zamknij

Wiadomości

Zmiana planów MOSiR-u i urzędu miasta: dzieci po raz ostatni pojadą do Doby!

2015-03-23, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
To dobra wiadomość dla wszystkich uczestników akcji „Lato Dzieciom” - tegoroczny obóz rozbije się w Dobie. Jednakże zgodnie z decyzją władz miasta, jest to ostatni wyjazd do tej mazurskiej miejscowości. Wczoraj natomiast uczestnicy tradycyjnej wyprawy nad jeziora zorganizowali happening na rynku. Było głośno.

Reklama

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że zapoczątkowane 17 lat temu wyjazdy do Doby /k. Giżycka stały się tradycją akcji „Lato Dzieciom”. Co roku z tej atrakcji korzystało około 400 dzieci z tzw. „trudnych” rodzin. Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zamierzała jednak zmienić miejsce tegorocznej wyprawy na... Rybnik, co nie spodobało się uczestnikom obozu. Więcej w artykule: „Dzieci zamiast obozu na Mazurach… spędzą kolonie w Rybniku”.

Wczoraj natomiast na rybnickim rynku odbył się happening z udziałem wychowawców, młodzieży i dzieci biorącej udział w obozie. - To zgromadzenie jest po to, aby pokazać rybniczanom jak bawimy się na obozie w Dobie, jak jesteśmy zgraną ekipą. Chcemy, aby dzieci wyjechały na chwilę z Rybnika, zapomniały o problemach. Jasne, Rybnik można zwiedzić, skorzystać z kąpieliska Ruda czy odwiedzić teatr, natomiast dzieci które pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych wg nas otrzymują jedyną możliwość wyjazdu z tego miasta. Nie widzimy sensu, aby zatrzymywać je w Rybniku w okresie wakacyjnym – powiedziały Ewa Łukasik i Katarzyna Tajchman, wychowawczynie na obozie w Dobie.

>>''Chcemy Doby'' - niecodzienny happening na rybnickim rynku - zdjęcia<<

Uczestnicy happeningu zaprezentowali mieszkańcom Rybnika mały procent tego, co dzieje się w lecie na Mazurach. Były więc śpiewy, zabawy i mnóstwo śmiechu.

Wydarzeniu przyglądał się wiceprezydent Rybnika – Piotr Masłowski. - Fajnie, że młodzi ludzie robią także rzeczy. Ja natomiast uważam, że to wcale nie musi być wyjazd do Doby. Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zaproponowała, by w tym roku obóz odbył się w Rybniku z wielu różnych powodów, m.in. bezpieczeństwa i logistyki. Doba znajduje się około 700 km od naszego miasta, w miejscu w którym MOSiR musi stawiać całą infrastrukturę praktycznie od zera. Kosztuje nas to rocznie ponad 400 tys. złotych – tłumaczył wiceprezydent Masłowski.

Zastępca prezydenta Rybnika postawił też pytanie dotyczące rekrutacji młodych ludzi na wyjazd do Doby. - Czy zawsze muszą jeździć te same grupy? Rekrutacja poszła w taką stronę, że dzieciaki jeżdżą po 3-4 lata z rzędu, lecz osób potrzebujących jest zdecydowanie więcej – dodał Piotr Masłowski.

Z kolei Ewa Łukasik i Katarzyna Tajchman odpierają ten zarzut. - To nie jest tak, że na Mazury wybierają się cały czas te same dzieci, co roku dochodzą nowe. Poza tym osoby kończące gimnazjum żegnają się też z „Latem Dzieciom” - wyjaśniły.

