Właściwy program do wystawiania faktur może nie tylko zaoszczędzić sporo Twojego czasu, ale też pomóc w uniknięciu błędów i związanych z nimi kontroli. Szczególnie rozpoczynający swoją działalność przedsiębiorcy mogą mieć kłopoty z odnalezieniem się w świecie rozporządzeń, obowiązków i faktur. Dlatego najlepiej jest zacząć od podstaw - czym jest JPK, jakie terminy obowiązują przedsiębiorców, według jakich faktur należy się rozliczać? W morzu nowych informacji darmowy program do faktur pozwoli Ci na szybkie stanie się biegłym w rozliczeniach
Prędzej czy później każdy z nas rozlicza się poprzez fakturę VAT, niewielu jednak wie, dlaczego tak właściwie należy ją wystawić lub przyjąć. Faktura VAT to podstawa w księgowości - dokumentuje wystąpienie transakcji między wymienionymi na niej stronami, od której to należy odprowadzić podatek od towarów i usług. Po podpisaniu przez zamawiającego jest też dowodem zamówienia, co przekłada się na pojawienie się regulowanego prawnie obowiązku zapłaty. Na fakturze oprócz danych obu stron muszą być podane wartość i rodzaj transakcji.
JPK to już skrót znany przede wszystkim przez przedsiębiorców. Oznacza cyfrowy dokument - Jednolity Plik Kontrolny - zawierający zestaw danych firmowych. W pliku znajdują się informacje o transakcjach i operacjach finansowych firmy. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do przekazywania co miesiąc JPK do urzędu skarbowego. Ostatnim (przynajmniej na początek) skrótem do rozszyfrowania jest KSeF - Krajowy System e-Faktur. To platforma, która służy do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną.
Faktury VAT kojarzą się przede wszystkim z dostawą towaru do firmy lub nawet do domu. Wystawiana jest więc obowiązkowo za każdym razem, gdy ma się do czynienia ze sprzedażą towarów czy usług. Może być on podatnikiem VAT lub być zwolnionym z opłaty podatku - faktura VAT wystawiana jest w każdym z tych przypadków. Sporządzenia faktur VAT (tzw. zaliczkowych) należy dopilnować także wtedy, gdy część lub całość kwoty wpłynie na Twoje konto jeszcze dostawą towaru lub usługi do innego przedsiębiorcy. Od 1 września 2023 roku podatnicy nie muszą wystawiać faktury zaliczkowej, jeśli zapłata od nabywcy towaru lub usługi wpłynie w tym samym miesiącu, w którym dokonali oni czynności wymienionych przez zleceniodawcę. Faktura wydawana jest również przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru albo przy sprzedaży wysyłkowej na rzecz nabywcy towarów z siedzibą za granicą.
Wiele faktur wymaga dodania obowiązkowych pozycji lub nieco zmienionej treści. Nie brak więc ich podrodzajów, wśród których wyróżnia się m.in.:
Jak widać, wystawianie faktur wymaga dostatecznej wiedzy, a praktycznie żadna transakcja nie powinna przejść niezauważona przez urząd skarbowy. Są jednak pewne sytuacje, w których nie zachodzi obowiązek wystawiania faktur. Zwolnione z takiego obowiązku są na przykład osoby dokonujące sprzedaży na rzecz rolników ryczałtowych lub zwolnione z podatku VAT z powodu niskiej sprzedaży (do 200 tysięcy złotych).
Większość faktur już obecnie wystawiana i wysyłana jest w formie elektronicznej. Od 1 lipca 2024 roku wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF będzie obowiązkowe. Na razie obejmie czynnych podatników VAT, a 1 stycznia 2025 roku także podmioty zwolnione z opłacania VAT. Dlatego warto zawczasu wybrać ułożony pod faktury online program komputerowy, połączony z systemem teleinformatycznym KSeF i systemem AutoPay usprawniającym płatności.
Kontrole z urzędu skarbowego nie wymagają już drukowania i przechowywania faktur w formie papierowej. Archiwizacja wystawianych dokumentów w postaci elektronicznych kopii jest jak najbardziej dopuszczalna w świetle prawa. W postaci e-skanów można także utrwalić faktury otrzymane w formie papierowej. Każda faktura powinna zawierać szereg obowiązkowych elementów, od daty wystawienia faktury, po cenę jednostkową netto i nazwę towaru czy usługi, sumę wartości sprzedaży netto oraz stawkę kwoty podatku. Powinna też zawierać datę wykonania usługi lub dostawy towaru, jeśli jeśli czas zakończenia dostawy towarów różni się od daty wystawienia rachunku.
W programie (darmowym przez pierwszym miesiąc) Fillup stworzysz fakturę w paru prostych krokach, korzystając z intuicyjnego panelu obsługi. Program zintegrowany jest z KSeF, więc faktury elektroniczne po zatwierdzeniu trafiają wprost do systemu. Nie musisz obawiać się o daty czy wątpliwości co do czytelności faktury. Dodatkowo, faktur nie trzeba wysyłać do nabywcy. Program wysyła fakturę do KSeF, a system nadaje jej unikalny numer, co pozwala nabywcy na zalogowanie się do niej i jej pobranie czy przechowywanie.
Tagi: KSeF
„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
47047Z drogi wypadł autobus! Kierowca dostał mandat (zdjęcia, wideo)
29400Burza wokół drag queen w Rybniku. Pojawił się hejt. Lulla La Polaca z obawy o zdrowie i życie zrezygnowała z występu
22525Akcja ratunkowa na Zalewie Rybnickim. Wywróciła się żaglówka, 6 osób w wodzie. Nowe informacje (zdjęcia)
19408Z autobusu do radiowozu. Policjanci zatrzymali agresywnego 17-latka
19007„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+200 / -12„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
+175 / -30Poruszył niebo i ziemię, by odnaleźć jej córkę. Kobieta wysłała list. Przeczytajcie!
+134 / -6WRDS w Katowicach bez ogródek: Elektrownia Rybnik kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego
+139 / -15Tyle będzie kosztowała kremacja zwłok w Rybniku. Znamy cennik
+142 / -46Burza wokół drag queen w Rybniku. Pojawił się hejt. Lulla La Polaca z obawy o zdrowie i życie zrezygnowała z występu
58Znamy datę wyborów prezydenckich. Na kogo oddacie swój głos? (sonda)
45GUS prowadzi badanie ankietowe, pyta o podróże. Tym razem to nie oszustwo
36I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
34Dzięki protestowi Elektrownia Rybnik będzie działać do 2030 roku? Działacze PiS liczą na to i apelują
31Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert