sposób konkretny, albo dać se siana w ogóle. Bez urazy, ale wpis na pana blogu jest wpisem na poziomie odpowiadającym temu, jak został pan potraktowany. Wypowiedź dla rybnika.com.pl z resztą też. To się da streścić mniej więcej tak: odebrali mi zabawki, to będę tupał i sypał piaskiem po oczach. A dlaczego odebrali? Wiem, ale nie powiem. Dalszy komentarz wydaje się zbędny. Pozdrawiam.

  54 12
 • ~Foxy_02 2016-10-19 10:26:09

  Do ~dargrze - "Panie elegant/Larysz/czy jak kto jeszcze woli…"

  Dlaczego Pan imputuje, że osoba wypowiadająca się negatywnie o P. Masłowskim pod nickiem "elegant" to Pan Larysz ?
  Ma Pan jakieś dowody na to, czy stare dobre bolszewickie obwinianie bez dowodów, tak dzisiaj rozpowszechnione?
  To też świadczy o poziomie Pana wypowiedzi.

  26 16
 • ~Dariusz Grzesista 2016-10-19 10:49:30

  No mam, mam… Aczkolwiek na tym poziomie dyskusji (przecież to stare dobre bolszewickie obwinianie) pozwolę sobie ich nie ujawniać :)

  20 12
 • ~Dariusz Grzesista 2016-10-19 10:57:36

  Inna kwestia, ~Foxy_02, że jak ktoś nie ma argumentów merytorycznych, to się czepia przecinków. Czy elegant = pan Larysz, nie ma tu akurat większego znaczenia. Dlaczego nie odniosłeś się do pozostałeś części mojej wypowiedzi? Czyżby pokonany na argumenty? ;]

  17 13
 • ~Frigg 2016-10-19 11:33:43

  Pan Larysz dał się poznać jako idealny lider własnej organizacji, z której ktoś go chciał wyrzucić, za to że głównie w jego działaniach chodziło o promowanie samego siebie. Jeśli przewodniczenie w Radzie Sportu ograniczało się do tego samego - to nie dziwi mnie decyzja Władz Miasta. Moje pytanie brzmi: czego jeszcze Pan Larysz u Nas nie robił ? ... i kim nie był ? W pracy na rzecz miasta chodzi o pracę, a nie lans ..., popieram decyzję! Sport trzeba zmienić, a nie mówić o zmianach!

  41 0
 • ~Yggdrasil 2016-10-19 11:46:59

  Czytałem wypowiedzi Pana Larysza (blog, FB) i uważam, że poziom wypowiedzi jaki prezentuje ten Pan i zwroty jakie używa na określenie osób zajmującyh ważne stanowiska w UM powinny go zdyskwalifikować . Naturalnie to nie ocena merytoryczna, ale pewnego poziomu dyskusji nie życzyłbym sobie na poziomie ogólnomiejskim, a poziom ten coraz częściej się niestety pojawia.

  34 2
 • ~cVerde 2016-10-19 11:57:50

  z jednej strony czytam konkretny argument za odwołaniem pana Larysza: małe zaangażowanie i deklaracja że nie będzie dzielił się swoją wiedzą ( a przecież Rada Sportu to ważny społeczny organ doradczy), z drugiej w artykule i na blogu niestety tylko wylew żali i obraźliwe uwagi w stronę prezydenta nie poparte żadnymi przykładami.
  Nie mam szerszej wiedzy na temat tego co działo się na spotkaniach rady, ale na bazie tego co czytam to tytuł artykułu powinien zostać zmieniony z „Zostałem potraktowany jak smarkacz” na "Zachowałem się jak smarkacz"

  28 1
 • ~Ancymon 2016-10-19 12:01:38

  Oboje siebie warci , przecież w wyborach nawzajem się popierali .

  23 12
 • ~kretek 2016-10-19 13:03:11

  ~ancymon - z tego co pamiętom to karlusy nie dogodały się też w kampanii i ludzie od Larysza uciekli do Masłowskiego. Nie rokowało to dobrze.

  16 2
 • ~Ancymon 2016-10-19 13:24:57

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 3
 • ~Ancymon 2016-10-19 13:38:31

  Droga redakcjo ,jakie to złamanie regulaminu nastąpiło w moim wpisie. To już koleje usunięcie mojej opini którą zamieściłem na tym portalu.Proszę o odpowiedz.

  10 5
 • ~Extraliga_1 2016-10-19 17:55:22

  Ta Rada Sportu jak do tej pory opracowała dokument nt. strategii sportu w Rybniku. Ciekawy dokument opracowany w znacznym zakresie przez pana od siatkówki, którego głównym zadaniem było udowodnienie, że jedynym sportem w który warto inwestować jest żużel. W tym dokumencie dużo jest o sukcesach rybnickich grup młodzieżowych siatkarzy oraz mimochodem wspomniane jest o piłce nożnej, którą uprawia w klubach kilkaset osób. Słowem przy piłce nie wspomniano np. o awansach piłkarzy, którzy w ciągu 3 sezonów awansowali z III ligi do pierwszej a juniorzy w różnych grupach wiekowych też uzyskali awanse do wyższych lig wojewódzkich. Najciekawsze to są dane o frekwencji na żużlu w 2015 roku gdzie podając jako źródło Sportowe Fakty sami od siebie zwiększyli tę średnią o prawie tysiąc ludzi równocześnie o wyniku sportowym osiągniętym w tym roku przez żużlowców ani słowa bo jak pamiętamy zakończyło się to kompromitującą porażką z bankrutem z Ostrowa.
  RRS krytycznie kilka razy wypowiedziała się na temat decyzji podejmowanych przez władze miasta ale zdanie tego organu jest tylko opinią więc władze nie muszą się do tych uwag odnosić i tak robią. Rezygnacja tego pana nie ma żadnego znaczenia więc nie wiem o co ten szum. Natomiast powołanie w miejsce byłego prezesa klubu piłkarskiego przedstawicieli piłki kobiecej i trampkarzy świadczy o stosunku władz miasta do II-ligowego klubu piłkarskiego.

  15 11
 • ~mewa74 2016-10-19 20:40:35

  "Firmować swojego nazwiska" błąd redakcji, czy faktycznie taka była wypowiedź? Jeśli taka była, to wniosek, że pan chciał promować swoje nazwisko, a nie działać.

  13 1
 • ~b.szuster 2016-10-19 21:39:11

  Do ~Extraliga_1
  Dziwisz się? Masłowski i Kowalski (ten od siatkówki) to funfle z CRISu. Masłowski jak do tej pory to tylko udowodnił i udowadnia na każdym kroku że o sporcie to niewiele wie, że tylko przypomnę jego sławne decyzje o zlikwidowaniu jedynego wówczas klubu występującego w najwyższej klasie rozgrywkowej.

  7 8
 • ~grzesnick 2016-10-19 22:54:05

  Najlepszy dowód, że Masłowski nie zna się na sporcie? Wywalił z Rybnika ekipę zarządzającą koszykówką żeńską. Główny macher poszedł i do Zabrza, do piłki. Górnik spadł z ekstraklasy. To jego wina ;)

  10 3
 • ~Frigg 2016-10-20 10:22:29

  Zastanawiam się czy herb Rybnika jest jeszcze aktualny ? Po co jest tam ta ryba ..., może piłka powinna, czy bramka lub gwizdek ? Rybnik to nie tylko piłka i sport. Nie rozumiem co ma odwołanie jednego czy kilku nieaktywnych osób do rozważań o kompetencjach czy znajomości zagadnień sportowych Pana Masłowskiego ? ... czytam na stronie BIP UM, że do jego obowiązków należą: nadzór nad wydziałem rozwoju, wydziałem polityki społecznej, biurem działalności gospodarczej, biurem kultury i biurem organizacji pozarządowych i sportu. Masłowski nie jest zastępcą ds. sportu, ma tylko nadzorować czy wszystko jest poprawnie realizowane, a jak nie to powinien podejmować stosowne decyzje. Pewnie trudne, ale i potrzebne. Spłaszczanie dyskusji do sportu i budowanie wywodów o brakach kompetencyjnych jest rodzajem marketingu politycznego połączonego z marnym populizmem.

  7 2
 • ~telesrele 2016-10-20 11:53:08

  Moje spostrzeżenie a propos "eleganta". Jak sięgam pamięcią, to w komentarzach na tym portalu "elegantem" był Pan Harsze, Pani Kryszczyszyn, teraz jest Pan Larysz. Pewnie wkrótce dowiemy się, że "elegant" to Pan Fudali, Pan Śmigielski, Pan Janik lub ktokolwiek z obozu, który stracił władzę w naszym mieście. Do dzieła internauci, zamiast szukać pokemonów zacznijcie szukać eleganta. Może to ożywi ten portal, bo po zmianie jakoś podupadł. Nawet Arteks jakoś mniej aktywny.

  5 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 326