Do spotkania stron doszło dzisiaj przed południem w rybnickim magistracie. - Doba uzyska pełnoletność, obóz na Mazurach zostanie zorganizowany po raz ostatni – oznajmił prezydent Piotr Kuczera, który podzielił zdanie dyrektora Rafała Tymusza o problemach organizacyjnych i logistycznych. - W ciągu tych 18 lat zmieniło się prawo, uległo ono zaostrzeniu. Sam MOSiR ma natomiast dużo zadań do wykonania na terenie Rybnika. Dlatego też ustaliliśmy, że 18. edycja akcji „Lato Dzieciom” będzie pożegnaniem z Dobą. Po zakończeniu tej formy obozu poproszę, aby strona społeczna przygotowała swoje propozycje co do nowego miejsca wycieczki – wyjaśnił prezydent Rybnika.

Z drugiej strony włodarz naszego miasta zgodził się z wychowawcami obozu – kolonie w Rybniku nie wyrwą młodych ludzi z trudnego środowiska, w którym przebywają. - Jesteśmy zadowolone z decyzji pana prezydenta. Wraz z MOSiR-em będziemy zastanawiały się nad przyszłym miejscem wypoczynku dla dzieci – powiedziała Katarzyna Tajchman.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~___ 2015-03-23 18:12:10

  władza jeździła na wakacje na "targi" do egzotycznych krajów, a biedne dzieci (z wielką łaską), pod namioty na Mazury

  20 0
 • ~jolmar 2015-03-23 18:26:09

  Brawo dla młodzieży!!!! jest Doba....po raz ostatni ale jest:)Zyczę wszystkim uczestnikom udanego wypoczynku:)))

  10 0
 • ~r1 2015-03-23 18:50:09

  Zamiast wydawać kasę na głupoty (między innymi projekt stadionu piłkarskiego) może by tak wykupić/wydzierżawić tam trochę terenu i zrobić obóz z prawdziwego zdarzenia, raz a dobrze nawet kosztem 2-3 milionów złotych. Nie od dziś wiadomo, że władza publiczne pieniądze wydaje lekką reką, szkoda tylko że zazwyczaj nie jest to w zgodzie z interesem społecznym.

  7 0
 • ~Arteks 2015-03-23 18:58:36

  @r1 - ale to nie chodzi o miejsce. Po prostu raz w roku młodzi mają prawo wyjechać pod dobrą opieką gdzieś z dala od domu. Zysk dla miasta niewielki, a wtopa marketingowa po tym happeningu dla Masłowskiego i Kuczery spora. ;)

  7 0
 • ~kutas 2015-03-23 20:53:03

  Proponuję kolejny 'heppening' pt "ODWOŁAĆ BANDĘ NIEROBÓW I SZKODNIKÓW" też powinien przynieść podobny efekt :)

  10 0
 • ~ 2015-03-23 21:30:14

  byłem na tym obozie dobre 10 lat temu i naprawdę nie może się to równać z wyjazdem do..... Rybnika! Bardzo fajne okolice, trochę harcerski klimat który wprowadzał coś tajemniczego a zarazem ciekawego dla nas! Teraz dla tych dzieci takie obcowanie z natura tak daleko od domu to w ogóle bardzo fajna i potrzebna rzecz! Bardzo mnie ciekawi kto personalnie jest odpowiedzialny za taką decyzje, ode mnie głosu już nie dostanie

  15 0
 • ~smr 2015-03-23 21:46:21

  Może tak dzieciom pracowników UM zrobić obóz w Rybniku i niech wdychają ten smród tutejszy ...

  10 0
 • ~jedrek_1_1 2015-03-23 22:14:44

  ~smr to kłótnia w rodzinie, rekrutacje na obozy robi krewna jednego z organizatorów, na obozach bywają zarówno jako dzieci, jak i opiekunowie krewni urzędników itd. itp Towarzystwo panów Piotrów nie kopie w tym bez powodu.

  1 0
 • ~Arteks 2015-03-23 22:17:49

  @jedrek_1_1 - można sprawdzać czy kopać ale żeby szermować wypoczynkiem dzieci? Uważasz że tak wypada? Ja uważam, że to straszny blamaż Kuczery i Masłowskiego...

  0 1
 • ~jedrek_1_1 2015-03-23 22:42:15

  Blamaż to jest dla mnie wpadka Fudalego z PRC. A tutaj? Dzieci jadą do Doby. Zobaczymy co będzie dalej. I po temacie. Dużo szumu o nic.

  2 0
 • ~Abisall 2015-03-23 22:56:56

  Arteks - czytam kolejny raz te artykuły i jakoś zastanawia mnie gdzie ty widzisz ten straszny blamaż Kuczery i Masłowskiego? Kuczera salomonowym wyrokiem o przedłużeniu na ten rok obozu w Dobie i zaproszeniem strony społecznej do późniejszych konsultacji co do tego gdzie w następnych latach mają odbywać się letnie wyjazdy pokazał że nie da się zakrzyczeć ale również że nie podejmie arbitralnie decyzji ( jak nie wspomnę kto ) tylko wsłuchuje się w to co mają do powiedzenia i zaproponowania obie strony. Wszak nawet organizatorki wiecu, jak mówią, są zadowolone z decyzji Kuczery. Masłowski zaś wytknął organizatorom Doby pewną irracjonalność ich zachowań - z jednej strony wołanie że "dzieci muszą mieć wakacje a z drugie strony jakby ślepi byli na to że pobyt 400 dzieciaków kosztuje 400 tyś zł gdzie za te pieniądze można by na wakacje wysłać większą ilość dzieciaków. Organizatorki niezręcznie odpowiadają po części potwierdziły "zarzut" o to że są dzieciaki jeżdżą po 3-4 lata z rzędu bo jednak z ich wypowiedzi wynika że nowe dzieciaki tylko dochodzą jakby w miejsce tych które kończą wiek gimnazjalny.

  12 0
 • ~Arteks 2015-03-23 23:04:46

  @abisall - blamaż był w nieprzygotowaniu alternatywy. Propozycja aby te dzieci spędzały wakacje w hotelu w Rybniku była kompletnie niedorzeczna. Właśnie chyba przez tą niedorzeczność się w końcu zmitygowali i stwierdzili, że jeszcze w tym roku tam mają pojechać, a dopiero w przyszłym pomyślą nad inną lokalizacją (oby nie w hotelu na miejscu...). A ja też wcale nie uważam, że dzieci mają wypoczywać na stosunkowo nudnych Mazurach. W górach czy nad morzem jest więcej atrakcji - jedne bardzo blisko Rybnika, a drugie z bezpośrednimi pociągami z naszego miasta.

  0 3
 • ~Abisall 2015-03-23 23:10:52

  Tylko że hotel w Rybniku to pomysł MOSiRu i Tymusza a nie duetu włodarzy, a Tymusz jaki jest ci co mieli z nim do czynienia wiedzą... W mojej ocenie stanęli na wysokości zadania i potrafili wypracować satysfakcjonujący kompromis.

  9 0
 • ~antyfudali 2015-03-24 10:17:22

  Tym co mnie najbardziej uderza w tej sprawie jest fakt,że wielu zapomina,kto za co odpowiada. Skoro to MOSiR organizuje,to MOSiR za to odpowiada. Pisanie o wpadce Kuczery czy Masłowskiego jest nie na miejscu i nie powinni być do tego mieszani. Ich rolą jest jedynie ocena działań dyrekcji MOSiR i wyciągnięcie konsekwencji, gdy ktoś sobie nie radzi. "Doba znajduje się około 700 km od naszego miasta, w miejscu w którym MOSiR musi stawiać całą infrastrukturę praktycznie od zera. " - tego zdania totalnie nie rozumiem. 18 raz jadą do miejsca,gdzie nic nie ma?

  3 0
 • ~Abisall 2015-03-24 11:00:41

  @ anty-fudali Też mnie to dziwiło ze po tylu latach jeżdżenia tam jest to problem jakiś - ale wystarczyło poczytać i wychodzi ze to po prostu udostępnione na czas wakacji kawał pola i tyle

  6 0
 • ~ 2015-03-24 11:01:05

  Rozbawiły mnie tłumaczenia Pana Tymusza. Dzieci będąc w Dobie mogą mieć kilkanaście kilometrów do konsultacji lekarskiej w razie choroby. A ile kilometrów jest z Boguszowic do szpitala w Orzepowicach ? Przecież najbliższy lekarz (tzw. pierwszego kontaktu) i tak kieruje do szpitala. To też jest kilkanaście kilometrów. Inna sprawa to dojazd. Wg Tymusza muszą gnać autobusem do Katowic, aby zdążyć na pociąg. Muszą gnać ? Piłkarze na obóz w Kamieniu ze stadionu przy ul. Gliwickiej jechali autokarem. Czy nie można takim autokarem zawieźć dzieci do Katowic na pociąg ?

  5 0
 • ~antyfudali 2015-03-24 11:59:09

  Wychodzi,że od początku miałem rację - masa głupich tłumaczeń,a w rzeczywistości wszystko rozbija się o kasę. No i niekompetencję władz MOSiRu,które nie wiedzą co robią. Skoro taki obóz w szczerym polu przestał być dobrym rozwiązaniem,to już dawno powinni znaleźć inną,ale sensowną opcję (czyli wyjazd,a nie Rybnik). Wtedy nie byłoby całej afery.

  4 0
 • ~Arteks 2015-03-24 12:10:47

  @anty.fudali - a to dziwne co piszesz, że wiążesz tę dość ważną decyzję dla kilkuset młodych mieszkańców naszego miasta wyłącznie z MOSiR. Stawiam, że wymyślił to Masłowski ale Kuczera musi brać odpowiedzialność za takie rzeczy. Stosuj jednakową miarę, jeśli Fudali był winien według ciebie za różnego rodzaju opóźnienia czy fuszerki i musiał brać na siebie wpadki swoich wydziałów, instytucji i pracowników to tak samo powinieneś patrzeć na tych którzy rządzą obecnie. Fudali nie szczędził kasy na wypoczynek, edukację czy sport dla dzieciaków. Teraz może się to zmienić na gorsze...

  0 6
 • ~Abisall 2015-03-24 12:19:51

  @anty-fudali, niekompetencję jak nie kompetencję. Ja tam myślę że prócz finansowych, to te nagłe zorientowanie się że troszkę naciąga się przepisy spowodowały zmiany w magistracie :)

  1 0
 • ~Abisall 2015-03-24 12:37:25

  ~Arteks Tymusz 13 III 2015 ogłosił na stronie obozu Doby że koniec z nią - 23 III mamy informację że po rozmowach w magistracie dochodzi do kompromisu. Doba to żadne osiągnięcie Fudalego a raczej pomysłodawcy czyli zmarłego Macieja Sojki, jego ojca Wiesława który jako pracownik MOSiRu i właśnie Tymusza , stawiam że Fudali nawet nie kojarzył za bardzo co to i gdzie to ta Doba jest. W ogóle czytając o tym obozie rzuca się w oczy to że jednak jak zawsze prowizorka trzyma się u nas najdłużej. Straciła ta prowizorka dupochron w postaci powiązań organizatorów ( popatrz z jakiego ugrupowania do RM startował Wiesław Sojka -współorganizator i kierownik obozów dobskich) i Tymusz doszedł zapewne do wniosku że jak się co stanie ew jak trafi się rodzic-pieniacz to może mu zrobić się cieplutko za sprawą kontroli z kuratorium czy tam innego sanepidu

  0 0
 • ~Abisall 2015-03-24 12:48:19

  A i żeby nie było Tymuszowi należą się podziękowania za te wszystkie lata kiedy MOSiR pod jego kierownictwem przejął organizację tych obozów po śmierci ks.Sojki bez jego zaangażowania się w to pewnie skończyłyby się te wyjazdy w 2001 roku - cała jego wina taka że rach ciach zadecydował bez porozumienia ze pozostałym o zakończeniu obozów na Mazurach i zastąpieniu ich koloniami w Rybniku

  0 0
 • ~antyfudali 2015-03-24 14:37:07

  Ja tam wiem tylko,że osoba,która zamiast wyjazdu proponuje brak wyjazdu,zwyczajnie się zbłaźniła. To raczej nie jest objaw kompetencji. Co do dalszych win,Arteksie ... trudno żeby jedna osoba zajmowała się wszystkim. Dlatego szukasz sobie innych ludzi,którzy przejmą cześć zadań. Pracę takich osób się nadzoruje. Co niby Masłowski i Kuczera zawinili? Czy to oni wybrali akurat tę osobę na to stanowisko? Cze źle zareagowali na "wtopę"? No przecież nie będzie niewyjazdowych wakacji. Jeśli jednak podobna wtopa się powtórzy,to fakt,to już będzie ich wina. Dlatego jakby się uprzeć,to jakaś cząstkę winy dałoby się im przypisać teraz,tyle że jest to raczej daleka interpretacja. To już prędzej można by winę przypisać ekipie Fudalego,bo przecież z ich czasów pochodzi skład MOSiRu. Temat innych wtop ekipy Fudalego jest spoza tego tematu,więc krótko - fuszerka,która sami nadzorowali jest bezpośrednią ich winą. Fudali tak lubił się pod wszystkim podpisywać,to i odpowiedzialność wziął na siebie.

  5 0
 • ~rzyt 2015-03-24 16:56:29

  Teraz wieczysta dzierżawę miasto tak wywindowało, że starczy na obozy, billboardy i na pomoc bezrobotnym zwalnianym z firm, których nie stać już na opłaty związane z prowadzeniem biznesu w Rybniku. Za niedługo w Rybniku będzie dużo więcej potrzebujących pomocy.

  4 0
 • ~spzoo 2015-03-24 22:14:37

  Arteksie, jako samozwańczy rzecznik FORu :p zapewniam cię, że nie był to pomysł Masłowskiego. Publicznie przecież nie będzie spierał się z szefem podległej mu jednostki (chociaż mógł sobie podarować angażowanie się w sprawę). Z tego co wiemy, to on zaproponował rozwiązanie, żeby pojechać do Doby ostatni raz i wspólnie poszukać innej lokalziacji. Coś cięty jesteś na niego.

  3 0
 • ~spzoo 2015-03-24 22:28:01

  i jeszcze jendo - jak łatwo policzyć idea Doby urodziła za czasów Makosza. A twierdzenie, że obecna ekipa będzie gorsza dla spraw społecznych jest wręcz szokująca. Powinno być dokładnie odwrotnie.

  2 0
 • ~Arteks 2015-03-24 22:31:39

  @spzoo - nie jestem cięty. Ale nowe władze powinne z tej sprawy wyciągnąć jakiś wniosek i nie szermować w przyszłości takimi sprawami które dla budżetu miasta mają charakter marginalny za to wizerunkowo psują obraz sympatycznego prezydenta, który tak bardzo obiecywał dialog z mieszkańcami. A co do Masłowskiego - miał ciekawe pomysły ze zmniejszeniem taryf za przejazdy komunikacją miejską. Ciekawy jestem czy ZTZ przejdzie jakąś reformę bo to jedna z bardziej skostniałych instytucji w naszym mieście - zupełnie odstająca od realnych potrzeb przewozowych współczesnego Rybnika.

  0 0
 • ~spzoo 2015-03-24 22:44:18

  Nie chodziło przecież o kasę, ona jest zabezpieczona w budżecie MOSiRu. Nieistotne, mają nauczkę na przyszłość. Zdechła kobyła, którą dostał PM to jest ZGM, ale coś z cenami biletów jest ponoć na rzeczy.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2799