zamknij

Wiadomości

Zobacz w których autobusach w Rybniku można płacić kartą [wideo]

2017-05-29, Autor: ww

Znamy więcej szczegółów dotyczących płatnościami kartą w autobusach rybnickiej komunikacji miejskiej. Póki co zbliżeniowo za przejazd pasażerowie mogą płacić w 16 pojazdach obsługujących linie 2, 3 i 6. Wkrótce takie terminale pojawią się na kolejnych liniach - 10, 27, 28, 29, 33, 43 i 52.

Reklama

To dziecinnie proste

Wprowadzona technologia ma ułatwić życie pasażerom komunikacji miejskiej. W głównej mierze chodzi o tych, którzy z transportu publicznego korzystają okazjonalnie. Dzięki możliwości płatności kartą pasażerowie w Rybniku nie będą musieli stresować się koniecznością zakupu odpowiedniego, papierowego biletu.

Sama czynność zapłaty za przejazd jest banalnie prosta. Po wejściu do autobusu na terminalu należy wybrać rodzaj biletu (normalny lub ulgowy) i zbliżyć kartę. W ułamku sekundy dokonywana jest opłata. - Zapewniam, że system jest gruntownie sprawdzony i taka płatność jest całkowicie bezpieczna – mówi Grzegorz Wojtenko prezes MCX Systems, która dokonała wdrożenia systemu w Rybniku.

Dokładnie płatność kartą w autobusie wygląda tak:

Żadnych problemów nie powinna sprawiać również kontrola biletów. Wystarczy przybliżyć naszą kartę płatniczą do mobilnego terminalu kontrolera.

Zbliżeniowo na razie w szesnastu autobusach. Co dalej?

Minusem wprowadzonego rozwiązania jest fakt, że cena biletów opłacanych kartą jest taka jak u kierowcy. - Chcielibyśmy, by karta bankowa miała taką samą funkcjonalność, jak rybnicka karta miejska, czyli żeby opłata wnoszona za pomocą karty bankowej była tożsama z taryfą na rybnickiej karcie miejskiej, a nie z tym, co płaci się u kierowcy. Na początku jednak trzeba przetestować system, sprawdzić, jak on funkcjonuje, po to, żeby wyeliminować ewentualne problemy i móc wprowadzać kolejne rozwiązania - tłumaczy Doradca Prezydenta ds. Transportu Zintegrowanego – Bartosz Mazur.

Póki co system płatności kartą działa w szesnastu pojazdach obsługujących linie 2, 3 i 6. Autobusy wyposażone w terminale są oznaczone naklejkami z symbolami operatorów kart kredytowych. Zarząd Transportu Zbiorowego obiecuje, że wkrótce stosowne oznaczenia znajdą się również na tablicach z rozkładami jazdy.

Do końca czerwca terminale mają znaleźć się w sumie 35 autobusach. Prócz wspomnianych relacji 2, 3 i 6, urządzenia zamontowane zostaną w pojazdach linii 10, 27, 28, 29, 33, 43 i 52. Władze miasta marzą o tym, by w najbliższych latach terminale znalazły się we wszystkich autobusach obsługujących komunikację miejską (obecnie to 104 pojazdy).

Koszty instalacji terminali ponoszą przewoźnicy obsługujący kursy dla Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku. Firmy musiały więc uwzględnić te wydatki w przetargach na obsługę linii w Rybniku.

- Wprowadzony system płatności kartą to element naszej strategii rozwijania zrównoważonego transportu. Liczę na to, że dzięki tej nowince dla wielu pasażerów nasza komunikacja stanie się bardziej przyjazna – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Skycash i Jakdojade na razie nie dla rybniczan

Możliwość płatności kartą to spore udogodnienie dla pasażerów, ale rybnickiej komunikacji wciąż daleko do rozwiązań znanych z dużych miast. W naszych autobusach nadal nie ma możliwości płatności mobilnych np. przez aplikację Skycash. Przyjeżdżający do Rybnika turyści oraz sami rybniczanie nie znajdą też rozkładu jazdy w robiących furorę aplikacjach, takich jak choćby Jakdojade.pl (rybnicki rozkład jest zsynchronizowany tylko z aplikacją MyBus).

- Zgadzam się, że Skycash czy Jakdojade to bardzo praktyczne narzędzia. Nie jesteśmy jednak w stanie wprowadzić wszystkich rozwiązań od razu. Dlatego uznaliśmy, że płatności kartą to priorytet z uwagi na to, że kartę płatniczą posiada dziś większość obywateli – mówi Bartosz Mazur.

Co sądzicie o płatnościach kartą w autobusach. Przyda się? Będziecie korzystać?

Czy będziesz korzystał z płatności kartą w autobusie?
Oddanych głosów: 615

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Riw 2017-05-29 15:43:20

  Pominięto ważną kwestię. Ceny biletów opłaconych zbliżeniowo kartą będą raczej w cenie tych dostępnych u kierowcy. Czyli mimo wszystko najtaniej z ekartą. Chyba, że można zarejestrować wyjście z autobusu i dostać zwrot połowy pieniedzy. Jak to jest?

  19 2
 • ~Wacław Wrana 2017-05-29 16:18:58

  Riw, racja, uzupełniliśmy tekst o tę ważną informację.

  7 3
 • ~asdfzxc 2017-05-29 17:48:02

  Tylko jak tak będziecie płacić to uważajcie. Jeśli ktoś odczyta numer karty i kod CVC znajdujący się na odwrocie, to może autoryzować dowolną płatność internetową (dotyczy to też kart debetowych).
  Wyczuwam, że może pojawić się sporo delikwentów, którzy będą siedzieli blisko terminala i robili fotografie z ukrycia.

  W autobusach często jest ciasno, buja i karta może łatwo wypaść. Jeśli tak się stanie to osobiście od razu bym ją zastrzegł.

  10 10
 • ~Lateks 2017-05-29 18:11:26

  Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa, Białystok, nigdzie nie chcieli podwójnej zapłaty bo nie kupiłem u nich ich magicznej karty. A w Rybniku niby się prezdent zmienił ale myślenie urzędników jest niezmiennie. Ciekawe jak firma chce zwracać pieniądze na konto i jak zapłacić za przejazd całej rodziny?

  10 5
 • ~xverso2 2017-05-29 20:49:34

  może jeszcze automat do kawy i kanapek .
  a może tak zacząć sie martwić kto będzie prowadził te autobusy,
  podobno kierowcy nic nie wychorowali , tym to się nikt nie przejmuje,

  14 2
 • ~polk 2017-05-29 21:43:56

  A ja mam pomysł na artykuł dla redakcji. Tyle było już "usprawnień " w ZTZ, tyle nowych rozwiązań dotyczących płatności szumnie wprowadzanych jednak nikt nie podał jakim zainteresowaniem się one cieszyły. Były callpay, ebilet, zbiletem, które były szumnie zapowiadane nawet na tym portalu, które zapewne pociągły za sobą jakieś koszty a nigdy nie ujawniono jakim zainteresowaniem się cieszyły. Ja np jestem ciekaw jaki procent pasażerów skorzystał z tych nowości. Może redakcja pofatyguje się po te dane do przewoźnika, no chyba, że te dane są tajne i niedostępne dla pasażerów?

  11 3
 • ~exx 2017-05-29 22:26:25

  Wie ktoś jak można sprawdzić stan konta na e-karcie ? Niby jest strona ale nic tam nie ma. Druga sprawa to doładowania, jaki sens ma doładowanie przez net skoro i tak trzeba to potwierdzić w odpowiednim punkcie na mieście ? Tu ktoś miał fantazję.

  13 2
 • ~THE Bill 2017-05-30 07:35:36

  No genialne!! Nareszcie! Niech sobie gadają na sesjach co chcą na p. Bartka (że Rybnik zatrudnia osobę, która wydaje swoją wypłatę w innym mieście), ale ten człowiek ma łeb na karku!! Jest to co prawda droższe, ale przynajmniej mogę uregulować za przejazd. Nie noszę ze sobą gotówki, a już tym bardziej takich drobnych. W dalszym ciągu czekam jednak na informacje na rozkładzie drukowanym o czasie przejazdu między przystankami, i na dodatkowe przystanki. Może by jakieś konsultacje społeczne?

  4 6
 • ~Jan R. 2017-05-30 08:52:36

  Jestem skazany na jazdę samochodem, więc temat autobusów w ogóle mnie nie interesuje.

  3 7
 • ~Robin Tell 2017-05-30 09:56:19

  Karta miejska, którą wprowadził Fudali Adam, moim zdaniem, tak okrzepła na rybnickim rynku autobusowym, że nie ma potrzeby innowacji. Poza tym zgubić kartę miejską, czy narazić się na jej kradzież powoduje zdecydowanie mniej kłopotów niz utrata karty bankowej. Dziękuję, nie skorzystam.

  8 2
 • ~Arteks 2017-05-30 11:16:42

  @Jan R. - a kto cię skazał? @Robin - tak już jest, że nowsze technologie będą wypierać te starsze. Moim zdaniem karta płatnicza to przyszłościowe rozwiązanie, znacznie lepsze od e-karty, którą trzeba dopełniać gotówką. Świetnie, że Rybnik tak szybko dołącza do najlepszych. W zeszłym roku płatności kartą w komunikacji miejskiej wprowadziła Praga.

  3 5
 • ~Robin Tell 2017-05-30 12:37:17

  Arteks tak jestem skonstruowany, że cenię sobie anonimowość w tym lubię mieć przekonanie, że nikt mnie nie śledzi. Karta miejska taką anonimowość mi zapewnia. Karta bankowa zostawia ślad. Niedawno mój "umiłowany" rząd zafundował mi, że musiałem zgłosić mojego pre-paida, argument był taki, że lepiej będą mogli śledzić terrorystów, czyli zapewnić mi bezpieczeństwo. Oczywiście jest to totalna bzdura jakich tysiące produkują nam ci politycy. Przestępcy będą mieli lewe komórki tak jak mają lewe pistolety. Tragedią będzie wprowadzenie elektronicznego pieniądza. Mnie to jest niepotrzebne.

  7 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 592