Nie od dziś wiadomo, że Żory to jedno z niewielu miast regionu, które prężnie rozwija się pod względem inwestycjyjnym. Tereny przemysłowe oraz hale m.in. produkcyjne przyciągają do miasta przedsiębiorców oraz firmy z całego regionu. Dowodem na prężny rozwój miasta jest inwestycja Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która w 2023 roku otworzyła w Żorach Akcelerator Biznesowy KSSENON.
Żory od lat starają się rozwijać dla przedsiębiorców i inwestorów z regionu. Miasto posiada tereny przemysłowe, gdzie powstają kolejne hale, w których zatrudnienie znajdują mieszkańcy Żor i okolicznych miast. W 2023 roku w Żorach powstała przestrzeń dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców – Akcelerator Biznesowy KSSENON. Obiekt w Żorach to kompleks 4 budynków, w których znajdziemy małe hale przemysłowe, a także przestrzenie biurowe i usługowe.
Akcelerator Biznesowy KSSENON to centrum kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości. To miejsce ulokowane w Żorach. Przekładając to na język taki bezpośredni, to jest nowoczesny obiekt, kompleks czterech budynków, który składa się z części przemysłowej, czyli małych hal na wynajem. Małe hale to nasz wyróżnik, ponieważ takie małe hale w regionie są nieobecne – mówi Katarzyna Cierniak, dyrektor Akceleratora Biznesowego.
W Żorach zdecydowano się na utworzenie miejsca, którego w regionie brakuje. To małe hale przemysłowe stworzone z myślą o małych przedsiębiorcach.
Zazwyczaj deweloperzy budują duże przestrzenie dla swoich wielkich klientów, firmy logistyczne. Natomiast tutaj stworzyliśmy miejsce dla mikro, małych, średnich przedsiębiorców, więc są to hale o powierzchni od 300 do 350 metrów kwadratowych. Część przemysłowa uzupełniona jest przestrzeniami usługowymi. Mamy również na wynajem biura, lokale usługowe oraz dodatkowe funkcje w częściach nieprzemysłowych, takie jak na przykład Centrum Kompetencji, Centrum Coworkingu, do którego serdecznie Państwa zapraszamy. Jest także przedszkole, bistro oraz np. miejsce na restauracje i – dodaje Katarzyna Cierniak.
Rozwój Żor w ostatnich latach skłonił KSSE do stworzenia obiektu właśnie w tym mieście. To był jeden z powodów, dlaczego to właśnie w tym mieście powstał KSSENON.
Żory to miejsce, w którym od lat swoją siedzibę ma Podstrefa Jastrzębsko-Żorska, jako powiedzmy taki oddział Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tutaj też mieliśmy swoje tereny prezmysłowe, które rozwijaja się dynamicznie,. Nie bez znaczenia jest oczywiście lokalizacja samego miasta oraz bardzo dobra współpraca z władzami miasta. Rozwój miasta był jednym z ważniejszych czynników. Miasto Żory jest w ma rys miasta pogórniczego, w związku z tym był to też jeden z aspektów, który pomógł nam pozyskać dofinansowanie na realizację tego celu – mówi dyrektor KSSENONA.
Lokalizacja KSSENONA właśnie w Żorach pozwala wielu najemcom rozważenie tego miejsca jako swoją przestrzeń na biznes. KSSENON ma być magnesem, aby przyciągnąć tutaj jeszcze więcej przedsiębiorców.
To jest taki nowy magnes, nowe miejsca, nowa infrastruktura w nowoczesnym standardzie, która przyciąga firmy już istniejące, firmy nie tylko żorskie, ale firmy z całego regionu, więc jest to jak najbardziej impuls rozwojowy dla miasta i dla regionu – zaznacza Katarzyna Cierniak.
To przede wszystkim nowoczesną przestrzeń – małe hale, biura na wynajem, ale także szereg innych udogodnień.
Poza tym, że oczywiście przedsiębiorcy mają w Akceleratorze do wynajęcia nowoczesne przestrzenie przemysłowe, usługowe, biurowe tosama Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna również we współpracy z miastem, czy z lokalnymi instytucjami otoczenia biznesu organizuje też np. punkty informacyjne, punkty kontaktowe, spotkania networkingowo-informacyjne - takie, które przybliżają naszym najemcom i przedsiębiorcom z całego regionu najnowsze trendy, informacje np. o dofinansowaniach, o najnowszej ofercie powiatowego Urzędu Pracy, Funduszu Górnośląskiego i innych partnerów, którzy w swojej ofercie mają instrumenty finansowe i niefinansowe, które służą rozwojowi przedsiębiorczości – wyjaśnia Katarzyna Cierniak.
W KSSENON-ie znajduje się także Centrum Kompetencji. To miejsce, w którym uczniowie z żorskich szkół mogą się wiele nauczyć.
