zamknij

Wiadomości

Żmija w Kamieniu? Pojechali strażnicy

W minioną sobotę dyżurny Straży Miejskiej w Rybniku odebrał zgłoszenie mieszkańca Kamienia, który twierdził, że na jego posesję wpełzła żmija. Co się okazało na miejscu?

Reklama

- Gdy nasi funkcjonariusze przyjechali na miejsce okazało się, że to nie żmija, a zaskroniec. Strażnicy odłowili gada i wypuścili go do pobliskiego lasu – mówi Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Jak odróżnić pospolitego zaskrońca z groźną żmiją? Straż miejska publikuje krótki poradni:

Zaskroniec Zwyczajny

Jest najpospolitszym polskim wężem. Wierzch ma szarawy, czasami lekko brunatny, bardzo często z ciemnymi plamami. Jest wężem niejadowitym, o wielkości dochodzącej do 150 cm u samic, lub 80 cm ciała u samców.

Na zdjęciu powyżej: zaskroniec/fot. wikipedia

Żmija Zygzakowata

Charakterystyczny dla tego gada jest zygzak na grzbiecie. Jest on zawsze ciemniejszy niż reszta ubarwienia, które występuje najczęściej w kolorze szarym, brązowym lub zielonym (rzadziej czerwone, pomarańczowe, niebieskoszare). Gad mierzy do 70 cm (rzadko 90 cm), ciało ma dość grube w stosunku do długości, natomiast koniec ogona jest bardzo cienki. Cechą odróżniającą ten gatunek w stu procentach od innych węży jest pionowa źrenica oka. Oczy żmii są koloru czerwonego.

Żmija Zygzakowata jest jadowita! Nie każde ukąszenie żmii jest równoznaczne z wstrzyknięciem przez nią jadu, jednak jeśli to nastąpi jest to bardzo niebezpieczne! Jad żmii może powodować martwicę tkanek, uszkadzać układ nerwowy, zmieniać rytm pracy serca i zmniejszać krzepliwość krwi.

W przypadku ukąszenia przez żmiję konieczna jest pomoc medyczna.


Żmija zygzakowata/fot. www.kuzniawsiodelku.pl

Oceń publikację: + 1 + 74 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Lahcim 2019-06-24 11:46:28

  Warto dodać, że zaskroniec i żmija są pod ochroną.

  47 9
 • ~Natalia Niewelt 2019-06-24 11:47:34

  Pełno żmij zaskrońców kleszczy i innych świństw

  Co chwilę mi jakiś zaskroniec wpełznie do zagrody gdzie kury chodzą, chwila i po nim śladu nie ma xD

  23 25
 • ~Wojciech Urynowicz 2019-06-24 12:17:08

  W naszym kraju występują takie pełzacze:
  gniewosz plamisty - najczęściej mylony ze żmiją, tyle że zamiast zygzaków na grzbiecie ma po prostu plamki, nie tykaj jest pod ochroną. Okrągłe źrenice.

  wąż Eskulapa - mały, ładny błyszczy się, odcienie brązu i ciemnozielonego, ochrona mocno, nie tykaj. Okrągłe źrenice .

  zaskroniec zwyczajny -żółte plamki na głowie! ŻÓŁTE!

  zaskroniec rybołów - też się możesz pomylić, brązowy kolor, charakterystyka łusek może przypominać żmije, ale nie sraj to nie groźne ;p nie ma zygzaka i ma okrągłe źrenice.

  żmija zygzakowata to to jadowite, ale pod ochroną, nie tykaj boi się ciebie bardziej niż ty jej... serio. Rozpoznasz ją bo zawsze patrzy jakby była na ciebie wkurwiona, zamiast okrągłych źrenic ma "paski" jak koteł, ale nie głaskaj.

  i padalec, tyle że to jaszczurka, ale skoro ktoś nie rozróżnia zaskrońca od żmij to równie dobrze obsra się się i przy padalcu. Bardzo pożyteczny, wpierdala ślimaki z twoich truskawek ;)

  136 4
 • ~Kobieta81 2019-06-24 14:12:00

  Zaskroniec to zupełnie niegroźne stworzenie. Miło, że nikt nie zrobił mu krzywdy. Największym zagrożeniem dla wszystkich stworzeń jest...człowiek. Nie szanuje innych stworzeń, natury no i innych ludzi.

  47 6
 • ~Józef Bąk 2019-06-24 14:26:06

  Bo gada to najlepi w galotach trzimac!!!

  27 8
 • ~Lateks 2019-06-24 14:29:24

  Tytuł żmija, a na zdjęciu zaskroniec.
  Niestety to często tak bywa że ludzie nie wiedzą co widzą. A tak w ogóle to często spotykam żymije, i nie mam zamiaru wzywać SM bo po co?

  16 5
 • ~Arkadiusz Mokrzycki 2019-06-24 17:01:59

  Czy lądował śmigłowiec LPR?

  26 3
 • ~Dador 2019-06-24 17:42:10

  Teściowo! Już po Ciebie jada!

  24 5
 • ~Damuzyn68 2019-06-25 08:53:14

  Żeby nie odróżnić zaskrońca od żmii to już jest tragedia . Są dwie charakterystyczne sposoby jeden to żmija jest szara z czarnym zygzakiem lub brązowa z zygzakiem . Każda bez wyjątku i położenia geograficznego ma trójkątną głowę .

  6 0
 • ~orient 2019-06-25 18:38:26

  Jeśli ktoś nie lubi gadów nie polecam okolicy Pniowca i ogólnie zalewu. Często można tam spotkać zaskrońce i wpaść w niepotrzebną panikę.

  3 1
 • ~Robin Tell 2019-06-25 21:31:32

  Należałoby w pierwszej kolejności pozamykać do więzienia autorów podręczników do nauczania początkowego w szkołach podstawowych. Piszą tam o egzotycznych zwierzakach a o naszych praktycznie ani mru mru. Żal mi tych dzieci, które muszą się uczyć tych wielu niepotrzebnych rzeczy. Natomiast nie żal mi niedouczonych dorosłych, którzy uważają, że np. każdy wąż to żmija. Straż miejska powinna obciążyć tego mieszkańca Kamienia za bezsensowny przyjazd. Za naukę w wieku dorosłym powinno się płacić.

  6 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3266