To jest ważny wyróżnik akceleratora. To jest miejsce, które jest prowadzone w ścisłej współpracy z miastem Żory. W tej chwili z Centrum Kompetencji korzysta ponad 200 uczniów tygodniowo. Wyposażyliśmy profesjonalnie trzy laby, w tym salę komputerową z elementami VR i pracownię ze stanowiskami dydaktycznymi z m.in. sterownikami PLC . Z nowoczesnych pracowni korzystają uczniowie żorskich techników, mamy mechatroników, mamy automatyków, mamy logistyków i na bardzo nowoczesnym sprzęcie, który faktycznie zbliżony jest do sprzętu, którym posługują się firmy strefowe, zyskują oni nowe kwalifikacje, rozwijają swoje umiejętności zawodowe. To jest bardzo ważny aspekt. Chcemy tę współpracę rozwijać, bo przyjeżdża również do nas Politechnika Śląska i inne wyższe uczelnie, które z uczniami prowadzą różne wykłady i zajęcia.W tym roku chcielibyśmy bardziej zbliżyć uczniów do przemysłu. Czyli chcemy również zaprosić firmy, które działają bezpośrednio w otoczeniu Akceleratora, bo to jest też ważne, że KSSENON powstał właśnie w otoczeniu przemysłowym, gdzie już funkcjonują rozwinięci przedsiębiorcy polscy i zagraniczni. Myślę, że przedsiębiorcy z otoczenia , jak również najemcy KSSENONA, którzy reprezentują różnorakie branże, mają różne doświadczenie, pracują na różnych sprzętach , chętnie podzielą się z młodymi osobami tym doświadczeniem– mówi o wspieraniu młodzieży dyrektor Akceleratora Biznesowego.
Jak się dowiadujemy KSSENON nie jest sprofilowany na konkretny rodzaj działalności biznesowej. To miejsce, w którym znajdują się firmy z różnych branż.
KSSENON nie jest sprofilowany na określene firmy, na przykład wyłącznie z branzyz medycznej czy szeroko rozumianej energetyki. Są tutaj firmy, które są zainteresowane swoim rozwojem. To są firmy, które funkcjonują i chcą pracować nad tym, żeby ten ich biznes stawał się coraz bardziej nowoczesny, innowacyjny. Nasi najemcy reprezentują szeroki wachlarz branż – od IT, przez odnawialne źródła energii, biura projektowe, firmy usługowe, budowa maszyn, szafy elektryczne, kancelarie prawne itp. . – mówi Katarzyna Cierniak.
- Przeważnie są to firmy, które już od jakiegoś czasu funkcjonują na rynku i szukały na dla siebie nowego standardu, przestrzeni umożliwiającej rozwój. Są to firmy nie tylko z Żor, ale szeroko z regionu a dzięki bliskości granicy, również z Czech. To jest taki miks, i KSSENON był odpowiedzią na ich potrzeby rozwojowo-biznesowe. – dodaje dyrektor KSSENONA.
W czerwcu tego roku w Żorach otwarto Centrum Coworkingu. To miejsce skierowane nie tylko dla firm, ale także osób prywatnych. Można tutaj pracować zdalnie, a w międzyczasie napić się kawy. To przestrzeń, z której korzystają głównie osoby pracujące zdalnie, ale także takie, które nie mają swojego biura, a prowadzą np. jednoosobową działalność gospodarczą. KSSE kojarzy się nam głównie z dużymi firmami. Ten mit strefa chce obalić.
Cowork to jest całkiem nowa oferta w naszym mieście i nowa też dla Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do tej pory być może KSSE kojarzy się głównie z dużymi firmami, chociaż to też jest trochę taki mit, który staramy się krok po kroku obalać. KSSE to nie tylko duże zagraniczne firmy, ale również polskie mikro, małe i średnie są w stanie korzystać z wsparcia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W KSSENONIE wygospodarowaliśmy przestrzeń coworkingową. Mamy designersko urządzone miejsce, jest którym oferujemy 12 ergonomicznych stanowisk. Korzystają z niego głownie osoby , które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo są freelancerami, czy pracują zdalnie. Także serdecznie Państwa zapraszamy, bo naprawdę jest to atrakcyjna wizualnie przestrzeń a pakiety są w bardzo przystepnych cenach a w pakiecie na przykład mamy kawę – zachęca Katarzyna Cierniak.
Jak dodaje dyrektor Akceleratora Biznesoweg KSSENON kupienie pakietu nie jest obligatoryjne. Można przyjechać do strefy coworkingu z tzw. „drogi” i skorzystać z niej.
Co jest ważne, nie trzeba prowadzić działalność gospodarczą, to nie musi być przedsiębiorca. To może być ktoś, kto potrzebuje chwilę w ciszy popracować – dodaje dyrektor.
Mimo że KSSENON w Żorach istnieje od roku, to już teraz można uznać go za sukces Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Może tak nieskromnie to zabrzmi, ale myślę, że jest to sukces, ponieważ generalnie obiekt cieszy się bardzo sporym zainteresowaniem szerokiej grupy – podkreśla Katarzyna Cierniak.
- Przede wszystkim oczywiście jest dla przedsiębiorców i to są przestrzenie pod wynajem. Cieszymy się z tego, że właśnie miesiąc za miesiącem przybywa naszych najemców. Moge powiedzieć, że KSSENON staje się wizytówką i miasta i regionu, bo odwiedzają nas różne, ciekawe grupy jak studenci różnych kierunków ekonomiczno-przestrzennych. Byli u nas studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z Lublina, nawet ze Szwajcarii. Przyjeżdżają do nas przedsiębiorcy ale również samorządowcy z sąsiednich województw, jak i z sąsiednich miast województwa śląskiego. Były u nas międzynarodowe strefy ekonomiczne, więc dużo wydarzeń takich, których do tej pory nie było. Zostaliśmy także nagodzeni tytułem Budowla XXI wieku – podsumowuje dyrektor Akceleratora Biznesowego KSSENON, Katarzyna Cierniak.
W Żorskim Urzędzie Miasta podkreślają, że pojawienie się tutaj KSSENNON-u to nie przypadek, bo miasto jest nastawione na rozwój i innowację, szczególnie w zakresie biznesowym. Dzięki temu, że do KSSENONA przyjeżdżają ludzie biznesu, promuje on także miasto Żory.
To nie przypadek, że KSSENON powstał właśnie w Żorach, bo jesteśmy miastem otwartym na innowacje, czego przykładem jest Bezpłatna Komunikacja Miejska czy program rozwoju mieszkalnictwa Z przyszłością w Żorach. KSSENON to miejsce, jakiego nie ma nigdzie indziej. Miejsce innowacyjne, wprowadzające pionierskie rozwiązania, a przez to niezwykle ciekawe i przyciągające. Dlatego też goście odwiedzający Żory, zwłaszcza ci ze świata biznesu, bardzo chętnie odwiedzają KSSENON, chcą się jak najwięcej dowiedzieć o tym projekcie. Często też mówią o nim kolejnym osobom, w ten sposób promując Żory. Bez wątpienia te nowe możliwości jakie daje KSSENON, zwłaszcza dla start-upów, rozwijających się młodych firm czy freelancerów sprawiają, że rośnie zainteresowanie nie tylko prowadzeniem biznesu w naszym mieście, ale także zamieszkaniem właśnie u nas. Doskonale wpisuje się to w naszą wizję rozwoju miasta – mówi Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM Żory.
Pojawienie się kolejnych stref przemysłowych w mieście, ale także budowa tutaj KSSENON-u na pewno wpłynie na dalszy rozwój miasta. Przedsiębiorcy chętnie mówią o inwestowaniu i lokalizowaniu swoich biznesów właśnie w Żorach. Nowi przedsiębiorcy to także nowe miejsca pracy dla mieszkańców.
Wierzymy, że KSSENON to jedno z przedsięwzięć, które będą miały ogromne pozytywne znaczenie dla przyszłości Żor. Pomysł na KSSENON był taki, żeby było to kompleksowe rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby nie tylko na teraz, ale również na przyszłość. Z jednej strony są to przestrzenie do wynajęcia, hale czy biura dla biznesu, który już rozwija i będzie rozwijał miasto gospodarczo, generował nowe miejsca pracy, a także dochody budżetowe, które są ważne, by zaspokajać potrzeby mieszkańców w innych sferach. Z drugiej zaś, jest to cały kompleks z lokalami gastronomicznymi, przedszkolem czy świetnie wyposażonymi pracowniami, gdzie praktyczne umiejętności będą zdobywali uczniowie naszych szkół i pracownicy różnych firm. Tutaj mogą oni zdobyć nowe kompetencje, czy nauczyć się obsługi najnowocześniejszych maszyn, odpowiadając w ten sposób na wymagania współczesnego rynku pracy. KSSENON dzięki swoim możliwościom pozwoli profesjonalnej przygotować przyszłe kadry. Wyszkolić młodych ludzi, którzy w kolejnych latach będą napędzali dalszy, mamy nadzieję jeszcze bardziej dynamiczny, rozwój Żor – dodaje Adrian Lubszczyk.
Tagi: żory miasto biznesu, biznes Żory, inwestycje Żory, KSSENON Żory, KSSE, KSSENON w Żorach, akcelerator biznesowy żory
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ci pracownicy będą najczęściej poszukiwani. W Rybniku i powiecie jest ich deficyt. Znamy „barometr zawodów” na 2025 rok
18002Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
11476Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie. Jak jest w Rybniku?
10945O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
4318Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej - twój przepis na sukces
1161O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+63 / -8Ci pracownicy będą najczęściej poszukiwani. W Rybniku i powiecie jest ich deficyt. Znamy „barometr zawodów” na 2025 rok
+30 / -22Renta wdowia. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, by otrzymać świadczenie
+9 / -6Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej - twój przepis na sukces
+2 / -0Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie. Jak jest w Rybniku?
+14 / -14Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
19O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
18Ci pracownicy będą najczęściej poszukiwani. W Rybniku i powiecie jest ich deficyt. Znamy „barometr zawodów” na 2025 rok
0Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej - twój przepis na sukces
0Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie. Jak jest w Rybniku?
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert